۵+۱ بازی مخفی‌کاری برتر

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۰ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

اگر متال گیرهای قدیمی، منظورمان آن‌هایی است که در دهه‌ی هشتاد میلادی عرضه شده‌اند، را به کنار بگذاریم، می‌توانیم به سادگی بگوییم که سبک مخفی‌کاری،‌ ژانری نسبتا جدید در صنعت بازی است. برخلاف سبک‌هایی مثل اکشن اول شخص یا ماجرایی که دهه‌هاست با صنعت بازی همراه بوده‌اند، بازی‌های مخفی کاری نزدیک به دو دهه‌ است که به صنعت بازی معرفی شده‌اند.

در ادامه‌ی مطالب ۵+۱ برتر سبک‌های بازی، این بار به سراغ بازی‌های مخفی‌کاری رفته‌ایم. بازی‌های سبک مخفی‌کاری شاید روندی بسیار آرام‌تر از بازی‌های اکشن داشته باشند، اما به جرات می‌توانیم بگوییم که هیجان آن‌ها، چیزی از بازی‌های اکشن کم ندارد.

با دوستان اهل بازی نشستیم و لیستی پنج بازی برتر مخفی‌کاری را از دیدگاه خودمان انتخاب کردیم؛ در نهایت که به لیست نگاه کردیم، متوجه شدیم از پنج بازی انتخاب شده، چهار رتبه را شماره‌های مختلف متال گیر تشکیل داده‌اند. در نتیجه نگاهی دوباره به لیست‌مان کردیم و تصمیم گرفتیم لیستی تهیه کنیم که فقط یک متال گیر در آن قرار دارد.

می‌توانید در ادامه، انتخاب‌های ما از بهترین بازی‌های مخفی‌کاری صنعت بازی را ببینید. مثل همیشه، به ما و دیگران درباره‌ی بهترین بازی‌های مخفی‌کاری از دیدگاه خودتان بگویید.

 

۵- Tenchu: Stealth Assassins

قسمت اول مجموعه بازی‌های «تنچو»، چند ماهی پیش از متال گیر سالید عرضه شده؛ طوری که می‌توانیم تنچو را از اولین بازی‌های خوب سبک مخفی‌کاری بدانیم. آزادی عملی که تنچو به عنوان یک نینجا به گیمرها می‌داد، موضوعی بود که در دیگر بازی‌ها ندیده بودیم. روستایی بزرگ در مقابل‌تان قرار داشت و هر طور که دوست داشتید می‌توانستید از روی سقف خانه‌ها حرکت کنید. کنترل بازی کمی سخت بود، اما برای کسانی که به کنترل تانک-مانند رزیدنت اویل عادت کرده بودند، تنچو یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های گیمی دوره‌ی پلی‌استیشن محسوب می‌شود. اگر تنچو را بازی کرده باشید، امکان ندارد موسیقی شگفت‌انگیز آن را از خاطر برده باشید.

 

۴- No One Lives Forever 2

قسمت دوم «هیچکس برای همیشه زندگی نمی‌کند» بازی‌های کامپیوتر را چند قدمی به جلو برد. زمانی که از NOLF 2 صحبت می‌کنیم، بیشتر به یاد گرافیک شگفت‌انگیزش می‌افتیم که در زمان عرضه‌ی بازی، رقیبی نداشت. با این حال، نباید این موضوع را هم فراموش کنیم که NOLF 2 فقط هم به خاطر اینکه از نظر فنی پیشرفته بود، معروف نشد؛ بازی یک اکشن اول شخص مخفی‌کاری شگفت‌انگیز بود. آن‌قدر تجهیزات در NOLF 2 در اختیار داشتید که می‌توانستید روند مراحل را کاملا دلخواه پیش ببرید. بدون اغراق می‌توانیم بگوییم که NOLF 2 بهترین بازی جیمز باندی است که تا به حال ساخته شده؛ طوری که در NOLF 2 تمام هیجان‌های یک مامور مخفی بودن را درک می‌کنید.

 

۳- Splinter Cell: Chaos Theory

سر اینکه کدام قسمت از مجموعه بازی‌های «اسپلینتر سل»، بهتر است، ساعتی با یکدیگر بحث کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که Chaos Theory مخفی‌کاری‌ترین شماره‌ی اسپلینتر سل است. مکانیک‌هایی که Chaos Theory به بازی‌های اسپلینتر معرفی می‌کند روند این مجموعه را از زمین تا آسمان تغییر می‌دهد؛ مکانیک‌هایی که در همین اسپلینتر سل: لیست سیاه که اخیرا عرضه شده هم دیده می‌شوند. هر مرحله در Chaos Theory به‌قدری بزرگ بود که به راحتی در آن گم می‌شدید. هدف‌های فرعی هم سطح جدیدی از چالش‌ها را به مراحل اضافه کرده بودند. بازی کردن Chaos Theory آن‌قدر حس خوبی به شما می‌داد که دوست داشتید هر مرحله‌ی بازی را بدون اینکه کسی حتی از وجود شما خبردار شود، تمام کنید.

 

 

۲- Hitman: Blood Money

شماره‌ی جدید هیتمن، روند بازی شگفت‌انگیزش را مدیون Blood Money است. به جرات می‌توانیم بگوییم که Blood Money می‌تواند از شما یک تروریست حرفه‌ای بسازد؛ البته با توجه به اینکه پشت‌تان به اندازه‌ی «مامور ۴۷» به جایی گرم نیست، پیشنهاد نمی‌کنیم که سعی در بازسازی حرکات او داشته باشید. در Blood Money فقط یک نقشه داشتید و یک هدف؛ اینکه چگونه هدف را پیدا کنید و چگونه او را از بین ببرید را باید خودتان کشف می‌کردید. بازی کلمه‌ای راهنمایی به شما نمی‌کرد در عین حال هم این اجازه را به شما می‌داد تا هر ایده‌ای که در ذهن‌تان شکل می‌گرفت را عملی کنید. هیتمن هم‌چنین بهترین قصه‌اش را در Blood Money تعریف می‌کند و به همین دلیل است که Hitman 2016 را به عنوان بهترین هیتمن انتخاب نمی‌کنیم.

 

۱- Metal Gear Solid 3: Snake Eater

قسمت سوم مجموعه بازی‌های متال گیر نه تنها بهترین بازی مخفی‌کاری است که تا به حال تجربه کرده‌ایم، بلکه می‌توانیم آن را به راحتی در صدر لیست بهترین بازی‌های ساخته شده قرار دهیم. متال گیر ۳ همه چیز دارد: داستانی بدون نقص، شخصیت‌هایی عمیق، گرافیک و محیطی که تا مدت‌ها مثل آن نیامد و یک روند بازی پیچیده و چند لایه. متال گیر ۳ یک سندباکس محض است؛ یعنی می‌توانید کارهای مختلفی در بازی انجام بدهید و مطمئن باشید که از سوی بازی، عکس‌العملی دریافت می‌کنید. سال‌ها از عرضه‌ی متال گیر ۳ می‌گذرد و هنوز هم گیمرها تجربه‌های تازه‌ای را در این بازی کشف می‌کنند. آیتم‌های متال گیر سالید ۳ شاید در ظاهر یک استفاده برای‌تان داشته باشند، اما با ادغام آن‌ها با آیتم‌های دیگر یا استفاده‌ی آن‌ها در مکان‌های مختلف، نتیجه‌های متفاوتی تحویل شما می‌دهند. سیستم بی‌سیم بازی، مکانیک‌های استتار آن و خلاصه همه چیزش، حتی در متال‌گیرهای پس این بازی هم دیگر تکرار نشدند. متال گیر سالید ۳ بدون شک بهترین بازی مخفی‌کاری دنیاست و اگر متال گیر دیگری روی دست‌اش نزده است، پس می‌توانیم مطمئن باشیم که بازی دیگری هم هرگز متال گیر سالید ۳ نخواهد رسید.

 

انتخاب اضافه: Dishonored

«اسرافکنده» یا همان Dishonored را به این خاطر به عنوان انتخاب اضافه آورده‌ایم که حتما هم لازم نیست در این بازی، مراحل را به صورت مخفی‌کاری پیش ببرید؛ با این حال، Dishonored را ساخته‌اند که آن را مخفی‌کاری بازی کنید. برخلاف دیگر بازی‌های لیست‌مان، Dishonored به جای آیتم‌ها و گجت‌های نظامی، از عنصر جادو یا چیزی شبیه به آن استفاده می‌کند. می‌توانید در Dishonored زمان را نگه دارید، در لحظه از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر بروید، یا اینکه کنترل دیگر انسان‌ها یا حتی موجودات را در محیط بازی به دست بگیرید. روند بازی Dishonored آن‌قدر دست‌تان را آزاد می‌گذاشت که برای یک بازی جدید، عجیب به نظر می‌رسید؛ طوری که به هنگام Dishonored بازی کردن، به یاد عناوین قدیمی کامپیوتر مثل Thief می‌افتادیم.

 

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۱ comment
 1. Avatar حامد ذاکری

  به نظرم جای یکی از نسخه های Batman اینجا خالیه ، حداقل به عنوان انتخاب اضافه

 2. Avatar امیر

  فقط متال گیر و Big Boss , الحق که MGS 3 و MGS 4 کامل ترین و شاهکارترین بازی هایی هستن که هر گیمری باید بازی کنه.

 3. Avatar suda

  جان من ترجمه اسم بازی ها رو ننویسید.((اسرافکنده)) دیگه چیه؟ جای Thief : The Dark Project و Thief 2: The Metal Age و البته Deus EX اورجینال که جی‌سی دنتون شخصیت قابل بازیِ واقعا خالیه(یه اسم لاقل ازش میاوردی;D). تو عناوین جدید هم واقعا Alien Isolation و Mark of the ninjaخوب بودند(نه در حد بهترین های تاریخ).برای کسانی هم که MGS3: snake eater و SC:Chaos theory رو بازی کردند،نا امید کننده ترین بازی ها،به نظرم MGSV و splinter cell conviction هستند.

  1. Avatar mortza

   deus ex رو شدیدا موافقم کم کمش اسمشو میزاشتین مینوشتین 5+1+1

 4. Avatar مصطفی

  لیست خوبی بود.
  البته شخصا متال گیر 1 رو کمی از 3 بیشتر دوست دارم. بهترین متال گیر هست برای من.

 5. Avatar iman

  snake 😀

 6. cp.mahdi cp.mahdi

  با انتخاب ها شدیدا موافقم و همینطور هیتمن بلاد مانی به عنوان بهترین نسخه سری.
  البته thief هم به عنوان یه بازی مخفی کاری قابل احترامه. فقط نسخه آخر رو بازی کردم و نکته مثبتش هم اینبود که فقط میشد از راه مخفیکار رفت نه مثل بعضی بازیا دوبار مثل روح جلو بری بعد که مردی و خسته شدی رمبو بشی با مینی گان بیوفتی به جون ملت./:

 7. Avatar امیر سعید

  اقا امیر حسین عشقی من یه بار که اومدم تهران باید یبار ببینمت 🙂

  1. آقا قربان شما.
   بیا در خدمتیم.

 8. cp.mahdi cp.mahdi

  غلط املایی dishonored رو که “اسر افکنده” نوشتید هزار نفر احتمالا گفتن.
  یاد کلیپ بازیخوار افتادم که میگفت تکلیف تلفظ انگلیسی بازی مشخص نیست که دیس آنرده، دیسونورده، دیش آنرده!XD
  اینم معلوم نیست اسراف کنندس، اسراف رو از یه جایی کنده اُسرا فکنده س(نمیدونم ینی چی مثلا یه سری اسیر رو فکندن/: ).
  (این نظر رو تایید نکنید(: )

 9. Avatar Alireza.A

  دمتون گرم, انتخاب های خیلی خوبی بود مخصوصا متال گیر به عنوان بهترین بازی مخفی کاری. ولی به نظر من متال گیر 5 هم می تونست بازی خیلی بهتری بشه تا اینی که ساخته شد, ولی کونامی باعث شد این اتفاق نیفته. در کل عشق است کوجیما و متال گیر. دمت گرم اقای میرزایی عزیز خسته نباشی.

 10. Avatar رضا

  میدونستم شماره ی 1 متال گیره چون از قبل دیدم نویسنده شمایی و کاملن هم موافقم . بهترین بازی تاریخ مسلمن بهترین توی ژانری که خودش پایه گذارش بود هم هست مسلمن.

 11. Avatar مسعود

  بنظر من سری اسپلینتر سل بهترین مخفی کاری هستن ولی خوب همونطور که میدونید این سبک کلا دو جور طرفدار داره یسری طرفدارهای اسپلینتر هستن یسری هم طرفدار متال گیر

  1. Avatar Mr"47"

   هیتمن این ها هم بهتره❣????

 12. Avatar شایان

  دمتگرم
  از اون مقاله هاس که باید ده بار بخونیش
  عالی بود
  راضیم ازت
  درگیر انتخاب های اضافتم
  پیشنهاد : یه کم از گیم پلی بازی هم بذاری خیلی باحال میشه

  1. آقا دم خودت گرم.
   سعی می‌کنم واسه مطالب بعدی ویدیو هم بذارم.

 13. Avatar شایان شمس

  بلاد مانی هنوز هم بهترینِ این سری هست.
  Mark of the ninja هم خیلی قشنگ بود و کاش این تو میومد.
  کلا دمتون گرم دیگه…

 14. Avatar علی هاتفی

  مطلب و مقایسه خوبی بود خیلی ممنون از شما آقای میرزایی. با آقای ذاکری موافقم بازی Batman هم میتونست بعنوان انتخاب اضافه بیاد. با انتخاب MGS3 برای بهترین مخفی کاری کاملا موافقم. مجموعه MGS از هر نظر یک شاهکاره.

 15. Avatar علیرضا

  سلام.شما تو اون ویدیوئه برترینن بازی 95 هستین؟

 16. Avatar شایان شمس

  یه چیز جالب اینه که، دقت کنید اکثر بازیای خفن و مخفی کاری،تو نسل ششم و اکثرا روی PS2 موفق شدن و به شدت زیبا و ماندگار شدن.
  دیگه اون دوره تکرار نمیشه.

 17. Avatar حسین

  با سلام خیلی خیلی ممنون عالی بود
  بازی hitman absolation هم داستان خوبی داره گرچه به blood money نمرسه ازنظر داستانی ولی جذابه.خودم چندبار تمومش کردم ولی ی بچه هم میتونه تمومش کنه دشواری چندانی نداره.بنظرم چیزی ک ی بازی دراین سبک رو جالب میکنه تفکره و وقتی زیاد دریک بازی سبک مخفی کاری تفکر بخرج ندیم بهمون نمیچسبه حالا من ک اینجوریم.