۵ سوالی که قبل از تغییر دکوراسیون باید از خود بپرسید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
5 سوالی که قبل از تغییر دکوراسیون باید از خود بپرسید

برای بعضی از مردم، امکان تغییر دکوراسیون یا چیدمان یک فضای خالی باعث ایجاد خلاقیت و هیجان می‌شود. اما برای بیشتر ما، این موضوع می‌تواند دلهره‌آور باشد! چرا که در این راه با سوال‌هایی مانند از کجا شروع کنم؟یا چطور می‌توانم این کار را به بهترین شکل انجام دهم، روبه‌رو می‌شویم. فکر کردن به این موضوع که قبل از تمام کردن موجودی کارت اعتباری خود، چگونه می‌توانید صدها عنصر دکوری مختلف را در ذهن‌تان تصور کنید، می‌تواند باعث آشفتگی ذهن و اراده‌ی شما برای تغییر دکوراسیون شود.

تصمیم برای تغییر در دکوراسیون شامل نگرش درست درباره‌ی چگونگی سبک زندگی و خانواده‌ی شما، تعیین بودجه‌ای که می‌توانید هزینه کنید و تصمیم‌گیری درباره‌ی عناصر اصلی در طراحی می‌شود. از همه مهم‌تر، تغییر دکوراسیون لزوما به معنای صرف مبلغ زیادی برای تغییر نیست. بلکه باید به خاطر داشته باشید که اولویت‌بندی و اعتماد به خواست و سلیقه‌ی خود، مهم‌ترین قدم برای شروع است.

قبل از اینکه با وسوسه‌ی تغییر دکوراسیون یا یک طراحی جدید برای منزل خود دست به کار شوید، همیشه چند سوال وجود دارد که قبل از شروع کار، باید از خود بپرسید.

۱. آیا من با کند شدن روند کار به دلیل مواردی مانند بودجه، جدول زمانی حمل و نقل، و… مشکلی ندارم؟

مشکلات تغییر دکوراسیون

تعداد بسیار کمی از افراد بودجه‌ی لازم برای انجام تغییر دکوراسیون را دارند، بنابراین با کند پیش رفتن کارها کنار بیایید چون طولانی شدن مدت زمان کارها اغلب بخشی از این روند است. حوصله به خرج دهید و برای داشتن یک جدول زمان‌بندی احتمالا طولانی، برنامه‌ریزی کنید تا در دراز مدت بتوانید در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنید.

پذیرفتن اختلال در روند کارها و عقب افتادن آن‌ها به هر دلیل، باعث می‌شود تا فشار و اضطراب به موقع انجام نشدن کارها از شما برداشته شود و انتظار بلافاصله درست شدن همه چیز را نداشته باشید.

تمام تلاش خود را بکنید تا در این روند عجله نداشته باشید. همانطور که این سوال‌ها را پاسخ می‌دهید و ریشه‌ی سبک شخصی خود را پیدا می‌کنید، شروع کنید به تهیه‌ی لیستی از آنچه می‌خواهید در فضای خودتان داشته باشید و به ترتیب اولویت، آن‌ها را در لیست خرید خود بگذارید؛ هر بار یک قدم.

۲. آیا من درباره‌ی حقیقت زندگی خود صادق هستم؟

تغییر دکوراسیون

پرسیدن این سوال به شما کمک می‌کند تا مواد، پارچه‌ها، وسایل دکوری و سایر عناصر طراحی که برای شما و خانواده‌ی شما بهترین کارایی را دارند، در نظر بگیرید. دانستن اینکه مواد مختلف در طول زمان چگونه عمل می‌کنند، گاهی به معنای رها کردن چیزی‌ است که واقعا دوست دارید به نفع چیزی که می‌توانید با آن بهتر زندگی کنید. بنابراین حتما سبک زندگی خود و خانواده‌‌ی خودتان را در نظر بگیرید.

چه عناصری باعث راحتی زندگی روزمره‌ی شما می‌شود؟ چیزهایی که می‌توانید بدون آنها زندگی کنید چیست؟ پاسخ به این سوال‌ها شامل انواع مبلمان، پارچه و وسایل دکور است. از سایر عناصر سبک زندگی شخصی خود به عنوان راهی برای انتخاب‌ها و تصمیم‌های بهتر در طراحی دکوراسیون کمک بگیرید. به عنوان مثال آیا روی کفش و لباس خود حساس هستید؟ پس بهتر است برای مبلمان هم پارچه‌ای تهیه کنید که لکه‌ها را پنهان کند و در برابر ضربات، مقاوم باشد. آیا دائما لوازم خود را با ظاهری جدید عوض می‌کنید؟ پس برای خرید مبلمان اصلی در رنگ‌های کلاسیک (سرمه‌ای، سبز تیره، خاکستری) پول خرج کنید و قطعات دکوری کوچک را از فروشگاه‌های ارزان‌تر خریداری کنید.

وقتی بدانید چگونه زندگی می‌کنید و چگونه رفتار می‌کنید، می‌توانید تمرکز خود را از روی آنچه می‌خواهید بردارید و در عوض برای یافتن آنچه که هم دوست دارید و هم برای سبک زندگی شما مناسب‌تر است، متمرکز می‌شوید.

۳. مواردی که من واقعا نمی‌توانم در فضای پیرامون خود تحمل کنم چیست؟

تغییر دکوراسیون با یک دید تازه

وانمود کنید که تازه به خانه‌تان نقل مکان کرده‌اید. یا شاید در واقع جز افرادی باشید که به تازگی به خانه‌ای جدید منتقل شده‌اید. هدف این تمرین این است که با یک دید تازه به فضای پیرامون خود نگاه کنید. ما بیشتر مواقع ذهنیت‌های از پیش تعیین شده‌ای درباره‌ی وسایل و اشیاء مختلف داریم. این پیش‌فرض‌ها به محض ورود به یک خانه جدید شروع می‌شود. گاهی اوقات تصمیم می‌گیریم که فقط بر اساس عکس‌العمل اولیه‌ی خود از چیزی متنفر باشیم. اما مسئله این است که اگر تازه وارد خانه‌ای شده‌اید، فقط آنچه را که دوست دارید یا دوست ندارید حدس می زنید. هضم آنچه درباره‌ی یک فضا وجود دارد، زمان‌بر است و مهم است که به خود فرصت دهید تا با آن آشنا شوید (حداقل برای مدت یک ماه یا بیشتر). بعد یک لیست از چیزهایی تهیه کنید که واقعا تحمل آن‌ها را در فضای خانه خود ندارید. وقتی متوجه می‌شوید که جزییات تازه‌ای در خانه‌ی شما وجود دارد که باید آنها را حفظ کنید، دیدگاه شما نسبت به فضای موجود تغییر می‌کند.

از خودتان سوال بپرسید: این وسیله، مورد علاقه‌ی من است؟ آیا من آن را دوست دارم؟ آیا در نهایت آن را تغییر می‌دهم؟

نسبت به تمام اشیاء و وسایل موجود در خانه ذهنیت باز داشته باشید و با یک دید تازه به دور از تمام پیش‌فرض‌ها به همه‌ی آن‌ها نگاه کنید. شاید تعجب کنید اگر بیشتر از آنچه در ابتدا تصور می‌کردید، خانه‌ی خود و تمام وسایل مربوط به آن را دوست دارید!

۴. از طراحی فضاهای دیگر چه چیزی را دوست داشته‌ام؟

تغییر دکوراسیون با الهام از فضاهای دیگر

حالا وقت رؤیاپردازی‌ست! در چه فضاهایی حضور داشته‌اید که بر شما تأثیر گذاشته است؟ فراتر از رنگ و طرح فکر کنید. به احساسات فکر کنید. به خاطره‌ها. به سفرهای گذشته فکر کنید، خواه به دیدار دوستان و خانواده رفته‌اید یا در هتل اقامت داشته‌اید. از خود بپرسید کدام اتاقی که در آن اقامت داشته‌اید را دوست دارید و چه عناصری باعث شده است که احساس کنید آنجا شبیه خانه‌تان است. قرار است از الگوریتم اینستاگرام که شما را با محتوای مشابه تغذیه می‌کند، خارج شوید و درباره‌ی نمونه‌های واقعی فضاهایی که از آن‌ها لذت می برید، فکر کنید.

فراتر از رنگ و طرح فکر کنید. به احساسات فکر کنید. به خاطره‌ها. به سفرهای گذشته فکر کنید، خواه به دیدار دوستان و خانواده رفته‌اید یا در هتل اقامت داشته‌اید. از خود بپرسید کدام اتاق را که در آن اقامت داشته‌اید، دوست دارید و چه عناصری باعث شده است که احساس کنید آنجا شبیه خانه هستند.

با مشاهده‌ی آنچه که مکان‌های دیگر را در ذهن شما منحصر به فرد می‌کند، بیشتر درباره‌ی چیزی که می‌خواهید در دکوراسیون خانه خودتان اجرا کنید، یاد می‌گیرید. شاید فضاهایی با اشیای عتیقه و یا وسیله‌هایی با پیشینه‌ی تاریخی شما را به خود جلب کند و یا برعکس. برای درک این تمایز لازم است که به چگونگی احساس خود در فضاهای مختلف فکر کنید. استفاده از عناصری که در مکان‌های دیگر برای شما برجسته بوده‌اند، به شما کمک می‌کند تا خواسته‌هایتان را از دکور خانه‌ی خود تعیین کنید.

۵. چگونه می‌توانم ویژگی‌های سبک شخصی خودم را در این فضا پیاده کنم؟

تغییر دکوراسیون به سبک شخصی

به عکس‌های دکوراسیون‌ مختلفی که در پینترست و اینستاگرام ذخیره کرده‌اید نگاه کنید و از خود بپرسید که چه چیزی را در هر یک از این تصاویر دوست دارید. روی جزئیات دقیق شوید و آن‌ها را یادداشت کنید.

دوست داشتن چیزها و تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه آیا آن چیز برای خانه شما مناسب است، دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. آنچه از نظر بصری دوست دارید و آنچه درباره‌ی احساس یک فضا دوست دارید می‌تواند دو موضوع جداگانه باشد. سعی کنید حد وسط بین این دو را پیدا کنید و آن را شروع خوبی برای تغییر در خانه‌ی خود بدانید.

در پایان

طراحی و تغییر دکوراسیون در خانه فرآیندی طبیعی و مداوم است. مجموعه‌ای از تصمیم‌ها که در هر سبک، نتیجه‌ی متفاوتی ایجاد می‌کنند. هیچ انتخاب اشتباهی وجود ندارد و این همیشه یک موضوع انتخابی‌ست. نباید انتظار داشته باشید که هر تصمیم درباره‌ی رنگ، مبلمان، دکوراسیون و… تمام و کمال اجرا شود. درباره‌ی اینکه می‌خواهید خانه‌ی شما چه شکل و احساسی داشته باشد، کاملا شفاف و واضح باشید. روند کار را به آرامی طی کنید و اعتماد کنید که در آخر، همه چیز با هم جمع می‌شود و نتیجه‌ی دلخواه شما حاصل می‌شود.

منبع: wit and delightبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. سید سلمان سیادت

    همیشه تغییر دکوراسیون یکی از راه های خوب برای تغییر حال و حس اطرافمه که من ازش استفاده میکنم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما