۹ راهکار ساده برای رفع مشکل دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
مشکل دریافت پیامک

آیا به تازگی با خرید گوشی وارد دنیای اندروید شده‌اید اما گوشی شما پیامک دریافت نمی‌کند؟ در این مطلب نحوه رفع مشکل دریافت پیامک را توضیح می‌دهیم.

اگر تلفن اندرویدی شما دیگر پیام‌های متنی را دریافت نمی‌کند، ممکن است رمز یک با مصرف و سایر متون مهم را از دست دهید. بنابراین، مهم است که این مسئله را به سرعت حل کنید. من به شدت توصیه می‌کنم از طریق مراحل عیب یابی زیر برای دریافت پیام دوباره اقدام کنید.

۱. پوشه هرزنامه و مسدود شده خود را بررسی کنید

ممکن است تعجب کنید که چرا عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی رخ داده است؛ احتمال دارد آنها در یک پوشه مخفی جداگانه مسدود می‌شوند. برنامه SMS شما می‌تواند به ‌طور خودکار تمام پیام‌های متنی فرستنده‌هایی را که مسدود کرده‌اید یا پیام‌هایی که به‌عنوان هرزنامه در نظر گرفته می‌شوند را (اگر محافظت از هرزنامه را فعال کرده‌اید) به پوشه هرزنامه ارسال کند.

با فرض اینکه اپلیکیشن Google Messages برنامه پیام‌رسانی ترجیحی شماست، می‌توانید پیام‌های مسدود شده خود را با ضربه زدن روی تصویر یا متن نمایه خود در بالا سمت راست و انتخاب Spam & blocked مشاهده کنید.

عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی
عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

اگر از Truecaller یا هر برنامه‌ی اندروید دیگر برای ارسال پیام کوتاه استفاده می‌کنید، مراحلی که باید دنبال کنید ممکن است متفاوت باشد.

اگر پیامی را از یک مخاطب خاص دریافت نمی‌کنید، ممکن است شماره او را مسدود کرده باشید. پیام‌رسان Google پیام‌های مخاطبین مسدود شده را در پوشه هرزنامه ذخیره نمی‌کند. در چنین مواردی، ابتدا مخاطبین را باز کنید تا بتوانید دفعه‌ی بعد پیام متنی را دریافت کنید.

۲. فضای ذخیره‌سازی را پاک کنید

گوشی‌های هوشمند مدرن فضای معمولا زیادی را برای ذخیره‌سازی در اختیار دارند. بنابراین ممکن است این مورد واقعا مسئله‌ی مهمی نباشد. با این حال، اگر فایل‌های رسانه‌ای را ذخیره کنید و ذخیره‌سازی تلفن خود را پر کرده‌اید، دستگاه شما هیچ پیام جدیدی را دریافت نخواهد کرد. اگر ایراد مشکل دریافت پیامک مربوط به این ماجرا باشد، تلفن اندروید به شما اطلاع می‌دهد که پیام‌ها تا زمانی که فضای ذخیره‌سازی وجود نداشته باشد ارسال یا دریافت نمی‌شوند.

گوشی موبایل شیائومی مدل Poco M6 Pro دو سیم کارت ظرفیت 512 گیگابایت و رم 12 گیگابایت

تنها راه حل برای رفع مشکل دریافت پیامک این است که فضای ذخیره‌سازی اندروید خود را با رفتن به بخش Settings » Storage پاک کنید. شما می‌توانید تجزیه و تحلیل استفاده از ذخیره‌سازی دستگاه خود را در اینجا مشاهده کنید. یک دسته را برای بازرسی و پاک کردن موارد غیر ضروری انتخاب کنید. پاک کردن فایل‌های رسانه‌ای شروع خوبی است (پس از پشتیبان‌گیری از داده‌های خود) چون این دسته از اطلاعات، اغلب فضای زیادی را اشغال می‌کنند.

عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

اگر برنامه‌ها بیشترین فضای ذخیره‌سازی را اشغال می‌کنند، شما می‌توانید دیتای مربوط به ذخیره‌سازی آنها را حذف کنید یا برنامه‌‌هایی را که نیازی به آنها ندارید به طور کامل حذف کنید. این اقدام باید فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی را برای دریافت و ذخیره پیام‌های متنی دوباره ایجاد کند.

۳. مطمئن شوید که حالت هواپیما فعال نیست

حالت هواپیما (Airplane Mode) به طور خودکار داده‌های تلفن همراه شما را خاموش می‌کند، به این معنی که شما نمی‌توانید پیام‌های متنی را ارسال یا دریافت کنید. این مورد ممکن است در ابتدا واضح به نظر برسد، اما مطمئن شوید که بررسی کنید که آیا حالت هواپیما در دستگاه شما فعال است یا خیر.

به طور معمول، هنگامی که حالت هواپیما فعال است، یک آیکن هواپیما در نوار وضعیت تلفن اندروید شما در بالا نمایش داده می‌شود.

مشکل دریافت پیامک

همچنین شما می‌توانید رفع مشکل دریافت پیامک را با کشیدن از بالای صفحه نمایش خود برای مشاهده منوی تنظیمات سریع بررسی کنید. اگر نمی‌توانید دکمه‌ی حالت هواپیما را ببینید، دوباره از بالا به پایین بکشید و روی نماد هواپیما ضربه بزنید تا در صورت فعال شدن، آن را غیرفعال کنید.

اگر منوی تنظیمات سریع خود را سفارشی کرده‌اید و دکمه‌ی حالت هواپیما را حذف کرده‌اید، شما می‌توانید با رفتن به مسیر Settings  » Network & Internet به این ویژگی دسترسی پیدا کنید.

۴. اتصال شبکه‌ی خود را بررسی کنید

اگر حالت هواپیما فعال نباشد، ممکن است همچنان پیامی را دریافت نکنید چون اتصال شبکه شما ضعیف است یا در دسترس نیست. تلفن‌های اندرویدی به طور معمول وضعیت شبکه‌ی شما را با استفاده از نمادهای مختلف نوار وضعیت اندروید نمایش می‌دهند.

یکی از راه‌های تایید وضعیت شبکه، تایید نماد موجود در نوار وضعیت است. اگر نشانگر سیگنال وجود ندارد یا فقط یک نوار نمایش داده می‌شود، به احتمال زیاد با شبکه تلفن همراه خود مشکل دارید.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy A15 دو سیم کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 6 گیگابایت - ویتنام

شما می‌توانید با فعال کردن حالت هواپیما و غیرفعال کردن آن پس از چند ثانیه، این مشکل را برطرف کنید. گزینه دیگر این است که دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید چون اکثر مشکلات تلفن هوشمند را می‌توان صرفا با راه اندازی مجدد برطرف کرد. اگر جواب نداد، راه حل بعدی را امتحان کنید.

۵. تنظیمات شبکه خود را ریست یا بازنشانی کنید

گزینه‌ی دیگری که می‌توانید بررسی کنید، تنظیم مجدد یا همان ریست تنظیمات شبکه است. این رویه می‌تواند به حل مسائل غیر منتظره شبکه‌ای که ممکن است با آن روبه‌رو شوید کمک کند. تنظیم مجدد تنظیمات شبکه شما ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما واقعا این طور نیست.

بر خلاف ریست تلفن اندروید، این اقدام بر داده‌های شما تاثیر منفی نمی‌گذارد. این مورد فقط تنظیمات مربوط به شبکه (بلوتوث، Wi-Fi و تلفن همراه) را به حالت اولیه خود بازگرداند. برای بازنشانی تنظیمات شبکه، این مراحل را دنبال کنید:

۱. تنظیمات گوشی خود را باز کرده و به System بروید.

۲. روی Reset Options ضربه زده و سپس Reset Mobile Network Settings را انتخاب کنید.

۳. روی Reset Settings ضربه بزنید. احتمالا از شما خواسته می‌شود رمز عبور گوشی خود را وارد کرده تا ادامه بدهید.

۴. در نهایت روی Reset Settings ضربه بزنید.

عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

اگر شما صاحب گوشی سامسونگ هستید، شما باید به مسیر Settings » General management رفته و سپس گزینه‌ی Reset را پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید از نوار جست‌وجو در بخش بالای Settings این مورد را به آسانی پیدا کنید.

۶. خاموش کردن iMessage (اگر به تازگی از آیفون به اندروید کوچ کرده‌اید)

اگر اخیرا از iOS به اندروید مهاجرت کرده‌اید، باید iMessage را خاموش کنید. از آنجا که iMessage به طور رسمی در اندروید در دسترس نیست، شما باید از یک آیفون برای غیرفعال کردن سرویس استفاده کنید. گوگل می‌گوید غیرفعال کردن iMessage مهم است به این دلیل که اگر فعال شود، می‌تواند باعث شود پیام‌های SMS شما به آیفون شما ارسال شود.

برای غیرفعال کردن iMessage روی آیفون خود، باید به مسیر Settings » Messages رفته و دکمه‌ی مربوط به iMessage را خاموش کنید.

عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

اگر دیگر به آیفون خود دسترسی ندارید، می‌توانید از پورتال سلف سرویس اپل برای لغو ثبت نام شماره تلفن خود از iMessage استفاده کنید.

۷. غیرفعال کردن حالت صرفه جویی در مصرف انرژی

حالت صرفه جویی در انرژی یا صرفه جویی در باتری به طور معمول برای بهبود عمر باتری بیش از هر چیز بهینه شده است. در باطن، این ویژگی صرفه جویی در انرژی تعداد فرآیندهای پس‌زمینه در حال اجرا در دستگاه شما را محدود می‌کند.‌

گوشی موبایل شیائومی مدل Redmi Note 13 Pro 5G دو سیم کارت ظرفیت 512 گیگابایت و رم 12 گیگابایت

به همین دلیل، برخی از برنامه‌ها ممکن است به درستی کار نکنند. به عنوان مثال، برخی از اعلان‌های برنامه ممکن است با تاخیر مواجه شوند. مطمئن شوید که حالت صرفه‌جویی در انرژی را غیرفعال کنید؛ به این دلیل که برنامه پیام‌رسانی شما ممکن است یکی از برنامه‌های دچار آسیب باشد.

۸. برنامه پیام رسانی خود را به روز کنید

اگر هنوز نمی‌توانید پیام‌های متنی را در تلفن خود دریافت کنید، وقت آن رسیده که برنامه پیام‌رسانی خود را دوباره بررسی کنید چون ممکن است اشکالات روی آن تاثیر بگذارند. توسعه دهندگان برنامه برای رفع اشکال‌ها و اطمینان از این موضوع که همه چیز به خوبی کار می‌کند، به‌روز‌رسانی‌هایی را منتشر می‌کنند.

مشکل دریافت پیامک

می‌توانید از پلی استور برای بررسی به‌روزرسانی‌های برنامه استفاده کنید. روی نماد نمایه‌ی خود در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و Manage apps & device » Update available را انتخاب کنید. همه برنامه‌هایی را خواهید دید که به‌روزرسانی‌های جدید در دسترس هستند. دکمه Update را در کنار برنامه پیام‌رسانی خود فشار دهید تا آخرین نسخه‌ی آن نصب شود.

۹. گوشی اندروید خود را به‌روز کنید

اگر هیچ یک از روش‌های بالا کار نکرد، به روز رسانی تلفن اندرویدی شما ممکن است ترفند جادویی باشد که مشکل شما را حل می‌کند. مانند به‌روزرسانی‌های برنامه، به‌روزرسانی‌های سیستم اغلب با رفع اشکال‌های نرم‌افزار موجود ارسال می‌شوند.

به‌روزرسانی ممکن است شامل رفع ناتوانی تلفن شما در دریافت پیام‌های متنی باشد. به همین دلیل، همیشه مطمئن شوید که به محض عرضه نسخه‌های جدید اندروید، گوشی شما به روز می‌شود.

عدم دریافت پیامک در گوشی‌های اندرویدی

شما می‌توانید به‌روز رسانی نرم افزار را با رفتن به مسیر Settings »  System »  Software update » System update  و سپس ضربه زدن روی Check for update بررسی کنید. البته بدیهی است که برای بررسی به‌روز رسانی باید حتما اتصال اینترنت داشته باشید.

همان طور که می‌بینید، چندین عامل می‌تواند مشکل دریافت پیامک را رقم زند اما با مرور اصلاحات مختلفی که در مورد آن صحبت کردیم، باید بتوانید دوباره پیامک را دریافت کنید. اگر هنوز بد شانس هستید، وقت آن رسیده که برای کمک با شرکت مخابراتی خود تماس بگیرید.

منبع: Makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
آیا حالت پرواز جلوی دریافت پیامک را می‌گیرد؟
بله. هیچ پیامکی دریافت نخواهد شد.
چرا یک سری پیامک‌ها روی گوشی اندرویدی دریافت نمی‌شود؟
احتمال دارد آنها در یک پوشه مخفی تحت عنوان اسپم‌ها به طور جداگانه مسدود می‌شوند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما