قیمت کارت گرافیک‌های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
قیمت گرافیک‌های انویدیا AMD

اینطور که به نظر می‌رسد، در حال حاضر قیمت گرافیک‌های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرده و فقط ۲۵٪ گران‌تر از چیزی است که شرکت سازنده برای آن در نظر می‌گیرد.

طی چند سال اخیر به خاطر فعالیت‌های شدید ماینینگ و استخراج بی‌رویه‌ی رمزارز، قیمت کارت گرافیک‌ها بسیار بیشتر از چیزی بود که شرکت سازنده در نظر می‌گرفت چرا که ماینرها با هر قیمتی که بود آن‌ها را برای اهداف خود خریداری می‌کردند. در این بین قدرت خرید کاربران عادی هم به شدت کاهش پیدا کرد چرا که گرافیک‌های انویدیا و AMD با قیمتی سه یا در برخی مواقع چهار برابر قیمت اصلی به فروش می‌رسیدند.

اما اینطور که به نظر می‌رسد، در حال حاضر قیمت این کارت‌ها بسیار کاهش داشته و فقط ۲۵٪ گران‌تر از چیزی است که شرکت سازنده در نظر گرفته است. پیش‌تر قیمت هر کارت تقریبا ۳ برابر بیشتر از ارزش واقعی آن بود اما اکنون به تنها ۱٫۲۵٪ رسیده است که پیشرفت بزرگی به حساب می‌آید. همزمان با این کاهش قیمت بی‌نظیر در مقایسه با چند سال اخیر، موجودی کارت‌ها در فروشگاه‌ها هم افزایش پیدا کرده و می‌توان امیدوار بود طی یکی دو سال آینده، همه چیز به شرایط عادی خود بازگردد.

البته این کاهش قیمت شدید یک نتیجه‌ی نگران‌کننده هم دارد که ما آن را نکته‌ی مثبتی می‌دانیم. بسیاری از شرکت‌ها و فروشگاه‌ها کارت‌های گرافیک را با قیمت بالایی خریداری کردند به این امید که بتوانند آن‌ها را با چند برابر قیمت بیشتر به کاربران بفروشند. اکنون آن‌ها مانده‌اند و گرافیک‌هایی که بسیار کمتر از بهایی که برایش پرداخته بودند ارزش دارند. هرچند برخی‌ها راه نجات را بلد شده‌اند.

در حال حاضر بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ انگلستان و اروپا قیمت گرافیک‌های خود را کاهش داده‌اند و این موضوع تمام کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD را هم شامل می‌شود. بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند تا پایان سال ۲۰۲۲، مشکل کمبود تراشه و ناتوانی زنجیره‌ی تأمین در برطرف ساختن نیاز شرکت‌ها و در نتیجه این افزایش قیمت ادامه خواهد داشت اما گزارشات جدید حاکی از آن است که به مرور در حال بازگشت به قیمت شرکتی هستیم.

یکی از خرده‌فروشی‌های انگلستانی در مصاحبه‌ای با وب‌سایت TechRdar اعلام کرد که انتظار می‌رود قیمت‌ها بار دیگر به همان  میزان جذاب خود کاهش پیدا کنند و این اتفاق هم در ماه مه رخ خواهد داد. تقریبا یک ماه با ماه مه فاصله داریم و مشتاقانه منتظر هستیم ببینیم چه پیش می‌آید.

این کاهش قیمت اما روی قیمت کارت گرافیک‌های AMD که در حالت معمولی هم بهای کمی را برای محصولاتش در نظر می‌گیرد تأثیر بیشتری گذاشته است. به این صورت که بخش اصلی و اقتصادی از کارت‌های این شرکت تنها ۱۱ و ۱۵٪ بالاتر از قیمت شرکتی در بازار به فروش می‌رسند. در رده‌ی پرچم‌دار اما این تفاوت ۳۲ و حتی ۵۰٪ است که انتظار داریم طی سال‌های آتی کمتر هم شود.

در بین گرافیک‌های انویدیا هم قیمت RTX 3080 Ti حدودا ۷٪ بیشتر از قیمت شرکتی است که باعث می‌شود جذاب‌ترین محصول تیم سبز به حساب بیاید و بعد از آن هم RTX 3090 با ۱۷٪ اختلاف و بعد از آن‌ها RTX 3050 با ۲۲٪ تفاوت قیمتی قرار می‌گیرند. این در حالی است که اکثر کارت‌های این شرکت ۲۵ الی ۳۵٪ گران‌تر از قیمت شرکتی به فروش می‌رسند.

انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی قیمت کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD بیشتر از این هم کاهش داشته باشد چرا که هرچه می‌گذرد، ماینینگ هم وضعیت بهتری پیدا می‌کند و طبق رویه‌ی درست‌تری پیش می‌رود. فعلا به نظر می‌رسد گرافیک‌های میان‌رده و اقتصادی وضعیت بهتری دارند و این خبر بسیار خوبی برای گیمرهایی با بودجه‌ی محدود به حساب می‌آید. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می‌شود فعلا کمی منتظر بمانید چون قطعا شاهد کاهش قیمت سراسری خواهیم بود.

منبع: Wccftechبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما