اپل روی نمایشگری برای تصحیح دید کاربران عینکی کار می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

رسانه‌ی Patently Apple، درخواست یک پتنتی را پیدا کرده که اپل در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) به ثبت رسانده است؛ اختراعی که به اپل اجازه می‌دهد خروجی‌های گرافیکی بینایی را بر روی یک دستگاه الکترونیکی به صورت تصحیح شده نمایش دهد. این پتنت همچنین در مورد وسیله‌ای به نام عینک «حریم خصوصی» اطلاعاتی می‌دهد که فقط کاربران چنین عینکی قادر خواهند بود تا محتوای روی صفحه‌نمایش را تماشا کنند. به همین خاطر افرادی که در اطراف صفحه‌ی گوشی حضور دارند نمی‌توانند نگاهی پنهانی به محتوای نمایشگر داشته باشند.

در توضیحات این پتنت شرکت اپل آمده که درصد زیادی از کاربران برای دیدن واضح محتواهای گوشی نیاز به استفاده از عینک طبی یا لنز دارند. تکنولوژی ذکر شده اپل در پتنت به صفحه‌نمایش آیفون یا آیپد پرو اجازه می‌دهد تا دید کاربر را به طور خودکار تصحیح کند. به عنوان نمونه، اگر کاربر نزدیک‌بین باشد اما در آن لحظه عینک نداشته باشد، خروجی گرافیکی استاندارد روی صفحه‌نمایش داده می‌شود، زیرا برای مشاهده واضح صفحه توسط کاربر نیازی به اصلاح آن نیست. اگر کاربر نزدیک‌بین از عینک استفاده می‌کند، نمایشگر می‌تواند به‌گونه‌ای تنظیم شود که شخصی که از گوشی استفاده می‌کند مجبور نباشد عینک خود را بردارد تا محتوای صفحه‌ را به‌طور واضح ببیند.

این پتنت اپل به اسکن تمام یا بخشی از چهره‌ی کاربر و ایجاد یک نقشه عمقی اشاره می‌کند که برای باز کردن قفل گوشی یا تبلت باید با آن مطابقت داشته باشد. این پروسه دقیقا کاری است که سنسور فیس آیدی اپل انجام می‌دهد. این عمل نه‌ تنها هویت شخصی کاربر را اسکن و به عنوان کاربر اصلی گوشی تایید می‌کند، بلکه می‌تواند نحوه تصحیح بینایی فرد را نیز با استفاده از نقشه‌ی عمقی که ایجاد کرده، تعیین کند. دستگاه نتایج اسکن را ذخیره می‌کند تا اگر همان کاربر توسط سنسور فیس آیدی دوباره برای باز کردن قفل گوشی خود اقدام کند، خروجی صفحه به طور خودکار تصحیح شود.

احتمالا اپل یک استراتژی ترتیب داده تا به جای عمل اسکن کردن، کاربران بتوانند مشکلات دید خود را به وسیله‌ی چشمانشان به نمایشگر اعلام کنند. یکی از تصاویر موجود در پتنت اپل، کادر تنظیماتی را نشان می‌دهد که به کاربر اجازه می‌دهد تا اطلاعات چشم خود را مانند شماره‌ی چشم و… را وارد و از یک کلید برای نشان دادن نقص‌های بینایی کاربر (نزدیک‌بینی، دوربین‌بینی، پیرچشمی، آستیگماتیسم) بهره ببرد. بدین ترتیب گوشی می‌تواند تنظیمات مناسب با نمره‌ی چشم کاربر را بر روی محتواهای نمایشگر پیاده کند. احتمال دیگری که در این مورد می‌توان بیان کرد این است که کاربر بتواند یک تست بینایی که از قبل روی گوشی نصب شده را انجام دهد و به وسیله‌ی آن اطلاعات چشم خود را در اختیار نمایشگر قرار دهد.

اپل در توضیحات این پتنت بیان کرده است: «این روش ممکن است شامل انتخاب نمایه‌ی صفحه‌نمایش باشد که با اطلاعات عینک طبی کاربر مرتبط است و یک خروجی گرافیکی مطابق با نمایه‌ی صفحه‌نمایش انتخاب‌شده را ایجاد می‌کند. خروجی گرافیکی همچنین ممکن است که ضعف بینایی مرتبط با اطلاعات عینک طبی کاربر را جبران کند.»

پتنت جدید اپل

اپل در این پتنت قصد دارد تا عینکی را به عنوان عینک «حریم خصوصی» در نظر بگیرد و هنگامی که کاربر از آن استفاده می‌کند با تایید هویت کاربر توسط فیس آیدی، محتواهای نمایشگر فقط برای آن کاربر قابل مشاهده باشد. به عبارت دیگر، آیفون می‌تواند تشخیص دهد که آیا کاربر از عینک طبی خود استفاده می‌کند یا خیر. اگر کاربر عینک خود را بردارد، تنظیمات صفحه‌نمایش می‌تواند تغییر کند. در نتیجه، صرف نظر از اینکه کاربر از عینک طبی خود استفاده می‌کند یا خیر، تصویر روی نمایشگر برای او واضح به نظر می‌رسد.

در توضیحات این پتنت آمده که کاربران آیفون یا آیپد پرو می‌توانند با چهار ظاهر متفاوت که همگی متعلق به یک شخص هست، اطلاعات خود را در این نمایشگر ثبت کنند که شامل سه نگاه با عینک (عینک مطالعه، عینک طبی و عینک آفتابی) و یک نگاه بدون عینک خواهد بود.

درباره‌ی عینک «حریم خصوصی» هم گفته که شده که فرض کنید از فیس آیدی برای ثبت یک عینک خاص و برای تنظیم صفحه‌نمایش گوشی خود استفاده می‌کنید. وقتی فیس آیدی این عینک را اسکن می‌کند، نمایشگر تنظیم می‌شود و در حالی که اطرافیان قادر به خواندن آن نیستند به کاربر اجازه می‌دهد تا صفحه نمایش را به وضوح ببیند.

نام این پتنت «سیستم‌ها و روش‌هایی برای تغییر خروجی‌های گرافیکی تصحیح بینایی روی نمایشگر یک دستگاه الکترونیکی» است و در تاریخ ۶ می ۲۰۲۰ (۱۷ اردیبهشت ۹۹) ثبت شده است. ۳ مخترع این پتنت نیز لی سونگ چانگ، ریوکی سوک و وی گوانگ از کالیفرنیا هستند.

منبع: Phonearena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما