اندروید ۱۳؛ هر آنچه از قابلیت‌های نسخه‌ی بعدی اندروید می‌دانیم

۲ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
اندروید 13

اگرچه اندروید ۱۲ هنوز راهی بسیاری از گوشی‌ها نشده، اما گوگل از مدت‌ها قبل روند توسعه‌ی اندروید ۱۳ را آغاز کرده است. خوشبختانه در رابطه با این سیستم‌عامل اطلاعات زیادی منتشر شده و به همین خاطر می‌توانیم به ویژگی‌های جدید آن بپردازیم.

تاریخ عرضه

قبل از اندروید ۱۰، گوگل برای نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل خود از نام خوراکی‌های خوشمزه استفاده می‌کرد. اگرچه دیگر از نظر رسمی چنین کاری انجام نمی‌شود، اما بین مهندسین و در کدهای داخلی کماکان هر کدام از نسخه‌های جدید از نام خوراکی‌های مختلف استفاده می‌کنند. بر اساس کدهای فاش شده، اندروید ۱۳ بین مهندسین گوگل به‌عنوان تیرامیسو یاد می‌شود. با این حال همان‌طور که گفتیم، این نسخه‌ی جدید با عنوان اندروید ۱۳ منتشر خواهد شد.

اندروید 13

در رابطه با تاریخ عرضه‌ی آن هم باید بگوییم که اولین نسخه‌ی پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان آن به احتمال زیاد ماه آینده منتشر می‌شود و در فصل بهار هم شاهد عرضه‌ی آخرین نسخه‌ی پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان خواهیم بود. گوگل هنوز برنامه‌ی زمان‌بندی عرضه‌ی اندروید ۱۳ را منتشر نکرده ولی با توجه به نسخه‌های قبلی، گوگل ۳ نسخه‌ی پیش‌نمایش این سیستم‌عامل را منتشر می‌کند و سپس باید منتظر ارائه‌ی ۴ نسخه‌ی بتا باشیم و در نهایت اواخر تابستان نسخه‌ی نهایی برای کاربران ارائه می‌شود.

تغییرات ظاهری

اندروید 13

اندروید ۱۲ به لطف بهره‌گیری از زبان طراحی Material You نسبت به نسل‌های قبلی تغییرات ظاهری زیادی را ارائه کرده است. در این نسخه کاربران به امکانات شخصی‌سازی بیشتری دسترسی دارند و مثلا رنگ منوها و بخش‌های مختلف با توجه به تصاویر پس‌زمینه تغییر پیدا می‌کند و در ضمن شاهد انیمیشن‌های جذاب‌تری هستیم. به نظر می‌رسد اندروید ۱۳ بر مبنای همین تغییرات امکانات بیشتری به ارمغان می‌آورد.

امکانات بیشتر برای شخصی‌سازی

در اندروید ۱۳ کاربران برای شخصی‌سازی بخش‌های مختلف سیستم‌عامل به رنگ‌های بیشتری دسترسی دارند. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، به‌زودی نسخه‌ی نهایی سیستم‌عامل اندروید ۱۲L منتشر می‌شود و به نظر می‌رسد این قابلیت برای آن استفاده می‌شود.

شخصی‌سازی ساعت در لاک‌اسکرین

اگرچه بسیاری از رابط‌های کاربری در لاک‌اسکرین گزینه‌های زیادی را برای شخصی‌سازی ساعت ارائه می‌دهند، اما در اندروید خام این امکانات بسیار محدود هستند. در این نسخه‌ی جدید کاربران برای ساعت می‌توانند حالت عدد بزرگ قرار گرفته در مرکز نمایشگر یا عدد کوچک قرار گرفته در سمت چپ بخش فوقانی را انتخاب کنند.

بازطراحی بخش کنترل خروجی صدا

اندروید 13

سایت Android Police گزارش داده که در اندروید ۱۳ طراحی بخش خروجی صدا تغییر یافته است. در همین زمینه یک اسکرین‌شات هم منتشر شده و به نظر می‌رسد با تغییر بسیار جزئی روبه‌رو هستیم تا این بخش هماهنگی بیشتری با زبان طراحی Material You داشته باشد.

بهبودهای عملکردی

اندروید 13

اندروید ۱۲ با قابلیت‌هایی مانند اسکرین‌شات اسکرولی، حالت استفاده با یک دست و تنظیمات هوشمندانه‌تر برای چرخش خودکار معرفی شد. اما برای اندروید ۱۳ باید انتظار ارائه‌ی چه قابلیت‌هایی را داشته باشیم؟

بهبود دسترسی به اسکنر QR Code

QR Code برای کارهای مختلف مانند به اشتراک گذاشتن رمز وای‌فای، دسترسی به منوی رستوران و دیگر کارهای این‌چنینی استفاده می‌شود. اما در حال حاضر کاربران گوشی‌های اندرویدی برای دسترسی به اسکنر QR Code چاره‌ای جز باز کردن قفل گوشی ندارند. حالا طبق اطلاعات فاش شده، کاربران اندروید ۱۳ احتمالا می‌توانند از طریق لاک اسکرین به اسکنر QR Code دسترسی پیدا کنند. همچنینیک میان‌بُر در بخش تنظیمات سریع اندروید تعبیه می‌شود.

پشتیبانی کامل از LE Audio بلوتوث

کاربرانی که علاقه‌ی زیادی به استفاده از هدست‌ها یا اسپیکرهای بلوتوثی دارند، با اندروید ۱۳ به قابلیت بسیار مهمی دست پیدا می‌کنند. اگرچه اندروید ۱۲ امکان پشتیبانی از API مربوط به LE Audio بلوتوث را فراهم کرده، ولی هنوز به طور کامل بهره‌گیری از این قابلیت را امکان‌پذیر نکرده است. حالا بر اساس کدهای فاش شده از اندروید ۱۳، به نظر می‌رسد این سیستم‌عامل به طور کامل از LE Audio بلوتوث پشتیبانی می‌کند. این مشخصه اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا می‌تواند بدون افت کیفیت صدا، عمر باتری و قدرت ارتباط را افزایش دهد.

انتقال راحت فایل‌های صوتی

یکی از قابلیت‌های احتمالی اندروید ۱۳ به کاربران اجازه می‌دهد که به نزدیک کردن گوشی خود به یک اسپیکر، موسیقی در حال پخش را از طریق اسپیکر گوش کنند. به نظر می‌رسد با قابلیت مشابه Hand off Audio هوم‌پاد اپل سروکار داریم. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد که آیفون یا آیپاد تاچ را به هوم‌پاد نزدیک کنند تا بتوانند آهنگ‌های دلخواه خود را از طریق اسپیکر بشنوند.

هنوز مشخص نیست که گوگل برای این قابلیت از چه فناوری‌هایی استفاده کرده ولی ممکن است از تکنولوژی‌هایی مانند NFC یا UWB استفاده شود. باید خاطرنشان کنیم این ویژگی از طرف یکی از منابع آگاه اعلام شده و با توجه به اینکه هنوز هیچ کدی مبنی بر وجود آن پیدا نشده است، باید این قابلیت را فعلا با شک و تردید در نظر بگیریم.

تغییر زبان اپلیکیشن‌های مختلف

اندروید‌ ‌13

بنا به گزارش‌های منتشر شده، نسخه‌ی جدید اندروید به کاربران اجازه می‌دهد که در بخش تنظیمات سیستم‌عامل، زبان اپلیکیشن‌های مختلف را فارغ از زبان اصلی سیستم‌عامل، تغییر دهند. در این زمینه اسکرین‌شات هم منتشر شده که مشخصه‌ی مدنظر را نشان می‌دهد.

تغییرات پشت صحنه

اندروید‌ 13‌

مطابق معمول، در اندروید ۱۳ تغییراتی هم در پشت صحنه عملی می‌شود که به زبان ساده کیفیت کلی این سیستم‌عامل را بهبود می‌بخشند.

مجوز مربوط به نوتیفیکیشن‌ها

طبق شواهد موجود، در اندروید ۱۳ برای نوتیفیکیشن‌ها مجوز لحظه‌ای ارائه شده است. این یعنی اپلیکیشن‌ها فقط در صورت دریافت مجوز می‌توانند نوتیفیکیشن‌های مختلفی را نمایش دهند. مانند دیگر مجوزها، کاربران کنترل بیشتری برای نوتیفیکیشن‌ها خواهند داشت و در ضمن می‌توانیم به ایجاد محدودیت زمانی برای آن‌ها اشاره کنیم.

بهبود عمر باتری

فناوری جدید گوگل موسوم به Android Resource Economy (TARE) می‌تواند مصرف انرژی اپلیکیشن‌ها را کاهش دهد. به زبان ساده، گوگل برای این فناوری یک سیستم مبتنی بر اعتبارات توسعه داده و با کاهش ظرفیت باتری، تعداد اعتبار اختصاص یافته برای هر اپلیکیشن کاهش پیدا می‌کند. با فعال‌سازی این سیستم، اپلیکیشن‌های مختلف باید با کاهش فعالیت یا بستن فرایندهای بلااستفاده یا کمتر مفید، خود را با این سیستم تطبیق دهند.


در این مطلب به تمام ویژگی‌های جدید اندروید ۱۳ که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته فاش شده‌اند، پرداختیم. به نظر شما این نسخه‌ی جدید نسبت به نسل قبلی تغییرات جذابی خواهد داشت؟ نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. saeed

  سلام poco m3proهم اندروید ۱۳رو دریافت میکنه

 2. Mehdi

  باعرض سلام
  تا ۳ سال آپدیت نرم افزاری
  و ۴ سال آپدیت امینتی

 3. امير

  سلام خسته نباشید.. گوشی samsung s20 fe 5g چند اندروید دریافت میکند؟ یعنی تا چند سال اپدیت اندروید براش میاد؟؟؟

  1. یک نفر

   از اونجایی که این گوشی با اندروید۱۱ ارائه شد تا اندروید ۱۴ رو دریافت میکنه ولی اندروید ۱۵ رو مطمئن نیستم

  2. امیرحسین

   سلام
   وقت بخیر
   سامسونگ اعلام کرده تمام تلفن هایی که از سال ۲۰۱۹ به بعد اومدن داخل بازار، تا چهار سال برزورسانی امنیتی و تا ۳ سال بروزرسانی های سیستم عامل رو دریافت میکنن… مثلا بنده یه S20 FE LTE دارم که اندروید پایش ۱۰ بود، اندروید ۱۱ رو گرفتم، ۱۲ تو راهه و سال آینده اندروید ۱۳ رو هم دریافت میکنم…احتمالا شما تا اندروید ۱۴ رو بتونید بگیرید.

  3. Taha

   سلام دوست عزیز باید در گوگل نام گوشی خود را بزنی سپس تاریخ معرفی ان را ببینی که من زومیت را پیشنهاد میکنم اگر از سه سال بیشتر بود اپدیت دریافت نمیکنه
   ولی امنیتی را تا وقتی که نسخه امنیتی سازگاری با گوشی تو باشه دریافت میکنه
   الان که ۱۲ هست تا ۱۳ نیاد بروزرسانی دریافت میکنه تا بره سراغ ۱۳

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه