عملکرد چیپست A15 آیفون ۱۳ از آنچه اپل ادعا می‌کند هم بهتر است

۱۴ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چیپست A15

گوشی‌های سری آیفون ۱۳ همراه با چیپست A15 راهی بازار شده‌اند که طبق ادعای اپل حدود ۵۰ درصد سریع‌تر از تراشه‌های رقیب است. حالا سایت تخصصی AnandTech عملکرد این تراشه را به طور گسترده بررسی کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده که عملکرد A15 حتی از ادعای اپل هم بهتر است.

به طور خلاصه طبق بررسی‌های صورت گرفته، این تراشه نسبت به رقبای قدرتمند خود حدود ۶۲ درصد سرعت بیشتری به ارمغان می‌آورد. پردازنده‌ی چیپست A15 از دو هسته‌ی قدرتمند و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف تشکیل شده و شرکت TSMC با فناوری ساخت موسوم به N5P آن را تولید کرده است که نسل جدید فناوری ساخت ۵ نانومتری محسوب می‌شود.

چیپست A15

همچنین ظرفیت کش سطح سوم این تراشه به ۳۲ مگابایت ارتقا پیدا کرده و برای مقایسه باید بگوییم که چیپست A14 از کش سطح سوم ۱۶ مگابایتی بهره می‌برد. روی هم رفته ظرفیت کش چیپست اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا هرچقدر ظرفیت آن بیشتر باشد، نیاز به حافظه رم کاهش پیدا می‌کند و با این کار مصرف انرژی هم کمتر می‌شود.

اپل همچنین ظرفیت حافظه‌ی کش سطح دوم این تراشه را از ۸ به ۱۲ مگابایت رسانده است. برای مقایسه باید بگوییم که کش سطح دوم چیپست اپل M1 هم مبتنی بر همین ظرفیت است ولی ظرفیت کش سطح دوم تراشه‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۸۸ کمتر از نصف این رقم به حساب می‌آید.

در این گزارش، عملکرد هسته‌های قدرتمند چیپست A15 مورد ستایش قرار گرفته‌اند. معمولا نسل جدید تراشه‌ها برای بهبود عملکرد هسته‌ها یا مصرف انرژی را افزایش می‌دهند یا اینکه در بهترین حالت مصرف انرژی را نسبت به نسل قبلی ثابت نگه می‌دارند؛ اما هسته‌های اصلی چیپست A15 توانسته‌اند عملکرد بسیار بهتری را در کنار کاهش مصرف انرژی به ارمغان بیاورند. به طور مشخص، این هسته‌ها حین اوج عملکرد خود حدود ۱۷ درصد انرژی کمتری نسبت به چیپست A14 مصرف می‌کنند.

چیپست A15

نویسنده‌ی این گزارش عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی A15 را کاملا شگفت‌انگیز توصیف کرده است. در بخش دیگری از این گزارش آمده که گوشی‌های سری آیفون ۱۳ در زمینه‌ی پخش کردن گرمای تولید شده توسط چیپست حرف زیادی برای گفتن ندارند ولی با وجود این ضعف، این گوشی‌ها نسبت به رقبای خود همچنان بسیار سریع‌تر هستند و تجربه‌ی گیمینگ بسیار بهتری ارائه می‌کنند.

در مجموع، طبق این گزارش پیشرفت عملکرد چیپست A15 نسبت به نسل قبلی قابل توجه است و کاهش مصرف انرژی آن هم نقش مهمی برای افزایش عمر باتری گوشی‌های سری آیفون ۱۳ دارد.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه