دختر ۸ ساله جوان‌ترین شکارچی سیارک لقب گرفت

۱۲ مهر ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۰ ۱۲ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نیکول اولیویرا و تلسکوپش

نیکول اولیویرا دختر ۸ ساله‌ی برزیلی با مشارکت در پروژه‌های علوم شهروندی ناسا موفق شده تاکنون ۱۸ سیارک کشف کند.

زمانی که «نیکول اولیویرا» (Nicole Oliveira) برزیلی چند ماهه بود، دستانش را بالا می‌گرفت تا به ستاره‌های آسمان برسد و اکنون در حالی که تنها هشت سال دارد، به‌عنوان جوان‌ترین ستاره‌شناس شناخته می‌شود که به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی وابسته به ناسا، به‌دنبال سیارک‌ها می‌گردد، در سمینارهای بین‌المللی شرکت و با چهره‌های برجسته‌ی فضایی و علمی کشورش دیدار می‌کند.

این پروژه که شکارچیان سیارک نامیده می‌شود، با این هدف انجام می‌شود که جوانان را با علم آشنا کند و به آن‌ها فرصت دهد تا خودشان به اکتشافات فضایی بپردازند. این برنامه توسط همکاری جست‌وجوی نجومی بین‌المللی که یک برنامه‌ی علوم شهروندی وابسته به ناسا است و با همکاری وزارت علوم برزیل اداره می‌شود.

نیکول در این پروژه تا کنون ۱۸ سیارک پیدا کرده است و قصد دارد نام دانشمندان برزیل یا اعضای خانواده‌اش را بر روی آن‌ها بگذارد. پیش از این هم دیگر همکاری‌های ناسا با کشورها منجر به کشف سیارک‌هایی توسط دانش‌آموزان شده است.

اگر یافته‌های او به‌طور کامل تأیید شود که ممکن است چندین سال طول بکشد، اولیویرا رکورد «لوییجی سانیو» (Luigi Sannino) ایتالیایی را می‌شکند و به جوان‌ترین فردی در جهان تبدیل می‌شود که به‌طور رسمی سیارک کشف کرده است.

معلم اولیویرا گفت: «او واقعا چشمان تیزبینی دارد. او در تصاویر بلافاصله نقاطی را شبیه به سیارک‌ها نشان می‌دهد و اغلب هنگامی که همکاسی‌هایش از یافته‌ی خود مطمئن نیستند، به آن‌ها کمک می‌کند و این مهم‌ترین نکته است که او دانش خود را با دیگر کودکان هم به‌اشتراک می‌گذارد و به گسترش علم کمک می‌کند.»

تم نجومی اتاق نیکول

تم نجومی اتاق نیکول
Credit: Jarbas Oliveira/AFP:

در اتاق اولیویرا پوسترهایی از منظومه‌ی شمسی، مدل‌های مینیاتوری موشک‌ها و چهره‌های جنگ ستارگان قرار دارد و او با استفاده از رایانه‌ی خود تصاویر آسمان را برای یافتن سیارک‌ها، مطالعه می‌کند.

«زیلما جاناکا» (Zilma Janaca) مادر او گفت: «ما اشتیاق زیاد او به نجوم را زمانی بیشتر متوجه شدیم که برای تولد ۴ سالگی از ما تلسکوپ خواست در صورتی که من حتی با تلسکوپ آشنایی نداشتم!» اما خرید چنین هدیه‌ی گرانی تنها در ۷ سالگی او و با جمع کردن پول توسط همه‌ی اعضای خانواده و دوستانش ممکن شد.

او تاکنون با چهره‌های شاخص علوم فضایی و نجوم برزیل مانند وزیر علوم این کشور و همچنین «دویلیا دا ملو» (Duilia de Mello) از ستاره‌شناسان کاشف ابرنواختر SN 1997D و «مارکوس پونتس» (Marcos Pontes) تنها برزیلی که به فضا رفته، گفت‌وگو و دیدار کرده است.

نیکول اکنون با دریافت بورسیه‌ی یک مدرسه‌ی معتبر قصد دارد علاقه‌ی خود را دنبال کند و مهندس هوافضا شود و امیدوار است که همه‌ی کودکان کشورش به‌طور یکسان به علم دسترسی داشته باشند.

عکس کاور: نیکول الیویرا و تلسکوپش
Credit: Jarbas Oliveira/AFP

منبع: Science Alert

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar ناشناس

  دروغه پس بگه ببینم دونه به دونه ستاره های راه کهکشان شیری با نام های چینی چی میشه معلومه عقل نداره چجوری با اون تلسکوپش می تونه اونا رو ببینه تلسکوپش یدونه غول بزرگ رو هم نمیبینه

 2. Avatar هوشیار

  بابا اینا چرته عکس گرفتن از فضا اونم تشخیص داده
  تازه اونا پول دارن مث مانیستن

 3. Avatar م

  منم نشستم با ۳۵ سال سن با خرسم بازی میکنم😐😐