پنج رمان هاروکی موراکامی که نام‌شان از آهنگ‌ها گرفته شده‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

هاروکی موراکامی، یکی از مشهورترین نویسندگان جهان، عاشق موسیقی است. او پیش از آن‌که نویسنده شود کلوپ موسیقی جاز داشت و در طول دست‌کم سه دهه توانست آرشیوی پروپیمان از بهترین آلبوم‌های جاز، پاپ و کلاسیک گردآوری کند. مدت‌ها برنامه‌ای رادیویی‌ درباره‌ی موسیقی می‌ساخت و نتیجه‌ی معاشرت و گفت‌و‌گوی دو ساله‌اش با «سیجی اوزاوا» موسیقی‌دان برجسته‌ی ژاپنی را در کتاب «کاملا درباره‌ی موسیقی» روانه بازار کرد. پس عجیب نیست که موسیقی نقش مهمی در کتاب‌هایش داشته باشد. شخصیت‌های قصه‌هایش به موسیقی گوش می‌کنند و آهنگ‌هایی خاص سرنخ‌های مرموز و اسرارآمیزی برای خنثی کردن توطئه‌ها ارائه می‌دهند. عناوین برخی آثارش هم از آهنگ‌ها الهام گرفته شده‌. در این مطلب با پنج رمان‌اش که نام‌شان از آهنگ‌ها گرفته شده آشنا می‌شویم.

۱- کتاب «به آواز باد گوش بسپار»

موراکامی در سال ۱۹۷۹ با داستاهای «تولدت مبارک و کریسمس سفید» که اولین‌بار در مجله‌ی ادبی گانزو منتشر شدند به شهرت رسید. «کریسمس سفید» به آهنگ کلاسیک بینگ کرازبی (Bing Crosby’s) اشاره دارد که شخصیت اول و بی‌نام قصه دوست‌اش دارد و اسم‌اش را ۲۶ بار تکرار می‌کند. موراکامی بعد از بسط دادن قصه و تبدیل کردن‌اش به رمان با الهام گرفتن از این آهنگ نام کتاب را «به آواز باد گوش بسپار» گذاشت.

کتاب به آواز باد گوش بسپار اثر هاروکی موراکامی

۲- کتاب «جنگل نروژی»

عنوان این رمان موراکامی از یک آهنگ گروه بیتلز گرفته شده که به دفعات در طول قصه به آن اشاره ‌می‌شود. در این آهنگ به چوب – به طور خاص پانل‌های چوبی ارزان – اشاره شده است. نویسنده از چوب برای اشاره به جنگل استفاده کرده است. جنگل‌ها در این رمان و سایر آثار موراکامی اهمیت زیادی دارند.

۳- کتاب «تاریخچهی پرنده‌ی کوکی»

رمان «تاریخچه‌ی پرنده‌ی کوکی» در ژاپن در سه مجلد و در ایالات متحده و بریتانیا در یک مجلد بر پیشخان کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفت.

«تاریخچه‌ی پرنده‌ی کوکی» اولین کتاب ژاپنی است که نام‌اش از اپرایی به همین نام گرفته شده است. جی روبین، مترجم انگلیسی رمان «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» در گفت‌و‌گو با مجله‌ی نیویورکر گفت: «موراکامی پیش از نوشتن این اثر اپرای «تاریخچه‌ی پرنده‌ی کوکی» را کامل گوش نکرده بود. او فقط اُورتور (پیش‌درآمد / بخش ابتدایی آهنگ) اپرا را شنیده بود. فکر می‌کنم در این اثر تلاش کرده بین این اثر موسیقایی نیمه‌مشهور و وجود اکثر ژاپنی‌ها که بعد از جنگ جهانی دوم در لبه‌ی پرتگاه نابودی قرار داشتند ارتباط برقرار کند.»

کتاب تاریخچه پرنده کوکی اثر هاروکی موراکامی انتشارات نوای مکتوب 2 جلدی

۴- کتاب «پس از تاریکی»

«پس از تاریکی» یکی از آثار کمتر شناخته شده‌ی موراکامی است که قصه‌ی تصادف‌های شبانه‌ی عجیب و مبهم را روایت می‌کند. عنوان داستان از قطعه‌ی «پنج نقطه بعد از تاریکی» اثر کرتیس فولر، ترومبونیست مشهور گرفته شده و آهنگ مورد علاقه‌ی شخصیت اصلی قصه است، ماجراهایی که در یکی از شب‌های توکیو اتفاق می‌افتد را تعریف می‌کند.

کتاب پس از تاریکی اثر هاروکی موراکامی انتشارات کتاب سرای نیک

۵- کتاب «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش»

این رمان به خاطر آلبوم «سال‌های زیارت /Années de pèlerinage» که شامل تک‌نوازی‌های پیانوی فرانتس لیست است با نام «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. نام قطعه‌ی «دلتنگی Le mal du pay» هشتمین آهنگ این آلبوم که نماد تنهایی است به دفعات در داستان آمده است. قهرمان داستان بعد از شنیدن آهنگ به یاد دوست مرحوم دوران کودکی‌اش که پیانیست بوده، می‌افتد.

کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش اثر هاروکی موراکامی نشر چشمه

منبع: mentalfloss

 

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. کبیر

    کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ را خوندم جالب بود تا حدودی

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما