اوضاع قیمت و موجودی گرافیک‌های AMD و انویدیا رو به بهبود است

۲۷ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
قیمت و موجودی گرافیک‌های AMD و انویدیا

اگرچه چند سالی است به خاطر کمبود تراشه و همچنین فعالیت‌هایی نظیر ماینینگ، اوضاع قیمت و موجودی گرافیک‌های AMD و انویدیا واقعا بد بوده، اما به نظر می‌رسد این وضعیت رو به بهبودی است.

از زمانی که سال ۲۰۲۲ را آغاز کردیم تاکنون، اوضاع قیمت و موجودی کارت‌های گرافیک AMD و انویدیا رو به بهبودی بوده است. اکنون در اواسط ماه دوم سال ۲۰۲۲ هستیم و طبق اطلاعات منتشر شده از سوی ۳DCenter، به نظر می‌رسد باز هم این وضعیت بهتر شده است.

اگر خبرهای مربوط به قیمت و اوضاع کارت گرافیک را دنبال کرده باشید می‌دانید چند سالی است که ماینینگ باعث شده کاربران و گیمرها نه بتوانند محصول دلخواه خود را در بازار پیدا کنند و نه بتوانند اگر هم محصولی موجود بود، آن را با قیمت مناسبی خریداری کنند. اما از آغاز سال ۲۰۲۲ تاکنون وضعیت خوشبختانه رو به بهبودی بوده است و حالا هم شاهد بهتر شدن هرچه بیشتر آن هستیم.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی ۳DCenter، اگرچه حتی حالا هم قیمت کارت گرافیک‌های AMD و انویدیا در مقایسه با آنچه باید باشد بسیار گران‌تر است اما با این حال طی یکی دو ماه اخیر قیمت‌ها رو به کاهش بوده است. برای مثال در حال حاظر گرافیک‌های سری رادئون AMD حدودا ۴۵ درصد گران‌تر از آنچه شرکت اعلام می‌کند به فروش می‌رسد در حالی که ماه گذشته این میزان ۶۳ درصد بود. گرافیک‌های انویدیا هم ۵۷ درصد گران‌تر از قیمت اصلی خود به فروش می‌رسند اما در ماه گذشته ۷۷ درصد گران‌تر بودند که به طور کلی برای محصولات هر دو شرکت کاهش قیمت حدود ۲۰ درصدی را شاهد هستیم که بسیار محسوس هم هست.

نکته‌ی مثبت اما اینجاست که علاوه بر کاهش قیمت، در مقایسه با سال گذشته، موجودی این کارت‌ها هم بیشتر و بیشتر بشده است. از آغاز سال ۲۰۲۱ تاکنون چنین چیزی بسیار بی‌سابقه بوده است که همزمان با افزایش موجودی کارت گرافیک‌های AMD و انویدیا قیمت آن‌ها هم کاهش پیدا کند اما امسال این اتفاق افتاده است. این آمار ظاهرا در اروپا بسیار بهتر از سایر مناطق دیگر بوده چرا که تمام فروشگاه‌ها اکنون هم تعداد قابل توجهی کارت گرافیک برای فروش دارند. البته هنوز هم ۴۵ یا ۵۰ درصد قیمت بیشتر به نسبت آنچه که شرکت سازنده اعلام می‌کند بسیار زیاد است که به نظر می‌رسد این مشکل هم در حال حل شدن باشد.

موجودی و قیمت کارت گرافیک‌های AMD در حال حاضر و طبق اطلاعات منتشر شده از سوی ۳DCenter به شرح زیر است:

نام گرافیک RX 6500XT RX 6600 RX 6600XT RX 6700XT RX 6800 RX 6800XT RX 6900XT
آخرین قیمت ۲۰۰ دلار ۳۳۰ دلار ۳۸۰ دلار ۴۸۰ دلار ۵۸۰ دلار ۶۵۰ دلار ۱۰۰۰ دلار
وضعیت موجودی *** **** **** ***** *** **** ****

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، کارت‌هایی نظیر RX 6600 و مدل XT آن، ۶۷۰۰XT و دو مدل ۶۸۰۰XT و ۶۹۰۰XT در حال حاضر در بهترین وضعیت موجودی هستند و قیمت آن‌ها هم نسبتا مناسب است. البته در مقایسه با همتاهای خود از انویدیا، قیمت این کارت‌ها نسبت به کارایی واقعا مناسب است. با توجه به این لیست، به نظر می‌رسد گرافیک‌هایی که بسیار گران‌تر از قیمت شرکت در دسترس قرار دارند، سه مدل ۶۷۰۰XT، و ۶۸۰۰ و مدل XT آن هستند در حالی که قیمت مدل RX 6900XT حدود ۳۳ درصد بیشتر از قیمت متوسط است. RX 6600XT هم حدود ۳۳ درصد گران‌تر از قیمت شرکتی است اما این میزان برای مدل استاندارد آن به ۳۲ درصد و برای RX 6500XT هم تنها ۱۷ درصد است.

موجودی و قیمت کارت گرافیک‌های انویدیا در حال حاضر و طبق اطلاعات منتشر شده از سوی ۳DCenter به شرح زیر است:

نام گرافیک RTX 3050 RTX 3060 RTX 3060 Ti RTX 3070 RTX 3070 Ti RTX 3080 RTX 3080 Ti
آخرین قیمت ۲۵۰ دلار ۳۳۰ دلار ۴۰۰ دلار ۵۰۰ دلار ۶۰۰ دلار ۷۰۰ دلار ۱۲۰۰ دلار
وضعیت موجودی *** **** ***** **** ***** **** ****

در بین نماینده‌های انویدیا، بسیاری از کارت‌ها همچنان ۵۰ درصد بیشتر از آنچه شرکت اعلام کرده به فروش می‌رسند اما کارت‌هایی نظیر RTX 3080 Ti به نسبت قیمت شرکت ۳۲ درصد گران‌تر هستند که آن را در مقایسه با RTX 3090 به انتخاب بسیار ارزشمندتری تبدیل می‌کند. همچنین یکی از دلایلی که RTX 3080 Ti را انتخابی بسیار منطقی و ارزشمند می‌دانیم به این خاطر است که این کارت از پکیج LHR بهره نمی‌برد و در نتیجه خیلی هم به کار ماینرها نمی‌آید. در حال حاضر RTX 3050 اگرچه قیمت بسیار مناسبی دارد اما جالب است بدانید ۴۹ درصد گران‌تر از چیزی است که باید باشد.

قیمت و موجودی گرافیک‌های AMD و انویدیا

در حال حاضر باید این نکته را به یاد داشته باشیم که افزایش قیمت و کاهش موجودی شدید کارت‌های گرافیک و تمام دردسرهایی که کاربران به خاطر آن متحمل شدند در نتیجه‌ی افزایش چشمگیر فعالیت‌های ماینینگ بوده است. البته به نظر می‌رسد باز هم وضعیت به شکل سابق بازگردد. برای مثال اوایل این ماه وضعیت ماینینگ باز هم شدت گرفت و قرار است بار دیگر هم این اتفاق رخ دهد. شرکت‌ها هم قصد دارند تولید مدل‌های گران‌قیمت‌تر را ۱۰ الی ۲۰ درصد افزایش دهند. حال باید دید تا اواسط سال ۲۰۲۲ آیا شاهد تنظیم بازار و بهبود وضعیت قیمت و موجودی گرافیک‌های AMD و انویدیا خواهیم بود یا اینکه باز هم قیمت‌ها افزایش پیدا خواهند کرد.

منبع: Wccftech

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه