بالش ضد حساسیت کودک چیست و چه تاثیری بر خواب او دارد؟

۲۷ شهریور ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بالش ضد حساسیت کودک چیست؟

اگر فرزندتان با شروع پاییز و بهار درگیر آلرژی فصلی می‌شود بهتر است برای خواب او از بالش ضد حساسیت استفاده کنید تا خوابی آرام و بدون دردسر را تجربه کند. بالش‌های ضد حساسیت مانع از ورود آلرژن‌ها (مواد آلرژی‌زا مثل کپک) و گرد‌وغبار به الیاف می‌شوند و خوابی راحت را برای کودک به همراه خواهند داشت.

اما بالش ضد حساسیت چطور عمل می‌کند و چگونه از ورود این ذرات جلوگیری می‌کند؟ در این مطلب از دیجی‌کالا مگ قرار است همین موضوع را با هم بررسی کنیم.

بالش ضد حساسیت چگونه به خواب بهتر کمک می‌کند؟

بالش‌های ضد حساسیت به شکلی طراحی شده‌اند که مانع ورود ذرات آلرژی‌زا به بافت و الیاف می‌شوند یا به میزان زیادی از ورود آن‌ها جلوگیری می‌کنند. همین موضوع باعث کاهش واکنش‌های آلرژیک در زمان خواب می‌شود. شایع‌ترین علت بروز آلرژی در زمان خواب وجود هاگ‌های قارچی و گرد‌وغبار در بالش است. ملافه‌ها و بالش‌های ضد حساسیت به راحتی جلوی ورود این ذرات و همچنین جانوران ریزی مثل کنه‌های گرد را می‌گیرند.

بالش ضد حساسیت به یکی از سه روش زیر طراحی و ساخته می‌شود:

۱. بالش ضد حساسیت ساده: این بالش‌ها با الیاف طبیعی مثل پشم پر می‌شوند. استفاده از الیاف طبیعی محیطی خنک و خشک ایجاد می‌کند. این محیط به هیچ وجه برای لانه کردن کنه‌ها، جمع شدن غبار و هاگ‌های قارچی مناسب نیست. پس انتخاب کالای خواب پشمی یک گزینه‌ی عالی برای فرار از آلرژی است.

۲. بالش ضد حساسیت تقویت شده: این بالش‌ها برای مبارزه با رشد کپک‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها تقویت می‌شوند. این اتفاق از تجمع کنه‌ها و غبار در بالش هم جلوگیری می‌کند. بالش‌های پر (مخصوصا پر اردک) یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند چون به صورت طبیعی برای مبارزه با قارچ، باکتری، کپک و غبار تقویت شده‌اند.

۳. بالش ضد حساسیت حاوی آلرژن: این دسته از بالش‌ها برای به دام انداخته کنه‌ها، غبار و هاگ‌ها داخل بالش طراحی شده‌اند. با گیر افتادن آلرژن‌ها در بالش، دیگر امکان پخش شدن آن‌ها وجود ندارد و در نتیجه واکنش‌های آلرژیک فرزند شما کاهش پیدا می‌کند. معمولا برای ساخت این بالش‌ها از الیاف مصنوعی متراکم استفاده می‌کنند.

بالش ضد حساسیت و معمولی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بالش ضد حساسیت و معمولی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص شده است که الیاف داخل بالش ضد گردوغبار و ضد حساسیت بعد از سال‌ها تمیز باقی می‌مانند اما بالش‌های معمولی پر از گردوغبار، تکه‌های ریز پوست سر و صورت و میکروارگانیسم‌های مرده بودند.

چگونه بهترین بالش ضد حساسیت را بخرید؟

وقتی قرار است یک بالش ضد حساسیت بخرید باید از الیافی که بالش با آن پر شده است اطلاع داشته باشید. الیافی که در برابر نفوذ کنه، گردوغبار و آلرژن‌ها خوب محافظت شده باشند بهترین انتخاب هستند. بهتر است به سراغ بالشی بروید که روکش آن جدا می‌شود و قابلیت شست‌وشو دارد.

همچنین باید امکان خارج کردن الیاف از بالش را هم داشته باشید. یعنی کیسه‌ی اصلی بالش که الیاف را در خود نگه می‌دارد زیپ داشته باشد تا بتوانید به صورت منظم کیسه و حتی الیاف را هم بشویید. اگر بالش شما قابل شست‌وشو نیست یا نمی‌خواهید بابت خرید بالش ضد حساسیت هزینه کنید، خرید یک روبالشی ضد حساسیت می‌تواند به شما کمک کند.

بهترین روش برای ایجاد محیط ضد آلرژی برای خواب کودک

بهترین روش برای ایجاد محیط ضد آلرژی برای خواب کودک

برای اینکه کودک شما خوابی آرام و به دور از واکنش‌های آلرژیک داشته باشد، علاوه بر بالش باید دیگر اجزای محیط خواب او را هم از محصولات و مواد ضد آلرژی انتخاب کنید. برای شروع باید تشکی بخرید که در آن از الیاف ضد آلرژی استفاده شده باشد. همچنین روتختی و روبالشی را از جنس پنبه، پشم یا الیاف ضد آلرژی انتخاب کنید. مواد طبیعی مثل پنبه و پشم قابلیت تنفس دارند و خشک می‌مانند.

در نتیجه هیچ آلرژن و گردوغباری در آن گیر نمی‌کند. قدم بعدی انتخاب بالش ضد حساسیت است که در این مطلب به خوبی با آن آشنا شده‌اید. اگر پتویی که می‌خرید خاصیت ضد آلرژی ندارد حتما یک روکش پنبه‌ای یا پشمی برای پتو در نظر بگیرید تا کودک شما در زمان خواب احساس آسایش داشته باشد. حالا نوبت به دیگر وسایل اتاق کودک می‌رسد.

  • مطمئن شوید که هر روز فرش و موکت اتاق کودک را با جاروبرقی تمیز می‌کنید. اگر بخش‌هایی از اتاق با فرش پوشیده نشده است حتما به صورت روزانه با یک دستمال یا تی نمناک آن‌جا را تمیز کنید.
  • برای شستن لباس‌های کودک از مایع لباسشویی ملایم استفاده کنید و حتما محصولی را انتخاب کنید که خاصیت ضد آلرژی داشته باشد. بهتر است به صورت دوره‌ای اسباب‌بازی‌های کودک را هم بشویید تا از طریق آن‌ها گردوغبار به کودک منتقل نشود.
  • اگر کودک نوپا دارید هر روز بعد از اینکه از خواب بیدار می‌شود ملافه‌ها و روبالشی را از رخت‌خواب جدا کنید تا هم رخت‌خواب هوای تازه بخورد و هم بتوانید ملافه‌ی جدید روی آن‌ها بکشید تا احتمال ایجاد واکنش آلرژیک در زمان خواب کاهش پیدا کند.
  • به تهویه‌ی اتاق کودک توجه کنید. جریان داشتن هوای تمیز و سالم مانع از جمع شدن آلرژن‌ها در گوشه و کنار می‌شود. در صورت امکان یک دستگاه تصفیه‌ی هوا در اتاق کودک قرار دهید.

پاسخ به چند سوال پرتکرار

بالش ضد حساسیت کودک

احتمالا با خواندن این مطلب سوالاتی برایتان پیش آمده باشد. در این بخش به چند سوال پرتکرار در این حوزه پاسخ می‌دهیم. اگر سوال شما در بین این بخش نبود، حتما در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید.

۱. بهترین روش شستن بالش ضد حساسیت چیست؟

برای شستن بالش ضد حساسیت حتما راهنمای آن را بخوانید و طبق آن عمل کنید. اگر کل بالش شما قابل شست‌وشو نباشد هم می‌توانید روکش آن را جدا کرده و بشویید.

۲. چند بار باید بالش ضد حساسیت را بشوییم؟

اگر بالش شما روکش ضد حساسیت دارد یا روکش بالش ضدحساسیت شما قابل جدا شدن است بهتر است هفته‌ای یک بار با آب داغ آن را بشویید. اگر هم کل بالش شما قابل شست‌وشو است حتما طبق دستورالعملی که دارد در زمان‌های مشخص شده بشویید.

۳. استفاده بالش ضد حساسیت برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که آلرژی دارند می‌توانند از این بالش استفاده کنند. حتی اگر آلرژی خفیف یا فصلی دارید هم توصیه می‌کنیم حتما از یک بالش یا روبالشی ضد حساسیت استفاده کنید.

مرور کلی

استفاده از بالش ضد آلرژی برای کودکان یکی از ملزومات زندگی در محیط‌های شهری است؛ مخصوصا اگر در شهرها بزرگ زندگی می‌کنید و روزهای زیادی از سال را درگیر آلودگی هوا هستید. استفاده از کالای خواب ضد آلرژی می‌تواند خوابی آسوده و خوش برای کودک شما به همراه داشته باشد.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: sleepseeker, healthline, nanospace, thelittlegreensheep

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه