۱۱ روش ساده برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق‌های کوچک

۲۰ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
آتاق کوچک

این روزها سبک زندگی تغییر کرده و خانه‌ها و آپارتمان‌ها کوچک‌تر شده‌اند. فضای کوچک‌تر در کنار مزایایی که دارد ممکن است شما را محدود کند. گاهی اوقات فضاهای کوچک با دکوراسیون اشتباه، کوچک‌تر از آن چیزی که هستند به نظر می‌رسند و نحوه‌ی چیدن وسایل باعث می‌شود که فضای کمتری از آنچه که واقعا در اتاق وجود دارد، استفاده شود. با چند راهکار می‌توانید اتاق‌های کوچک را بزرگ‌تر کنید! با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱۱ روش برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق کوچک

اتاق کوچک

اتاق‌ها و فضاهای کوچک مزایای متعددی دارند. تغییر دکور آن‌ها راحت‌تر است، راحت‌تر و سریع‌تر تمیز می‌شوند و سازمان‌دهی و مرتب کردن آن‌ها راحت‌تر است. وقتی محدودیت فضا داریم، چاره‌ای نیست جز اینکه با به کار بستن شیوه‌ها و ترفندهای مختلف، فضا را بزرگ‌تر کنیم. با راهکارهای زیر بدون اینکه هزینه‌ی زیادی کنید، می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر نشان دهید و از فضایی که در اختیار شما می‌گذارد، به بهترین شکل استفاده کنید.

۱. اتاق را خلوت کنید

یکی از اولین چیزهایی که معمولا نادیده گرفته می‌شود، خلوت کردن اتاق است. اتاق خلوت نه تنها بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد، بلکه روی آرامش روان و کاهش استرس هم تأثیر مثبت دارد. بسیاری از افراد دوست دارند وسایل تزیینی و کمدها و وسایل متعدد را داخل اتاق خود بگذارند. بسیاری از این وسایل استفاده‌ی کمی دارند و فقط محیط را شلوغ می‌کنند. هر چقدر که وسایل شما دور از دید باشد، اتاق‌تان بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. مثلا اتاق کوچکی را فرض کنید که روی همه‌ی دیوارها قفسه‌هایی نصب شده و روی قفسه‌ها پر از وسیله‌ی تزیینی و کاربردی است. این ظاهر شلوغ می‌تواند اتاق را کوچک‌تر از آن چیزی که هست نشان دهد.

راهکارها

 • برای مرتب کردن اتاق اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که بیش از حد وسیله‌ی تزیینی نخرید.
 • وسایل داخل اتاق را با دقت انتخاب کنید. ابعاد کمدها، تعداد قفسه‌ها و… را موقع خرید در نظر بگیرید.
 • از فضاهای مرده‌ی اتاق استفاده کنید. مثلا اگر گوشه‌ای از اتاق دارای فرورفتگی است، قفسه‌ای مناسب پر کردن آن گوشه تهیه کنید.
 • تا جایی که ممکن است وسایل را دور از دید قرار دهید. مثلا آن‌ها را در کمد، باکس‌های نظم‌دهنده و… بگذارید.

۲. وسایل را از سر راه بردارید

بسیاری از وسایل و کمدهایی که در اتاق می‌گذارید، جلوی راه را می‌گیرند و نمای اتاق را از بین می‌برند. قسمت‌هایی از اتاق اصلا نباید هیچ وسیله‌ای داشته باشد؛ مثلا جلوی پنجره، جلوی در کمد و… علاوه بر این، حجم و اندازه‌ی وسایل هم بسیار مهم است. برای خرید کمد و وسایل یک اتاق حتما باید به ابعاد آن توجه کنید. هر نوع وسیله‌ای مناسب اتاق کوچک نیست. مثلا تخت‌هایی که بسیار بزرگ هستند و تزیینات بزرگ بالای تخت دارند، نمی‌توانند جلوه‌ی زیبایی در یک اتاق کوچک داشته باشند. هر چقدر فضای کوچک‌تری در اختیار داشته باشید، باید وسایل ساده‌تری انتخاب کنید. این قانون را در نظر داشته باشید که هر چقدر بیشتر بتوانید کف اتاق را ببینید، اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

راهکارها

 • وسایل اتاق را با توجه به ابعاد اتاق انتخاب کنید. وسایل خیلی بزرگ برای اتاق کوچک مناسب نیست.
 • جلوی پنجره‌ها را نبندید.
 • تعداد وسایل اتاق‌های کوچک را کمتر کنید تا سطح بیشتری از کف اتاق مشخص باشد.

۳. رنگ‌های روشن انتخاب کنید

استفاده از رنگ‌های تیره‌تر و گرم‌تر، محیط را دنج و گرم‌ونرم نشان می‌دهد و هر چقدر در دکوراسیون اتاق از رنگ‌های روشن‌تر و خنثی استفده کنید، محیط دلبازتر می‌شود. اگر اتاق کوچکی دارید که می‌خواهید بزرگ‌تر دیده شود، برای دیوارها، پرده‌ها، وسایل اتاق و فرش از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

راهکارها

 • تا جایی که می‌توانید سعی کنید با پرده‌ها رنگ روشن، نور طبیعی بیشتری را به داخل اتاق هدایت کنید.
 • دیوارها را رنگ نکنید و سفید بگذارید یا از رنگ‌های بسیار روشن استفاده کنید.
 • وسایل اتاق به‌خصوص وسایل بزرگ‌تر مثل کمد، تخت و روتختی را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید.
 • استفاده از رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز هم می‌تواند فضا را دلبازتر کند.

۴. از طیف رنگ‌های خنثی استفاده کنید

هر چقدر از رنگ‌های خنثی استفاده کنید اتاق شما روشن‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد. سعی کنید رنگ‌ها را از یک طیف انتخاب کنید. رنگ‌هایی مثل کرم روشن و طوسی روشن اتاق را بزرگ‌تر می‌کنند و می‌توانید برخی تزیینات اتاق را از رنگ‌های مختلف با این رنگ‌های خنثی ست کنید.

۵. رنگ وسایل و دیوارها را هماهنگ کنید

اگر رنگ وسایل و دیوارهای اتاق با هم تضاد زیادی داشته باشند، اتاق شما کوچک‌تر از آن چیزی که هست به نظر می‌رسد. وسایلی که رنگ آن‌ها با رنگ دیوار هماهنگی دارد، بهتر با محیط ترکیب می‌شوند و فضایی باز و یکدست ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود اتاق شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

راهکارها

 • ابتدا درباره‌ی رنگ دیوار تصمیم بگیرید و بعد وسایل اتاق را متناسب با آن انتخاب کنید.
 • سعی کنید وسایل اتاق از نظر رنگ مشابه دیوار یا نزدیک به رنگ دیوار باشند.

۶. از نور طبیعی استفاده کنید

نور اتاق کوچک

هر اتاق اگر به‌خوبی نور بگیرد، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. سعی کنید تا جایی که ممکن است از نور طبیعی بهره ببرید و با پرده‌های ضخیم یا تیره، مانع رسیدن نور به داخل اتاق نشوید. اگر نور طبیعی ندارید، با نورپردازی زیبا و هماهنگ می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر کنید.

راهکارها

 • پرده‌های رنگ روشن و نازک انتخاب کنید.
 • جلوی پنجره را با گذاشتن وسایل بزرگ، سد نکنید.
 • اتاق را نورپردازی کنید و از نورهایی که در سطح اتاق پخش می‌شوند به جای نورهای نقطه‌ای استفاده کنید.

۷. از سطوح انعکاسی استفاده کنید

هر سطحی که بتواند نور را منعکس کند، باعث می‌شود که اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. مثلا یک آینه‌ی بزرگ را در نظر بگیرید که در یکی از دیوارهای اتاق نصب شده است. با کمک آینه و سطوح انعکاسی، نور در اتاق بازتاب پیدا می‌کند و روشن‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. علاوه بر دیوار، حتی روی میزها و کنار کمدها هم می‌توانید از سطوح براق و آینه‌ای استفاده کنید.

راهکارها

 • می‌توانید در یکی از دیوارهای اتاق، یک آینه‌ی بزرگ کار بگذارید یا آینه‌ای بزرگ دارای قاب را به دیوار وصل کنید.
 • کمدهایی بخرید که روی در آن‌ها آینه تعبیه شده باشد.

۸. وسایل بزرگ‌تر را انتخاب کنید

قبلا هم اشاره کردیم که برای اتاق کوچک باید وسایل مناسبی بخرید. وسایل خیلی بزرگ می‌توانند فضای اتاق را بگیرند و آن را کوچک‌تر کنند. اما اگر می‌خواهید چندین وسیله‌ی جداگانه بخرید، بهتر است چند وسیله‌ی جدا و کوچک را به یک وسیله‌ی بزرگ‌تر تبدیل کنید. مثلا به جای اینکه چندین کمد کوچک برای وسایل مختلف بخرید، یک کمد بزرگ‌تر تهیه کنید که وسایل مختلف شما به‌راحتی در آن جا شود.

۹. وسایل و تزیینات ساده بخرید

پرده اتاق کوچک

برای وسایل داخل اتاق، تزیینات و پرده، طرح‌های ساده را انتخاب کنید. هر چقدر که نقش و نگار و رنگ و تضاد طرح‌های پارچه و وسایل و حتی تابلوها بیشتر باشد، محیط اتاق را شلوغ‌تر و کوچک‌تر جلوه می‌دهد. در واقع علاوه بر اینکه رنگ‌های روشن و خنثی انتخاب می‌کنید باید در انتخاب طرح آن‌ها هم دقت کنید و مدل‌های ساده و تک‌رنگ را انتخاب کنید.

۱۰. وسایل کوتاه‌تر انتخاب کنید

برای اتاق خواب کوچک‌تر وسایلی بخرید که کوتاه‌تر هستند مثلا کمدهای کوتاه و تختی که به زمین نزدیک‌تر است. با این روش، فاصله‌ی وسایل از هم بیشتر می‌شود و فضای بیشتری از دیوار را مشاهده می‌کنید. هر چقدر فضای بیشتری از دیوارها و کف اتاق مشخص باشد، اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

۱۱. پارچه‌های روشن و دلباز بخرید

هر چیز پارچه‌ای که در اتاق وجود دارد، مثلا پرده، روتختی و رومیزی را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید. به‌خصوص برای پرده حتما نازک بودن آن را هم در نظر بگیرید. اگر دوست دارید پارچه‌ی طرح‌دار بگیرید، دقت کنید که طرح‌های ساده‌تر، گل‌های ریزتر یا طرح‌های راه‌راه و چهارخانه را انتخاب کنید.

چطور با کمک فرش اتاق را بزرگ‌تر نشان دهیم؟

فرش اتاق کوچک

بزرگ‌تر کردن فیزیکی اتاق‌های کوچک، امکان‌پذیر نیست اما با ترفندهایی که عنوان کردیم می‌توانید فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. دکوراسیون و وسایلی که برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید، نقش مهمی در بزرگ‌تر نشان دادن اتاق دارند. هر چقدر که این وسایل بزرگ‌تر باشند، نقش پررنگ‌تری دارند و فرش یکی از مهم‌ترین وسایل اتاق است. انتخاب فرش مناسب می‌تواند کاری کند که اتاق کوچک شما، بزرگ‌تر به‌نظر برسد یا حتی اتاق بزرگ را به یک اتاق کوچک و دنج تبدیل کند.

استفاده از فرش‌های بزرگ و سراسری

اگر فرش شما به طور یک تکه و کامل کف اتاق را بپوشاند، فضای اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. هر چقدر که سطح کف اتاق دچار تغییر یا وقفه شود، فضای اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد. اگر فرشی انتخاب کنید که کل کف اتاق را بپوشاند، کاملا یکپارچه و بزرگ به نظر می‌رسد. ممکن است فرش و کفپوش مناسب برای اتاق پیدا نکنید. برخی از انواع فرش‌ها و گلیم‌ها هستند که به سفارش مشتری و با ابعاد دلخواه‌اتان بافته می‌شوند. می‌توانید از این طریق فرشی پیدا کنید که کل سطح اتاق را یکپارچه پوشش دهد.

استفاده نکردن از فرش‌های کوچک

شاید نتوانید یا مایل نباشید از فرش‌های یک تکه کف اتاق استفاده کنید یا کف اتاق موکت باشد. در این صورت ممکن است تمایل داشته باشید که بخشی از اتاق را برای تزیین، یک فرش کوچک بیاندازید. هر چقدر که تعداد این فرش‌های تزیینی بیشتر و اندازه‌ی آن‌ها کوچک‌تر باشد، اتاق شما شلوغ‌تر و البته کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

اندازه‌ای که برای این فرش انتخاب می‌کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا اینکه چه وسایلی را داخل اتاق گذاشته باشید. وسایل را بچینید و بعد درباره‌ی ابعاد فرش اتاق تصمیم بگیرید و بزرگ‌ترین گزینه‌ی ممکن را انتخاب کنید.

توجه به رنگ فرش

تقریباً همه می‌دانیم که استفاده از رنگ‌های روشن‌تر باعث می‌شود که اتاقمان بزرگ‌تر به نظر برسد. اما لازم نیست برای همه جای خانه‌ی خود فرش سفید یا نزدیک به سفید انتخاب کنید. در واقع می‌توانید از رنگ دلخواه خود استفاده کنید ولی سعی کنید طیف‌های روشن‌تر را انتخاب کنید. رنگ روشن نه تنها اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، باعث می‌شود که نور طبیعی محیط، بهتر بازتاب کند. افزایش نور اتاق هم می‌تواند محیط را بزرگ‌تر نشان دهد.

توجه به طرح فرش

طرح فرش باید متناسب با اندازه‌ی اتاق باشد. طرح‌های بزرگ‌تر برای اتاق‌های بزرگ‌تر و فرش‌هایی با طرح‌های ریزتر، برای اتاق‌های کوچک‌تر مناسب است. البته توجه به این نکته مهم است اما طرح فرش تا حد زیادی به آن بخش از فرش که قابل مشاهده باشد، بستگی دارد. اگر بخش زیادی از فرش در معرض دید قرار دارد، باید طرح‌های ریزتر را برای آن انتخاب کنید. در مجموع، هر چقدر که فرش ساده‌تری داشته باشید، می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر نشان دهید.

پرده‌ی مناسب برای اتاق کوچک، چه ویژگی‌هایی دارد؟

پرده اتاق کوچک

یکی از مهم‌ترین تزیینات داخل اتاق‌ها، پرده‌ها هستند. انتخاب پرده‌ی مناسب می‌تواند حال و هوای یک اتاق را به کلی عوض کند. با پرده‌ی مناسب می‌توانید اتاق کوچک را بزرگ‌تر نشان دهید. در انتخاب پرده برای اتاق‌های کوچک به این نکات توجه کنید:

پرده را بالاتر نصب کنید

هر چقدر پرده بلندتر باشد، اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. میله‌ی پرده را نزدیک سقف اتاق نصب کنید حتی اگر پنجره از سقف فاصله دارد. پرده باید حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از شروع خود پنجره نصب شود. پرده‌ها بلندی که از سقف تا کف ادامه داشته باشند معمولا اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

طرح‌های عمودی انتخاب کنید

پرده‌هایی که طرح‌های عمودی دارند می‌توانند قد پنجره‌ها را بلندتر نشان دهند و فضای اتاق را بزرگ‌تر کنند. سعی کنید پرده‌هایی که طرح‌های افقی دارند خریداری نکنید. علاوه بر این همان‌طور که قبلا هم توضیح دادیم، طرح‌های بزرگ و شلوغ برای پرده، اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد. طرح‌های شلوغ و گل‌های درشت به تصویر قالب فضای اتاق تبدیل می‌شود و فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. سعی کنید رنگ پرده‌ها هم‌رنگ یا کمی روشن‌تر از دیوار باشد. پرده‌های تیره‌رنگ و ضخیم، اتاق را کوچک و شلوغ جلوه می‌دهند.

جمع‌بندی

دکوراسیون اتاق‌ نقش مهمی در کوچک یا بزرگ‌تر نشان دادن آن دارد. با ترفندهایی که عنوان کردیم مثلا استفاده از رنگ‌های روشن، بهره بردن از نور طبیعی و انتخاب دقیق وسایل اتاق می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر نشان دهید. مهم‌تر از همه این است که اتاق کوچک را تا جایی که می‌شود خلوت‌تر نگه دارید تا فضای آن بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر برسد.

منابع: Thespruce, Thespruce, Homeguides

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه