۸ روش برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
8 راهکار برای اینکه محیط خانه‌تان را بزرگ‌تر نشان دهید

سال جدید نزدیک است و بسیاری از مردم کم کم برای خانه‌تکانی و تغییر دکوراسیون خانه‌هایشان آماده می‌شوند. احتمالا شما هم دلتان می‌خواهد برای سال جدید به سراغ کمی تنوع بروید و فضای خانه‌تان را دگرگون کنید. استفاده از اثاثیه‌های جدید، اضافه کردن وسیله‌ها و دکوری‌های تازه، تغییر رنگ و حال‌وهوای خانه و… همگی می‌توانند سال جدید را بسیار جذاب‌تر کنند و باعث شوند از وقت گذراندن در خانه بیشتر لذت ببرید.

ولی با توجه به اندازه‌ی آپارتمان‌های امروزی ممکن است نتوانید خیلی از کارهایی را که می‌خواهید، انجام دهید. شاید وسیله‌های جدیدی بخرید ولی احساس کنید محیط خانه‌تان بسیار کوچک‌تر شده است. به همین دلیل، یا مجبور می‌شوید آن وسیله‌ها را به‌کلی کنار بگذارید، یا در محیطی گرفته و کوچک زندگی کنید و حسابی دلتان بگیرد!

اگرچه ممکن است خانه‌تان کوچک باشد و در این‌باره کاری از دستتان برنیاید، ولی می‌توانید با استفاده از چند راهکار ساده فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهید و احساس کنید از فضای بیشتری برخوردار هستید.

در نوشته‌ی امروز می‌خواهیم چند راهکار ساده را بررسی کنیم تا برای سال جدید کاری کنید فضای خانه‌تان بزرگ‌تر به نظر برسد. در ادامه با ما همراه باشید تا بدون معطلی ۸ راهکار مفید را برای اینکه محیط خانه‌تان را بزرگ‌تر نشان دهید معرفی کنیم.

با این ۸ راهکار فضای آپارتمان و اتاق‌هایتان را بزرگ‌تر کنید

با این 8 راهکار فضای آپارتمان و اتاق‌هایتان را بزرگ‌تر کنید

۱. فضای عمودی خانه را پر کنید

در اتاق و فضاهای کوچک باید کاری کنید چشمانتان به سوی بالا جذب شوند و گمان کنند فضای اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. برای این کار می‌توانید قفسه‌های کتاب روی دیوار و نزدیک به سقف قرار دهید. همچنین کاغذ دیواری‌های بلند که دارای خط‌های عمودی هستند هم می‌توانند منجر به کشیده شدن دیوارها شوند. افزون بر این، آویزها و چراغ‌ها هم می‌توانند چشم‌های شما را جذب کنند تا اتاق را بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

۲. اجازه ندهید وسیله‌ها نگذارند فضای خانه را ببینید

اگر فضای خانه‌تان کوچک است، نباید اجازه دهید وسیله‌ها و اثاثیه‌ها همان فضای کوچک را هم اشغال کنند و خانه‌ی شما را تنگ و گرفته به نمایش بگذارند. برای نمونه، باید به سراغ صندلی‌ها و مبل‌هایی بروید که پایه‌های باریک دارند و به شما این امکان را می‌دهند تا فضای پشت آن‌ها را به‌آسانی ببینید. با دیدن فضای پیرامون وسیله‌ها این احساس به شما دست می‌دهد که محیط خانه دارای فضای خالی بیشتری است و به همین دلیل بزرگ‌تر دیده می‌شود.

برای این کار تلاش کنید کم‌وبیش همه‌ی وسیله‌هایتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که باریک‌تر باشند، نور را از خود عبور دهند و فضای خانه را کمتر اشغال کنند.

۳. رنگ خانه و اتاق‌ها را روشن‌تر کنید

همه‌ی ما به‌خوبی می‌دانیم که دیوارهای سفید و رنگ روشن نور را بازتاب می‌کنند و به طور قابل توجه‌ای فضای اتاق‌ها و خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. ولی چرا تنها به همین رنگ دیوارها بسنده کنیم؟ شما می‌توانید سقف خانه و حتی برخی وسایل را هم روشن‌تر کنید تا چشمان شما را گول بزنند و منجر به بزرگ‌تر شدن محیط خانه شوند.

هر چه محیط خانه روشن‌تر و یک‌دست‌تر دیده شود، بدون شک بزرگ و دل‌بازتر به شمار خواهد رفت.

۴. از وسیله‌های کمتر ولی بزرگ‌تر استفاده کنید

بسیاری از مردم گمان می‌کنند برای محیط‌های کوچک باید به سراغ وسیله‌های کوچک بروند. به همین دلیل، ممکن است اتاق و خانه‌شان را با بسیاری از این دست وسیله‌ها پر کنند و کاری کنند فضای پیرامونشان شلوغ و گرفته به نظر برسد. به جای اینکه اتاق را با چندین وسیله‌ی کوچک پر کنید، به سراغ یک وسیله‌ی بزرگ بروید تا منجر به بزرگ دیده شدن اتاق بشود.

مثلا استفاده از تنها یک صندلی یا کمد بزرگ می‌تواند به‌خوبی فضای اتاق را مرتب و بزرگ به نمایش بگذارد. وسیله‌های کوچک اگر تعدادشان زیاد باشد باعث می‌شوند اتاقتان به هم ریخته و کوچک‌تر به نظر برسد. ولی وسیله‌های بزرگ با تعداد کم می‌توانند اتاقتان را جادارتر کنند.

به جای صندلی یا کمد می‌توانید از چیزهایی مانند یک گلدان بزرگ یا مثلا یک تابلوی نقاشی چشم‌نواز هم استفاده کنید و باقی فضای اتاق را خالی بگذارید.

۵. همه‌چیز را به دیوارها نچسبانید

به جای آنکه همه‌ی وسیله‌ها، صندلی‌ها، مبل‌ها و… را به دیوارها بچسبانید، یک طرح و دکوراسیون جالب در مرکز خانه و با فاصله از دیوارها به وجود بیاورید. قرار گرفتن وسیله‌ها در کنار دیوار باعث می‌شود فضای خانه تنگ‌تر به نظر برسد. ولی اگر کمی فاصله بین دیوار و باقی وسیله‌ها وجود داشته باشد، چشم‌ها گمان می‌کنند خانه از فضای خالی بیشتری برخوردار است و به همین دلیل بزرگ‌تر دیده می‌شود.

۶. از طیف‌های رنگی مشابه استفاده کنید

همانگونه که بالاتر هم گفتیم، تمیز و مرتب دیده شدن فضای خانه باعث می‌شود پیرامون خود را بزرگ‌تر در نظر بگیرید. اگر در یک فضا رنگ‌های متنوع، متضاد و گوناگون را ببینید، گمان می‌کنید در یک محیط شلوغ و به هم ریخته قرار گرفته‌اید و در نتیجه فضای کوچک‌تری را شاهد خواهید بود.

ولی اگر دیوارها، مبلمان و صندلی‌ها، میز و سایر وسیله‌ها دارای طیف رنگی مشابه‌ای باشند، منجر می‌شوند یک فضای مرتب و یک‌پارچه را در نظر بگیرید که بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست به نظر می‌رسد. در این شرایط، چشم‌های شما روی رنگ‌های گوناگون تمرکز نمی‌کنند و در عوض گمان می‌کنند یک فضای بزرگ، منظم و آرامش‌بخش را شاهد هستند.

۷. بی‌خیال پرده شوید!

هرچه محیط خانه نور بیشتری داشته باشد، بزرگ‌تر دیده می‌شود. برای اتاق‌ها و آپارتمان‌های کوچک باید تا جای ممکن جلوی گرفته شدن نور طبیعی را بگیرید. پرده‌ها مانع گذر نور طبیعی می‌شوند و اجازه نمی‌دهند فضای بیرون از خانه را ببینید. در نتیجه، خانه و اتاق‌ها تاریک‌تر و کوچک‌تر به نظر می‌رسند.

در عوض اگر نور بیشتری در اختیار داشته باشید، اینطور به نظر می‌رسد که فضای درون خانه به بیرون پیوند خورده و به همین دلیل بسیار بزرگ‌تر دیده خواهد شد.

۸. پای طبیعت را به درون خانه باز کنید

اگر فضای بیرون خانه دارای طبیعت و گیاهان زیبا باشد و هم‌زمان گیاهان و گل‌های خوش‌رنگ را درون خانه قرار دهید، کاری می‌کنید طبیعت بیرون به درون خانه پیوند بخورد و باز هم چشمانتان را گول بزنید تا گمان کنند در فضای بزرگ‌تری قرار دارند. البته باید به نکته‌ی پیشین هم دقت داشته باشید و نگذارید پرده‌ها جلوی دیدتان را بگیرند!

جدا از بحث بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه، گل و گیاهان به شما حال‌وهوای تازه‌ای می‌دهند و باعث می‌شوند از فضای کوچک آپارتمانتان بیشتر لذت ببرید. فرقی ندارد فضای کوچکی داشته باشید یا بزرگ، در هر صورت طبیعت به شما احساس شادابی و سرزندگی می‌دهد و روحیه‌تان را دگرگون می‌کند.

پس برای سال جدید به سراغ زیبا کردن فضای خانه‌تان با گل و گیاهان بروید تا هم احساس کنید خانه‌تان بزرگ‌تر است، هم انرژی و شادابی بیشتری به دست بیاورید.

سخن پایانی

خلوت نگه داشتن خانه و اتاق‌ها، استفاده از رنگ‌های روشن، نورانی کردن محیط و همچنین استفاده از گل و گیاهان به شما کمک می‌کنند از فضای کوچک خانه‌تان استفاده بیشتری ببرید و آن را بزرگ‌تر از آنچه که دیده می‌شود به نمایش بگذارید.

شما تنها با استفاده از رنگ‌ها، وسیله‌ها و دکوراسیون مناسب می‌توانید فضای اتاق‌ها و خانه‌تان را بزرگ‌تر نشان دهید. اگر آپارتمان کوچکی دارید و گاهی اوقات احساس گرفتگی می‌کنید و دلتان می‌خواهد حال‌وهوای خانه‌تان را تغییر دهید، حتما از راهکارهایی که معرفی کردیم کمک بگیرید تا به‌سادگی فضای خانه را دل‌باز و جذاب‌تر کنید.

جدا از این‌ها، پیشتر در نوشته‌ی ۱۱ روش ساده برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق‌های کوچک به راهکارها و نکته‌های بیشتری پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را بخوانید. بنابراین، برای خانه‌تکانی امسال حسابی برنامه‌ریزی کنید و اجازه ندهید فضای کوچک خانه‌تان جلوی خلاقیت و نوآوری شما را بگیرد.

منبع: Realtor Magazine

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. داودطنوریان

    برای خانه تکانی برنامه بر یز یدونگذارید فضای کوچک خانه شما جلوی خلا قیت ونواوری شما را بگیرد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما