۵ تکنیک تدوین برای ادیت ویدیو که باید یاد بگیرید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
ادیت ویدیو

آیا شما محتواساز هستید و حتی ادیت ویدیو را هم خودتان انجام می‌دهید؟ یک تدوینگر حرفه‌ای و حتی تازه‌کار باید با چند نوع ویدیو کات کاملا آشنا باشد؛ به خصوص افرادی که دلشان می‌خواهد با یک کیفیت خیره‌کننده، مخاطب را محو محتواهای ویدیویی خود کنند. در این مقاله، پنج تکنیک تدوین پرطرفدار را مطرح می‌کنیم تا برای ادیت ویدیو کارهای جذاب‌تری انجام دهید.

 ۱. جی کات (J-Cut) و ال کات (L-Cut)

ادیت ویدیو

اگر از کات معمولی یا کات استاندارد فاکتور بگیریم، جی کات و ال کات به احتمال بسیار زیاد رایج‌ترین روش در تدوین به خصوص ویرایش ویدیوهای دیالوگ‌محور تلقی می‌شود. چه شما به طور خودآموز در سطح اینترنت تلاش کنید تدوین ویدیوها را یاد بگیرید و چه وارد حوزه‌ی دانشگاهی در این زمینه شوید، به احتمال زیاد در همان بدو ورود به شما آموزش می‌دهند که چطور از جی کات و ال کات استفاده کنید. شاید در وهله‌ی اول بپرسید اسامی این کات‌ها از کجا آمده است؟

مجموعه نرم افزار Adobe Premiere Pro After Effects 2023 + Assistant نشر گردو

دلیل نام‌گذاری این دو روش کات به دلیل شکلی است که این تکنیک‌ها روی تایم‌لاینِ نرم‌افزار ویرایشگر ویدیوی شما ایجاد می‌کنند. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، جی کات‌ها و ال کات‌ها کلیپ‌هایی هستند که صدایِ پلان بعدی روی تایم‌لاین، جلوتر یا عقب‌تر از ویدیو قرار می‌گیرد.

نحوه انجام جی کات یا ال کات به شرح زیر است:

۱. در ابتدای امر صوت و ویدیوی هر کلیپ ویدیویی را آن‌گروپ (Ungroup) کنید. در اکثر نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو، بخش صوتی و ویدیویی به طور پیش‌فرض به یکدیگر مرتبط (Link) شده‌اند تا صدا با تصویر هماهنگی کامل داشته باشد. با آن‌گروپ کردن این دو بخش، شما تازه می‌توانید هر بخش (چه ویدیو و چه صوت) را جداگانه ویرایش کنید.

۲. یک صدای رایج را به عنوان رفرنس پیدا کنید. برای مثال اگر صحنه‌ی دیالوگ جلوی روی شماست، این رفرنس در واقع بازیگری است که در هر دو کلیپ یک جمله را بازگو می‌کند.

۳. با آن‌گروپ کردن صوت و ویدیو، شما باید بخش صوتی را به سمت چپ یا راست درگ کنید تا جلو یا عقب‌تراز ویدیو قرار گیرد. با استفاده از بخشِ ویرایش و رصدِ امواج صوتی کلیپ‌ها به راحتی می‌توانید بهترین کات ممکن را بزنید.

۲. مچ کات (Match Cut)

ادیت ویدیو

مچ کات از یک المان مشابه استفاده می‌کند تا از یک پلان به پلان بعدی ترانزیشن انجام شود. این المان می‌تواند یک شکل، شی یا حتی یک صدا باشد. در مثالِ بالا، ما از یک نمای چشم به نمای ماه کامل کات می‌زنیم. در واقع به دلیل شباهت هندسی چشم و ماه و همچنین نوع نگاه چشمِ فرد از مچ کات استفاده شده است. به طور کلی، این مفهوم به بیننده القا می‌شود که فرد در این ویدیو در حال زل زدن به ماه است.

نحوه انجام مچ کات به شرح زیر است:

۱. هر دو کلیپ را به تایم لاین خود ببرید به گونه‌ای که کلیپ دوم، بالای کلیپ اول قرار گیرد.

۲. از یک شی یا المان دیگر در کلیپ‌هایتان به عنوان رفرنس استفاده کنید. در مثال بالا، ما از چشم به عنوان رفرنس استفاده کرده و کلیپ ماه را بر این اساس ویرایش می‌کنیم.

۳. در بخش ابزارهای تغییر شکل ویدیو در نرم‌افزار، کلیپ دوم را تنظیم کرده تا در نهایت شبیه به کلیپ قبلی در بیاید. شما می‌توانید با کاهش Opacity کلیپ دوم این روند را به روش آسان‌تری انجام دهید.

۴. در نقطه‌ای از زمان که هر دو کلیپ شبیه به هم می‌شوند، به ترتیب با درگ کردن اول و انتهای هر دو کلیپ یک ترانزیشن ایجاد کنید.

۳. جامپ کات (Jump Cut)

به طور معمول از گذشته این‌طور باب شده که برای یک تدوین قوی، بهتر است تدوینگرها از انجام جامپ کات‌ها تا حد امکان اجتناب کنند. با این حال، اگر یک جامپ کات به درستی و بر اساس یک دلیل قوی اجرا شود، می‌تواند یک تکنیک تاثیرگذار در بهبود کیفیت ویدیو تبدیل شود.

هودی مردانه 27 مدل Adobe Premiere کد MH1069

یک جامپ کات زمانی که دوربین بینِ دو پلانِ بدون حرکت (یا دارای مقدار خفیفی از حرکت) تکان می‌خورد اجرا می‌شود. در مثال مربوط به تصویر بالا، ما از جامپ کات با هدف تمرکز روی بازیِ بازیگر استفاده کرده‌ایم. از دیگر کاربردهای رایج جامپ کات زمانی است که ما می‌خواهیم یک سکانس اکشن را خیلی سریع به خورد مخاطب دهیم. این کاربرد بیشتر برای ساخت فیلم‌های ترسناک استفاده می‌شود. درست زمانی که یک عامل وحشت‌زا از ناکجاآباد به سمت کاراکتر داستان حمله‌ور می‌شود. با این حال، از تکنیک جامپ کات برای ویرایش ویدیوهای کوتاه هم استفاده می‌شود. محتواسازها برای تولید محتواهای آنباکسینگ یا اجراهای خود از این روش به طور معمول استفاده می‌کنند.

نحوه انجام جامپ کات به شرح زیر است:

۱. کل پلان را داخل تایم لاین درگ کنید. در مثال بالا، ما از یک زوم لانگ شات روی صورت بازیگر استفاده کرده‌ایم.

۲. با استفاده از ابزار کات یا ریزر (Razor) نرم‌افزارتان کلیپ را به دو بخش تقسیم‌بندی کنید. کلیپ اول جایی است که شما می‌خواهید پرش شروع شده و کلیپ دوم جایی است که می‌خواهید این پروسه به اتمام برسد.

۳. بخش میانی که به واسطه‌ی کات‌ها ایجاد شده را حذف و دو بخش باقی مانده را به یکدیگر درگ کنید.

نتیجه‌ی پایانی این فرایند، یک نماست که خیلی روان قبل از شروع جامپ شروع شده و در نهایت امر تماشاگر را هیجان‌زده می‌کند.

۴. اینزرت (Inserts)

ادیت ویدیو

تکنیک اینزرت، یک کات اساسی و پایه‌ای برای محتواهای ویدیویی روایی و غیر روایی است. این تکنیک در واقع محتوایی را به یک سکانس اضافه می‌کند که دوربین مدام بین دو نما به عنوان مثال دو شخص تغییر پیدا می‌کند. با اینزرت می‌توان کاری کرد تا بیننده از تماشای مداوم دو نما خسته نشود.

در مثال بالا، دو کاراکتر در حال بحث بر سر یک نقشه هستند. ما از یک نقشه‌ی ساختمان که روی میز قرار دارد به عنوان اینزرت استفاده می‌کنیم. بنابراین، بیننده نه از گفت‌وگو بین شخصیت‌ها خسته می‌شود و نه از مفهوم گفت‌وگو عقب می‌ماند. بیننده از لحاظ بصری با محتوایی که سر آن بحث می‌شود آشنا می‌شود.

چند نکته که باید هنگام انجام تکنیک اینزرت (Insert) مد نظر قرار دهید:

۱. مرتبط باشد: چه ویدیوی نقد و بررسی یک محصول باشد و چه یک ویدیوی داستان‌محور، چیزی که قرار است درج کنید باید با کل سکانس مرتبط باشد. صرفا برای این‌که از این تکنیک استفاده کنید نباید هر چیزی که دم و دستتان است را اضافه کنید!

۲. نورپردازی مناسب باشد: اگر فیلم‌بردار پلان‌ها را در یک زمان و ساعت ضبط نکرده، حواستان باید به نورپردازی محیط باشد. تلاش کنید تا بیننده تصور کند تمامی این پلان‌ها در یک زمان واحد ضبط شده‌اند.

۳. ال کات و جی کات باید برای هر اینزرت انجام شود: صدای مربوط به کلیپ ما قبل و ما بعدِ کلیپ اینزرت باید با استفاده از تکنیک ال کات و جی کات ویرایش شود تا این مفهوم به مخاطب منتقل شود تمامی پلان‌ها در یک زمان و مکان یکسان ضبط شده است.

در تئوری فیلم‌سازی، یک نمای اینزرت یکی از گسترده‌ترین ابزارهای موجود است. یک نمای اینزرت خوب می‌تواند از لحاظ القای بار احساسی و محتوا خیلی عالی عمل کند؛ حتی اگر بازیگر یک کلمه هم حرف نزند. با این حال، برای انجام موفقیت‌آمیز این تکنیک تدوینگر باید منابع مختلفی از هنر و علم فیلم‌سازی را یاد بگیرد. هر چند، انجام تکنیک اینزرت به شدت زمان‌بر است و شاید تدوینگر باید کل روز را صرف این کار کند.

۵. موشن کات (Cutting on Motion)

از Cutting on Motion به عنوان موشن کات هم یاد می‌شود. این نوع کات به اجرایی گفته می‌شود که با یک حرکت شروع شده و در کلیپ بعدی این حرکت به اتمام می‌رسد. موشن کات در واقع ترانزیشن بین کات‌ها را آسان‌تر کرده و موجب می‌شود بیننده کمتر دچار تقلا و تلاطم از بابت حرکت شود. ایده‌ی تکنیک مورد نظر در این است اگر بیننده روی اکشنِ سکانس تمرکز کند، متوجهِ تغییر در پلان‌های دوربین نمی شود.

در مثال بالا، مرد شروع به بلند کردن چمدان از روی میز می‌کند و در میانه‌ی این حرکت، سکانس به کلوزآپ بازیگر کات زده می‌شود تا این اکشن به اتمام برسد.

نکاتی که باید در هنگام اجرای موشن کات به خاطر بسپارید:

۱. تا حد امکان دقیق باشد: این تکنیک نیاز به ظرافت و دقت زیادی دارد اما باید تلاش کنید تا حد امکان کات‌ها را به گونه‌ای بزنید تا بیننده متوجه نشود. در مثال بالا، ما نمی‌خواستیم تا به صحنه‌ای کلوزآپ بزنیم که سرِ بازیگر به طور کامل در یک جهت متفاوت چرخیده شده است. حتی تلاش کردیم حرکت دست بازیگر در راستای بلند کردن چمدان باشد.

۲. قابل توجه باشد: یک اکشن بزرگتر، چشم‌گیرتر است. بنابراین، یک حواس‌پرتی بهتری برای جلوگیری از تلاطم فکری مخاطب محسوب می‌شود.

چرا ادیت ویدیو به خصوص برای تولید محتوا خیلی اهمیت دارد؟

ادیت ویدیو

هنر ادیت ویدیو به واسطه‌ی فناوری و ترندهای جدید به طرز بسیاری سریعی مدام در حال تغییر است. با این اوصاف، اصول و مبانی پایه‌ای کات زدن ویدیو همچنان یکسان بوده و از گذشته تا به امروز این دسته از مفاهیم به علاقه‌مندان و هنرجویان آموزش داده می‌شود.

چه برای ویرایش ویدیو تولید محتواهای شبکه‌های مجازی به تدوین نیاز داشته باشید و چه برای تدوین یک فیلم مهم در سینما، شما باید مفاهیم و پایه و اساس هنر تدوین را یاد بگیرید. در این مقاله تلاش کردیم تا در کمترین زمان ممکن، پنج تکنیک ادیت ویدیو را به راحتی یاد بگیرید. هر چند، این میزان اطلاعات برای انجام یک تدوین ویدیوی حرفه‌ای کافی نبوده و نیاز است تا تکنیک‌های بیشتر دیگری را یاد بگیرید.

منبع: makeuseof

 

سوال و جواب‌های رایج
از جی کات و ال کات کجا استفاده می‌شود؟
جی کات‌ها و ال کات‌ها کلیپ‌هایی هستند که صدایِ پلان بعدی روی تایم‌لاین، جلوتر یا عقب‌تر از ویدیو قرار می‌گیرد.
از موشن کات کجا استفاده می‌شود؟
این نوع کات به اجرایی گفته می‌شود که با یک حرکت شروع شده و در کلیپ بعدی این حرکت به اتمام می‌رسد. موشن کات در واقع ترانزیشن بین کات‌ها را آسان‌تر کرده و موجب می‌شود بیننده کمتر دچار تقلا و تلاطم از بابت حرکت شود.
از جامپ کات کجا استفاده می‌شود؟
از تکنیک جامپ کات برای ویرایش ویدیوهای مرتبط با آنباکسینگ استفاده می‌شود. همچنین در صنعت فیلم‌سازی به خصوص ژانر وحشت به وفور از این تکنیک برای القای حس هیجان استفاده می‌شود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما