ایده‌هایی از دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
چیدمان دهه 70

دوست داشتن سبک دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی دلایل مختلفی دارد، به‌ویژه اگر صحبت از تمام چیزهایی باشد که این دهه برای ما در دنیای دکوراسیون داخلی به ارمغان آورد. طراحان هنوز از آن دوران الهام می‌گیرند و تصویرسازی‌های آن زمان ادامه می‌دهند. شما هم اگر به دنبال سبکی شیک و زیبا برای طراحی داخلی خانه‌ی خود هستید، می‌توانید از دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی الهام بگیرید. در این مقاله، درباره‌ی این سبک طراحی و ایده‌هایی برای زنده کردن این سبک در طراحی داخلی امروزی می‌خوانید.

منظور از سبک دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی چیست؟

دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی که به آن «رترو شیک» هم می‌گویند، یک سبک طراحی داخلی است که بر عناصر قدیمی، رنگ‌های گرم و جسورانه و الگوهای غیرمتعارف تمرکز دارد. از مبل‌های مخملی پر جنب و جوش گرفته تا آثار هنری دیواری عجیب و غریب، دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی در آوردن سرگرمی و انرژی به اندازه‌ای قابل درک به فضا ریشه دارد.

دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی شبیه به سبک امروزی، به طرز هوشمندانه‌ای عناصر طبیعی را لابه‌لای رنگ‌های پر جنب و جوش ترکیب می‌کند. مواد طبیعی مانند چوب خیزران، حصیر و بامبو در دهه‌ی ۷۰ میلادی، مانند دیوارپوش‌های مکرومه‌ی پنبه‌ای و البته گیاهان آپارتمانی، نامی برای خود دست و پا کردند.

چگونه سبک دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی را در خانه‌ی خود بگنجانیم؟

برای وارد کردن سبک دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی به خانه‌ی خود، از انتخاب یک پالت رنگی گرم با رنگ‌های خاکی مانند زرد خردلی، نارنجی سوخته و سبز زیتونی شروع کنید. اثاثیه یا لوازم داخلی باید بازتابی از این رنگ‌ها و همچنین دارای طرح‌ها و الگوهای برجسته و پارچه‌های دارای بافت باشد. پارچه‌های مخملی در آن زمان بسیار محبوب بودند و به شدت با رنگ‌های خاکی آن دهه هماهنگی داشتند.

کلید چیدمان به سبک دهه‌ی ۷۰ رعایت تعادل است. بنابراین، باید عناصر اصلی را با لوازم جانبی و مواد به کار رفته در طراحی معاصر مانند چوب دستی که در سال گذشته شاهد تجدید حیات آن بوده‌ایم، هماهنگ کنید. در نهایت، این طراحی زیبا را با انبوهی از گیاهان و گل‌های آپارتمانی گره بزنید.

برای اینکه خانه‌ی خود را به سبک دهه‌ی ۷۰ میلادی طراحی کنید، باید ۱۳ وسیله یا مبلمان را حتما در این فضا داشته باشید. در ادامه، با این وسایل و مبلمان آشنا می‌شوید.

انواع دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی

۱. صندلی راحتی سبز مخملی با پایه‌ی چوبی براق

یک مبل یا صندلی راحتی روکش شده با پارچه‌ی سبز آووکادویی با الهام از دهه‌ی ۷۰ میلادی قطعه‌ای خاص در فضای نشیمن طراحی شده به سبک رترو به این فضای حال و هوای خانه‌ای دنج و راخت را می‌دهد. یک صندلی یا مبل راحتی با دسته‌های زاویه دار عجیب و غریب و پشتی به سبک شناور می‌تواند طراحی اتاقی به سبک رترو را تکمیل کند.

۲. میز عسلی با روکش مخمل

هر صندلی یا مبل راحتی به یک میز عسلی برای تکمیل شدن نیاز دارد و یک میز عسلی با روکش مخمل انتخابی عالی برای مبلی با روکش مخملی است. این میز و صندلی در کنار هم حال و هوای دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی را تداعی می‌کنند. برای میز عسلی بهتر است روکش مخملی به رنگ سبز مغز پسته‌ای ملایم را انتخاب کنید تا کاملا شما را به یاد دهه‌ی ۷۰ میلادی بیندازد.

۳. صندلی غذاخوری حصیری

دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی مترادف با مبلمان حصیری است. بنابراین، اگر می‌خواهید فضای این دهه را در خانه‌ی خود ایجاد کنید باید از لوازم حصیری مانند صندلی، سبد و کمد هم استفاده کنید. گذاشتن چند صندلی حصیری در اتاق ناهارخوری حال و هوای دهه‌ی ۷۰ را تداعی می‌کند، به ما اعتماد کنید.

۴. مبل تختخواب شو مخملی

دهه‌ی ۷۰ میلادی دهه‌ی رنگ‌های خاص به‌ویژه رنگ‌های گرمی مانند قهوه‌ای خاکی، قرمز مایل به قرمز و نارنجی سوخته بود. گرمای دهه‌ی ۷۰ را با یک مبل تختخواب شو به رنگ نارنجی سوخته که با یک صندلی راحت پوشیده از الیاف فوم و دو بالشتک پر از فوم کامل شده به فضای نشیمن یا اتاق مهمان خود  بیاورید.

۵. قفسه‌ی کشویی حصیری

این روزها، بسیاری از طراحان داخلی، چوب‌های قرمز رنگ را کنار گذاشته‌اند تا چوب‌های تیره‌تر یا کم‌رنگ‌تر را انتخاب کنند. یک قفسه‌ی کشویی حصیری ساخته شده از چوب گیلاس، ماده‌ی اولیه‌ی محبوب در دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ با رنگ‌های غنی و گرم چوب گیلاس که با بافت سنتی حصیری دهه‌ی ۷۰ جفت شده هر کسی را به دکوراسیون داخلی خانه‌ی شما علاقه‌مند خواهد کرد.

۶. ساعت زنگ‌دار رترو

دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی عناصر تزیینی زیبا کم ندارد اما یکی از چیزهای عالی درباره‌ی دکوراسیون این دوره حس نشاط و سرزندگی است که به فضا می‌بخشد. به همین دلیل است که یک ساعت زنگ‌دار رترو با رنگ سبز آووکادویی و کرم و صفحه‌ی زیبا یکی از بهترین عناصر طراحی دهه‌ی ۷۰ را به قرن بیست‌و‌یکم می‌آورد.

۷. جاشمعی حبابی

یکی دیگر از لوازم جانبی خانه که جذابیت دهه‌ی ۷۰ میلادی را تداعی می‌کند، یک جاشعمی حبابی است که توسط صنعتگران ماهر و با استفاده از تکنیک‌های شیشه‌گری با دست ساخته شده باشد. این جاشمعی می‌تواند به طراحی خانه‌های الهام گرفته از دهه‌ی ۷۰ میلادی افزوده شود. این جاشمعی را به رنگ‌های صورتی، آبی و فیروزه‌ای انتخاب کنید تا یک طرح خلاقانه و جسورانه در خانه ایجاد کرده باشید.

۸. گلدان‌های سنگی کوچک

گلدان‌های سنگی کوچک به رنگ قهوه‌ای ملایم را اگر روی یک میز قهوه‌خوری دهه‌ی هفتادی قرار بدهید، سبک دکوراسیون رترو تداعی می‌شود. برای ایجاد بافت و عمق بیشتر به این فضای دوست‌داشتنی گلدان‌هایی با طرح‌های انتزاعی و هماهنگ با شمعدان‌های سنگی انتخاب کنید.

پذیرایی به سبکدهه‌ی ۷۰ میلادی

۹. میز جلومبلی حصیری

با افزایش محبوبیت دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی، بار دیگر مبلمان حصیری و عصایی بازگشته و محبوب‌تر از همیشه شده‌اند. با منحنی‌های صاف و دولایه، این میزهای عجیب و غریب واقعا ماهیت فضای داخلی دهه‌ی ۷۰ را به تصویر می‌کشند. می‌توانید این میز را با یک لوستر حصیری در اتاق ست کنید.

۱۰. استند و قفسه‌ی حصیری

وقتی صحبت از دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی به میان می‌آید، استند و قفسه‌ی حصیری یکی دیگر از اقلام جالب توجه می‌شود. یک استند حصیری طراحی شده به شکل قوسی و لبه‌های دایره‌ای درست شده از چوب بامبو، هم شیک و هم زیبا است. گلدان های رنگارنگ و گیاهان آپارتمانی مورد علاقه‌ی خود را روی آن بچینید تا ظاهر این استند کامل شود.

۱۱. لوستر مکرومه‌ی سه طبقه به رنگ طلایی

طراحی بی‌نظیر دهه‌ی ۷۰ با جزئیات زیبا در حاشیه‌های یک لوستر مکرومه‌ی زرد رنگ سه طبقه می‌تواند دکوراسیون اتاق شما را دگرگون کند. حاشیه‌های این لوستر می‌تواند به رنگ خردلی باشد تا شبیه به مبلمان سبک رترو شود. رنگ طلایی آن هم کمی لوکس بودن سبک‌های طراحی معاصر را تداعی می‌کند. اگر به فکر بازگشت به دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی هستید، این لوستر می‌تواند به یکی از لوازم اصلی اتاق‌ نشیمن شما تبدیل شود.

۱۲. کاغذ دیواری با طرح‌های دایره‌ای سفید و خردلی

اگر می‌خواهید دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ را ارتقا بدهید، از یک کاغذ دیواری با رنگی گرم استفاده کنید. یک کاغذ دیواری با طرح‌های دایره‌ای سفید و خردلی می‌تواند اتاق شما را جذاب‌تر کند. البته، ترندهای کاغذ دیواری ممکن است در طول زمان تغییر کنند. بنابراین، بهتر است برای این کار از کاغذ دیواری موقت استفاده کنید.

۱۳. رومیزی با طرح‌های گل‌دار درشت

برای تکمیل دکوراسیون دهه هفتادی خود از یک رومیزی با طرح‌های گل‌دار درشت و با رنگی گرم مثل خردلی هم استفاده کنید. طرح‌های جالب و رنگ گرم این رومیزی نخی می‌توانند توجه هر کسی را به خود جلب کنند و شما را مستقیما به دهه‌ی ۷۰ میلادی ببرند.

میز ناهارخوری

ایده‌هایی برای طراحی به سبک دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی

برای اینکه فضای خانه‌ی خود را به سبک دهه‌ی ۷۰ میلادی طراحی کنید، باید علاوه بر وسایل و لوازم لازم برای این کار ایده‌هایی برای الهام گرفتن داشته باشید. در ادامه، ۱۱ ایده‌ی جالب برای طراحی به این سبک را می‌خوانید.

۱. طرح‌ها و رنگ‌های جسورانه

دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی همه جا صحبت از رنگ‌ها و طرح‌های جسورانه بود. بنابراین، برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن به ان سبک از ترکیب کردن الگوهای مختلف، از کاغذ دیواری گرفته تا فرش نترسید. در عوض، رنگ‌ها را از یک خانواده‌ی رنگی انتخاب کنید تا همه چیز با هم هماهنگ شود.

۲. استفاده از مبلمان حجیم

مبلمان حجیم مانند مبل‌های مدولار با گذشت ۵۰ سال از اولین زمان عرضه هنوز هم محبوب هستند. این مبلمان جایی مناسب برای استراحت و میزبانی دوستان ارائه می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را با هر نوع مبلمان دیگری هماهنگ کنید تا باز هم عالی به نظر برسند. با انتخاب مبل‌هایی به رنگ‌های روشن می‌توانید فضای داخلی خود را مدرن کنید.

۳. طرح‌های چاپی حیوانات

طرح‌های چاپی حیوانات در دهه‌ی ۷۰ طرح‌های رایجی هم در فضای داخلی و هم در پوشاک بودند. برای اینکه طرح‌هایی مانند پلنگی یا گورخری با دکوراسیون امروزی هماهنگ شوند، باید از وسایلی ساخته شده با رنگ‌های خنثی و مواد ارگانیک استفاده کنید.

۴. مبلمان مخملی با رنگ‌های جسورانه

برای اتاق نشیمن از مبلمان مخملی با رنگ‌های شاد و جسورانه مثل صورتی استفاده کنید تا حال و هوای دهه هفتادی پیدا کند. دیوارهایی به رنگ صورتی آدامسی و آثار هنری با اشکال هندسی و پالت‌های رنگی روشن و جذاب می‌توانند این مبلمان را تکمیل کنند و به آن زیبایی جاودانه‌ای ببخشند.

دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی

۵. مبلمانی با رنگ خنثی و کوسن‌های رنگارنگ

برای داشتن اتاقی با حال و هوای دهه‌ی ۷۰ میلادی می‌توانید از یک مبلمان خاکستری رنگ که کوسن‌های رنگارنگ دارد استفاده کنید. حتی می‌توانید بالشتک‌های خاکستری رنگ را در بخشی از اتاق که حالت نشیمن دارد بگذارید تا یک مبل توکار درست شود. این مبل فوق‌العاده راحت خواهد بود و می‌تواند بخشی از خانه که کاربردی ندارد را به یکی از بهترین بخش‌های آن تبدیل کند.

۶. پنل‌های چوبی روی در و دیوارها

از پنل‌های چوبی با رنگ‌های تیره برای پوشاندن در و دیوارها استفاده کنید تا دکوراسیون شما تلفیقی از دکوراسیون کلاسیک و مدرن شود. استفاده از مبل‌های راحتی با روکش‌های مخملی و رنگ آبی کاربنی هم حس نوستالژیک و دنج بودن را به این فضا بیاورید.

۷. آثار هنری مکرومه و تابلوهای نقاشی

هنر مکرومه یکی از هنرهای دستی است که در این دهه بسیار محبوب شد. این هنر در همه چیز از لباس گرفته تا آویزهای دیواری خود را نشان داد. شما هم می‌توانید در کنار مبلمان الهام گرفته از دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی مانند مبل مخملی آبی یا عثمانی مخملی از این آویزهای دیواری و تابلوهای نقاشی با طرح‌های خلاقانه استفاده کنید.

۸. تزئینات مخملی و پارچه‌های ملیله‌دوزی شده

با اینکه مخمل در دهه‌ی ۷۰ میلادی در لباس‌ها و دکوراسیون داخلی محبوب شد و حس لوکس و سازگاری آن با لوازم و دکوراسیون مختلف آن را به انتخابی عالی برای طیف وسیعی از مبلمان تبدیل کرد، می‌توانید از آویزهای دیواری هم استفاده کنید. آویزهای دیواری مانند پارچه‌های ملیله‌دوزی شده در آن زمان بسیار محبوب بودند و می‌توانند تکمیل‌کننده تزئیناتی مانند کوسن‌های مخملی باشند.

۹. میز جلو مبلی و لوستر با طرح‌های انتزاعی

برای داشتن دکوراسیونی به سبک دهه‌ی ۷۰ میلادی می‌توانید از مبلمان مخملی ساده با رنگ خردلی، آثار هنری انتزاعی و لوستر یا میز جلو مبلی با طرحی خاص و انتزاعی استفاده کنید. برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد این فضا باید لوازم و آثار هنری را در طرح‌هایی هماهنگ با یکدیگر انتخاب کنید.

۱۰. مبلمان عصایی

مبلمان عصایی امروزه به همان اندازه که در دهه‌ی ۷۰ میلادی در بین صاحب‌خانه‌ها محبوب بود محبوبیت دارد. گوشه‌ای از اتاق نشیمن یک میز بار با طرح عصایی، قالیچه و پرده‌های طرح‌دار زیبا را با یکدیگر ترکیب کنید تا چیدمان آن‌ها پیچیده و غیرمنتظره به نظر برسد.

۱۱. اشکال ارگانیک و تزئینات تلفیقی

طراحی دهه‌ی ۷۰ میلادی به خاطر طرح‌های تلفیقی که فضاهایش دارد شناخته شده است. اشکال ارگانیک و تزئینات تلفیقی با رنگ‌های متنوع مانند لامپ‌ها، گلدان‌ها و میز قهوه در رنگ‌های گوناگون می‌توانند به یک اتاق نشیمن حال و هوای دهه‌ی ۷۰ بدهند.

کلام آخر

برای اینکه دکوراسیون دهه‌ی ۷۰ میلادی را در طراحی داخلی خود بگنجانید باید از لوازم و عناصر به کار رفته در این سبک طراحی داخلی استفاده کنید. مبلمان با روکش مخمل، آثار هنری حصیری و مکرومه همه در کنار هم می‌توانند فضای خانه‌ی شما را به این سبک دربیاورند. این سبک از طراحی داخلی می‌تواند طراحی‌های جاودانه‌ی دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی و خوش‌بینی و طبیعت‌گرایی آن زمان را به خانه‌ای شما بیاورد تا خانه‌های دنج و زیبا داشته باشید.

منبع: thespruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما