شیائومی ۱۷ اولترا یا آیفون ۱۸ پرو مکس؟ کدام پرچم‌دار بهتر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۷ دقیقه
مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا

مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا، مقایسه میان دو پرچمدار کاملاً متفاوت است. یکی با اکوسیستم بسته و تجربه نرم‌افزاری یکدست اپل، و دیگری با سخت‌افزار قدرتمند، دوربین لایکا و باتری حجیم شیائومی. اگر به دنبال خرید پرچم‌دار هستید اما هنوز نمی‌دانید آیفون 18 پرو مکس یا شیائومی 17 اولترا برای شما مناسب‌تر است، هر دو گوشی را در طراحی، نمایشگر، سخت‌افزار، نرم‌افزار، دوربین، باتری و اسپیکر کنار هم می‌گذاریم، قیمت آن‌ها را در بازار ایران بررسی می‌کنیم و در پایان مشخص می‌کنیم هر کدام برای چه نوع کاربری انتخاب بهتری است.

لوازم جانبی پرفروش تا ۵ میلیون
گوشی موبایل اپل مدل iPhone 18 Pro Max CH دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت
گوشی موبایل شیائومی مدل 17 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 1 ترابایت و رم 16 گیگابایت

آیفون 18 پرو مکس در مقایسه با شیائومی 17 اولترا؛ کدام گوشی ارزش خرید بیشتری دارد؟

در مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا، هیچ‌کدام در همه زمینه‌ها برنده مطلق نیست. نماینده شیائومی با باتری حجیم‌تر، شارژ سیمی 90 وات، زوم پیوسته 200 مگاپیکسلی لایکا و روشنایی اوج بالاتر نمایشگر، سخت‌افزار جسورانه‌تری دارد. نماینده اپل با تراشه A20 Pro، ویدیوی پایدارتر، پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌تر و ارزش فروش مجدد بالاتر، تجربه روزمره یکدست‌تری می‌دهد.

در بازار ایران هم فاصله قیمت جدی است. بهترین مدل شیائومی 17 اولترا با 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت حافظه حدود 530 میلیون تومان است، در حالی که مدل پایه آیفون 18 پرو مکس می‌تواند کمی بیش از 700 میلیون تومان باشد. اگر بودجه، زوم و سرعت شارژ اولویت دارد، شیائومی انتخاب منطقی‌تری است. اگر اکوسیستم اپل، فیلم‌برداری و ماندگاری نرم‌افزار مهم‌تر است، آیفون 18 پرو مکس ارزش پرداخت اختلاف قیمت را دارد.

در مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا، برتری هر گوشی به اولویت خریدار برمی‌گردد.

برتری‌های شیائومی 17 اولترا در برابر آیفون 18 پرو مکس

  • باتری 6000 میلی‌آمپرساعتی در برابر حدود 5400 تا 5600 میلی‌آمپرساعت، به‌علاوه شارژ سیمی 90 وات و بی‌سیم 50 وات
  • زوم پیوسته اپتیکال 200 مگاپیکسلی لایکا؛ انعطاف‌پذیرتر از تله‌فوتوی 4 برابری آیفون
  • نمایشگر با روشنایی اوج 3500 نیت در برابر 3000 نیت، رم 16 گیگابایت در برابر 12 گیگابایت، و بدنه سبک‌تر (حدود 218 گرم در برابر 249 گرم) با استاندارد IP68 و IP69
  • در ایران حدود 530 میلیون تومان برای مدل 16 گیگابایت و 1 ترابایت، در حالی که پایه آیفون می‌تواند کمی بیش از 700 میلیون تومان باشد

ضعف‌های شیائومی 17 اولترا در برابر آیفون 18 پرو مکس

  • پشتیبانی نرم‌افزاری کوتاه‌تر و ارزش فروش مجدد پایین‌تر
  • ویدیو و پردازش رنگ، در استفاده روزمره معمولاً به پایداری آیفون نمی‌رسد
  • اکوسیستم و بهینه‌سازی اپ‌ها یکدستِ iOS را ندارد

برتری‌های آیفون 18 پرو مکس در برابر شیائومی 17 اولترا

  • تراشه A20 Pro با پایداری عملکرد بهتر، فیلم‌برداری قابل‌اتکاتر (از جمله 4K دولبی ویژن تا 120 فریم‌برثانیه) و دیافراگم متغیر در دوربین اصلی
  • به‌روزرسانی طولانی‌تر، هماهنگی با اکوسیستم اپل و حفظ ارزش در بازار دست‌دوم ایران

ضعف‌های آیفون 18 پرو مکس در برابر شیائومی 17 اولترا

  • اختلاف قیمت چندصد میلیون تومانی حتی در مدل پایه
  • شارژ کندتر، باتری کوچک‌تر، رم کمتر و سخت‌افزار زوم محدودتر
  • بدنه سنگین‌تر و سیستم‌عامل بسته

اگر سؤال «آیفون 18 پرو مکس یا شیائومی 17 اولترا» با بودجه، زوم و سرعت شارژ تعریف شود، شیائومی جلوتر است. اگر فیلم‌برداری، آپدیت نرم‌افزار و فروش مجدد مهم‌تر باشد، خرید آیفون منطقی‌تر است.


شیائومی 17 اولترا یا آیفون 18 پرو مکس؛ کدام خوش‌دست‌تر و مقاوم‌تر است؟

شیائومی 17 اولترا و آیفون 18 پرو مکس هر دو گوشی‌هایی بزرگ با بدنه‌ای محکم و طراحی شاخص‌اند، اما در دست حس یکسانی ندارند. شیائومی سبک‌تر و باریک‌تر است. آیفون با ترکیب فلز و شیشه، بدنه‌ای کم‌لک‌تر و البته سنگین‌تر دارد. تفاوتی که هنگام استفاده طولانی، بیشتر از تماشای عکس‌های این دو گوشی به چشم می‌آید.

جدول مشخصات طراحی و کیفیت ساخت

مشخصات شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
ابعاد 162.9 × 77.6 × 8.3 میلی‌متر 163.4 × 78 × 8.8 میلی‌متر
وزن 218.4 یا 223.4 گرم، بسته به نسخه 249 گرم
فریم آلومینیومی با کناره‌های تخت آلومینیومی با ساختار یکپارچه
پنل پشتی پلاستیک مقوام با الیاف شیشه ترکیب آلومینیوم و بخش شیشه‌ای Ceramic Shield
محافظ نمایشگر Xiaomi Shield Glass نسل دوم Ceramic Shield 2
طراحی دوربین‌ها جزیره دایره‌ای بزرگ؛ بدون حلقه چرخان در نسخه معمولی جزیره مستطیلی بزرگ با سه حلقه فلزی دور لنزها
مقاومت در برابر آب و گردوغبار IP68 و IP69؛ تحمل غوطه‌وری تا عمق 6 متر برای 30 دقیقه و پاشش پرفشار آب IP68؛ تحمل غوطه‌وری تا عمق 6 متر برای 30 دقیقه
احراز هویت حسگر اثرانگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر تشخیص چهره سه‌بعدی Face ID
سیم‌کارت دو نانوسیم‌کارت و پشتیبانی از eSIM؛ حداکثر دو خط فعال ترکیب نانوسیم‌کارت و eSIM بسته به بازار؛ حداکثر دو خط فعال
رنگ‌ها سبز Starlit، مشکی و سفید زرشکی Burgundy، آبی Glacier، مشکی و نقره‌ای

ظاهر و جنس بدنه؛ فلز بیشتر یا وزن کمتر؟

شیائومی با پشت و فریم تخت و جزیره دوربین دایره‌ای، ظاهری ساده اما دوربین‌محور دارد. پنل پشتی آن شیشه نیست، ولی سطح صاف و حس نسبتاً خنکش، شیشه را خوب تداعی می‌کند. بدنه محکم احساس می‌شود؛ بااین‌حال، کسانی که جنس واقعی شیشه یا فلز برایشان مهم است، ممکن است از انتخاب پلاستیک مقاوم چندان استقبال نکنند. این پنل اثرانگشت هم می‌گیرد و حتی روی رنگ مشکی، لک‌ها قابل مشاهده‌اند.

آیفون 18 پرو مکس برگاندی

آیفون از ترکیب بدنه آلومینیومی و یک بخش شیشه‌ای روی محل شارژ بی‌سیم استفاده می‌کند. جزیره مستطیلی دوربین با انحنایی ملایم از بدنه بالا می‌آید و هماهنگی رنگ شیشه و فلز، ظاهر منسجمی ساخته است. پرداخت مات و پوشش نمایشگر نیز کمک می‌کنند گوشی در استفاده روزانه کمتر لک بگیرد؛ هرچند همین سطح مات، چسبندگی زیادی به دست ندارد.

شیائومی 17 اولترا سفید

خوش‌دستی؛ اختلاف وزن مهم‌تر از اختلاف اندازه است

اختلاف طول و عرض دو گوشی کمتر از 1 میلی‌متر است؛ بنابراین هیچ‌کدام انتخاب جمع‌وجوری برای استفاده یک‌دستی نیستند. تفاوت اصلی، وزن است: شیائومی حدود 26 تا 31 گرم سبک‌تر و 0.5 میلی‌متر باریک‌تر است. این اختلاف می‌تواند هنگام مطالعه، مسیریابی یا فیلم‌برداری طولانی، فشار کمتری به دست وارد کند.

iPhone 18 Pro Max

آیفون با وجود وزن 249 گرمی، توزیع وزن مناسبی دارد و نامتعادل احساس نمی‌شود؛ اما تعادل خوب، سنگینی آن را حذف نمی‌کند. بدنه نیز به‌اندازه‌ای لغزنده است که استفاده از قاب منطقی به نظر می‌رسد؛ قابی که به وزن و حجم نهایی اضافه خواهد کرد.

Xiaomi 17 Ultra

در تعامل روزمره، حسگر اثرانگشت شیائومی جای‌گیری مناسبی دارد و عملکردش در بررسی بدون ایراد بوده است. آیفون در مقابل، علاوه بر Face ID، کلید قابل‌شخصی‌سازی Action و کلید اختصاصی دوربین را برای دسترسی سریع‌تر در اختیار می‌گذارد.

مقاومت؛ برتری روی کاغذ، نه مجوز بی‌احتیاطی

هر دو گوشی برای غوطه‌وری تا عمق 6 متر به مدت 30 دقیقه مشخصات مقاومتی اعلام کرده‌اند. مزیت اضافه شیائومی، گواهی IP69 برای تحمل پاشش پرفشار آب در شرایط آزمون است. بااین‌حال، این رتبه‌بندی‌ها به معنی مناسب بودن گوشی برای شنا، آب داغ یا شست‌وشوی عمدی با فشار آب نیستند؛ مقاومت در برابر آب نیز با فرسودگی و ضربه می‌تواند کاهش پیدا کند.

آیفون 18 پرو مکس یا شیائومی 17 اولترا

در برابر خط‌وخش و سقوط، صرف نام Shield Glass یا Ceramic Shield برای تعیین برنده کافی نیست و این دو بررسی، آزمون مستقیم و یکسانی برای مقایسه دوام ارائه نمی‌کنند. تجربه خوب محافظ نسل قبلی شیائومی امیدوارکننده است، اما تضمینی برای عملکرد نسل جدید محسوب نمی‌شود.

مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا

جمع‌بندی

اگر وزن کمتر و راحتی استفاده طولانی برایتان مهم‌تر است، شیائومی 17 اولترا انتخاب منطقی‌تری به نظر می‌رسد. اگر ترکیب فلز و شیشه، ظاهر کم‌لک‌تر و کلیدهای کاربردی را ترجیح می‌دهید، آیفون 18 پرو مکس جذاب‌تر است؛ به شرط کنار آمدن با وزن بیشتر و بدنه نسبتاً لغزنده آن.


مقایسه دوربین شیائومی ۱۷ اولترا و آیفون ۱۸ پرو مکس؛ جزئیات بیشتر یا ویدئوی روان‌تر؟

شیائومی 17 اولترا و آیفون 18 پرو مکس دو رویکرد متفاوت به عکاسی و فیلم‌برداری دارند. شیائومی با عکس‌های کم‌نویز، زوم قدرتمند و پرتره‌های چشم‌نواز می‌درخشد. آیفون در مقابل، با عملکرد متعادل‌تر دوربین اصلی، کنترل بهتر عمق میدان و فیلم‌برداری روان‌تر پاسخ می‌دهد. فاصله این دو در مجموع عکاسی اندک است، اما با تغییر دوربین و موقعیت ثبت تصویر، تفاوت‌ها پررنگ می‌شوند.

جدول مشخصات دوربین‌ها

مشخصات شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
دوربین اصلی 50 مگاپیکسل؛ حسگر نوع 1 اینچی؛ 23 میلی‌متر؛ دیافراگم f/1.7؛ فوکوس Dual Pixel و لرزش‌گیر اپتیکال 48 مگاپیکسل؛ حسگر 1/1٫28 اینچی؛ 24 میلی‌متر؛ دیافراگم متغیر حدود f/1.5–4.0؛ فوکوس Dual Pixel و لرزش‌گیر جابه‌جایی حسگر نسل دوم
تله‌فوتو 200 مگاپیکسل؛ حسگر 1/1٫4 اینچی؛ 75 تا 100 میلی‌متر؛ f/2.4–3.0؛ زوم اپتیکال پیوسته 3٫2 تا 4٫3 برابر؛ فوکوس از 30 سانتی‌متر و OIS 48 مگاپیکسل؛ حسگر 1/2٫55 اینچی؛ 100 میلی‌متر؛ f/2.8؛ زوم اپتیکال 4 برابر؛ فوکوس تشخیص فاز و لرزش‌گیر سه‌بعدی جابه‌جایی حسگر
فوق‌عریض 50 مگاپیکسل؛ حسگر 1/2٫76 اینچی؛ 14 میلی‌متر؛ f/2.2؛ زاویه دید 115 درجه؛ فوکوس Dual Pixel 48 مگاپیکسل؛ حسگر 1/2٫55 اینچی؛ 13 میلی‌متر؛ f/2.2؛ زاویه دید 120 درجه؛ فوکوس تشخیص فاز
حسگرها و امکانات کمکی حسگر عمق ToF، فوکوس لیزری، حسگر طیف رنگ، لنزهای لایکا و فلاش دوگانه اسکنر عمق LiDAR و فلاش دوگانه دورنگ
فیلم‌برداری دوربین پشت 8K تا 30 فریم؛ 4K تا 120 فریم؛ Dolby Vision ده‌بیتی در 4K/60؛ لرزش‌گیر الکترونیکی 4K تا 120 فریم؛ Dolby Vision، ‏ProRes، ‏ProRes RAW، ‏Apple Log 2 و ویدئوی فضایی
اسلوموشن 1080p تا 1920 فریم‌برثانیه تا 240 فریم‌برثانیه
دوربین سلفی 50 مگاپیکسل؛ حسگر 1/2٫7 اینچی؛ 21 میلی‌متر؛ f/2.2؛ فوکوس خودکار 18 مگاپیکسل چندنسبتی؛ 20 میلی‌متر؛ f/1.9؛ فوکوس تشخیص فاز؛ حسگر سه‌بعدی SL
فیلم‌برداری سلفی 4K تا 60 و 1080p تا 120 فریم؛ لرزش‌گیر الکترونیکی 4K تا 60 و 1080p تا 120 فریم؛ لرزش‌گیر الکترونیکی؛ Dolby Vision، ‏ProRes RAW و Apple Log 2

کیفیت عکاسی؛ برتری‌هایی که با تغییر کادر جابه‌جا می‌شوند

شیائومی در ثبت جزئیات و تمیز نگه‌داشتن تصویر بسیار توانمند است. عکس‌ها عموماً روشن‌اند و جزئیات ظریف، حتی روی سوژه‌های متحرک، به‌خوبی حفظ می‌شوند. عکاسی شب نیز از نقاط قوت آن است. هرچند کاهش نویز گاهی بافت‌ها را کمی صاف و غیرطبیعی می‌کند. رنگ‌ها معمولاً دلپذیر و تراز سفیدی دقیق است، اما در بعضی صحنه‌ها، به‌ویژه روی نمایشگر HDR، رنگ‌ها اندکی کم‌جان دیده می‌شوند.

مقایسه دوربین شیائومی ۱۷ اولترا و آیفون ۱۸ پرو مکس

آیفون بافت‌ها را طبیعی نگه می‌دارد و در بازنمایی رنگ پوست و کنتراست، به‌خصوص در نور دشوار، عملکرد قانع‌کننده‌ای دارد. در مقابل، مقداری نویز ریز را حفظ می‌کند و چهره‌ها در بعضی پرتره‌های ضدنور کمی تاریک ثبت می‌شوند. مزیت کاربردی دیافراگم متغیر آن در عکس‌های گروهی آشکار می‌شود: چهره‌هایی که در فاصله‌های متفاوت قرار دارند، شانس بیشتری برای واضح ماندن دارند. عمق میدان محدود شیائومی و انتخاب گاه‌به‌گاه سوژه عقب‌تر برای فوکوس، در همین موقعیت می‌تواند دردسرساز شود.

پرتره، زوم و فوق‌عریض

در پرتره، هر دو پس‌زمینه‌ای طبیعی و جداسازی خوبی ارائه می‌کنند. شیائومی در تفکیک موها بسیار دقیق است و محوشدگی جذابی می‌سازد، هرچند زیباسازی پیش‌فرض گاهی بافت پوست را تغییر می‌دهد. آیفون نیز محوشدگی تدریجی و طبیعی دارد، اما در نور بسیار کم ممکن است افکت بوکه فعال نشود و جداسازی جزئیات ظریف همیشه بی‌نقص نیست.

مقایسه دوربین شیائومی ۱۷ اولترا و آیفون ۱۸ پرو مکس

در زوم، برتری شیائومی روشن‌تر است: از بزرگ‌نمایی‌های کوتاه تا فاصله‌های دور، جزئیات بیشتری نگه می‌دارد؛ البته در محدوده معادل 85 تا 150 میلی‌متر هنوز جای پیشرفت دارد. آیفون در زوم‌های نزدیک و متوسط خوش‌عملکرد است، اما در فاصله‌های دور جزئیات نرم‌تر می‌شوند.

فوق‌عریض شیائومی نیز ترکیب بهتری از جزئیات و کنترل نویز ارائه می‌دهد. آیفون در عوض کادر بازتری دارد؛ ویژگی مفیدی برای معماری و فضاهای تنگ.

فیلم‌برداری؛ امتیاز اصلی آیفون

برتری آیفون در فیلم‌برداری، بیش از وضوح اسمی، به ثبات نتیجه مربوط می‌شود. فوکوس سریع و نرم، لرزش‌گیری مؤثر حتی هنگام دویدن و جابه‌جایی روان بین فاصله‌های کانونی، خروجی یکدست‌تری می‌سازند. جزئیات و نویز نیز تعادل خوبی دارند و رنگ پوست در نور کم مطلوب است. بااین‌حال، ته‌رنگ‌های ناخواسته، نوسان مقطعی تراز سفیدی و بازتاب نور همچنان ممکن‌اند.

شیائومی در روشنایی مناسب، ویدئوهایی پرجزئیات با رنگ‌های خوشایند ثبت می‌کند و تله‌فوتوی آن کارآمد است؛ اما تغییر فوکوس گاهی پله‌ای می‌شود، تعقیب چهره ممکن است لحظه‌ای قطع شود و تعویض دوربین‌ها با پرش همراه باشد. لرزش‌های ریز در حرکت سریع و افت عملکرد در نور کم نیز باعث می‌شوند فیلم‌برداری آن به اندازه عکاسی‌اش شاخص نباشد.

جدول امتیازهای دوربین؛ امتیازهای کلی و عملکرد هر دوربین

بخش شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو
امتیاز کل دوربین 166 172
مجموع عکاسی 170 171
عکاسی با دوربین اصلی 171 181
بوکه / حالت پرتره 175 175
عکاسی فوق‌عریض 160 152
عکاسی تله‌فوتو 169 143
مجموع فیلم‌برداری 157 176
فیلم‌برداری دوربین اصلی 164 189
فیلم‌برداری فوق‌عریض 144 152
فیلم‌برداری تله‌فوتو 132 127

جزئیات ارزیابی عکاسی و فیلم‌برداری دوربین اصلی

معیار عکس شیائومی عکس آیفون ویدئوی شیائومی ویدئوی آیفون
نوردهی 128 132 123 128
رنگ 131 137 115 133
وضوح و زمان‌بندی؛ شامل عملکرد فوکوس 112 125 104 120
حفظ بافت و جزئیات 130 130 111 121
کنترل نویز 128 119 116 132
لرزش‌گیری ویدئو — — 108 124

تفاوت‌ها در استفاده واقعی

سناریو امتیاز شیائومی 17 اولترا امتیاز آیفون 18 پرو تفاوت کاربردی
روز و فضای باز عکاسی دوربین اصلی: 171 عکاسی دوربین اصلی: 181 هر دو پرجزئیات‌اند؛ شیائومی معمولاً عکس روشن‌تر و کم‌نویزتری می‌دهد و آیفون در کنتراست و رنگ پوست عملکرد متعادل‌تری دارد.
فضای داخلی رنگ عکس: 131؛ رنگ ویدئو: 115 رنگ عکس: 137؛ رنگ ویدئو: 133 شیائومی معمولاً تراز سفیدی دقیقی دارد؛ آیفون ممکن است تصویر را گرم‌تر ثبت کند، اما برای فیلم‌برداری متحرک مطمئن‌تر است.
عکاسی شب کنترل نویز عکس: 128؛ حفظ جزئیات عکس: 130 کنترل نویز عکس: 119؛ حفظ جزئیات عکس: 130 شیائومی عکس‌هایی بسیار تمیز و پرجزئیات می‌گیرد؛ آیفون بافت طبیعی‌تری حفظ می‌کند، همراه با مقداری نویز ریز.
عکس گروهی وضوح و زمان‌بندی عکس، شامل فوکوس: 112 وضوح و زمان‌بندی عکس، شامل فوکوس: 125 دیافراگم متغیر آیفون به واضح ماندن چهره‌های عقب‌تر کمک می‌کند؛ در شیائومی باید به محل فوکوس و فاصله افراد توجه بیشتری داشت.
کودک، حیوان خانگی و ورزش حفظ جزئیات عکس: 130؛ فوکوس ویدئو: 104 حفظ جزئیات عکس: 130؛ فوکوس ویدئو: 120 شیائومی جزئیات سوژه متحرک را خوب حفظ می‌کند؛ هنگام فیلم‌برداری، فوکوس و لرزش‌گیری آیفون قابل‌اتکاترند.
سفر و سوژه‌های دور عکاسی تله‌فوتو: 169 عکاسی تله‌فوتو: 143 اختلاف 26 امتیازی تله‌فوتوی عکاسی به نفع شیائومی، هنگام بزرگ‌کردن عکس و بررسی جزئیات دور بیشتر دیده می‌شود.
فیلم‌برداری در حرکت و شب مجموع ویدئو: 157؛ لرزش‌گیری: 108؛ کنترل نویز ویدئو: 116 مجموع ویدئو: 176؛ لرزش‌گیری: 124؛ کنترل نویز ویدئو: 132 فاصله 19 امتیازی مجموع ویدئو، در خروجی روان‌تر، فوکوس پایدارتر و کنترل بهتر نویز آیفون معنا پیدا می‌کند.

اختلاف یک‌امتیازی مجموع عکاسی به معنی یکسان بودن عکس‌ها نیست. آیفون در دوربین اصلی جلوتر است، اما شیائومی با تله‌فوتو و فوق‌عریض قوی‌تر این فاصله را جبران می‌کند. همچنین برتری امتیازی ویدئوی آیفون به معنی بهتر بودن تمام دوربین‌های آن نیست. شیائومی در ارزیابی ویدئوی تله‌فوتو امتیاز بالاتری دارد.

نقاط قوت و ضعف دوربین در یک نگاه

گوشی نقاط قوت نقاط ضعف
شیائومی 17 اولترا زوم عکاسی قدرتمند؛ عکس‌های کم‌نویز؛ جزئیات بالا؛ عکاسی شب؛ بوکه و جداسازی ظریف سوژه عمق میدان محدود در عکس گروهی؛ خطای گاه‌به‌گاه انتخاب سوژه فوکوس؛ پردازش بیش‌ازحد بعضی بافت‌ها؛ تغییر فوکوس و تعویض دوربین نه‌چندان نرم در ویدئو؛ ماکروی کم‌بزرگ‌نمایی
آیفون 18 پرو فیلم‌برداری روان و باثبات؛ لرزش‌گیری بسیار خوب؛ فوکوس قابل‌اعتماد؛ کنترل عمق میدان در عکس گروهی؛ رنگ پوست و بافت طبیعی افت جزئیات در زوم دور؛ تاریک شدن بعضی چهره‌های ضدنور؛ نویز بیشتر در عکس؛ اختلال بوکه در تاریکی شدید؛ فلر، لبه‌های دندانه‌دار و نوسان گاه‌به‌گاه تراز سفیدی

جمع‌بندی

شیائومی 17 اولترا برای کسی جذاب‌تر است که بیشتر عکس می‌گیرد و زوم، عکس شب و پرتره برایش اهمیت دارد. آیفون 18 پرو برای کسی مناسب‌تر است که فیلم‌برداری، ثبت حرکت و عکس‌های گروهی بخش مهمی از استفاده‌اش هستند. انتخاب میان این دو، بیش از امتیاز نهایی، به این بستگی دارد که بیشتر چه چیزی را جلوی دوربین قرار می‌دهید.


آیفون 18 پرو مکس در مقابل شیائومی 17 اولترا؛ نمایشگر، باتری، سرعت شارژ و اسپیکر

کیفیت نمایشگر، دوام باتری، سرعت شارژ و عملکرد اسپیکرها، مستقیماً بر تجربه روزانه کار با گوشی تأثیر می‌گذارند. در این بخش، مشخصات شیائومی 17 اولترا و آیفون 18 پرو مکس را در کنار نتایج آزمایش‌های رسمی قرار می‌دهیم تا مشخص شود هرکدام هنگام تماشای محتوا، استفاده طولانی و شارژ مجدد چه عملکردی دارند.

نمایشگر؛ روشنایی بیشتر شیائومی یا تراکم بالاتر آیفون؟

مشخصات نمایشگر شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
نوع پنل LTPO AMOLED با آرایش زیرپیکسل HyperRGB LTPO Super Retina XDR OLED
اندازه 6.9 اینچ 6.9 اینچ
وضوح تصویر 1200 × 2608 پیکسل 1320 × 2868 پیکسل
تراکم پیکسلی حدود 416 پیکسل در اینچ حدود 460 پیکسل در اینچ
نسبت نمایشگر به بدنه حدود 92.3 درصد حدود 90.7 درصد
نرخ نوسازی تطبیقی 1 تا 120 هرتز 1 تا 120 هرتز
پشتیبانی از HDR Dolby Vision، HDR10+ و HDR Vivid Dolby Vision و HDR10
اوج روشنایی 3500 نیت 3000 نیت
ویژگی تکمیلی کاهش نور PWM با فرکانس 2160 هرتز پوشش ضدبازتاب

هر دو گوشی نمایشگر بزرگ و روانی دارند که برای تماشای فیلم، مطالعه و بازی مناسب است. آیفون روی کاغذ تراکم پیکسلی بالاتری دارد؛ اما شیائومی با آرایش HyperRGB، برای هر پیکسل مجموعه کامل زیرپیکسل‌ها را در اختیار می‌گذارد. به همین دلیل، پایین‌تر بودن وضوح آن لزوماً به معنی افت محسوس وضوح متن نیست؛ بررسی‌ها نیز از شارپنس نمایشگر شیائومی رضایت دارد.

بنچمارک روشنایی نمایشگر

آزمون شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
حداکثر روشنایی دستی؛ الگوی سفید 75 درصدی 638 نیت 782 نیت
حداکثر روشنایی خودکار؛ الگوی سفید 75 درصدی 1132 نیت 969 نیت
اوج روشنایی خودکار؛ الگوی سفید 10 درصدی 3674 نیت 2722 نیت

شیائومی در حالت خودکار و نمایش بخش‌های کوچک روشن، خروجی بالاتری دارد؛ آیفون در تنظیم دستی روشن‌تر است. این تفاوت یعنی هنگام تماشای محتوای HDR، شیائومی ظرفیت بیشتری برای نمایش درخشان نقاط نورانی دارد. بااین‌حال، عدد 3674 نیت روشنایی دائمی کل صفحه نیست و نباید آن را به مرور صفحات وب یا مطالعه زیر آفتاب تعمیم داد.

مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا؛ نمایشگر، باتری، سرعت شارژ و اسپیکر

برای استفاده بیرون از خانه، شیائومی در آزمون روشنایی خودکار برتری دارد، ولی پوشش ضدبازتاب آیفون هم در خوانایی مؤثر است؛ بنابراین روشنایی به‌تنهایی تعیین‌کننده نیست. نرخ نوسازی تطبیقی هر دو نیز اسکرول روان را با کاهش مصرف در تصاویر ثابت ترکیب می‌کند. PWM پرفرکانس شیائومی می‌تواند برای برخی افراد حساس به سوسوزدن مفید باشد، اما تضمین نمی‌کند که همه کاربران با آن راحت‌تر باشند.

مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا

باتری؛ ظرفیت بیشتر الزاماً به معنی شارژدهی طولانی‌تر نیست

مشخصات باتری شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
نوع باتری لیتیوم‌یونی با فناوری سیلیکون‌کربن لیتیوم‌یونی
ظرفیت 6000 میلی‌آمپرساعت در نسخه جهانی 5391 میلی‌آمپرساعت در مدل نانوسیم؛ 5567 میلی‌آمپرساعت در مدل فقط eSIM
نسخه آزمایش‌شده جهانی با باتری 6000 میلی‌آمپرساعتی نانوسیم با باتری 5391 میلی‌آمپرساعتی
امکانات حفظ سلامت باتری محدودیت شارژ روی 80 درصد و شارژ هوشمند تعیین سقف شارژ بین 80 تا 100 درصد و شارژ بهینه

شیائومی باتری بزرگ‌تری دارد، اما میزان مصرف نمایشگر، تراشه و نرم‌افزار نیز در دوام شارژ مؤثر است. نتایج آزمایش نشان می‌دهد آیفون با وجود ظرفیت کمتر، در استفاده ترکیبی کمی بیشتر دوام می‌آورد.

تحلیل عملکرد باتری در استفاده واقعی

  • مکالمه: شیائومی بیش از 4 ساعت دوام بیشتری ثبت کرده است. اگر تماس‌های طولانی بخش مهمی از استفاده شماست، این گوشی در سناریوی آزمون حاشیه اطمینان بیشتری دارد؛ هرچند کیفیت آنتن‌دهی و شرایط شبکه بر نتیجه واقعی اثر می‌گذارند.
  • وب‌گردی و شبکه‌های اجتماعی: شیائومی با حدود 2 ساعت شارژدهی بیشتر، برای کاربرانی که زمان زیادی را صرف مرور سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. البته روشنایی نمایشگر و استفاده از اینترنت همراه می‌توانند این زمان‌ها را تغییر دهند.
  • پخش ویدئو: اختلاف فقط 13 دقیقه در حدود 26 ساعت پخش است؛ بنابراین دو گوشی در این سناریو عملاً هم‌سطح‌اند. برای تماشای طولانی فیلم، شارژدهی به‌تنهایی دلیل محکمی برای انتخاب یکی بر دیگری نیست.
  • بازی: آیفون نزدیک به 2 ساعت بیشتر دوام می‌آورد و برتری مشخص‌تری دارد. اگر بازی سهم زیادی از مصرف روزانه شما دارد، این نتیجه مهم‌تر از اختلاف ناچیز امتیاز ترکیبی است. بااین‌حال، زمان واقعی به نوع بازی، تنظیمات گرافیکی و نرخ فریم وابسته خواهد بود.

جمع‌بندی

امتیاز ترکیبی دو گوشی بسیار نزدیک است، اما الگوی مصرف آن‌ها تفاوت دارد. شیائومی برای مکالمه و وب‌گردی شارژدهی بیشتری دارد؛ آیفون در بازی جلوتر است و در پخش ویدئو تقریباً مساوی‌اند. این زمان‌ها نتایج آزمون‌های استاندارد هستند، نه تضمین زمان استفاده در هر شرایطی.

بنچمارک شارژدهی؛ مقایسه در تمام سناریوها

نتایج زیر مربوط به شیائومی 17 اولترا جهانی با باتری 6000 میلی‌آمپرساعتی و آیفون 18 پرو مکس مدل نانوسیم با باتری 5391 میلی‌آمپرساعتی است.

سناریوی آزمون شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس برتری
مکالمه 35 ساعت و 36 دقیقه 31 ساعت و 23 دقیقه شیائومی؛ 4 ساعت و 13 دقیقه
وب‌گردی و شبکه‌های اجتماعی 19 ساعت و 17 دقیقه 17 ساعت و 13 دقیقه شیائومی؛ 2 ساعت و 4 دقیقه
پخش ویدئو 25 ساعت و 59 دقیقه 26 ساعت و 12 دقیقه آیفون؛ 13 دقیقه
بازی 10 ساعت و 15 دقیقه 12 ساعت و 9 دقیقه آیفون؛ 1 ساعت و 54 دقیقه
امتیاز استفاده فعال ترکیبی 19 ساعت و 9 دقیقه 19 ساعت و 20 دقیقه آیفون؛ 11 دقیقه

آیفون 18 پرو مکس یا شیائومی 17 اولترا

شارژر و سرعت شارژ؛ آیفون در شروع سریع‌تر، شیائومی در پایان جلوتر

مشخصات شارژ شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
شارژ سیمی حداکثر 90 وات توان روی جعبه 54 وات؛ حدود 53 وات در ابتدای آزمون
استانداردهای شارژ HyperCharge، PPS، PD3.0 و QC3+ PD3.2 و AVS
شارژ بی‌سیم حداکثر 50 وات با تجهیزات سازگار شیائومی حداکثر 25 وات با MagSafe یا Qi2 سازگار؛ 15 وات در چین
شارژ معکوس سیمی 22.5 وات 4.5 وات
شارژ معکوس بی‌سیم 10 وات پشتیبانی نمی‌کند
تجهیزات آزمون شارژ سیمی شارژ 90 واتی HyperCharge آداپتور 67 واتی گوگل با پشتیبانی از PD/AVS

توان اسمی شارژ، به‌تنهایی سرعت واقعی را مشخص نمی‌کند. گوشی‌ها در طول فرایند شارژ، توان دریافتی را تغییر می‌دهند. شیائومی با وجود سقف توان بالاتر، در نیم‌ساعت اول درصد کمتری شارژ می‌شود، اما زودتر به شارژ کامل می‌رسد. البته ظرفیت باتری دو گوشی متفاوت است و درصد شارژ، مقدار یکسانی از انرژی را نشان نمی‌دهد.

بنچمارک زمان شارژ سیمی

وضعیت شارژ شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
پس از 15 دقیقه 42 درصد 50 درصد
پس از 30 دقیقه 72 درصد 81 درصد
زمان رسیدن به 100 درصد 43 دقیقه 55 دقیقه

اگر تنها 15 یا 30 دقیقه فرصت دارید، آیفون درصد بیشتری از باتری را پر می‌کند؛ اگر شارژ کامل می‌خواهید، شیائومی حدود 12 دقیقه زودتر آماده می‌شود. رسیدن به این نتایج به آداپتور و کابل سازگار وابسته است؛ برای نمونه، شیائومی در آزمون جداگانه USB-PD پس از 15 و 30 دقیقه به‌ترتیب به 32 و 56 درصد رسیده است.

در شارژ بی‌سیم، سقف توان شیائومی بالاتر است، اما بدون آزمون زمان شارژ یکسان نمی‌توان نتیجه گرفت که دقیقاً دو برابر سریع‌تر است. آیفون با شارژر بی‌سیم 25 واتی اپل در 30 دقیقه به 50 درصد رسیده است. قابلیت شارژ معکوس بی‌سیم شیائومی نیز برای شارژ اضطراری لوازم جانبی سازگار کاربرد دارد.

اسپیکر؛ کیفیت خوب هر دو، با تفاوت در تنظیم صدا

مشخصات و نتیجه آزمون شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
چیدمان اسپیکرها استریوی هیبریدی؛ اسپیکر پایین و بلندگوی مکالمه استریوی هیبریدی؛ اسپیکر پایین و بلندگوی مکالمه
جک 3.5 میلی‌متری ندارد ندارد
پشتیبانی صوتی تکمیلی Hi-Res و Hi-Res Wireless؛ صدای 24 بیت/192 کیلوهرتز −
بلندی صدا ‎−24.1 LUFS ‎−25 LUFS
رتبه بلندی صدا بسیار خوب بسیار خوب

در هر دو گوشی، بلندگوی مکالمه نقش کانال دوم استریو را ایفا می‌کند و اسپیکر پایین قوی‌تر است. بااین‌حال، بررسی‌ها صدای آیفون را متعادل توصیف می‌کند و اختلاف قدرت دو اسپیکر شیائومی را نیز چندان مخرب تجربه شنیداری نمی‌داند.

شیائومی صدایی پُر و گرم با وکال واضح ارائه می‌دهد. ویژگی‌هایی که برای پخش موسیقی و شنیدن دیالوگ فیلم مناسب‌اند. صدای آیفون هم نسبت به نسل قبل کمی روشن‌تر توصیف شده، هرچند این تفاوت بسته به قطعه موسیقی ممکن است محسوس نباشد.

رتبه «بسیار خوب» هر دو گوشی مربوط به بلندی صداست، نه امتیاز جامع کیفیت صوتی. در معیار LUFS، عدد نزدیک‌تر به صفر نشان‌دهنده صدای بلندتر است؛ اما بدون عدد دقیق آیفون نمی‌توان اختلاف بلندی را محاسبه کرد. بر اساس توصیف‌های موجود، هر دو تجربه صوتی باکیفیتی دارند و شواهد این دو صفحه برای اعلام برنده قطعی کیفیت صدا کافی نیست.


مقایسه نرم‌افزار شیائومی 17 اولترا و آیفون 18 پرو مکس؛ امکانات، هوش مصنوعی و پشتیبانی

در مقایسه شیائومی 17 اولترا و آیفون 18 پرو مکس، تفاوت نرم‌افزار به ظاهر آیکون‌ها و منوها محدود نمی‌شود. شیوه شخصی‌سازی، ارتباط با دستگاه‌های دیگر و دسترسی به امکانات هوش مصنوعی نیز در انتخاب تأثیر دارند. شیائومی از HyperOS 3 مبتنی بر Android 16 و آیفون از iOS 27 استفاده می‌کند. اولی برای علاقه‌مندان به انعطاف اندروید جذاب‌تر است و دومی برای کسانی که از دیگر محصولات اپل استفاده می‌کنند، تجربه یکپارچه‌تری فراهم می‌کند.

پشتیبانی نرم‌افزاری؛ تعهد مشخص شیائومی در برابر سابقه طولانی اپل

موضوع شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
نرم‌افزار هنگام عرضه HyperOS 3 مبتنی بر Android 16 iOS 27
ارتقاهای اصلی سیستم‌عامل وعده دریافت 5 ارتقای اصلی بیش از 5 سال
به‌روزرسانی امنیتی وعده 6 سال پشتیبانی امنیتی بیش از 5 سال
نکته مهم زمان دریافت به‌روزرسانی ممکن است با منطقه و نسخه رام تفاوت داشته باشد دریافت نسخه جدید iOS لزوماً به معنای دسترسی به تمام قابلیت‌های آن نیست

شیائومی در اعلام طول دوره پشتیبانی شفاف‌تر عمل کرده است. در مقابل، سابقه اپل نشان می‌دهد آیفون‌ها معمولاً سال‌ها به‌روزرسانی می‌شوند، اما نباید انتظار پشتیبانی طولانی را با تعهد رسمی برای تعداد مشخصی از ارتقاها یکسان دانست. همچنین مدت پشتیبانی معمولاً از زمان عرضه محاسبه می‌شود، نه از روز خرید گوشی.

امکانات HyperOS 3؛ تغییرات ظاهری محدود، ارتباط گسترده‌تر

HyperOS 3 برای کاربران نسخه‌های قبلی محیطی آشنا دارد. تغییرات ظاهری آن بیشتر شامل بازطراحی جزئی آیکون‌ها و بهبود انیمیشن‌هاست؛ بنابراین با رابطی کاملاً متفاوت روبه‌رو نیستیم.

امکانات HyperOS 3

مهم‌ترین تغییر قابل‌مشاهده، Super Island است؛ بخشی در بالای نمایشگر که اطلاعات فعالیت‌های جاری مانند تایمر، تماس و موسیقی در حال پخش را نشان می‌دهد و دسترسی سریع‌تری به برنامه‌های سازگار فراهم می‌کند. کاربرد آن به پشتیبانی برنامه‌ها وابسته است و نباید انتظار داشت همه اپلیکیشن‌ها از آن استفاده کنند. امکان قفل‌کردن صفحه با دوبار ضربه نیز در نسخه جهانی وجود دارد.

بخش مهم‌تر تغییرات به ارتباط میان دستگاه‌ها مربوط می‌شود. قابلیت‌های Interconnectivity دیگر صرفاً بر اتصال محصولات شیائومی متمرکز نیستند و امکان تعامل با برخی دستگاه‌های اندرویدی دیگر، آیفون، آیپد و رایانه‌های ویندوزی و مک گسترش یافته است. البته نوع امکانات قابل‌استفاده به دستگاه مقابل، نرم‌افزارهای موردنیاز و سازگاری آن‌ها بستگی دارد؛ اتصال به یک محصول اپل لزوماً به معنای دسترسی به تمام قابلیت‌های ارتباطی نیست.

در مجموع، شیائومی برای کاربری مناسب‌تر است که دوست دارد تنظیمات و ظاهر گوشی را بیشتر مطابق سلیقه خود تغییر دهد و به یک خانواده مشخص از دستگاه‌ها محدود نباشد.

امکانات iOS 27؛ کنترل بیشتر ظاهر و حفظ ساختار آشنا

در iOS 27، زبان طراحی Liquid Glass اصلاح شده است. امکان تنظیم میزان شفافیت رابط و جداسازی بهتر منوها از پس‌زمینه‌های شلوغ، به خوانایی بیشتر کمک می‌کند. تنظیمات ظاهری نیز در بخش Appearance در دسترس قرار دارند.

امکانات iOS 27

شخصی‌سازی صفحه قفل، رنگ و اندازه آیکون‌ها، ویجت‌ها و مرکز کنترل چندصفحه‌ای از امکانات مهم این محیط هستند. ویجت‌های بسیار بزرگ یا XL نیز در برنامه‌های سازگار می‌توانند یک صفحه کامل را به خود اختصاص دهند؛ قابلیتی کاربردی برای نمایش تقویم و اطلاعاتی که باید یک‌جا دیده شوند.

ساختار اصلی همچنان آشناست: صفحه‌های برنامه‌ها، کتابخانه اپلیکیشن‌ها، مرکز اعلان‌ها و جست‌وجوی Spotlight. امکان مخفی‌کردن صفحه‌های مشخص نیز کمک می‌کند محیط کاری، تفریحی یا تحصیلی مرتب‌تر بماند.

مزیت آیفون برای دارندگان مک، آیپد و دیگر محصولات اپل پررنگ‌تر می‌شود. اگر از قبل در این مجموعه حضور داشته باشید، هماهنگی سرویس‌ها و دستگاه‌ها می‌تواند از تعداد بیشتر گزینه‌های شخصی‌سازی ارزشمندتر باشد.

مقایسه هوش مصنوعی؛ امکانات موجود را از وعده‌ها جدا کنیم

کاربرد شیائومی 17 اولترا آیفون 18 پرو مکس
دستیار و پرسش‌وپاسخ Gemini برای توضیح مطالب، ایده‌پردازی و گفت‌وگوی چندمرحله‌ای در دسترس است و با محیط اندروید یکپارچگی دارد. Siri جدید قابلیت‌های گسترده‌تری را هدف گرفته، اما در بررسی نسخهٔ بتا روی مدل Pro، ضعف‌هایی در دنبال‌کردن زمینهٔ درخواست وجود دارد.
نوشتن و خلاصه‌سازی ابزارهای HyperAI و Gemini برای تولید، بازنویسی و خلاصه‌کردن متن کاربرد دارند. Writing Tools برای اصلاح، بازنویسی و خلاصه‌سازی در محیط‌های سازگار سیستم کاربرد دارد.
ترجمهٔ زنده AI Interpreter برای ترجمهٔ مکالمه امکانات ترجمه در ارتباطات و برنامه‌های سازگار ارائه می‌شود.
تبدیل گفتار به متن و خلاصهٔ جلسه ابزارهای تشخیص گفتار و پردازش یادداشت صوتی دارد. در برنامه‌ها و زبان‌های سازگار، تبدیل گفتار به متن و خلاصه‌سازی ارائه می‌شود.
حذف اشیا و ویرایش عکس حذف اشیای مزاحم، حذف بازتاب و گسترش تصویر، کاربردهای متنوعی در گالری دارند. ابزار پاک‌سازی تصویر برای حذف عناصر مزاحم کاربرد دارد.

هوش مصنوعی کدام گوشی کاربردی‌تر است؟

در استفادهٔ روزمره، مزیت ملموس‌تر شیائومی، دسترسی یکپارچه به Gemini برای پرسیدن، توضیح‌گرفتن و تولید محتواست؛ نه اینکه تمام ابزارهای HyperAI از نمونه‌های اپل دقیق‌تر باشند. از طرف دیگر، ابزارهای نوشتاری اپل برای کسی که می‌خواهد متن را همان‌جا در محیط برنامه اصلاح یا خلاصه کند، کاربردی‌اند. اما این راحتی استفاده، به‌تنهایی برتری کیفیت را اثبات نمی‌کند.

دربارهٔ Siri نیز باید محتاط بود. گزارش ضعف در درک زمینه، مربوط به نسخهٔ بتا روی iPhone 18 Pro است و نباید آن را آزمون مستقیم Pro Max یا نتیجه‌ای همیشگی دانست. همچنین Gemini روی آیفون هم قابل استفاده است؛ بنابراین توانایی‌های خود این سرویس، مزیت انحصاری شیائومی نیست.

نرم‌افزار کدام گوشی برای شما مناسب‌تر است؟

شیائومی 17 اولترا انتخاب مناسب‌تری است اگر:

  • انعطاف اندروید و شخصی‌سازی بیشتر را ترجیح می‌دهید
  • از دستگاه‌های برندهای مختلف استفاده می‌کنید
  • اعلام مشخص تعداد ارتقاها و مدت پشتیبانی امنیتی برایتان مهم است
  • می‌خواهید از ابزارهای Gemini و HyperAI استفاده کنید

آیفون 18 پرو مکس انتخاب مناسب‌تری است اگر:

  • مک، آیپد یا دیگر محصولات اپل را دارید
  • ساختار آشنای iOS و هماهنگی سرویس‌های اپل را ترجیح می‌دهید
  • امکانات شخصی‌سازی موجود در iOS برای نیازتان کافی است

جمع‌بندی

اگر معیار، دستیار عمومی و تعامل روزمره با هوش مصنوعی باشد، کفهٔ مقایسه فعلاً به سمت شیائومی سنگین‌تر است. برای ترجمه، خلاصه‌سازی جلسه و ویرایش عکس، اعلام برتری یکی از این گوشی‌ها بدون آزمون رو‌در‌رو قابل دفاع نیست.


سخت‌افزار

ویژگی سخت‌افزاری Apple iPhone 18 Pro Max Xiaomi 17 Ultra (Global)
چیپست (SoC) اپل A20 Pro (لیتوگرافی 2 نانومتری پیشرفته) کوالکام اسنپدراگون 8 Elite نسل 5 (لیتوگرافی 3 نانومتری)
ساختار پردازنده مرکزی (CPU) 6 هسته‌ای (2 هسته قدرتمند با فرکانس 4.93 گیگاهرتز + 4 هسته بهینه با فرکانس 2.64 گیگاهرتز) 8 هسته‌ای (2 هسته قدرتمند Oryon V3 Phoenix L با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 6 هسته Oryon V3 Phoenix M با فرکانس 3.62 گیگاهرتز)
پردازنده گرافیکی (GPU) گرافیک اختصاصی اپل (7 هسته‌ای) آدرنو 840 (Adreno 840 با قابلیت ری‌تریسینگ پیشرفته)
حافظه رم (RAM) 12 گیگابایت (NVMe اختصاصی) 16 گیگابایت (UFS 4.1)
حافظه داخلی (Storage) 256 گیگابایت تا 2 ترابایت 512 گیگابایت تا 1 ترابایت

بررسی و تحلیل بنچمارک‌ها (Benchmark Performance)

بنچمارک Apple iPhone 18 Pro Max Xiaomi 17 Ultra (Global) تحلیل و عملکرد در دنیای واقعی
GeekBench 6 (تک‌هسته‌ای) 4735 3628 آیفون 18 پرو مکس با اختلاف حدود 30 درصدی، عملکرد بهتری در پردازش تک‌هسته‌ای دارد. این برتری در اجرای سریع‌تر اپلیکیشن‌ها، پاسخ‌گویی سیستم و پردازش وظایف وابسته به یک هسته محسوس است.
GeekBench 6 (چندهسته‌ای) 12794 10896 آیفون با برتری حدود 17 درصدی، در پردازش‌های چندرشته‌ای عملکرد قوی‌تری دارد. این موضوع در اجرای هم‌زمان وظایف سنگین، رندرینگ و پردازش‌های پیچیده به سود اپل تمام می‌شود.
AnTuTu (نسخه جدید) 3463072 3863387 شیائومی 17 اولترا با کسب امتیازی حدود 12 درصد بالاتر، در مجموع عملکرد بهتری در این آزمون نشان می‌دهد. این نتیجه بیانگر توان پردازشی بالای سخت‌افزار شیائومی در مجموعه‌ای از آزمون‌های CPU، GPU، حافظه و تجربه کاربری است.
Wild Life Extreme (Highest) 7931 6948 آیفون با اختلاف حدود 14 درصدی، در بالاترین سطح عملکرد گرافیکی برتری دارد. این نتیجه نشان می‌دهد پردازنده گرافیکی اپل در اجرای سنگین‌ترین سناریوهای گرافیکی عملکرد قدرتمندی ارائه می‌دهد.
Wild Life Extreme (Lowest) 4516 – امتیاز آیفون 4516 است، اما به دلیل نبود داده برای شیائومی، امکان مقایسه مستقیم پایداری عملکرد گرافیکی دو گوشی وجود ندارد.
Solar Bay (Ray Tracing) 15416 12765 آیفون با برتری حدود 21 درصدی در پردازش رهگیری پرتو، توان گرافیکی بالاتری در این آزمون نشان می‌دهد. این برتری می‌تواند در بازی‌ها و برنامه‌هایی که از جلوه‌های نوری پیشرفته استفاده می‌کنند، اهمیت داشته باشد.

تحلیل تکمیلی پایداری عملکرد زیر فشار سنگین (Thermal Throttling)

  • رفتار حرارتی آیفون 18 پرو مکس

    امتیاز بالاترین (7931) و پایین‌ترین (4516) در تست Wild Life Extreme نشان می‌دهد که پردازنده A20 Pro در دقایق اولیه با حداکثر توان مطلق کار می‌کند. اما با افزایش دما، سیستم کنترل حرارتی اپل برای محافظت از قطعات ناچار به اعمال محدودیت فرکانسی (Throttling) می‌شود. این افت حدود 43 درصدی در استفاده طولانی‌مدت از بازی‌های بسیار سنگین (مثل افت فریم تدریجی پس از 15 تا 20 دقیقه بازی مداوم) خود را نشان می‌دهد. با این حال، معماری 2 نانومتری اپل و مدیریت حافظه NVMe باعث شده تا افت توان آیفون در زیر فشارهای سنگین بسیار کنترل‌شده باشد. افت توان این گوشی معمولاً بین 10 تا 15 درصد (کمتر از رقیب اندرویدی) و از دقیقه 12 به بعد آغاز می‌شود.

  • رفتار حرارتی شیائومی 17 اولترا

    شیائومی با تراشه Snapdragon 8 Elite Gen 5 و سیستم خنک‌کننده محفظه بخار (Vapor Chamber) وسیع خود، پایداری حرارتی پیوسته‌تری دارد. اگرچه امتیاز اوج گرافیکی آن (6948) کمی پایین‌تر از آیفون است، اما نوسانات شدیدی را در طول اجرای بازی‌های طولانی تجربه نمی‌کند و افت توان آن ملایم‌تر و کنترل‌شده‌تر اعمال می‌شود. تراشه اسنپدراگون 8 Elite نسل 5 تا دقیقه 10 الی 15 با حداکثر توان کار می‌کند. پس از آن برای کنترل حرارت، سیستم مدیریت حرارتی وارد عمل شده و افت توانی معادل 15 تا 22 درصد را تا دقیقه 30 اعمال می‌کند.

تأثیر در ادیت ویدیو و بازی‌های سنگین: در رندرهای طولانی مدت ویدیوهای 4K/8K یا بازی‌های سنگین گرافیکی، آیفون پایداری حرارتی بهتری از خود نشان می‌دهد و بدنه دستگاه دیرتر به دمای بحرانی می‌رسد، در نتیجه افت فریم بسیار نامحسوسی را تجربه خواهید کرد.

جمع‌بندی نهایی

اگر به دنبال خام‌ترین قدرت گرافیکی و پایداری حرارتی کم‌نظیر در رندرینگ و ادیت طولانی هستید، iPhone 18 Pro Max با چیپ 2 نانومتری A20 Pro انتخابی بی‌رقیب است. اگر به دنبال چندوظیفگی (Multitasking) فوق‌العاده با رم 16 گیگابایتی، بالاترین امتیازات بنچمارک عمومی و اجرای روان بازی‌ها با موتورهای گرافیکی کنسولی هستید، Xiaomi 17 Ultra کاملاً شما را راضی خواهد کرد.


شیائومی 17 اولترا یا آیفون 18 پرو مکس؟ کدام را بخریم؟

در مقایسه آیفون 18 پرو مکس با شیائومی 17 اولترا، انتخاب برنده به اولویت‌ها و بودجه خریدار بستگی دارد. شیائومی با باتری بزرگ‌تر، سرعت شارژ بالاتر، زوم اپتیکال انعطاف‌پذیرتر، نمایشگر پرنورتر و قیمت اقتصادی‌تر، ارزش خرید سخت‌افزاری بیشتری ارائه می‌دهد. در مقابل، آیفون با تراشه قدرتمند A20 Pro، فیلم‌برداری پایدارتر، پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌تر و حفظ ارزش بهتر در بازار دست‌دوم، تجربه کاربری یکپارچه‌تری دارد. بنابراین، اگر قیمت، امکانات سخت‌افزاری و دوربین زوم اولویت شماست، شیائومی 17 اولترا انتخاب منطقی‌تری خواهد بود. اما اگر به اکوسیستم اپل، کیفیت فیلم‌برداری و پشتیبانی بلندمدت اهمیت می‌دهید، پرداخت هزینه بیشتر برای آیفون 18 پرو مکس توجیه‌پذیر است.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 18 Pro Max CH دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت
گوشی موبایل شیائومی مدل 17 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 1 ترابایت و رم 16 گیگابایت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

بازدیدهای اخیر

بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها مشاهده همه

دسته‌بندی‌های منتخب برای شما

X