۵ مارک مدادرنگی برتر مقرون‌به‌صرفه برای مبتدیان و هنرمندان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
5 مارک برتر مدادرنگی مقرون‌به‌صرفه

مطلبی را که در این مدخل می‌خوانید، از وبسایتی به نام Art Gear Guide و یکی از نویسندگان این وبسایت که به طور تخصصی به معرفی و فروش محصولات هنری می‌پردازد، برداشته شده است. این مطلب پنج مارک برتر مدادرنگی برتر مقرون‌به‌صرفه برای هنرمندان را معرفی می‌کند.

در سال‌های فعالیت The Art Gear Guide که به بارگذاری مطالبی در باب نقد و بررسی و ستایش هنر گذشت، بسیاری از مخاطبان و نشترکان ما ازمان خواسته‌اند که پنج مارک برتر مدارنگی برای هنرمندان یا پنج مارک برتر مدادرنگی مقرون‌به‌صرفه را به‌شان معرفی کنیم. من همیشه از انجام این کار امتناع کردم، چرا که ابزار هنری مورد علاقه‌ام را به خاطر فشاری که به مداد وارد می‌کنم، یا کاغذی که استفاده می‌کنم، سبک هنری‌ای که دارم استفاده می‌کنم و چه چه، محبوب من هستند. بنابراین، محصولات هنری برتر از نگاه من، دقیقاً به همان دلایلی که برایتان برشمردم، شاید به کار شما نیاید.

با این حال، من پنج مارک برتر مدادرنگی مقرون‌به‌صرفه‌‌ی مد نظرم اینجا برایتان فهرست خواهم کرد و دلیل هر یک از انتخاب‌هایم را هم خواهم گفت. اما شما باید بدانید که من از این واژه‌ی مقرون‌به‌صرفه بیزارم. چرا که تعریف به‌صرفه بودن برای شما شاید با تعریف من فرق داشته باشد. من این پنج مارک برتر مدادرنگی را انتخاب کردم، چرا که احساس می‌کنم این‌ها در مقایسه با مارک‌های دیگر مدادرنگی‌های موجود در بازار به قیمتشان می‌ارزند.

این را هم بگویم که من بعد از امتحان کردن این مدادرنگی‌ها روی کاغذهای مختلفی از جمله برستول اسموت ( Bristol Smooth)، برستول ولوم (Bristol Velum) و میکسد مدیا انتخاب کردم. یک معیار دیگر انتخابم این بوده است که این مدادرنگی‌های روی آبرنگ یا ماژیک الکلی می‌نشینند یا نه. پیش از انتخاب همچنین این را هم امتحان کردم که ببینم آیا تمام پنج مدادرنگی این فهرست در کتاب‌های رنگ‌آمیزی مخصوص بزرگسالان و سایر پروژه‎‌های کاردستی درست عمل می‌کنند یا خیر. البته که قرار بوده انتخاب بر اساس بودجه باشد و محصول مقرون‌به‌صرفه، اما به این نکته هم توجه کردم که مدادرنگی‌ها مختص هنرمندان باشد.

هیچ‌یک از مدادرنگی‌های این فهرست به لحاظ مقاومت و ثبات در برابر نور امتحان نشده‌اند، این‌ها مدادرنگی‌هایی نیستند که شما بتوانید با استفاده از آن‌ها اثر هنری‌تان را خلق کنید و به عنوان یک نقاشی مقاوم در برابر نور بفروشید. با این حال، هیچ اشکالی ندارید که شما با این مدادرنگی‌ها اثر هنری‌تان را خلق کنید و نسخه‌ی چاپی آن را بفروشید. تمامی مدادرنگی‌های این فهرست رنگدانه‌های بسیار قوی‌ای دارند و استفاده ازشان لذت‌بخش است و هر کدام به شما به عنوان یک هنرمند این اجازه را می‌دهند که یک اثر هنری زیبا خلق کنید.

۵. ست ۱۲۰ تایی بروتفانر اسکوئر (Brutfuner Square)

بروتفانر اسکوئر

من ست ۱۲۰ تایی مدادرنگی بروتفانر اسکوئر را برای رتبه‌ی پنجم این فهرست انتخاب کردم. قبلش بین این مارک و مدادرنگی‌های موما موجی (Moma Muji) محصول ژاپن شک داشتم اما قیمتشان باعث شد اولی را انتخاب کنم. این مارک را به خاطر مشکلی که با تراشیدن مدادها داشتم در رتبه‌ی پنجم قرار دادم. معمولاً وقتی یک مداد را می‌تراشی اولش راحت روی کاغذ حرکت می‌کند اما به دلایلی چنین چیزی درباره‌ی مدادرنگی‌ای بروتفانر اسکوئر صدق نمی‌کند.

من از مدادتراش ام اند آر (M&R) و همین‌طور مدادتراش دستی کرن داش (Caran d’Ache) استفاده کردم اما با هر دو به همین مشکل برخوردم که برای هنرمندانی که دست یا مچ دستشان مشکل دارد، دردسرساز است. ست ۱۲۰ تایی بروتفانر اسکوئر پالت زیبایی از رنگ‌ها را در خود دارد که با توجه به کیفیت و قیمتشان می‌توان گفت محصولی استثنایی است.

۴. مدادرنگی جیوتو دی ناتورا (Giotto Di Natura)

مدادرنگی جیوتو دی ناتورا

راستش من این مارک برتر مدادرنگی را به‌شخصه بسیار دوست دارم و اگر به خاطر یک مورد نبود، آن را در رتبه‌ی اول یا دوم این فهرست قرار می‌دادم. مدادرنگی‌های جیوتو دی ناتورا تحت برند لیرا/فیلا (Lyra/Fila) هستند که اگر هر یک از محصولات لیرا را استفاده کرده باشید، می‌دانید با چه محصول باکیفیتی طرفید. متأسفانه مدادرنگی جیوتو دی ناتورا تنها در یک ست سی و شش تایی عرضه می‌شوند (در واقع بزرگ‌ترین ستی که از این مارک در بازار موجود است، سی و شش تایی است) و دقیقاً به همین خاطر است که این مارک برتر مدادرنگی مقرون‌به‌صرفه در رتبه‌ی چهارم این فهرست قرار می‌گیرد.

مدادرنگی‌های جیوتو دی ناتورا به شکل زیبایی کرم‌مانند و لطیف روی کاغذ می‌نشیند، رنگدانه‌های قوی‌ای دارد و موقع ترکیب کردن و لایه‌دار کردن با آن‌ها هیچ نیازی نیست به دست‌هایتان فشار وارد کنید. من از این مدادرنگی در یک اثر میکسد مدیا همراه با ماژیک الکلی استفاده کردم و باز هم نتیجه زیبا بود. روی کاغذ ولوم، میکسد مدیا و اسموت هم آن را امتحان کردم و قوام لطیف آن روی کاغذ سیاه به زیبایی بسیار نشست.

این مدادرنگی‌ها که بدنه‌ای تمام‌چوب دارنددر دست بسیار سبک‌اند و احساس خوبی دارند. بزرگ‌ترین ست موجود در بازار جیوتو دی ناتورا سی و شش تایی است اما در بسته‌های شش، دوازده و بیست و چهارتایی هم می‌توان آن را پیدا کرد، حتی رنگدانه‌های مجزای این مارک هم می‌توان در بسته‎‌های دوازده تایی تهیه کرد.

مداد رنگی 24 رنگ جیوتو مدل Elios

۳. طیف مدادرنگی بلک ویدو (The Black Widow)

بلک ویدو، مارک برتر مدادرنگی

مدادرنگی بلک ویدو از همان اوایل کارش محبوب بسیاری از هنرمندانی که مدادرنگی کار می‌کردند، همین‌طور رنگ‌شناس‌ها و صنعتگران بود. و این نه فقط به خاطر ظاهر منحصربه‌فردش که قوام کره‌مانند و ضخیم آن روی کاغذ، نام غیرمعمول رنگدانه و کل پالتش بوده است. البته من متوجه هستم که انتخاب بلک ویدو برای این فهرست با توجه به اینکه ست ۱۸۰ تایی دارد، دیگر رقبایش در این فهرست را تقریباً از میدان به در می‌کند.

اما این برند مدادرنگی‌ به تنهایی به قدری زیباست، رنگ‌های منحصربه‌فردش تقریباً در تمام مجموعه‌هایش وجود دارد و قیمتش، باز هم می‌گویم در مقایسه با سایر مارک‌های برتر مداردنگی، فوق‌العاده است. مدادرنگی بلک ویدو همچون سایر مدادرنگی‌های این فهرست همراه با سایر مدیوم‌های نقاشی خوب جواب می‌دهد و عملکردش روی کاغذهای مختلف از بریستول ولوم تا برستول اسموت و میکسد مدیا هم همین‎طور است.

مداد رنگی 24 رنگ فابر کاستل مدل Black Edition

۲. مدادرنگی برونزیل اکسپرشن (Bruynzeel Expression)

برونزیل اکسپرشن، مارک برتر مدادرنگی

مدادرنگی برونزیل اکسپرشن بدون شک یکی از بهترین مارک‌های مدادرنگی است. بزرگ‌ترین ست این مارک هفتاد و دوتایی است که امتیاز بسیار مهمی است. چرا که یک ست کامل مدادرنگی در کمترین حالت باید شصت تایی باشد. البته هنرمندی که با مدادرنگی کار می‌کند می‌تواند با یک ست بیست و چهارتایی مدادرنگی خوب هم به نتایج خارق‌العاده‌ای برسد، با این حال این فهرست بیشتر برای کسانی که در هنر مبتدی‌اند در نظر گرفته شده است، آن‌ها که دارند مدادرنگی را برای اولین بار امتحان می‌کنند.

من که از نتیجه‌ی اثری که با برونزیل اکسپرشن کشیدم بسیار راضی بودم. اگر مسئله‌ی عدم ثبات در برابر نور را نادیده بگیریم، فکر می‌کنم تشخیص اثر هنری‌ای که با یک مارک مدادرنگی مخصوص هنرمندان یا برونزیل اکسپرشن خلق شده سخت باشد. لایه‌بندی با این مارک برتر مدادرنگی به زیبایی روی کاغذ می‌نشیند. عملکرد این مدادرنگی روی کاغذهای برستول اسموت، برستول ولوم و میکسد مدیا هم عالی بود.

در ضمن این مارک مدادرنگی جان می‌دهد برای کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان. بزرگ‌ترین ست برونزیل اکسپرشن هفتاد و دوتایی است اما در ست‌های دوازده، بیست و چهار و سی و شش تایی هم در بازار عرضه می‌شود. شاید بگویید که قیمتش اصلاً پایین نیست اما همان‌طور که گفتم با توجه به کیفیت و طیف رنگ این مدادرنگی و در مقایسه با سایر مارک‌ها مدادرنگی برونزیل اکسپرشن مقرون‌به‌صرفه است.

در واقع هرچه از این مارک برتر مدادرنگی بگویم کم گفته‌ام. مدادهایش بسیار مطمئن هستند، بدون نقص تراشیده می‌شوند، صرف‌نظر از هر مدادتراشی که استفاده می‌کنید، احساس مدادها در دست بسیار خوب است و وزن زیادی ندارد. ترکیب شدن و لایه‌بندی رنگ روی کاغذ با این مدادرنگی بسیار خوب است و روی کاغذ سیاه رنگی مات و نیمه‌شفاف از خود بر جای می‌گذارد.

مداد رنگی 60 رنگ برونزیل مدل Dutch کد 90431

۱. ست ۶۰ تایی کلاسیک قرمز فابر کاستل (Faber Castell Classic Red)

ست شصت تایی کلاسیک قرمز فابر کاستل، مارک برتر مدادرنگی

و بالاخره رتبه‌ی اول فهرست که طبیعتاً می‌رسد به نام‌آشناترین مارک برتر مدادرنگی، فابرکاستل، که هنرمندان سرتاسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. فابر کاستل پولی‌کرُموز (Faber Castell Polychromos) عصای دست هنرمندان بسیاری است، اما طبعاً این کمپانی فقط این مدل را تولید نمی‌کند. طیف وسیعی از محصولات را به بازار عرضه می‌کند و کلاسیک قرمز یکی از آن‌هاست.

قیمت این مدل مدادرنگی فابرکاستل دلیل اصلی قرار گرفتنش در رتبه‎ی نخست این فهرست است؛ با توجه به کیفیت و امتیازاتی که دارد حقیقتاً مقرون‌به‌صرفه است. طیف رنگی شصت تایی این مدادرنگی فوق‌العاده به هر آرتیست تازه‌کار یا آن‌ها که با مدیوم مدادرنگی تازه آشنا شده‌اند، اجازه می‌دهد که کارشان را راحت آغاز کنند.

در نگاه اول شاید این‌طور به‌ نظر بیاید که این مدادرنگی مخصوص بچه‌هاست و صادقانه بگویم از صمیم قلبم آرزو دارم کودکان هنرمند فرایند یادگیری‌ نقاشی با مدادرنگی را با برندی همچون فابر کاستل شروع کنند. مدادرنگی فابر کاستل کلاسیک قرمز را وقتی در دست می‌گیرد، سبک است و قیمتش هم واقعاً زیاد نیست. وقتی اول مدادرنگی‌ها از جعبه‌ یا قوطی‌اش بیرون می‌آورید چوبی که برای ساخت بدنه‌اش به کار رفته است شاید ارزان به نظر بیاید. اما وقتی آن می‌تراشید دیگر چنین احساسی نخواهید داشت، معجزه آنجا اتفاق می‌افتد که رنگدانه‌هایش روی کاغذ می‌نشینند.

فابر کاستل کلاسیک قرمز رنگ‌های متنوع و رنگدانه‌های قوی دارد و روی کاغذهایی همچون برستول ولوم یا میکسد مدیا لایه‌هایش، همچون هر مدادرنگی تخصصی‌ای، به زیبایی روی کاغذ می‌نشیند و باکیفیت ترکیب می‌شود. البته این مدادرنگی به اندازه‌ی سایر مدادرنگی‌های این فهرست کرم‌مانند و لطیف نیست اما لایه‌بندی و ترکیب رنگش از سایرین چند درجه بهتر است.

فابر کاستل کلاسیک قرمز در قالب‌های مختلفی از جمله جعبه و قوطی در بازار موجود است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید استفاده از مدل جعبه‌ای شصت تایی‌اش راحت‌تر است، اما شاید شما مدل قوطی‌اش را بیشتر دوست داشته باشید. بزرگ‌ترین ست این مارک برتر مدادرنگی شصت تایی است، اما ست‌های شش، دوازده، بست و چهار، سی و شش و چهل و هشت تایی هم دارد.

البته ناگفته نماند که این فهرست کاملاً شخصی و سلیقه‌ای است، البته بعضی از مواردش نام‌آشنا و مرسوم‌اند اما این مارک‌ها از نظر نویسنده‎‌ی این مطلب مقرون‌به‌صرفه هستند، شاید بودجه‌ی شما چیز دیگری به‌تان بگوید. این فهرست برای هنرمندانی که کارشان را تازه آغاز کرده‌اند، مناسب است. چرا که آن‌قدر خوب و باکیفیت هستند که یک مبتدی علاقه‌اش را به این مدیوم کاملاً از دست ندهد. بسیاری از مدادرنگی‌های به خاطر رنگدانه‌های ضعیفی که دارند، هنرجو را از انتخاب مدیوم پشیمان می‌کنند، چرا که بی‌کیفیتی آن‌ها باعث می‌شود هنرجو بیش از آن اندازه که باید زحمت بکشد و این زحمت مازاد بی‌مورد او را خسته می‌کند.

از سویی، این فهرست برای هنرمندانی که قصد دارند مدیوم نقاشی‌شان را عوض کنند و به مدادرنگی روی بیاورند هم مناسب است. هنرمندان کتاب‌های رنگ‌آمیزی مخصوص بزرگسالان هم از این فهرست راضی خواهند بود، همین‌طور هنرمندان میکسد مدیا، یا کسانی که صرفاً برای لذت و سرگرمی خودشان طراحی و نقاشی می‌کنند.

مداد رنگی 60 رنگ فابر کاستل مدل classic

منبع: theartgearguideبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. Negar

    خیلی خوب توضیح دادین ممنون از اطلاعات ارزشمند و وقتی که صرف کردید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما