۸ چیزی که نشان می‌دهد پاور کامپیوترتان در حال خراب شدن است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
خرابی پاور

اگر احساس می‌کنید پاور کامپیوترتان دچار مشکل شده اما از این بابت مطمئن نیستید، پیشنهاد می‌شود اندکی وقت خود را برای خواندن این مقاله بگذارید چرا که قصد داریم به ۸ نشانه‌ی خرابی پاور اشاره کنیم.

یکی از مهم‌ترین قطعات مربوط به کامپیوتر، پاور آن است. وظیفه‌ی این قطعه، تبدیل برق شهری به برق مورد نیاز برای قطعات درونی سیستم و تغذیه‌ی آن‌هاست. اما قبل از اینکه به بررسی این ۸ مورد بپردازیم، بهتر است یکی دو مورد بسیار مهم را راجع به پاورها به شما بگوییم که اگر قصد خرید یک پاور خوب را داشتید، بدانید چه گزینه‌هایی خوب هستند و ارزش خرید بالایی دارند.

قابلیت ماژولار و استاندارد مصرف برق

پاورها در انواع و اقسام مدل‌های مختلف با استانداردهای گوناگون تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند. برای مثال پاورهای معمولی، نیمه ماژولار و فول ماژولار که تفاوت بین آن‌ها در سیم‌کشی و اتصالات است. به این صورت که در پاورهای معمولی تمام کابل‌ها به پاور متصل هستند و شما کنترل خاصی روی سیم‌های اضافه ندارید. در پاورهای نیمه ماژولار، اختیار یک سری از کابل‌ها در دست شماست اما در نمونه‌های فول ماژولار، هیچ کابلی به پاور متصل نیست و این شما هستید که متناسب با نیاز سیستم، کابل‌های مورد نظر را به پاور متصل می‌کنید که این کار به شکل قابل توجهی از شلوغی درون سیستم می‌کاهد.

یک نوع استاندارد دیگر مربوط به مصرف برق پاورهاست که از ۸۰ پلاس معمولی شروع می‌شود و به ۸۰ پلاس برنز، ۸۰ پلاس سیلور، گلد، پلاتینیوم و تیتانیوم می‌رسد که در مدل‌های تیتانیوم، تقریبا می‌توان گفت هیچ هدررفت انرژی وجود ندارد. البته قیمت این پاورها معمولا خیلی بالاست و هر کسی توانایی خرید آن‌ها را ندارد. با این حال اگر پاور باکیفیتی می‌خواهید و همچنین دوست دارید مصرف برق کمتری داشته باشید، خرید این نوع پاورها توصیه می‌شود. به صورت کلی اگر پاوری را خریداری کنید که هم فول ماژولار باشد و هم استاندارد تیتانیومی داشته باشد، بخش بزرگی از بودجه‌تان هم از دست خواهد رفت. در نتیجه معمولا به کسانی که قصد خرید یک محصول خوب و باکیفیت را دارند پیشنهاد می‌شود که از نمونه‌های فول ماژولار با استاندارد گلد استفاده کنند.

نشانه‌های خرابی پاور

اما می‌پردازیم به نشانه‌های خرابی پاور کامپیوتر. توجه داشته باشید چون پاور اهمیت زیادی دارد، حتما بعد از دیدن این ۸ نشانه حساس شوید و ببینید مشکل دقیقا از کجاست. پاور هم یک قطعه‌ی الکترونیکی است و حتی اگر از برند معتبری هم باشد، شاید بنا به دلایلی مشکل برایش پیش بیاید.

به صورت کلی اگر صدای وزوز از سمت پاور می‌آید یا دودی از آن بلند شده، به سرعت باید کامپیوتر را خاموش کرده و پاور را تعمیر یا تعویض کنید. این مشکلات واضح و آشکار هستند و اصلا نیازی نیست که یک مهندس کامپیوتر باشید تا متوجه شوید پاور دچار مشکل شده است. اما یک سری از مشکلات هستند که شما را گیج می‌کنند. به این صورت که نمی‌دانید آیا واقعا مشکل از پاور است یا قطعه‌ای دیگر. به همین خاطر هم هست که می‌گوییم حتی اگر ذره‌ای به پاور شک دارید، حتما آن را تست کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کند تا به سایر قطعات شما آسیب نرساند.

۱. دود یا بوی سوختگی

خرابی پاور

اگرچه بوی دود یا سوختگی می‌تواند از هر چیز دیگری باشد اما همانطور که گفته شد، اگر مشکل از پاور باشد می‌تواند واقعا خطرساز باشد و در نتیجه بهتر است یک نگاهی به پاور بیندازید. در کیس را باز کنید (اگر بسته بود) و در همان حال که سیستم روشن است ببینید آیا دود یا بوی آن از اطراف پاور می‌آید یا خیر. همچنین بررسی کنید ببینید کابل‌هایی که از پاور به قطعات مختلف وصل می‌شوند از لحاظ ظاهری سالم هستند یا خیر.

اگر مشکل رویت شد، بلافاصله سیستم را خاموش کنید. البته اگر بوی دود خیلی شدید بود، سعی کنید سیستم را در همان لحظه و بدون معطلی خاموش و سپس به بررسی وضعیت قطعات و کابل‌کشی‌ها بپردازید. چون اگر سیستم را روشن رها کنید در حالی که بوی دود هر لحظه شدیدتر می‌شود ممکن است به سیستم صدمه وارد شود. اگر متوجه چیزی هم نشدید ولی حدس می‌زنید که ممکن است مشکل از پاور باشد، در نهایت آن را به صورت جداگانه تست کنید و ببینید آیا سالم هست یا خیر.

۲. لمس بدنه‌ی کیس باعث برق‌گرفتگی جزئی می‌شود

خرابی پاور

یک مورد دیگر که نشان از خرابی پاور دارد این است که وقتی کیس را لمس می‌کنید باعث برق‌گرفتگی جزئی می‌شود. گاهی اوقات یک سری از صفحه‌کلیدهایی که از بدنه‌ی فلزی بهره می‌برند هم وقتی به آن‌ها دست می‌زنید ممکن است باعث برق‌گرفتگی شوند. البته در سیستم برق‌کشی کشور ما چون اتصال به زمین معمولا کمتر وجود دارد، شاید در شرایط عادی هم وقتی بدون کفش روی سرامیک یا کف زمین (بدون فرش) هستید و به بدنه‌ی کیس دست می‌زنید، یک شوک به شما وارد شود اما اگر اتصال به زمین وجود دارد و باز هم با لمس بدنه‌ی کیس برق‌گرفتگی را احساس می‌کنید، ممکن است سیستم‌تان با مشکل مواجه شده باشد.

۳. ریستارت یا خاموش شدن گاه و بیگاه کامپیوتر

خرابی پاور

یکی از نشانه‌های خرابی پاور این است که سیستم بدون هیچ دلیلی و گاه و بیگاه خاموش یا ریستارت می‌شود. توجه کنید که اگر این قطعه خراب باشد و برق کافی را به قطعات مهم دیگر نظیر مادربرد، پردازنده و… نرساند، برای سیستم چنین مشکلی پیش می‌آید. این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله این موارد می‌توان به داغی بیش از حد پاور، کثیف بودن آن، خرابی خازن‌ها و یا جریان نامتناوب اشاره کرد. در این شرایط اگر می‌توانید، پاور را روی یک سیستم دیگر نصب کرده و تست کنید ببینید آیا چنین مشکلی در آن سیستم هم دیده می‌شود یا خیر. همچنین یک پاور دیگر را از دوست یا آشنا برای مدتی قرض بگیرید و ببینید رفتار سیستم شما چه تغییری می‌کند. اگر هم هیچ یک از این راه‌ها امکان‌پذیر نبود، سعی کنید سیستم را به صورت کلی به مرکز تعمیراتی ببرید تا قطعات مختلف را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهد. به این نکته هم توجه کنید که تعویض یک پاور قدیمی بهتر از تعمیر آن است.

۴. مشکل سیستم برای بوت شدن از حالت سرد

وقتی سیستم را بعد از دو یا سه روز روش می‌کنید، می‌بینید که بوت نمی‌شود، کرش می‌کند یا اصلا به آن مرحله نمی‌رسد. این یعنی پاور در برق‌رسانی به سیستم ضعیف است و نمی‌تواند خوب آن را تغذیه کند. یک معیار با نام PG وجود دارد که برای اندازه‌گیری مدت زمان بین روشن شدن پاور و رسیدن ولتاژ به تمام اتصالات و قطعات سیستم استفاده می‌شود. این فاصله باید کمتر از نیم‌ثانیه باشد (بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ میلی‌ثانیه) که شما می‌توانید این میزان را با تست‌کننده‌های پاور بررسی کنید. این کار شاید برایتان مشکل باشد چون هر کسی ابزار لازم برای تست پاور کامپیوتر را در اختیار ندارد. بنابراین سعی کنید آن را به مراکز تعمیراتی ببرید تا مشخص شود مشکل از چیست.

۵. خاموش شدن سیستم زمانی که تحت فشار باشد

خرابی پاور

زمانی که سیستم تحت فشار سنگین باشد، قطعات به بالاترین میزان مصرف خود می‌رسند. پاور باید در این شرایط آماده باشد تا بتواند نیاز قطعات را برآورده کند. یک پاور جدید و قدرتمند مشکلی از این بابت ندارد اما پاوری که قدیمی شده و دیگر مثل قبل بهینه نیست، شاید نتواند از پس قطعات، خصوصا قطعات جدیدتر بر بیاید.

خازن‌های موجود درون یک پاور بسته به شرایط استفاده از سیستم، در طول زمان قدیمی و ضعیف می‌شوند. در نتیجه در انجام کارهای سبک، کمتر شاهد به وجود آمدن مشکل در آن‌ها هستیم اما وقتی فشار کار افزایش پیدا می‌کند و سیستم به اصطلاح در حالت فول لود می‌رود، می‌بینیم که خاموش می‌شود یا رفتار عجیبی از خود به نمایش می‌گذارد. البته این مشکل می‌تواند منشا دیگری هم داشته باشد. بنابراین قبل از انجام تست، به خرید پاور جدید اقدام نکنید.

۶. صفحه‌ی آبی مرگ یا پیغام خطای مشابه

خرابی پاور

صفحه‌ی آبی مرگ را اگر از کاربران ویندوز باشید قطعا می‌شناسید. چون مشکلات متعددی وجود دارند که می‌توانند باعث نمایش صفحه‌ی آبی مرگ شوند. برخی از آن‌ها نرم‌افزاری و برخی دیگر هم سخت‌افزاری هستند که با گوگل کردن کد ارور یا نصب یک سری نرم‌افزار می‌توانید علت آن را کاملا متوجه شوید. اگر توانستید مشکل را ریشه‌یابی کنید چه بهتر، در غیر این صورت، بهتر است بار دیگر قطعات سیستم را تست کنید و ببینید آیا مشکل تکرار می‌شود یا خیر. البته وقتی شما یک سیستم نو تهیه می‌کنید یا قطعه‌ای را تعویض می‌کنید اما با صفحه‌ی آبی مرگ مواجه می‌شوید، خیلی مهم نیست اما اگر در طول یک ماه مرتبا با صفحه‌ی آبی مرگ مواجه هستید، قطعا یک جای کار می‌لنگد و باید به فکر راه حلی باشید.

۷. خرابی فن پاور

خرابی پاور

یکی از جدی‌ترین و رایج‌ترین مشکلاتی که برای پاور به وجود می‌آید، خراب شدن فن آن است. بسیاری از پاورهای امروزی با فن خنک می‌شوند و هر فن هم عمر مفید دارد. در حالت عادی اگر یک فن بخواهد خراب شود، صداهای عجیبی از خود ایجاد می‌کند که از جمله این موارد می‌توان به ویز ویز کردن یا صدای کشیدن شدن فلز روی فلز اشاره کرد. اگر نویزی مثل این را از سمت پاور شنیدید، اطمینان حاصل کنید که فن پاور نزدیک به سوختن است و باید برای جایگزینی آن با یک فن دیگر هرچه سریع‌تر اقدام کنید. البته توصیه می‌شود فن پاور را خودتان تعویض نکنید چون نیاز به مهارت بالایی دارد.

۸. صدای وزوز

اگر فن پاور به درستی کار می‌کند اما صدای وزوز از سمت آن می‌شنوید، کمی حساس شوید. می‌گوییم کمی چون هر لوازم الکترونیکی برقی شاید این صداها را از خود خارج کند به گونه‌ای که حتی اگر حساس هم نباشید می‌توانید آن را بشنوید. صدا آنقدر زیاد نیست که آزاردهنده باشد اما آنقدر هم کم نیست که نتوانید آن را بشنوید.

بعد از مدت زمان زیاد استفاده از پاور و فرایند گرم شدن و خنک شدن قطعات مختلف آن، شاید ارتباط سفت و سخت با برد را از دست بدهند. با این شرایط شاید پاور سال‌ها برایتان کار کند اما اگر صدا افزایش پیدا کرد به گونه‌ای که حتی از فاصله‌ی چند متری هم می‌شود آن را شنید، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که فکری به حالش بکنید چون ممکن است یک سری از قطعات آن با مشکل مواجه شده باشند. نباید پاور را روشن بگذارید و ببینید مشکل از کجاست، به سرعت سیستم را خاموش کرده و به مرامز تعمیراتی مراجعه کنید.


پاور قطعه‌ی مهمی است که نباید اشکالات مربوط به آن را دست کم گرفت. بارها پیش آمده که خرابی این قطعه باعث شده قطعات دیگر هم صدمه ببینند و با مشکل مواجه شوند. بنابراین سعی کنید با دیدن این ۸ نشانه، خیلی سریع به بررسی وضعیت درونی سیستم خود بپردازید و با تست قطعات مختلف آن، مطمئن شوید که کدام قطعه نیاز به تعویض دارد.

منبع: How-to-Geekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما