اپل به دنبال سقوط ارزش لیر فروش خود را در ترکیه متوقف کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

به نظر می‌رسد اپل به طور موقت فروش محصولات خود را در ترکیه با تشدید بحران اقتصادی روز سه‌شنبه این کشور متوقف کرده است. به گزارش رویترز پس از اینکه رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه قاطعانه از کاهش اخیر نرخ بهره دفاع کرد، ارزش لیر ۱۵ درصد کاهش یافت. در حال حاضر فروشگاه اپل در ترکیه فعالیت دارد. اما به دلیل نوسانات اخیر بازار ارز، کاربران نمی‌توانند هیچ محصولی را به لیست خرید خود اضافه و آن را خریداری کنند.

یک لیر ترکیه هم‌اکنون تقریبا معادل ۰٫۰۷۸ دلار آمریکا است و ارزش آن از هفته‌ی گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. در طول سال گذشته، ارزش لیر نسبت به دلار ۴۵ درصد کاهش یافته است. هیچ صحبتی درباره‌ی زمان از سرگیری فروش اپل در ترکیه وجود ندارد، اما نرخ تورم نزدیک به ۲۰ درصد است و با ادامه‌ی امتناع اردوغان از افزایش نرخ بهره‌ی بانکی، احتمال می‌رود که این تعطیلی ادامه یابد.

نتیجه‌ی کاهش رشد اقتصادی ترکیه از سه سال پیش که همه‌گیری کرونا هم بر شدت آن افزوده است، پایین آمدن ارزش برابری لیر در مقابل ارزهای خارجی از جمله دلار بوده و سیاست‌های پولی دولت در کنترل تورم هم ناکام مانده است. از آغاز سال میلادی جاری تاکنون ارزش لیر مقابل دلار آمریکا بیش از ۳۵ درصد کاهش داشته است و از آنجایی که اقتصاد ترکیه به شدت به واردات کالا وابسته است، ادامه کاهش ارزش لیر افزایش بشتر قیمت‌ها در این کشور را به دنبال خواهد داشت.

«شهاب کاواجی‌اوغلو» رییس جدید بانک مرکزی ترکیه در سه ماه‌ اخیر در پیروی از سیاست‌های پولی اردوغان، سه بار میزان بهره‌ی بانکی را کاهش داد و در پی آن سقوط ارزش لیر شتاب بیشتری گرفت. رییس جمهور ترکیه در سال‌های اخیر سه رییس کل بانک مرکزی را به دلیل همراهی نکردن با سیاست‌های او به‌ویژه درباره‌ی کاهش بهره‌ی بانکی برکنار کرده است. بانک مرکزی ترکیه از استقلال خود دفاع کرده اما رجب طیب اردوغان به طور مکرر خواستار کاهش نرخ‌های بهره برای تقویت اقتصاد از جمله صادرات و اشتغال شده است.

سیاست‌های پولی رجب طیب اردوغان تاکنون با مخالفت و مقاومت بسیاری از اقتصاددانان برجسته‌ی ترکیه روبه‌رو بوده و دست‌کم در زمینه‌ی کنترل تورم و سقوط ارزش پول ملی کاملا ناکام مانده است. اما در عین حال هم‌زمان با کاهش بهره‌ی بانکی، سود تسهیلات هم کمتر شده و این مسأله رونق تولید داخلی و افزایش صادرات و اشتغال را در پی داشت. سقوط فزاینده‌ی ارزش لیر در برابر ارزهای جهانی به‌ویژه از هفته‌ی گذشته شدت گرفته است. با وجود سقوط ارزش لیر ترکیه، بانک مرکزی این کشور روز پنجشنبه گذشته هم نرخ بهره را کاهش داد و بار دیگر رکورد جدیدی برای سقوط ارزش پول ملی این کشور ثبت کرد.

رییس جمهور ترکیه دیروز علیه نرخ‌های بالای بهره اظهاراتی را مطرح کرده بود. در واکنش به سقوط آزاد ارزش لیر، اپوزسیون ترکیه خواستار انتخابات زودهنگام در این کشور شده است. رهبران حزب جمهوری خلق با انتقاد شدید از عملکرد رئیس جمهور ترکیه برگزاری فوری انتخابات را خواستار شدند.

در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد ترکیه امسال به دلیل تولید و صادرات قوی و جهش صنعت جهانگردی نزدیک به ۱۰ درصد رشد کند، کاهش ارزش لیر هزینه شرکت‌ها را برای پرداخت بدهی‌ها در شکل ارز خارجی، افزایش خواهد داد.

ترکیه و اپل

اردوغان این وضعیت را نشانه موفق بودن سیاست‌های پولی خود ارزیابی می‌کند، اما بالا رفتن تورم و سقوط ارزش لیر اکثریت مردم ترکیه را فقیرتر می‌کند و زمینه‌ساز فرار سرمایه می‌شود که به لحاظ سیاسی و اقتصادی سناریوهای مطلوبی برای دولت حاکم ارزیابی نمی‌شوند. بسیاری از مردم ترکیه با ادامه‌ی افزایش قیمت مواد غذایی و سایر کالاها با مشکلات فزاینده‌ای روبه‌رو هستند.

در حالی که افزایش نرخ تورم این روزها مردم بسیاری از کشورها از آلمان گرفته تا آمریکا و ژاپن را هم تحت فشار گذاشته اما اقتصاددانان می‌گویند تورم ترکیه به دلیل سوءمدیریت اقتصادی، نگرانی‌ها درباره کسری بودجه، ذخایر مالی و بدهی‌های خارجی این کشور و فشار رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه برای کاهش نرخ‌ بهره به طور چشمگیری از نرخ تورم تک رقمی کشورهای اروپایی، آمریکا و ژاپن بالاتر است.

منبع: Macrumors

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما