مودم‌های ۵G اپل ممکن است به این زودی‌ها عرضه نشوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
5G اپل

کوالکام در گزارش مالی سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ خود گفت که اپل بار دیگر برای آیفون‌های سال ۲۰۲۳ خود به مودم‌های ۵G این شرکت متکی خواهد بود. این موضوع به این معنی است که امسال نیز نباید منتظر مودم‌های ۵G و اختصاصی غول فناوری آمریکا باشیم.

وب‌سایت Nikkei در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که اپل به دنبال معرفی مودم ۵G خود با مشارکت شرکت تایوانی ساخت تراشه TSMC در سال ۲۰۲۳ است و کوالکام نیز با این فرض اعلام کرده بود که تنها ۲۰ درصد از سفارشات مودم آیفون‌های ۲۰۲۳ را تأمین خواهد کرد. با این حال، «آکاش پالخیوالا»، مدیر مالی کوالکام روز چهارشنبه بیان کرد این شرکت اکنون انتظار دارد که همانند سال گذشته حداکثر سهم مودم‌های ۵G را برای عرضه آیفون‌های ۲۰۲۳ در اختیار داشته باشد.

اپل سه ماه پس از قطع همکاری غافل‌گیرکننده‌ی خود با شرکت کوالکام در سال ۲۰۱۹، بخش توسعه مودم شرکت اینتل را خریداری کرد. بر اساس این همکاری، ۲۲۰۰ کارمند بخش توسعه مودم‌های گوشی‌های هوشمند شرکت اینتل به اپل پیوستند و اپل در ازای این همکاری یک میلیارد دلار به اینتل پرداخت کرد. بنابراین این شرکت ساخت مودم‌های اختصاصی خود را به صورت کاملاً جدی از مدتی قبل آغاز کرده است. در واقع پس از موفقیت بسیاری از تراشه‌های سفارشی این شرکت در محصولاتی مانند آیفون، مک و اپل واچ، جای تعجب نیست که اپل خود بخواهد یکی از مهم‌ترین قطعات یک گوشی هوشمند یعنی تراشه‌ی مودم را بسازد.

آن طور که به نظر می‌رسد، ظاهراً تلاش‌های اپل برای ساخت تراشه‌های مودم ۵G با مشکلاتی روبرو شده است. در همین راستا، یکی از معروف‌ترین تحلیلگران محصولات اپل یعنی آقای «مینگ چی کو» ماه ژوئن پس از اینکه پروسه‌ی توسعه مودم‌های اختصاصی اپل با چالش‌هایی مواجه شد، در گزارشی اعلام کرد که کوالکام به طور انحصاری مودم‌های ۵G برای سری آیفون ۱۵ را تأمین خواهد کرد. «مارک گورمن»، روزنامه‌نگار مطرح خبرگزاری بلومبرگ نیز در این رابطه پیش‌تر اعلام کرد که نمونه‌های اولیه مودم‌های اختصاصی اپل که تاکنون توسعه یافتند با مشکل تولید گرمای بیش از حد مواجه شدند.

پالخیوالا، مدیر مالی کوالکام روز چهارشنبه همچنین اعلام کرد که کوالکام کمترین سهم از درآمد محصولات اپل در سال مالی ۲۰۲۵ را خواهد داشت. این موضوع می‌تواند به این معنی باشد که اپل در اواخر سال ۲۰۲۵ مودم‌های ۵G اختصاصی خود را در سری جدید گوشی‌های هوشمند آیفون مورد استفاده قرار خواهد داد.

5G اپل

علاوه بر این‌ها، پیش‌تر نیز یکی از تحلیلگران شرکت Haitong International Securities در گزارشی توضیح داد که بر اساس شواهد موجود، آیفون‌های سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ با مودم X75 ساخت کوالکام روانه‌ی بازار خواهند شد. آن طور که به نظر می‌رسد این مودم مانند نسل قبلی با لیتوگرافی ۴ نانومتری شرکت TSMC تولید می‌شود. همچنین گفته می‌شود که سری آیفون ۱۵ همانند سری آیفون ۱۴ شامل چهار مدل خواهد بود و تنها مدل‌های پروی این سری جدیدترین پردازنده‌ی اپل را دریافت خواهند کرد. بنابراین، با این تفاسیر آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ مکس از پردازنده‌ی A16 قدرت خواهد گرفت، در حالی که آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس از تراشه‌ی کاملا جدید و ۳ نانومتری A17 Bionic به عنوان قلب تپنده بهره خواهند برد.

منبع: TheVerge

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما