۱۹ ویژگی جذاب زن آلفا که او را متمایز می‌کند

۱۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ ۲۲ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
زن آلفا

درباره‌ی معنی کلمه «آلفا» تعاریف و برداشت‌های متفاوت و گاها متضادی وجود دارد. اما مهم‌تر از همه باید به این نکته اشاره کرد که ویژگی‌های آلفا هیچ ربطی به مردانگی سمی یا سندرم زنبور ملکه ندارند. بدون شک در جامعه این گروه از زنان، به‌عنوان زنانی مستقل و بااراده در نظر گرفته می‌شوند که دیگران برای آن‌ها احترام بیشتری قائل هستند. کسانی که دیگران به‌عنوان الگو و نمونه به آن‌ها نگاه می‌کنند و از آن‌ها پیروی می‌کنند.

غالبا در جامعه نگرشی منفی به زنان آلفا وجود دارد که این مسأله به هیچ وجه تعجب‌آور نیست، زیرا ما هنوز در جامعه‌ای مردسالار زندگی می‌کنیم که به زنان دارای اعتماد به نفس و مستقل برچسب‌های رفتاری از پیش تعیین شده‌ای می‌زند و سعی دارد که آن‌ها را محدود می‌کند. در حالی که مردان با افتخار صفات و ویژگی‌های آلفای خود را به رخ دیگران می‌کشند، زنانی که همین ویژگی‌ها را از خود ارائه می‌دهند، زنانی دارای روحیه و صفات مردانه خوانده می‌شوند و با دید منفی به آن‌ها نگریسته می‌شود، که البته این مسأله برای این گروه از زنان اهمیتی هم ندارد.

زنان آلفا دقیقا همان زنان قوی و مستقلی هستند که رهبران باورنکردنی دنیای امروز هستند، از دنیای تجارت گرفته تا عرصه‌ی سیاست. ویژگی‌های برجسته و متمایز زنان آلفا در زندگی حرفه‌ای، زندگی شخصی، سرگرمی‌ها، ارتباطات اجتماعی و تقریبا در همه‌ی جنبه‌های زندگی آن‌ها ظاهر می‌شود.

این زنان قاطع و با اعتماد به نفس در ابتدا ممکن است کمی ترسناک و سلطه‌گر به نظر برسند، اما آن‌ها زنانی هستند که همه‌ی ما می‌توانیم به آن‌ها تکیه کنیم و در همه‌ی شرایط پشت ما هستند.

در واقع ویژگی‌های این زنان ویژگی‌هایی است که هر زنی باید آن‌ها را در خود پرورش دهد تا تبدیل به فردی شود که باید باشد.

در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ آنچه را که لازم است شما درباره‌ی صفات و ویژگی‌های زنان آلفا بدانید آمده است. پس از خواندن این مطلب، شما می‌توانید ویژگی‌های کلیدی زنان آلفا را هم در دیگران تشخیص بدهید و هم در خودتان آن‌ها را پرورش دهید. با ما همراه باشید.

زن آلفا کیست؟

زنان آلفا

اگر برایتان این سؤال مطرح است که آیا شما هم یک زن آلفا هستید یا خیر، این مسأله می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید باید به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید. این مسأله همچنین برای درک تمایز بین زن آلفا در مقابل زن بتا هم بسیار مهم است.

در حقیقت جامعه بسیاری از صفات افراد بتا را با صفات افراد آلفا اشتباه می‌گیرد. به‌عنوان مثال، اگر زنی دائما سعی کند که دیگران را کنترل کند، برخی تمایلات سمی او را با تسلط افراد آلفا نسبت به محیطشان، اشتباه می‌گیرند.

یک آلفای واقعی نیازی به کنترل کردن و سلطه بر دیگران ندارد تا احساس کند که اوضاع تحت مدیریت او است.

هدف ما در این مقاله این است که ویژگی‌های یک زن آلفا را به طور شفاف و واضح از ویژگی‌های یک زن بتا تفکیک بدهیم، آن وقت شما می‌دانید که چه ویژگی‌هایی را باید در خودتان پرورش دهید و به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید.

۱۹ ویژگی‌های بارز زنان آلفا

ویژگی‌های شخصیتی آلفا لزوما درباره‌ی تمام زنانی که دارای آن‌ها هستند یکسان به نظر نمی‌رسد.

۱۹ ویژگی زیر این گروه از زنان را از زنان بتا و کسانی که هنوز برای پرورش این ویژگی‌های شخصیتی در خود تلاشی نکرده‌اند، متمایز می‌کند.

خبر خوب این است که در هر مقطع از زندگی خود که تصمیم به تغییر بگیرید دیر نیست. علاوه بر این لازم نیست که همه‌ی این ویژگی‌ها را به‌ صورت یک‌جا در خودتان پرورش دهید. یکی را که قصد دارید روی آن کار کنید انتخاب کنید و برای پرورش آن در خودتان یک سری عادات روزانه در برنامه‌اتان ایجاد کنید و همان کارها را تکرار کنید.

۱. زن آلفا دارای شخصیتی مستقل است

زن مستقل

زن آلفا دارای شخصیت و رفتاری مستقل است و منتظر نمی‌ماند تا شخص دیگری به او بگوید چه کار کند یا او را تشویق به انجام کاری کند. زن آلفا به سرعت برای انجام هر ایده‌ای که در سر دارد اقدام می‌کند. او همچنین از کسانی که دوستشان دارد هم درباره‌ی انجام وظایفشان حمایت می‌کند.

۲. زن آلفا دارای عزت‌نفس و وقار است

زنان آلفا اجازه نمی‌دهند که کسی درباره‌ی ارزش آن‌ها و انتظارات آن‌ها از خودشان یا دیگران تصمیم بگیرد. زن آلفا پیش هیچ‌کس خودش را خار و ذلیل نمی‌کند و با دیگران هم‌چنین رفتاری نمی‌کند. او برای بالا بردن ارزش و احترام خودش، شخصیت یا عزت هیچ‌کس را زیر پای نمی‌گذارد.

۳. زن آلفا افراد را دور هم جمع می‌کند

در هر جمعی، زن آلفا به‌خوبی می‌داند که چگونه افراد را دور هم جمع کند و بحث‌های جالبی راه بیاندازد. زنان آلفا نیازی ندارند که مرکز توجه جمع باشند تا از این طریق قدرت خود را به دیگران اثبات کنند یا از آن استفاده کنند.

اولویت آن‌ها کمک به دیگران برای رشد استعدادها و توانایی‌هایشان در راستای منفعت همه است.

۴. زن آلفا نیازی به قضاوت کردن دیگران یا تنبیه کردن آن‌ها ندارد

زنان بتا اغلب احساس می‌کنند که باید کسانی را که رهبری و مدیریت آن‌ها را قبول ندارند مجازات کنند یا کسانی را که به آن‌ها احساس حقارت و کوچکی می‌دهند، به شکل بی‌رحمانه‌ای قضاوت کنند. از طرف دیگر، زنان آلفا نیازی به قضاوت یا مجازات دیگران ندارند تا به این طریق احساس قدرت یا حس ارزشمندی خود را بازیابند.

اگر دیگران مانند آن‌ها رفتار نکنند یا همانند آن‌ها فکر نکنند، زنان آلفا این مسأله را اصلا شخصی نمی‌بینند.

۵. زن آلفا با مردم بازی نمی‌کند

زن خودخواه

تنها زنان بتا برای سوءاستفاده و دست‌کاری عواطف دیگران روی آن‌ها تکنیک‌های مختلف سوءاستفاده و بازی‌های فکری را پیاده می‌کنند. زن آلفا نیازی به انجام این‌گونه رفتارها ندارد و با هر نوع سوءاستفاده و بازی با دیگران مخالف است. زنان آلفا درباره‌ی آنچه می‌خواهند صریح و رو راست هستند. آن‌ها هیچ علاقه‌ای به فریب دادن افراد برای رسیدن به خواسته‌هایشان ندارند.

آن‌ها برای اصالت ارزش زیادی قائل هستند و سعی می‌کنند همیشه دارای شخصیتی اصیل و واقعی باشند، به دور از هر گونه فریب و ریاکاری.

۶. زن آلفا با نظام ارزشی خودش زندگی می‌کند

از آنجا که زنان آلفا به خودشناسی و رشد شخصی اهمیت می‌دهند، وقتی آن‌ها چیز جدیدی درباره خودشان می‌آموزند، آن مسأله را پنهان نمی‌کنند تا با این کار دیگران را راضی نگه دارند. آن‌ها از کسانی که به آن‌ها علاقه دارند انتظار پذیرش و مهربانی دارند و از کسانی که آن‌ها را دوست ندارند، به سادگی هیچ انتظاری ندارند.

۷. زن آلفا هیچ وقت در جا نمی‌زند

مهم نیست که چه اتفاقی ممکن است بیفتد، زن آلفا هرگز نمی‌تواند برای همیشه زمین‌گیر شود و شکست را بپذیرد. او انتظار ندارد کسی هنگام شکست به او کمک کند یا راه را برایش هموار کند.

حتی اگر مجبور باشد مدتی را به فرایند مداوا یا اندوه اختصاص دهد، او آن‌قدر مقاوم هست تا دوباره برخیزد و در مسیری که می‌خواهد حرکت کند.

۸. او پای اعتقاداتش ایستادگی می‌کند

زنان بتا معمولا در سکوت خود منتظر می‌مانند تا ببینند آیا دیگران درباره‌ی اعتقادات مشترک‌شان با او صحبت می‌کنند یا نه، اما زنان آلفا در دفاع از آنچه به آن اعتقاد دارند تردید نمی‌کند و هر جا که لازم باشد عقاید خود را ابراز می‌کنند و از آن‌ها دفاع می‌کنند.

آن‌ها همچنین احتمال زیادی وجود دارد که از عقاید دیگران هم دفاع کنند، اما تا وقتی که این اعتقادات حقوق کسی را نقض نکند.

۹. زن آلفا به خانواده خود وفادار است

درمان

هیچ‌کس به اندازه‌ی زن آلفا به خانواده خود وفادار نیست. او مانند یک شیر زن از تمام افرادی که برایش اهمیت دارند به شدت محافظت می‌کند اما هرگز سعی نمی‌کند آن‌ها را کنترل کند. در واقع هر حرکتی که او در دفاع یا پشتیبانی از دیگران انجام می‌دهد، کاملا سنجیده و هدفمند است.

۱۰. زن آلفا در صورت نیاز می‌تواند از هر چیزی بگذرد و از آن عبور کند

یک زن بتا غالبا بدون در نظر گرفتن عواقب تصمیماتش و بدون کمترین آینده‌نگری، سعی می‌کند خود را به وسیله‌ی پذیرش هرگونه چالشی که در سر راهش قرار می‌گیرد ثابت کند. از طرف دیگر، زن آلفا همیشه سعی می‌کند چند گام جلوتر از چالش‌هایی که در مسیرش قرار می‌گیرند را ببیند و می‌داند چه موقع باید با آن‌ها روبه‌رو شود و چه زمانی باید از کنار بگذرد و به مسیرش ادامه دهد.

۱۱. زن آلفا اعتماد به نفس بالایی دارد

در حالی که اعتماد به نفس ظاهری زنان بتا آن‌ها را تا قسمتی از مسیر پیش می‌برد، اعتماد به نفس واقعی زن آلفا او را تا آنجا که نیاز دارد پیش می‌برد و به همین خاطر هیچ‌گاه از تصمیمات و برنامه‌هایش دست نمی‌کشد. او هرچه با چالش‌های ارزنده و آموزنده بیشتری روبه‌رو شود که مسیرهای جدیدی را پیش روی او می‌گشایند، اعتماد به نفسش هم افزایش می‌یابد.

۱۲. زن آلفا برای اینکه احساس کند در موضع قدرت است نیازی به کنترل دیگران ندارد

سوءاستفاده

همان‌طور که قبلا به آن اشاره شد، زن آلفا برای اینکه احساس کند بر زندگی خود مسلط است نیازی به کنترل کردن دیگران ندارد. نظم و انضباط شخصی برای او بسیار مهم‌تر از کنترل دیگران است. زن آلفا همچنین نیازی به گروهی از حامیان در اطرافش ندارد تا از این طریق احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد.

او معمولا انتظار دارد که دیگران از آزادی و حق انتخابی که دارند بهتر استفاده کنند.

۱۳. زن آلفا همیشه منظور خود را صریح و شفاف بیان می‌کند

زنان بتا معمولا با این رفتارشان شناخته شده هستند که به یک گروه از افراد یک چیز می‌گوید و برعکس آن را به گروه دیگر می‌گویند، تا به این طریق همدلی و تأیید همه را جلب کند.

زن آلفا دقیقا منظور خود را بیان می‌کند و پیام خود را تحت هیچ شرایطی نادیده نمی‌گیرد و هیچ‌گاه برای جلب نظر همه در بیان مواضعش از ابهام یا معانی دوپهلو استفاده نمی‌کند.

۱۴. زن آلفا به مردم اجازه می‌دهد که او را همان‌طور که هست ببینند

خودشیفته

زنان بتا از این که به مردم اجازه دهند خود واقعی آن‌ها را ببینند می‌ترسند، زیرا انتظار ندارند که شخصیت واقعی آن‌ها از طرف دیگران مورد قبول واقع شوند. از طرف دیگر زنان آلفا به مردم اجازه می‌دهند آن‌ها را همان‌طور که هستند ببینند، با اینکه می‌دانند خطر طرد شدنشان توسط کسانی که به آن‌ها اعتماد کرده‌اند، وجود دارد. آن‌ها خود را با نگاهی عاشقانه می‌پذیرند.

۱۵. زن آلفا از اینکه به دنبال خواسته‌های خود برود، نمی‌ترسد

زنان بتا معمولا تلاش چندانی برای دستیابی به آنچه می‌خواهند نمی‌کنند، به این امید که شاید روزی دستیابی به آرزوها و خواسته‌هایشان آسان‌تر بشود، یا حتی اینکه کائنات خواسته‌های آن‌ها را به آن‌ها بدهد.

در مقابل، زنان آلفا انتظار ندارند که کسی آنچه را که می‌خواهد به آن‌ها بدهد. آن‌ها به دنبال آن می‌روند و برای این کار به تأیید یا اجازه‌ی هیچ‌کس نیاز ندارند.

۱۶. زن آلفا سرسخت است

وقتی که شرایط سخت می‌شود، معمولا افراد بتا سریع جا می‌زنند و تصمیم به رفتن می‌گیرند. اما زنان آلفا رفتار متفاوتی نسبت به آن‌ها دارند. زن آلفا نیاز به شرایط سهل و آسان ندارد که بتواند در آن تصمیمات و خواسته‌هایش را عملی کند. برای آن‌ها همه‌چیز امکان‌پذیر است و هر کاری که لازم باشد برای رسیدن به خواسته‌های ارزشمند خود انجام می‌دهند و در این راه به دیگران هم کمک می‌کنند.

۱۷. زن آلفا نه بهانه نمی‌آورد نه دیگران را سرزنش می‌کند

سرزنش

افراد بتا معمولا به هر مشکلی که برخورد می‌کنند، سریع دیگران را به خاطر وقوع آن سرزنش می‌کنند و شاید هیچ‌وقت هم نفهمند که خودشان مقصر مشکلات و ویرانی‌هایی هستند که ایجاد کرده‌اند.

یک زن آلفا بر اشتباهات خود مشرف است و مسؤولیت آن‌ها را بر عهده می‌گیرد. او به جای بهانه آوردن و سرزنش دیگران سعی می‌کند روش رفع مشکلات را سریع ارزیابی و اجرا کند.

۱۸. زن آلفا از اینکه آسیب‌پذیر باشد نمی‌ترسد

افراد بتا از اینکه در برابر دیگران آسیب‌پذیر باشد، به شدت می‌ترسند. آن‌ها از عذرخواهی یا اعتراف به اشتباه خود بیزارند.

در مقابل زنان آلفا آسیب‌پذیری را ضعف نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند با تحقیر دیگران روبه‌رو شوند تا اینکه کسی را که برایشان اهمیت دارد تنها بگذارند یا کم ارزش جلوه دهند.

۱۹. زن آلفا از پیشگام شدن یا ریسک کردن نمی‌ترسد

از آنجا که شخصیت بتا از آسیب‌پذیری بیزار است، او اغلب منتظر می‌ماند تا دیگران با ریسک رد شدن یا شکست مواجه شوند و بعد از اینکه موقعیت را ارزیابی کرد آنگاه خودش اقدام می‌کند.

در مقابل زنان آلفا از پیشگام شدن در امور مختلف نمی‌ترسند، در درجه‌ی اول به این دلیل که ارزش خود را در شیوه رفتار دیگران با خود نمی‌بینند. به علاوه اینکه آن‌ها می‌دانند که رشد شخصی مستلزم پذیرش ریسک و مخاطرات است.

رابطه با زنان آلفا چه شکلی است؟

ارتباط با زنان آلفا

رفتار زنان آلفا به ویژه در روابطشان امری قابل توجه است. زن آلفا دقیقا همان‌طور که می‌خواهد با او رفتار شود با دیگران رفتار می‌کند. او واقعا به مردم اهمیت می‌دهد، تا آنجا که حاضر است برای بودن در کنار کسانی که دوستشان دارد، هر نوع چالش و ریسکی را هم بپذیرد.

او این کار را برای جلب توجه دیگران انجام نمی‌دهد. بلکه این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که واقعا به اطرافیانش اهمیت می‌دهد و سعی می‌کند در قبال آن‌ها رفتاری درست و اخلاقی داشته باشد.

همان‌طور که قبلا ذکر شد، زن آلفا نیازی به سوءاستفاده و بازی‌های فکری با دیگران ندارد. او هیچ‌گاه دیگران را در برابر یکدیگر قرار نمی‌دهد تا آن‌ها را مشغول نگه دارد و از این طریق بدون حضور افراد مزاحم به اهداف خود برسد.

برخی دیگر از ویژگی‌های زنان آلفا به شرح زیر است؛

 • مهربانی واقعی
 • حمایت و پشتیبانی از دیگران
 • کمک به دیگران برای رسیدن به آرزوهایشان
 • شجاعت در هنگام برخورد با مزاحمین
 • آمادگی برای بخشیدن و ادامه دادن به مسیر

با این زنان آلفا هم انسان‌های کاملی نیستند. آن‌ها هم ممکن است مرتکب اشتباه می‌شوند و گاهی اوقات به دیگران آسیب برسانند. اما یک زن آلفا معمولا مسؤولیت اقدامات خودش را بر عهده می‌گیرد و برای جبران آن هر چه در توان دارد انجام می‌دهد.

چگونه یک زن آلفا باشیم؟

زنان آلفا

اکنون که با ویژگی‌های غالب زنان آلفا آشنا شدید، چگونه می‌توانید این ویژگی‌ها را در خودتان پرورش دهید؟ درباره‌ی برخی از زنان، شاید برخی از این ویژگی‌ها به طور طبیعی در آن‌ها وجود داشته باشد. اما این مسأله به خودی خود آن‌ها را تبدیل به یک زن آلفا نمی‌کند.

تبدیل شدن به یک زن آلفا به تلاش واقعی و مستمر نیاز دارد. اما باید بدانید که رسیدن به این هدف برای همه امکان‌پذیر است. فقط با اقدام کردن، شما یکی از بارزترین ویژگی‌های زنان آلفا را از خود بروز داده‌اید، یعنی تعهد به رشد شخصی.

 • برای اینکه به کسی نشان دهید که او را دوست دارید، از خواسته‌های شخصی خودتان دست بکشید.
 • حقیقت صادقانه‌ای را درباره‌ی خودتان با دیگران به اشتراک بگذارید که می‌دانید باعث می‌شود احساس آسیب‌پذیری کنید.
 • درباره‌ی خواسته‌های خودتان صادق باشید و در جهت آن‌ها گام بردارید.
 • برای تعامل سالم و گفتگوهای صمیمانه با عزیزان خود وقت بگذارید.
 • به خودتان یادآوری کنید که تا کنون چه اقداماتی را در مسیر رسیدن به اهدافتان انجام داده‌اید.
 • سعی کنید روش‌هایی را برای توسعه‌ی استعدادها و توانایی‌های خود پیدا کنید و به یادگیری و رشد شخصی به‌عنوان یک فرایند همیشگی و مستمر نگاه کنید.

شما کدام ویژگی‌های یک زن آلفا را دارید؟

زنان آلفا

حالا که تا اینجا پیش آمده‌اید، پاسختان به این سؤال چیست: «آیا شما یک زن آلفا هستید؟»

اگر فکر می‌کنید که «هنوز نه، اما روی آن کار می‌کنم»، شما در مسیر درستی قرار دارید. آلفاترین زنان کسانی هستند که همیشه تلاش می‌کنند ویژگی‌های توصیف شده در بالا را در خودشان پرورش دهند. آن‌ها همچنین کسانی هستند که شفقت و فروتنی را از سختی‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند آموخته‌اند.

به این فکر کنید که چه چیزی را پشت سر گذاشته‌اید؟ از اشتباهات خود چه آموخته‌اید؟ و با چه چیزهایی را درباره‌ی خودتان آشنا شده‌اید؟ از همه‌ی این‌هامی‌توانید استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید که روی گذشته هم زیاد تمرکز نکنید.

در واقع شمایی که این مقاله را خوانده‌اید یک زن آلفا هستید که در حال ساخته شدن است. این حقیقت را بپذیرید و همین امروز اقدامی ساختارشکنانه در راستای رسیدن به شخصیت ایدئالتان انجام دهید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Yahoo, Live Bold and Bloom

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar ک. فتاحیان

  سلام و وقت بخیر.
  بسیار عالی بود ، لذت بردم ، خیلی دقیق و زیبا
  استقلال به معنای خوب کلمه و تفاوت بین ویژگیهای شخصیتی زن مستقل و زن مستبد رو از هم متمایز کردید و توضیح دادید ، امیدوارم همه زنها به این درجه از استقلال و رشد شخصیتی برسند.

 2. Avatar Sanaz

  بسیار مطلب بموقع و مفیدی بود سپاس از شما

 3. Avatar آرش دهستان آبکنار

  هیچی دیگه، فمنیسم بازی شروع شد

  1. Avatar Sanaz

   نه دوست گرامی، مستقل بودن ارتباطی بافمنیست بودن ندارد. هرچند که فمنیسم هم یک مکتب فکری است که ضرری برای کسی ایجاد نمی کند.