اپل با کمک سامسونگ همچنان روی چیپست M2 کار می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چیپست اپل

با وجود اینکه اپل و سامسونگ در بازار گوشی‌های هوشمند رقیب مستقیم یکدیگر محسوب می‌شوند، ولی هر دوی آن‌ها از زمان عرضه‌ی اولین آیفون تا حالا همکاری‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند. به‌عنوان مثال باید خاطرنشان کنیم مدل‌های ابتدایی آیفون از چیپست‌های ساخت سامسونگ بهره می‌بردند و در حال حاضر بیشتر نمایشگرهای AMOLED استفاده شده برای مدل‌های مختلف آیفون از طرف سامسونگ تأمین می‌شوند.

در سال ۲۰۲۰ هم که اپل اولین چیپست اختصاصی برای کامپیوترهای خود را معرفی کرد، اعلام شد که اپل برای این چیپست از قطعه‌ی FC-BGA ساخت یکی از زیرمجموعه‌های سامسونگ استفاده کرده است. حالا طبق یک گزارش جدید، سامسونگ قصد دارد برای چیپست M2 هم از نسل جدید FC-BGA ساخت سامسونگ استفاده کند و به همین خاطر مشغول همکاری با سامسونگ برای این پروژه است.

در رابطه با عملکرد این قطعه هم به زبان بسیار ساده باید بگوییم که FC-BGA یک برد مدار چاپی (PCB) است که برای اتصال تراشه‌ی نیمه‌رسانا به زیرلایه‌ی اصلی استفاده می‌شود. گویا اپل از FC-BGA استفاده شده برای تراشه‌های سری M1 کاملا رضایت دارد و به همین خاطر می‌خواهد برای نسل بعدی این تراشه‌ها هم از همکاری سامسونگ بهره ببرد. طی ماه‌های گذشته گزارش‌های زیادی درباره‌ی تراشه‌های سری M2 منتشر شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، احتمالا اولین کامپیوترهای مبتنی بر این تراشه‌ها در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ از راه می‌رسند. به‌تازگی خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده که اپل در حال آزمایش حداقل ۹ کامپیوتر مک مبتنی بر ۴ نوع چیپست M2 است.

چیپست اپل

مدتی قبل اعلام شد که نسل جدید مک‌بوک ایر احتمالا از نسخه‌ی بهبود یافته‌ی M1 بهره می‌برد. ولی بلومبرگ اعلام کرده که اپل برای این لپ‌تاپ هم تراشه‌ی M2 را در نظر گرفته که خبر خوبی برای طرفداران مک‌بوک ایر به حساب می‌آید. به طور مشخص، مک‌بوک ایر جدید با M2 مبتنی بر پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۱۰ هسته‌ای راهی بازار خواهد شد. همچنین برای مدل ۱۳ اینچی مک‌بوک پرو هم اپل همین تراشه را در نظر گرفته است.

در حال حاضر تمام تراشه‌های اپل توسط شرکت تایوانی TSMC تولید می‌شوند و قرار است برای سری M2 هم این شرکت تایوانی وارد عمل شود. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، TSMC حدود ۵۲ درصد از سهم بازار تراشه‌های موبایل را در اختیار دارد. این در حالی است که سامسونگ رتبه‌ی دوم این بازار یعنی سامسونگ فقط حدود ۱۸ درصد از این بازار مهم را در اختیار گرفته است. مدتی قبل هم شرکت TSMC اعلام کرد که در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری را آغاز می‌کند که این یعنی اپل در سال ۲۰۲۳ می‌تواند به بهره‌گیری از این تراشه‌ها برای محصولات روی بیاورد.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما