اپل تولید آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس را علی‌رغم تقاضای بالا کاهش می‌دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تولید آیفون 14 پرو

به گزارش مؤسسه‌ی Trendforce، اپل می‌خواهد در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ تولید دو گوشی آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس را کاهش دهد. این در حالی است که فعلا تقاضا برای این دو محصول بسیار بالاست.

اگر خبرهای مربوط به فروش گوشی‌های آیفون ۱۴ را دنبال کرده باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که در حال حاضر دو مدل استاندارد و پلاس، به خصوص مدل پلاس نتوانسته‌اند آنطور که باید انتظارات را برآورده کنند. در حالی که انتظار می‌رفت آیفون ۱۴ پلاس به خاطر اندازه‌ی بزرگ و قیمت مناسب در مقایسه با دو مدل پرو اینبار به‌جای مدل استاندارد ۶٫۱ اینچی مورد استقبال قرار بگیرد، این اتفاق رخ نداد تا اپل مجبور شود میزان تولید آن را برخلاف انتظار کاهش دهد.

اما مؤسسه‌ی Trendforce اخیرا گزارشی را منتشر کرده مبنی بر اینکه سری آیفون ۱۴ پرو هم به احتمال زیاد به همین سرنوشت دچار خواهند شد. اما این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تمام برنامه‌های اپل راجع به آن‌ها در طول سال ۲۰۲۲ عملی شود. به عبارتی دیگر، پیش‌بینی مؤسسه‌ی یادشده مربوط به سال ۲۰۲۳ است.

در حال حاضر فروش گوشی‌های سری آیفون ۱۴ پرو بسیار خوب پیش می‌رود اما با این حال گفته می‌شود اپل نتوانسته در یک سری از بازارها آنطور که انتظار داشته گوشی بفروشد. دلیل اصلی این موضوع هم درگیری نظامی بین روسیه و اکراین و اتفاقاتی که در نتیجه‌ی آن رقم خورده و همچنین افزایش روزافزون تورم در اروپا است. موضوعی که البته روی فروش بسیاری از محصولات نه تنها آیفون‌ها تأثیر منفی گذاشته است.

به تمام این موارد باید قیمت بالای آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس را هم اضافه کنیم. البته اپل در رویداد رونمایی از این محصولات گفته بود که قیمت را در مقایسه با قبل ثابت نگه داشته است اما در حقیقت این ثبات قیمتی فقط برای بازار آمریکا بوده و نه سایر نقاط جهان. این یعنی کاربران اروپایی باید به شکل محسوسی بیشتر از قبل برای خرید آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس هزینه کنند.

حالا تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند اپل تولید این دو گوشی را هم به ۵۲ میلیون دستگاه کاهش خواهد داد. این در حالی است که خود Trendforce در ابتدا پیش‌بینی می‌کرد تولید این گوشی‌ها به ۵۶ میلیون برسد. به عبارتی دیگر، پیش‌بینی تولید آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس فعلا ۱۴٪ کاهش داشته است.

اما از سویی دیگر انتظار می‌رود اپل نرخ تولید دو مدل پرو از پرچم‌داران جدید خود را برای امسال افزایش دهد تا بتواند عملکرد بسیار ضعیف آیفون ۱۴ پلاس در بازار را جبران کند. اینطور که به نظر می‌رسد، این شرکت قرار است نرخ تولید را از ۵۰٪ به ۶۰٪ برساند و حتی اگر نیاز بود این میزان را به ۶۵٪ هم افزایش دهد. اپل همچنان امیدوار است بتواند در سال ۲۰۲۲ تعداد ۲۴۰ میلیون دستگاه آیفون را به فروش برساند که ۲٫۸٪ از میزانی که سال قبل فروخته شده بود بیشتر است.

طبق پیش‌بینی‌های Trendforce، اپل در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ تولید آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس را کاهش خواهد داد. حال باید دید آیا این اتفاق رخ می‌دهد یا خیر. لازم به ذکر است در سه ماه نخست سال جاری رقبای زیادی هم از جمله سری گلکسی S23 با قابلیت‌های متنوع راهی بازار می‌شوند.

منبع: NotebookCheck

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما