به پیش‌بینی تحلیلگران اپل ۸۰ میلیون آیفون در تعطیلات سال نو می‌فروشد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
فروش آیفون

به عقیده‌ی تحلیلگران، اپل می‌تواند در دوران تعطیلات کریسمس، حدود ۸۰ میلیون گوشی آیفون را به فروش برساند که اگر این اتقاق رخ دهد رکورد خوبی برای شرکت آمریکایی در زمینه‌ی فروش ثبت خواهد شد.

اپل طی چند سال گذشته در زمینه‌ی فروش گوشی‌های پرچم‌دار از شرکت‌های رقیب عملکرد بسیار بهتری را از خود به نمایش گذاشت و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. بخش بزرگی از موفقیت این شرکت اما به گوشی‌های استاندارد از هر نسل بر می‌گردد که روند خوب آن‌ها از آیفون XR آغاز شد و به آیفون ۱۱ و آیفون ۱۲ رسید و همچنان با آیفون ۱۳ ادامه دارد. کاربران زیادی به خاطر وجود تعادلی بی‌نظیر بین قیمت و مشخصات فنی این گوشی‌ها آن‌ها را خریداری می‌کنند و انصافا هم مشکل خاصی تاکنون در رابطه با این محصولات گزارش نشده است.

اپل در ماه سپتامبر امسال از گوشی‌های سری آیفون ۱۳ خود رونمایی کرد و از همان بدو ورود این گوشی‌ها به بازار شاهد عملکرد خوب آن‌ها در فروش بودیم. انتظار می‌رفت این محصولات هم مانند دو نسل قبل فروش خوبی داشته باشند که اینطور هم هست و حتی پیش‌بینی می‌شود این روند خوب ادامه‌دار باشد.

طبق گفته‌های یکی از تحلیلگران شرکت Wedbush یعنی دنیل ایوز که تحلیلگر بسیار معروفی هم در زمینه‌ی فناوری به حساب می‌آید، این احتمال وجود دارد که اپل بتواند در تعطیلات منتهی به سال ۲۰۲۲، یعنی همان تعطیلات سال نوی میلادی، حدود ۸۰ میلیون گوشی آیفون به فروش برساند. البته دوران تعطیلات سال نوی میلادی از ماه اکتبر آغاز شده است و به نوعی سه‌ماه مالی نخست اپل هم به حساب می‌آید. برای همین سه ماه که البته یک ماه و نیم هم از آن گذشته است، انتظار می‌رود شرکت آمریکایی ۸۰ میلیون گوشی آیفون به فروش برساند.

به گفته‌ی ایوز، تقاضا برای آیفون ۱۳ حدود ۱۵ درصد از توان تأمین‌کنندگان بیشتر است

فروش آیفون

اطلاعاتی که دنیل ایوز در این زمینه منتشر کرد با تحلیل‌های J.P مورگان هم مطابقت دارد. یعنی تقاضا برای سری آیفون ۱۳ بسیار بیشتر از حد انتظار بود تا جایی که حتی تأمین‌کنندگان در برخی مواقع قادر به پاسخگویی نیاز اپل نیستند و حدود ۱۵ درصد عقب‌تر از نیاز اپل قرار دارند. این یعنی شرکت آمریکایی موفق شد به مسیر موفقیت‌آمیزی که در آن قرار دارد، با سری آیفون ۱۳ ادامه دهد. یکی از دلایلی که این سری با وجود نبود تفاوت چشمگیر به نسبت نسل گذشته باز هم فروش فوق‌العاده‌ای داشته‌اند، تجهیز آن‌ها به نمایشگر ۱۲۰ هرتزی پرو موشن است که تاکنون در هیچ یک از گوشی‌های اپل شاهد به‌کارگیری آن نبوده‌ایم. البته در این نسل هم فقط گوشی‌های سری پرو و پرو مکس از آن بهره می‌برند.

همچنین شرکت آمریکایی ظرفیت باتری این گوشی‌ها را هم افزایش داد که طبق بررسی‌ها، این افزایش ظرفیت حدود ۲۰ درصد بوده است. البته بیشترین میزان پیشرفت مربوط به آیفون ۱۳ پرو مکس بوده است که بهترین و بزرگ‌ترین باتری را در بین تمام آیفون‌هایی که تاکنون تولید شده‌اند دارد. همچنین دوربین این گوشی‌ها هم به نسبت نسل گذشته پیشرفت خوبی چه از لحاظ نرم‌افزاری و چه از لحاظ سخت‌افزاری داشت که از جمله می‌توان به دیافراگم بازتر برای جذب نور بیشتر، حالت سینماتیک برای اعمال فوکوس به صورت دستی و تغییر آن بین دو سوژه، قابلیت ویرایش لحظه‌ای تصاویر و بسیاری چیزهای دیگر اشاره کرد.

همچنین یک نکته‌ی قابل توجه دیگر، پردازنده‌ی اپل A15 است که مبتنی بر لیتوگرافی ۵ نانومتری اما با ۱۵ میلیارد ترانزیستور است که طبق ادعای اپل، قدرتمندترین و سریع‌ترین پردازنده‌ی بکار رفته در یک گوشی هوشمند به حساب می‌آید. طبیعتا به‌کارگیری چنین پردازنده‌ای در یک گوشی هوشمند می‌تواند عامل جذابی برای خرید آن به حساب بیاید که اپل این کار را به بهترین شکل ممکن انجام داد.

دنیل ایوز در صحبت‌های خود پیرامون این موضوع نوشته بود که با وجود کمبود تراشه که بسیاری از شرکت‌ها و تأمین‌کنندگان را درگیر خود کرده است، تقاضا برای آیفون ۱۳ درون آمریکا و خارج از آن، مثلا در بازار چین بسیار بیشتر از حد انتظار بود. تا جایی که پیش‌بینی می‌شود ۸۰ میلیون گوشی از این سری تا پایان امسال (آغاز از ماه اکتبر تا پایان ماه دسامبر) به فروش برسد که عمده‌ی این ۸۰ میلیون را هم دو مدل پرو و پرو مکس تشکیل می‌دهند. این در حالی است که اپل قیمت بسیار بیشتری هم برای این دو مدل به نسبت دو مدل استاندارد و مینی در نظر می‌گیرد.

همچنین طبق پیش‌بینی‌های ایوز، از جمعه‌ی سیاه تا کریسمس که یک دوره‌ی ۲۹ روزه به حساب می‌آید، احتمالا اپل می‌تواند ۴۰ میلیون گوشی از سری آیفون ۱۳ به فروش برساند. همچنین عملکرد استثنائی شرکت آمریکایی در این دوره می‌توان فروش ایرپادز را هم تحت تأثیر قرار دهد و میزان آن را به ۱۰۰ میلیون گجت در سه‌ماه مالی ۲۰۲۲ (از اکتبر تا دسامبر) برساند. این یعنی علاوه بر آیفون‌ها، گجت‌های وابسته به این محصولات نظیر ایرپادزها هم فروش بسیار خوبی خواهند داشت.

با فراگیرتر شدن اینترنت ۵G، کاربران بیشتری به خرید آیفون‌های جدید تمایل پیدا می‌کنند

اپل تا زمان آیفون ۱۱ از فناوری ۵G در گوشی‌های خود استفاده نکرده بود. بعد از رونمایی از آیفون ۱۲ و به لطف تراشه‌ی A14 شاهد تجهیز آیفون‌ها به این فناوری جذاب بودیم که اتفاقا عملکرد آیفون‌ها در فروش را هم بهبود بخشید. اما اپل اقدام بسیار زیرکانه‌ای انجام داد. در حالی که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های اندرویدی گوشی‌های خود را از سال ۲۰۱۹ به بعد به اینترنت ۵G مجهز کرده بودند، اپل ترجیح داد یک سال صبر کند و بعد از اینکه سود کافی از فروش گوشی‌های سری آیفون ۱۱ به‌دست آورد، آیفون ۱۲ را با این فناوری راهی بازار کند.

نتیجه‌ی این تصمیم اما چه بود؟ همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بسیاری از کاربران فقط به خاطر اینترنت ۵G از گوشی‌های قدرتمند و بسیار باکیفیت آیفون ۱۱ به این سری کوچ کردند در حالی که سری آیفون ۱۲ در یک سری جنبه‌ها عملکرد بهتری به نسبت نسل قبل نداشت. همین قضیه در رابطه با نمایشگر ۱۲۰ هرتز هم تکرار شد. زمان آیفون ۱۲، حتی گوشی‌های اقتصادی اندرویدی هم نمایشگرهایی با رفرش‌ریت بیشتر از ۶۰ هرتز داشتند اما اپل آیفون ۱۲ را با نمایشگرهای ۶۰ هرتزی راهی بازار کرد و بعد از اینکه به لطف ۵G توانست فروش بسیار خوبی از این سری داشته باشد، دو مدل پرو و پرو مکس از سری آیفون ۱۳ را به نمایشگر ۱۲۰ هرتزی مجهز کرد و اکنون هم پیش‌بینی می‌شود که همین دو مدل بیشترین سهم را از ۸۰ میلیون میزان فروش در سه ماه آخر سال را داشته باشند.

متأسفانه اپل دیگر میزان دقیق فروش گوشی‌های خود را به صورت فصلی اعلام نمی‌کند به همین خاطر نمی‌توانیم هیچ‌وقت متوجه شویم این شرکت در سه ماه آخر سال چه میزان آیفون به فروش رساند. اما میزان سود به‌دست آمده را اعلام می‌کند. شرکت آمریکایی در سه‌ماه مال چهارم که با پایان سپتامبر به اتمام رسید، توانست فقط از فروش گوشی‌های آیفون حدود ۳۹ میلیارد دلار درآمد کسب کند که باید دید تا چه میزان این سود در پایان امسال افزایش پیدا می‌کند.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما