اپل روی مک مینی رده‌بالا با تراشه‌ی قدرتمندتر و پورت‌های بیشتر کار می‌کند

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵ ۷ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
مک مینی M1

گویا اپل در حال توسعه‌ی نسخه‌ی رده‌بالایی از مک مینی است که در آن از تراشه‌ی اپل سیلیکون قدرتمندتری و پورت‌های بیشتر استفاده شده است. این اطلاعات جدید توسط تحلیلگر نشریه‌ی بلومبرگ Mark Gurman منتشر شده‌اند.

Gurman در گزارش مهمی به این موضوع پرداخته است که اپل در حال توسعه‌ی یک نسخه‌ی قدرتمند از مک مینی است که از لحاظ قدرت پردازشی در سطحی بالاتر از مک مینی جدید که در آن از تراشه‌‌ی جدید اپل M1 استفاده شده است، قرار می‌گیرد.

گویا در این مک مینی قدرتمند از تراشه‌ی جدید و قدرتمندتری استفاده خواهد شد که اپل از این تراشه در نسل بعدی مک‌بوک پرو هم استفاده خواهد کرد. گزارش‌های منتشر شده درباره‌ی نسل بعدی مک‌بوک پرو نشان می‌دهند که که اپل در این دستگاه از تراشه‌ی بهبودیافته و قدرتمند‌تری در مقایسه با اپل M1 استفاده خواهد کرد.

شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دهند که این تراشه‌ی جدید و قدرتمندتر دارای واحد پردازشی ۱۰ هسته‌ای است که شامل ۸ هسته‌ی پردازشی قدرتمند و ۲ هسته‌ی پردازشی با مصرف بهینه‌ی انرژی است. همچنین واحد گرافیکی به کار رفته در این تراشه دارای ۱۶ یا ۳۲ هسته‌ی پردازشی خواهد بود. اگر این شایعه‌‌ی منتشر شده درباره‌ی عرضه‌ی مک‌مینی‌ قدرتمند‌تر درست باشند به احتمال زیاد این دستگاه هم دارای پردازنده‌ا‌ی با این مشخصات سخت‌افزاری خواهد بود.

Gurman همچنین مدعی شده است که تراشه‌ی جدید اپل سیلیکون می‌تواند از حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی رم پشتیبانی کند که در مقایسه با تراشه‌ی اپل سیلیکون M1 که حداکثر از ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم پشتیبانی می‌کند، پیشرفت بزرگی است.

دیگر اطلاعات منتشر شده درباره‌ی این مک‌ مینی قدرتمند نشان می‌دهند که این دستگاه دارای چهار پورت تاندربولت در قسمت پشتی خود است. برای مقایسه باید بگوییم که مک مینی M1 تنها دارای دو پورت تاندربولت است.

نشریه‌‌ی بلومبرگ در گزارش خود می‌گوید: «همچنین اپل در حال توسعه‌ی نسخه‌ای قدرتمندی از مک مینی بوده که دارای اسم رمز J374 است و گویا این شرکت می‌خواهد در آن از تراشه‌ی قدرتمندتر و جدیدی استفاده کند که در نسل بعدی مک‌بوک پرو هم از آن استفاده خواهد شد.»

«این نسخه‌ی قدرتمند از مک‌ مینی به احتمال زیاد دارای چهار پورت تاندربولت است که در مقایسه با مک مینی کنونی دو پورت تاندربولت بیشتری دارد و در سطح بالاتر از این مک مینی کنونی قرار می‌گیرد. البته ممکن است که اپل این پروژه را لغو کند یا آن را به تأخیر بیندازد. در نهایت ممکن است این نسخه از مک مینی جایگزین مک مینی شود که اپل اکنون آن را با پردازنده‌ی اینتل عرضه می‌کند.»

با وجود اینکه که اپل از نسل جدید مک مینی با تراشه‌ی M1 در سال گذشته رونمایی کرد، اما این شرکت هم اکنون نسخه‌ی رده‌بالایی از مک مینی را با پردازنده‌ی اینتل و چهار پورت تاندربولت به فروش می‌رساند. البته باید بگوییم که اپل سیاست مشابهی را هم در فروش مک‌بوک پرو و آی‌مک اجرا می‌کند.

مک‌مینی M1

در واقع اپل با وجود اینکه مدل‌های پایه‌ی این دستگاه‌ها را به‌روزرسانی کرده و آن‌ها را با تراشه‌ی اپل M1 عرضه می‌کند، اما مدل‌های رده‌‌بالای این دستگاه که دارای پورت‌های بیشتری هم هستند فعلا با پردازنده‌ی اینتل عرضه می‌شوند.

توسعه‌دهندگان از دلایل سرعت بالای تراشه‌ اپل M1 می‌گویند | دیجی‌کالا مگ (digikala.com)

انتظار می‌رود که مدل رده‌بالای مک مینی مجهز به تراشه‌ی اپل سیلیکون جایگزین مدل اینتلی شود که این شرکت هم اکنون آن را به فروش می‌رساند. در صورت رخ دادن این اتفاق پردازنده‌ی اینتل به کار رفته در همه‌ی مک مینی‌ها با تراشه‌ی اپل سیلیکون جایگزین خواهد شد.

Gurman هنوز عنوان می‌کند که اپل ممکن است این نسخه از مک مینی را با تأخیر عرضه کند یا آن را لغو کند. در نهایت این شخص عنوان می‌کند احتمال رونمایی از این دستگاه و جایگزین کردن آن با مدل رده‌بالایی این دستگاه که دارای پردازنده‌ی اینتل است، بسیار بالا است.

منبع: MacRumors

برچسب‌ها :
دیدگاه شما