شما ADHD ندارید، احتمالا یک خیالباف هستید!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
شما ADHD ندارید، احتمالا یک خیالباف هستید!

همه‌ی ما گهگاهی حواس‌مان پرت می‌شود و در نهایت مشغول خیال‌پردازی می‌شویم، اما برای برخی افراد، این خیال‌پردازی می‌تواند بیشتر از یک اتفاق رایج و ساده باشد و باعث ایجاد مشکلاتی در محل کار یا مدرسه شود. از آنجایی که خیال‌پردازی اغلب به عنوان نوعی از بی‌توجهی در نظر گرفته می‌شود، معمولاً توسط درمانگران و عموم جامعه به «اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی» (ADHD) ربط داده می‌شود، اما حقیقت این است که خیال‌پردازی بیش از حد می‌تواند همچنین نشانه‌ای از اختلالی به نام «خیال‌پردازی ناسازگار» (Maladaptive Daydreaming) باشد.

اختلال خیال‌پردازی ناسازگار (و نشانه‌ی اصلی آن یعنی تمرکز بیش از حد روی عوامل حواس‌پرتی) گاهی اوقات حتی توسط خبره‌ترین درمانگران به راحتی با ADHD اشتباه گرفته می‌شود که خود منجر به تشخیص و درمان نادرست این اختلال می‌شود. در واقع غیرعادی نیست که ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار با هم اشتباه گرفته شوند، زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که علایم این دو اختلال یکسان است، اما اینطور نیست.

افراد مبتلا به ADHD اغلب به عنوان افرادی «خیالباف» در نظر گرفته می‌شوند و به دلیل غوطه‌ور شدن در فکر و خیالاتشان مورد سرزنش قرار می‌گیرند. اما حقیقت این است که اختلالات و مشکلات روانی دیگری هم مثل اختلال خیال‌پردازی ناسازگار وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها فرد مدت زمان زیادی را در فکر و خیال سپری می‌کند. مشکلی که در این رابطه به وجود می‌آید این است که گاهی اوقات حتی روان‌درمانگران حرفه‌ای هم علت بروز این نشانه‌ها را به درستی تشخیص نمی‌دهند و آن‌ها را به شکلی کلیشه‌ای به اختلال ADHD منتسب می‌کنند.

در ادامه‌ی این مطلب از دیجی‌کالا مگ، ما یاد می‌گیریم که چه عواملی این دو اختلال را از هم متمایز می‌کند و با علائم و نشانه‌های منحصر به فرد و مشترک این دو اختلال آشنا می‌شویم، سپس رویکردهای درمانی منحصر به فرد هر یک از این اختلال‌ها را با هم مرور می‌کنیم. پس اگر شما هم فکر می‌کنید به اختلال ADHD مبتلا هستید، توصیه‌ی ما به شما این است که در ادامه همراه ما باشید تا با علت واقعی بروز مشکلات‌تان آشنا شوید.

همه‌ی ما ADHD داریم!

ADHD

می‌گویند افراد مبتلا به ADHD در هنگام مطالعه، پس از خواندن تنها ۲ خط و رسیدن به یک کلمه‌ی خاص وارد دنیای فکر و خیال می‌شوند و برای مدت‌ها خیال‌پردازی می‌کنند و از یک مفهوم ذهنی به سراغ مفهوم دیگر می‌روند. سپس بعد از گذشت مدتی نسبتا طولانی ممکن است ناگهان متوجه این مسأله بشوند که یادشان رفته قصدشان مطالعه برای امتحان فردا بوده و دیگر برای ادامه‌ی مطالعه انرژی و توانی نداشته باشند.

اما بیایید رو راست باشیم، برای کدام یک از ما تا به حال این مسأله اتفاق نیفتاده؟ کدام یک از ما درست وسط انجام وظایف کاری‌مان مشغول خیال‌پردازی در مورد قرار ملاقات عاشقانه‌مان نشده‌ایم؟

مگر غیر از این است که بزرگ‌ترین نشانه‌ی ADHD خیال‌پردازی افراطی و غیرقابل کنترل است؟ پس آیا همه‌ی ما به ADHD مبتلا هستیم؟

در واقع برای خیلی‌ها این سوال مطرح می‌شود که آیا همه افراد ADHD دارند؟ زیرا همه ما هر از گاهی علائمی از این اختلال را از خود نشان می‌دهیم. در پاسخ به این سوال باید گفت مقوله‌ها و شرایط خاصی وجود دارد که ADHD را در مواردی خاص به یک اختلال تبدیل می‌کند. در واقع در مورد اختلال ADHD مجموعه‌ای از علائم فراگیر وجود دارند که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث بروز اختلال در دو یا چند حوزه‌ی مختلف از زندگی می‌شوند.

این حوزه‌ها شامل محیطهای اجتماعی، تحصیلی/کاری و یا زندگی شخصی/خانوادگی می‌شوند. در واقع اگر گاهی اوقات خیال‌پردازی می‌کنید، اما در غیر این صورت به سایر وظایف شخصی و اجتماعی خود عمل می‌کنید، ADHD ندارید، با این حال ممکن است از اختلال «خیال‌پردازی ناسازگار» رنج ببرید که خود می‌تواند مشکلات دیگری برای فرد ایجاد کند.

در حقیقت بین یک متفکر خلاق که زیاد خیال‌پردازی می‌کند و داشتن معیارهای تشخیصی ADHD تفاوت وجود دارد. وقتی ADHD ندارید، به راحتی می‌توانید خود را از حالت خیال‌پردازی خارج کنید. اما هنگامی که شما ADHD دارید، فرایند خیال‌پردازی تشدید شده و برای مغز بسیار دشوار است که خود را با واقعیت موجود انطباق دهد و فرایندهای خودتنظیمی را اجرا کند. این مسأله تا حدی به توانایی مغز برای انتقال خود از کاری به کار دیگر مرتبط است.

وقتی ADHD ندارید، می‌توانید کارها را نسبتاً آسان شروع و متوقف کنید. اما در مورد اختلال ADHD، این توانایی خود تنظیمی مختل می‌شود. افراد مبتلا به ADHD ممکن است تشخیص ندهند که درگیر خیال‌پردازی هستند و در خاتمه دادن به این فرایند با مشکل مواجه شوند. اما فکر می‌کنید شرایط برای کسی که به اختلال «خیال‌پردازی ناسازگار» مبتلا است به چه شکل است؟

افراد مبتلا به اختلال ADHD ممکن است در هنگام خیال‌پردازی بیش از حد بر روی خیالات خود تمرکز کنند. این حالت شدیدتر از آن چیزی است که افراد عادی هنگام خیال‌پردازی تجربه می‌کنند. وقتی افراد مبتلا به ADHD خیال‌پردازی می‌کنند، حتی اگر نام آن‌ها را صدا بزنید، ممکن است صدای شما را نشنوند. ممکن است لازم باشد درست در مقابل فرد بایستید تا توجه او را جلب کنید. این مسأله می‌تواند مشکلاتی را در روابط اجتماعی، مسائل تحصیلی یا در محل کار فرد ایجاد کند.

بنابراین در حالی که همه ما هر از گاهی خیال‌پردازی می‌کنیم، در مورد اختلال ADHD این یک پدیده یک رفتار متمرکز و شدید است که بر عملکرد روزمره‌ی فرد تأثیر می‌گذارد.

کتاب بیش فعالی اثر دکتر لارا هونوس وب نشر ایران بان

خیال‌پردازی ناسازگار، برادر ناتنی ADHD

شما ADHD ندارید، احتمالا یک خیالباف هستید!

خیال‌پردازی ناسازگار وضعیتی است که باعث می‌شود فرد بیش از حد خیال‌پردازی کند. اگر فردی خیال‌پردازی ناسازگاری داشته باشد، ممکن است ساعت‌ها خیال‌پردازی کند، تا جایی که ممکن است این کار به رفتاری وسواس‌گونه تبدیل شود. رویاهای این افراد بسیار واضح و دقیق هستند و می‌توانند داستان‌ها و شخصیت‌های پیچیده‌ای داشته باشند.

خیال‌پردازی ناسازگار با برخی از اختلالات مربوط به سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات تجزیه‌ای و اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) مرتبط است. تصور می‌شود که این اختلال بیشتر بر کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که سابقه‌ی سوءاستفاده یا ضربه روحی دارند تأثیر می‌گذارد، اگرچه همیشه اینطور نیست.

افراد مبتلا به اختلال خیال‌پردازی ناسازگار، رویاهایی خودخواسته، واضح و همه جانبه دارند که در عملکرد روزانه‌ی آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند. افراد مبتلا به ADHD در حفظ تمرکز روی مسایل مختلف مشکل دارند. آن‌ها به راحتی حواسشان پرت می‌شود و فراموش می‌کنند که چکار قرار بود بکنند. بر اساس مطالعاتی که در ژورنال روانشناسی بالینی منتشر شده است، از آنجایی که علائم ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار با هم همپوشانی دارند، ممکن است برخی از بیماران از سوی درمانگران تشخیص‌های نادرست دریافت کنند.

این مطالعه نشان داد که ۲۱ درصد از ۸۳ شرکت کننده‌ای که تشخیص ADHD داشتند، همچنین معیارهای تشخیصی خیال‌پردازی ناسازگار را نیز داشتند. این مطالعه نشان همچنین داد: «در برخی موارد در مورد (افرادی) که علائم ADHD را از خود نشان می‌دهند، خیال‌پردازی ناسازگار ممکن است تصویر بالینی بهتری نسبت به تشخیص ADHD، از آن‌ها ارائه دهد» و همچنین در ادامه نویسنده اضافه کرد که تشخیص نادرست ممکن است پیامدهای درمانی جدی در پی داشته باشد.

کتاب درمان اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز اثر مصطفی تبریزی

خیال‌پردازی ناسازگار در مقابل ADHD

افراد مبتلا به ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار غالبا این علائم را به اشتراک می‌گذارند:

 • آن‌ها شدیدا از حس تعلیق ناراحت می‌شوند.
 • آن‌ها به راحتی حواسشان پرت می‌شود و به نظر می‌رسد از محیط اطراف خود بی‌خبرند.
 • مشکل خواب دارند.

در زیر شباهت‌ها و تفاوت‌های کلیدی بین افراد مبتلا به ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار آمده است:

فانتزی کنترل شده در مقابل افکار سرگردان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی

خیال‌پردازی ناسازگار: با درگیر شدن در خیال‌پردازی هدفمند و شدید که ساعت‌ها به طول می‌انجامد، برخی افراد تصمیم می‌گیرند در دنیای فانتزی درونی خود غوطه‌ور شوند و در آنجا گم شوند. بسیاری از خیالبافان ناسازگار به واقعیت‌های جایگزینی که ایجاد کرده‌اند معتاد می‌شوند.

ADHD: سرگردانی ذهن به واسطه‌ی ADHD غیرعمدی و پراکنده است و اغلب امکان پرش از یک ایده به سناریوی دیگر را فراهم می‌کند.

فرایند گسست در مقابل تمرکز بیش از حد

خیال‌پردازی ناسازگار: گسست به معنای جدا شدن عمدی از محیط و بدن خود برای اجتناب از تجربه‌ی آن‌هاست. ماهیت تجزیه‌ای خیال‌پردازی ناسازگار می‌تواند منجر به نادیده گرفتن مسئولیت‌های کوتاه مدت و بلند مدت شود.

ADHD: در حالت تمرکز بیش از حد، افراد مبتلا به ADHD ساعت‌ها به شدت بر روی یک مسأله مورد علاقه یا فعالیت خاص متمرکز می‌شوند. این مسأله می‌تواند مانند حالت گسست به نظر برسد و باعث جدا شدن فرد از محیط اطراف شود. با این حال، تمرکز بیش از حد معمولاً توسط محرک‌های خارجی، مانند یک بازی رایانه‌ای یا یک علاقه‌مندی جدید، تحریک می‌شود و معمولاً خود به خود و کنترل نشده است.

درمان خیال‌پردازی ناسازگار در مقابل درمان ADHD

خیال‌پردازی ناسازگار: برخی از خیال‌پردازان ناسازگار در این مطالعه گزارش دادند که وضعیت آن‌ها با مصرف داروهای محرک بدتر شده است که دلیل آن «تمرکز بیشتر» بر روی تخیلات است.

ADHD: سرگردانی ذهنی مرتبط با ADHD با محرک‌ها و سایر داروهایی که تمرکز و توجه را هدف قرار می‌دهند قابل کنترل است.

همپوشانی علائم افسردگی، تنهایی و عزت نفس پایین

خیال‌پردازی ناسازگار: بر اساس این تحقیق، پریشانی عاطفی ممکن است زمینه‌ساز خیال‌پردازی ناسازگار باشد. در واقع ما هنوز اطلاعات پیوسته و طولانی مدت در مورد عوامل خطرساز برای بروز خیال‌پردازی ناسازگار نداریم، اما قطعاً بین این اختلال با اضطراب اجتماعی همبستگی وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به خیال‌پردازی ناسازگار توضیح داده‌اند که چگونه خیال‌پردازی به آن‌ها کمک می‌کند از یک واقعیت خشن (مانند تروما، افسردگی، اضطراب، و اضطراب اجتماعی) فرار کنند.

ADHD: این مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار بیشتر از افسردگی، تنهایی و اعتماد به نفس پایین رنج می‌برند. در واقع ADHD معمولا یک بیماری ژنتیکی است و تصور نمی‌شود که نتیجه مستقیم تروما باشد.

این مطالعه خیال‌پردازی ناسازگار را به عنوان یک «پدیده ذهنی مستقل» توصیف می‌کند که اغلب به عنوان یک عارضه جانبی، کمبود توجه ایجاد می‌شود. این مسأله باعث می‌شود که برخی از پزشکان معالج معیارهای ADHD را در مورد شخص برآورده شده ببینند، اما نه لزوماً برعکس.

علائم و نشانه‌های رایج ADHD

اختلال نقص توجه و بیش فعالی

چند نشانه‌ی رایج در مورد ADHD وجود دارد که ممکن است فرد مبتلا به این اختلال آن‌ها را تجربه کند، از جمله:

 • فقدان مهارت‌های سازمان‌دهی و نظم‌بخشی
 • کنترل ضعیف تکانه‌ها و تصمیمات ناگهانی
 • حواس‌پرتی راحت
 • مشکل تمرکز بر روی یک کار در یک زمان
 • فراموش کردن مسایل
 • مهارت‌های اجتماعی ضعیف به عنوان مثال. قطع حرف مردم یا گفتن حرف اشتباه در زمان نامناسب
 • بی‌قراری زیاد/ نمی‌تواند برای مدت طولانی بی‌حرکت بنشیند
 • اشتباهات ساده‌لوحانه
 • خیال بافی

فردی که دارای ADHD است، با تمرکز روی مسایل مهم مشکل دارد و بنابراین علائم آن‌ها بیشتر به سازماندهی ضعیف و اشتباهات قابل اجتناب در کارشان به دلیل‌عدم تمرکز و بی‌توجهی مربوط می‌شود. برخی از افراد مبتلا به ADHD هم علائم مربوط به بیش فعالی را بیشتر از علائم بی‌توجهی تجربه می‌کند. این بدان معنی است که مسایلی مانند بی‌قراری و تکانه‌های فیزیکی در بین آن‌ها شایع‌تر خواهند بود. این نوع ADHD در پسران شایع‌تر است و تشخیص آن آسان‌تر است.

علائم و نشانه‌های رایج خیال‌پردازی ناسازگار

خیال‌پردازی ناسازگار

همه افراد گهگاهی خیال‌پردازی می‌کنند، بنابراین تمایز بین خیال‌پردازی معمولی و خیال‌پردازی ناسازگار ضروری است. برخی از رایج‌ترین نشانه‌های خیال‌پردازی ناسازگار عبارت‌اند از:

 • انتخاب عمدی خیال‌پردازی
 • خیال‌پردازی برای مدت زمان طولانی، که گاهی اوقات به چند ساعت می‌رسد.
 • رویاهای بسیار دقیق و واضح
 • رویاهای پیچیده با شخصیت‌ها و سناریوهای کامل
 • قطع ارتباط با آنچه در اطراف آن‌ها می‌گذرد.

علاوه بر علائم فیزیکی خیال‌پردازی ناسازگار که در بالا ذکر شد، علائم دیگری نیز وجود دارد که به احساس ناسازگاری خیال پردازان در طول یا بعد از یک دوره خیال‌پردازی اشاره دارد. این علائم عبارت‌اند از:

 • خیال‌پردازی با ایده‌ی شرکت در رویدادها و فعالیت‌های اجتماعی
 • نرسیدن به به ضرب‌الاجل و مهلت‌های مقرر در محل کار یا مدرسه به دلیل حواس پرتی با خیال‌پردازی
 • احساس گناه در مورد خیال‌پردازی زمانی که شروع به تأثیرگذاری بر دیگر جنبه‌های زندگی روزمره، مانند کار یا مدرسه می‌کند.
 • احساس اجبار نسبت به به خیال‌پردازی و احساس ناراحتی زمانی که نمی‌توانند.
 • می‌خواهد خیال‌پردازی را متوقف کرده یا کاهش دهد اما نمی‌تواند.

خیال‌پردازان ناسازگاری که رویاپردازی شدید را تجربه می‌کنند، اغلب عزت نفس پایینی دارند و از آن به عنوان مکانیزمی برای مقابله با رویدادهای زندگی واقعی استفاده می‌کنند، اگرچه همیشه اینطور نیست.

درمان خیال‌پردازی ناشی از ADHD

درمان خیال‌پردازی ناشی از ADHD

همانطور که گفته شد، خیال‌پردازی طبیعی است و اغلب راهی برای بروز خلاقیت و قدرت تخیل افراد برای مدتی کوتاه است. شما هم اگر هر از گاهی صرفا خیال‌پردازی می‌کنید و این مسأله هیچ تاثیری بر زندگی روزمره شما ندارد، جای نگرانی نیست. با این حال، اگر ADHD دارید و خیال‌پردازی مرتبط با ADHD را تجربه می‌کنید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ تمرکز خود انجام دهید.

تمرین ذهن‌آگاهی

طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، بزرگسالان مبتلا به ADHD که تکنیک‌های ذهن آگاهی را به طور منظم اجرا می‌کردند، دریافتند که می‌توانند توجه و تمرکز خود را بهبود بخشند. انواع مختلفی از تکنیک‌های بهبود تمرکز حواس وجود دارد که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها سعی کنید تمرکز خود را بهبود ببخشید و زمانی که احساس می‌کنید ذهنتان سرگردان است در مسیر درست بمانید. این تمرینات شامل مدیتیشن، تمرینات تنفسی و یوگا هستند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

درمان شناختی رفتاری نوعی درمان است که با هدف کمک به شما در شناسایی الگوهای فکری غیرمفید و جایگزین کردن آن‌ها با الگوهای درست، طراحی شده است. این شیوه‌ی درمانی برای کمک به مدیریت طیف گسترده‌ای از مشکلات و اختلالات، از جمله اضطراب، افسردگی و OCD استفاده می‌شود، اما همچنین می‌تواند برای افراد مبتلا به ADHD که خیال‌پردازی مرتبط با ADHD را تجربه می‌کنند مفید باشد. این مسأله به این دلیل است که خیال‌پردازی ADHD یک رفتار غیر مفید است، و از طریق درمان‌شناختی رفتاری، می‌توانید یاد بگیرید که علایم شروع به خیال‌پردازی را شناسایی کنید و سعی کنید آن‌ها را متوقف کنید.

دارو درمانی

در صورتی که خیال‌پردازی مرتبط با ADHD در سایر زمینه‌های زندگی مشکل ساز شود، دارو ممکن است به درمان بی‌توجهی گسترده‌تر کمک کند.

کتاب درمان اختلالات توجه و تمرکز در کودکان بیش فعال (ADHD) اثر کیت ای. اسپرر

درمان خیال‌پردازی ناسازگار

خیال‌پردازی ناسازگار به خودی خود یک اختلال نیست و بنابراین هیچ درمان ساختارمندی برای آن وجود ندارد. با توجه به شیوع آن در افراد مبتلا به سایر مشکلات مربوط به سلامت روان، درمان بیماری اصلی می‌تواند به شما کمک کند تا خیال‌پردازی ناسازگار را تحت کنترل خود درآورید، اما اگر فقط خیال‌پردازی ناسازگار دارید و مشکل دیگری ندارید، گزینه اصلی درمانی شما روان‌درمانی خواهد بود. به ویژه درمان شناختی رفتاری.

مانند خیال‌پردازی مرتبط با ADHD، درمان شناختی رفتاری می‌تواند به شما کمک کند تا رفتارهای غیر مفید خود را شناسایی کرده و طرز فکر خود را تغییر دهید، به خصوص اگر احساس می‌کنید همیشه مجبور به خیال‌پردازی هستید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: Psychology Today, ADDitude Magazine, Your Brain Friend, The ADHD Centre

پرسش و پاسخ‌های متداول در ارتباط با ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار
ADHD چیست؟
ADHD یا اختلال نقص توجه/بیش فعالی، یک اختلال عصبی رشدی است که با الگوهای مداوم بی توجهی، تکانشگری و بیش فعالی مشخص می شود.
خیال‌پردازی ناسازگار چیست؟
خیال‌پردازی ناسازگار وضعیتی است که در آن افراد بیش از حد خیال‌پردازی می کنند تا جایی که در عملکرد روزانه، روابط اجتماعی و وضعیت کلی سلامت آنها اختلال ایجاد می‌شود.
ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار از چه جهاتی متفاوت هستند؟
در حالی که هر دو اختلال شامل مشکلات مربوط به توجه هستند، ADHD یک اختلال پزشکی شناخته شده با معیارهای تشخیصی خاص است، در حالی که خیال‌پردازی ناسازگار مفهومی جدیدتر است که هنوز به عنوان یک اختلال رسمی شناخته نشده است.
علائم شایع ADHD چیست؟
علائم شایع ADHD شامل بی توجهی، بیش فعالی، تکانشگری، مشکل در تمرکز، فراموشی و مشکل در سازماندهی وظایف است.
علائم رایج خیال‌پردازی ناسازگار چیست؟
علائم رایج خیال‌پردازی ناسازگار عبارتند از صرف زمان زیاد برای خیال‌پردازی، مشکل در تمایز بین خیال و واقعیت، نادیده گرفتن مسئولیت ها به دلیل خیال پردازی، و اختلال در تعاملات اجتماعی.
آیا خیال‌پردازی ناسازگار با بیش فعالی همراه است؟
بله، ممکن است فرد مبتلا به ADHD نیز علائم خیال‌پردازی ناسازگار را تجربه کند. این دو بیماری می توانند همپوشانی داشته باشند اما از یکدیگر متمایز هستند.
ADHD چگونه تشخیص داده می شود؟
ADHD چگونه تشخیص داده می شود؟ ADHD معمولاً از طریق یک ارزیابی جامع که شامل ارزیابی علائم فرد، سابقه پزشکی و مشاهدات اعضای خانواده، معلمان یا سایر منابع مرتبط است، تشخیص داده می شود.
آیا معیار تشخیصی خاصی برای خیال‌پردازی ناسازگار وجود دارد؟
در حال حاضر، خیال‌پردازی ناسازگار دارای معیارهای تشخیصی خاصی نیست که توسط دستورالعمل های تشخیصی روانپزشکی اصلی مانند DSM-5 یا ICD-11 شناخته شده باشد.
چه عاملی باعث بروز ADHD می شود؟
علل دقیق بروز ADHD به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و عصبی را شامل می شود.
چه عاملی باعث بروز خیال‌پردازی ناسازگار می شود؟
علت دقیق خیال‌پردازی ناسازگار به خوبی شناخته نشده است، اما تصور می شود که با خیال پردازی بیش از حد به عنوان مکانیزم مقابله با استرس، تروما یا نیازهای عاطفی برآورده نشده مرتبط باشد.
آیا مصرف دارو می تواند به ADHD و خیال‌پردازی ناسازگار کمک کند؟
داروهایی مانند داروهای محرک ممکن است برای کمک به مدیریت علائم ADHD تجویز شوند. با این حال، در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان خیال‌پردازی ناسازگار تایید نشده است.
ADHD چگونه درمان می شود؟
درمان ADHD اغلب شامل ترکیبی از دارو، رفتار درمانی، حمایت آموزشی و تنظیم سبک زندگی برای مدیریت علائم و بهبود عملکرد است.
خیال‌پردازی ناسازگار چگونه درمان می شود؟
درمان خیال‌پردازی ناسازگار ممکن است شامل روش‌هایی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) باشد تا به فرد کمک کند روی خیال پردازی خود کنترل داشته باشند و راهبردهای مقابله ای سالم تری ایجاد کنند.
آیا می توان خیال‌پردازی ناسازگار را درمان کرد؟
برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی از خیال‌پردازی ناسازگار بیرون بیایند، زیرا آنها بالغ می شوند یا مکانیسم های مقابله ای بهتری را ایجاد می کنند. با این حال، اگر درمان نشود، می تواند ادامه یابد و در طول زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.
آیا خیال‌پردازی ناسازگار یک بیماری روانی محسوب می شود؟
در حال حاضر، خیال‌پردازی ناسازگار به عنوان یک بیماری روانی رسمی شناخته نشده است. با این حال، تحقیقات در حال انجام برای درک بهتر شرایط و طبقه بندی آن در زمینه روانپزشکی و روانشناسی در حال انجام است.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما