چگونه فضاپیمای آرتمیس ۱ را پس از پرتاب به سوی ماه ردیابی کنید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از پرتاب موشک SLS و فضاپیمای اوریون

طبق اعلام ناسا هفته‌ی آینده و پس از برخاستن موشک و فضاپیمای آرتمیس ۱ به مقصد ماه، می‌توانید موقعیت این مأموریت تاریخی را به‌صورت لحظه‌ای ردیابی کنید.

«آرتمیس ۱» (Artemis 1) نخستین مأموریت موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی (SLS) است که یک فضاپیمای بدون سرنشین را برای سفر بازگشتی تقریبا ۴۰ روزه به دور ماه می‌فرستد. به همین مناسبت، آژانس فضایی آمریکا (ناسا) روز یک‌شنبه ۲۸ آگوست (۶ شهریور) یک وب‌سایت مخصوص ردیابی این مأموریت را راه‌اندازی خواهد کرد.

مقامات ناسا اعلام کردند که «وب‌سایت مدار لحظه‌ای آرتمیس» (Artemis Real-time Orbit Website) یا «اَرو» (AROW) از یک روز پیش از نخستین فرصت پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ که برای صبح دوشنبه ۲۹ آگوست (عصر ۷ شهریور به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده است، دردسترس خواهد بود.

«ریچارد گارودنیک» (Richard Garodnick) از مهندسان پروژه در مرکز فضایی جانسون ناسا در این رابطه گفت: «دانستن آنچه فضاپیما در طول مأموریت انجام می‌دهد برای ما جذاب است اما اکنون که با عمومی بودن داده‌های لحظه‌ای اوریون، می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلف مدل‌سازی کرد، پروژه‌های خلاقانه‌ای که دیگران بر این اساس اجرا می‌کنند هم جالب توجه خواهد بود.»

اسکرین شات وب‌سایت ارو مأموریت آرتمیس

اسکرین‌شات وب‌سایت ارو مأموریت آرتمیس
Credit: NASA

این وب‌سایت ردیابی فضاپیما، داده‌های لحظه‌ای مأموریت را که از حسگرهای روی «اوریون» (Orion) که به واحد کنترل در مرکز فضایی جانسون فرستاده می‌شوند، به‌صورت آنلاین منتشر می‌کند. پخش جریانی داده‌ها تقریبا از ۱ دقیقه پس از پرتاب و در هنگام جدایش مرحله‌ی پیشرانش کرایوژنیک موقتی موشک SLS آغاز می‌شود. در ادامه و پس از جدایش فضاپیما از موشک هم، اوریون به تنهایی داده‌های سفر خود را ارائه خواهد کرد.

این اطلاعات شامل چندین مرحله‌ی مهم مأموریت، مسیر پرواز و داده‌های خود فضاپیما مانند دما و همچنین مسافت پیموده شده و زمان سپری شده می‌شوند.

به گفته‌ی ناسا علاوه بر داده‌های پایه در وب‌سایت ردیابی، مجموعه داده‌ای از بردارهای حالت هم که در هر لحظه جایگاه و حرکت اوریون را در فضا مشخص می‌کنند، به‌صورت متن-باز دردسترس خواهند بود تا امکان استفاده از آن‌ها برای نرم‌افزارهای ردیابی، مدل‌سازی داده‌ها و دیگر کاربردهای خلاقانه فراهم باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پرتاب موشک SLS و فضاپیمای اوریون
Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما