بررسی تلسکوپ مدل Maksy 60؛ جمع‌وجور و باکیفیت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60

اگر به دنبال یک تلسکوپ برای رصد مقدماتی هستید و یا علاقه دارید بدون دردسر با گوشی از سوژه‌های شناخته شده در آسمان شب شهری عکس بگیرید، تلسکوپ کوچک اکیوتر مدل Maksy 60 با هزینه‌ای پایین به خوبی پاسخگوی این نیاز شماست.

طبق اعلام Telescope For Beginners، تلسکوپ Maksy 60 یک ابزار اپتیکی با دیافراگم ۶۰ میلی‌متری از برند «اکیوتر» (Acuter) است که حتی در نگاه اول توجه را به خود جلب می‌کند. این تلسکوپ نه تنها بسیار جمع‌وجور و فوق‌العاده قابل حمل است، بلکه یک تلسکوپ از نوع «ماکستوف-کاسگرین» (Maksutov-Cassegrain) است که از نظر تئوری می‌تواند تصاویری با کیفیت بهتر نسبت به بسیاری از تلسکوپ‌های دیگر در رده و بازه‌ی قیمتی مشابه تولید کند.

تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60
۱۲ %
۸,۱۸۰,۰۰۰
۷,۱۹۰,۰۰۰ تومان

داخل جعبه

  • لوله‌ی تلسکوپ که یک لوله‌ی اپتیکی ۲۰۰ میلی‌متری با قطر دهانه‌ی ۶۰ میلی‌متر و فاصله کانونی ۷۵۰ میلی‌متر است.
  • جوینده (فایندر)
  • چشمی ۲۰ میلی‌متری
  • دفترچه راهنما
  • آداپتور گوشی همراه
  • منشور تنظیم تصویر
  • سه پایه

لوله‌ی نوری

ویژگی اصلی این تلسکوپ لوله‌ی نوری آن است. البته که این بخش مهم همه‌ی تلسکوپ‌های امروزی است، اما در تلسکوپ Maksy 60 همه چیز از طراحی تا ساخت متفاوت است.

اولین چیزی که متوجه خواهید شد رنگ بدنه است که با یک طیف سبز آبی روشن، به محصولی شاخص در دکور علمی اتاق تبدیل می‌شود. وجود یک تلسکوپ در هر اتاقی خوب به‌نظر می‌رسد، اما این رنگ جذاب، ظاهر آینده‌نگرانه‌تری هم به آن می‌دهد.

سه پایه

این تلسکوپ در مدل‌های مختلف، همراه سه مدل پایه عرضه می‌شود که شامل تک پایه‌ی رومیزی، سه پایه‌ی رومیزی و سه پایه‌ی کامل عرضه می‌شود. که با توجه به قیمت مناسب‌تر و قابلیت جابه‌جایی بهتر، مدل سه پایه‌ی رومیزی کاربرد بیشتری دارد.

با این حال اگر علاقه‌مند به کار بیشتر با این تلسکوپ هستید و این اولین یا تنها تلسکوپ شماست، شاید بهتر باشد که همراه آن یک سه پایه‌ی کامل هم تهیه کنید تا امکان استفاده‌ی گسترده‌تری از آن از جمله برای ثبت عکس با دوربین گوشی باشد.

خوشخبتانه امکان اتصال سه پایه‌های عمومی دوربین‌های عکاسی به این تلسکوپ وجود دارد و به آسانی می‌توانید به کارایی آن بیفزایید.

سه پایه دوربین نست مدل NT-510 به همراه گیره نگهدارنده موبایل

تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60

ویژگی‌ها

به‌عنوان یک تلسکوپ از نوع ماکسوتوف-کاسگرین، انتظار می‌رود که ماکسی ۶۰ تصاویری با کیفیت خوب از آسمان شب ارائه دهد و در واقعیت هم برای اجرامی مانند ماه و مشتری و زحل هم چنین است.

وزن کلی زیر ۲.۴ کیلوگرم این تلسکوپ را به یکی از قابل‌حمل‌ترین تلسکوپ‌های موجود در بازار تبدیل کرده است و این بهترین ویژگی آن است. علاوه بر این وجود رابط قرارگیری تلفن همراه هم یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب آن است که برای ثبت تصاویر در موقعیت‌های گوناگون کمک می‌کند. به آسانی می‌توانید تلفن همراه را روی چشمی تلسکوپ نصب کنید و از آنچه در آن دیده می‌شود عکس و فیلم بگیرید.

در مجموع قطعات این تلسکوپ به‌طرز شگفت‌آوری به خوبی کنار هم قرار گرفته‌اند. لوله‌ی پلاستیکی سفت و محکم است و به راحتی خراشیده نمی‌شود. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که بخشی از بدنه‌ی بالایی تلسکوپ باز می‌شود و یک دید کلی از داخل لوله‌ی تلسکوپ فراهم می‌کند تا شیوه‌ی کار اپتیک‌ها را بررسی کنید. این ویژگی بسیار جذاب به‌ویژه از نظر آموزشی به‌شمار می‌رود.

تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60

به دلیل استفاده از منشور در چپقی این تلسکوپ یک دوربین تک‌چشمی فوق‌العاده با کیفیت و قدرتمند هم برای تماشای مناظر طبیعی محسوب می‌شود و در روز می‌توانید از آن برای دیدن مناظر دوردست در طبیعت، پرنده‌نگری و دیگر سوژه‌های زمینی استفاده کنید. اما حتما در نظر داشته باشید که هیچ‌گاه نباید بدون فیلتر استاندارد، یک ابزار اپتیکی را به سمت خورشید نشانه بگیرید.

آنچه با Maksy 60 قابل رصد است

Maksy 60 یک تلسکوپ کوچک با فاصله‌ی کانونی زیاد است. به نوشته‌ی Telescopic Watch این فاصله‌ی کانونی در درجه‌ی نخست برای ماه، سیارات و ستاره‌های دوتایی بهینه شده است اما امکان رصد برخی اجرام عمق آسمان هم با آن وجود دارد.

در منظومه‌ی شمسی

ماه: جزئیات زیادی از قمر زمین با این تلسکوپ قابل مشاهده است تا جایی که شما را کاملا شگفت‌زده و علاقه‌ی شما را به آسمان شب چندین برابر می‌کند.

عطارد و زهره: هرچند دیدن عطارد به‌ویژه با توجه به نزدیکی به خورشید ممکن است چالش‌برانگیز باشد اما تا حد قابل قبولی فازهای آن و مخصوصا فازهای سیاره‌ی ناهید قابل مشاهده است.

مریخ: یک یا دو لکه‌ی تاریک و کلاهک یخی در سمت دیگر آن، قابل مشاهده است.

مشتری: کمربندهای ابر، قمرهای گالیله‌ای و اگر دید خوب و چشمی با بزرگنمایی بالاتر داشته باشید، احتمالا لکه‌ی بزرگ سرخ هم قابل مشاهده خواهد بود.

زحل: حلقه‌های زحل و قمرهای بزرگ آن قابل مشاهده‌اند و اگر دید خوب و چشمی با بزرگنمایی بالاتر داشته باشید، ، احتمالا نوارها و منطقه‌ی قمر کاسینی را در حلقه‌ها ببینید.

اورانوس و نپتون: اگر در وهله‌ی اول بتوانید این اجرام را شناسایی کنید، آن‌ها را مانند ستاره‌هایی در این تلسکوپ خواهید دید.

ماه از نگاه یک تلسکوپ 60 میلی‌متری

ماه از نگاه یک تلسکوپ ۶۰ میلی‌متری
Credit: Cloudy Nights/Rocketman

اعماق آسمان

دیافراگم ۶۰ میلی‌متری برای رصد اجرام اعماق آسمان نسبتا محدود است، اما باز هم چیزهای زیادی قابل مشاهده است.

خوشه‌های ستاره‌ای باز: بسیار شفاف دیده می‌شوند؛ البته نه درخشان‌ترین آن‌ها.

خوشه‌های ستاره‌ای کروی: خوشه‌های درخشان‌تر (بیشتر از فهرست مسیه) به صورت تکه‌های محو با اندازه‌ی متوسط ​​قابل مشاهده‌اند. اما خوشه‌های کروی کم‌نور مانند M53 حتی برای کاربران با تجربه کاملا نامشخص هستند.

سحابی‌ها: اگر آسمان مناسبی در اختیار داشته باشید، سحابی‌های پرنور و بزرگ مانند شکارچی (جبار) و مرداب یا نعل اسب به‌طرز شگفت‌انگیزی خوب به‌نظر می‌رسند. اما سحابی‌های کوچک مانند حلقه، در صورتی که بتوانید آن‌ها را از ستاره‌ها تشخیص دهید، کمی بیشتر از لکه‌های کوچک کم‌نور نخواهند بود.

کهکشان‌ها: هر چیزی به جز آندرومدا و شاید NGC 253 و M82 برای دیدن بسیار چالش‌برانگیز است و حتی درباره‌ی این سه کهکشان هم به جز زیر آسمان صاف و بدون آلودگی نوری، رصد جزئیات بسیار دشوار خواهد بود.

این تلسکوپ همچنین می‌تواند ستاره‌های دوتایی نسبتا نزدیک به فاصله‌ی تقریبی ۲ ثانیه‌ی قوسی را از هم تفکیک کند. نداشتن اعوجاج رنگی یا پراش در طراحی ماکستوف-کاسگرین کاملا به دستیابی به چنین محدوده‌ی کوچکی از توان تفکیک کمک می‌کند.

جمع‌بندی

در نهایت باید گفت که تلسکوپ Maksy 60 از برند اکیوتر یک تلسکوپ آموزشی جذاب برای آغاز کاوش دنیای آسمان شب است و هرچند در این بازه‌ی قیمتی نمی‌توان انتظار رصد باکیفیت اجرام اعماق آسمان مانند سحابی‌ها و کهکشان‌ها را داشت اما این تلسکوپ جمع‌وجور کاملا ارزش خرید دارد و به شما کمک می‌کند که همیشه یک چشم پرقدرت همراه داشته باشید تا نه تنها در محیط شهری، کیفیتی کاملا متفاوت را از رصد ماه و سیارات تجربه کنید، بلکه امکان دیدن برخی از اجرام دوردست را هم داشته باشید.

تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60
۱۲ %
۸,۱۸۰,۰۰۰
۷,۱۹۰,۰۰۰ تومان


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما