با اعلام موفقیت تمرین لباس خیس، آرتمیس ۱ ناسا برای سفر به ماه آماده می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موشک و کپسول آرتمیس 1 بر سکوی پرتاب پیش از تمرین لباس خیس

جدیدترین تمرین لباس خیس موشک و فضاپیمای آرتمیس ۱ بی‌نقص نبود، اما به اندازه‌ای خوب بود که ناسا روند سفر این مجموعه به ماه تا چند ماه دیگر را آغاز کند.

موشک «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) و کپسول «اوریون» (Orion) جدیدترین تمرین لباس خیس روز دوشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) کامل کردند. مجموعه‌ای تقریبا ۵۰ ساعته از آزمایش‌های سوخت‌رسانی و شبیه‌سازی شمارش معکوس که برای درک بهتر فرآیندهای پیش از پرتاب الزامی است.

این بار هم اعضای تیم مأموریت متوجه نشت هیدروژن هنگام عملیات سوخت‌رسانی شدند، اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که این نشت به اندازه‌ی کافی جدی نبوده است که نیاز به انجام دوباره‌ی همه‌ی فرآیندهای تمرین لباس خیس داشته باشد.

ناسا داده‌های این آزمایش‌ها را بررسی و اعلام کرده که این برنامه‌ی آزمایشی کامل شده است. این آژانس هفته‌ی آینده مجموعه‌ی موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون را به ساختمان مونتاژ وسیله‌ی نقلیه (VAB) در پایگاه فضایی کندی بازمی‌گرداند تا نشت شناسایی شده در طول آخرین تمرین را تعمیر و آن‌ها را برای پرتاب آماده کند.

آزمایش روز دوشنبه شامل بارگیری هر چهار مخزن موشک با سوخت فوق سرد، شمارش معکوس کامل و تخلیه‌ی مخازن موشک بود. نشت هیدروژن و سایر مشکلاتی که در طول آزمایش به وجود آمد، مانع از آن شد که تیم مأموریت طبق برنامه‌ریزی دو شمارش معکوس انجام دهد. با این وجود، متخصصان به این نتیجه رسید که تلاش‌های آزمایشی تقریبا به تمام اهداف مورد نیاز پیش از پرتاب دست یافته است.

«فیل وبر» (Phil Weber) مدیر ارشد یکپارچه‌سازی فنی برنامه‌ی سامانه‌های زمینی اکتشافی ناسا گفت: «تنها ۱۳ مورد از ۱۲۸ عملکرد دستوری برنامه‌ریزی شده با موفقیت انجام نشدند که ما آن‌ها را با جزئیات بررسی کردیم و دریافتیم که اکثریت آن‌ها قبلا در آزمایش‌های قبلی تأیید شده‌اند.»

علاوه بر عملیات روز دوشنبه، جمعه هم مهندسان ناسا آزمایش واحد هیدرولیک بوستر موشک را انجام دادند. به گفته‌ی ناسا این واحدها حاوی توربین‌های هیدرازین متصل به پمپ‌ها هستند که فشار لازم برای چرخاندن نازل‌های بوستر و هدایت موشک هنگام صعود را فراهم می‌کنند. اگرچه چنین آزمایش‌هایی ضروری نیستند اما با انجام آن مهندسان خطر ایجاد نقص در سیستم را کاهش می‌دهند.

مقامات آژانس افزودند: «ناسا قصد دارد اس‌ال‌اس و اوریون را به سکوی پرتاب بازگرداند تا این مجموعه را برای پرتاب در اواخر آگوست (اوایل شهریور) آماده کند. بنابراین ناسا پس از جایگزینی سخت افزار مرتبط با نشت، تاریخ پرتاب مشخصی را تعیین خواهد کرد.»

بازگشت به ساختمان مونتاژ دومین مورد برای مجموعه‌ی آرتمیس ۱ خواهد بود. پیش از این، هنگامی که نخستین تمرین لباس خیس با وجود سه بار تلاش ناکام ماند، ناسا مجموعه‌ی موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی و کپسول اوریون را برای رفع مشکل از سکوی ۳۹B مرکز فضایی کندی خارج کرده بود.

یکی از مشکلات تمرین قبلی هم نشت هیدروژن بود، اما در نقطه‌ای متفاوت از نقطه‌ای روی داده بود که در آخرین تمرین لباس مرطوب مشاهده شد.

آرتمیس ۱ نخستین مأموریت برنامه‌ی بازگشت به ماه آرتمیس ناسا خواهد بود که هدف آن ایجاد حضور پایدار و طولانی‌مدت انسان در ماه تا پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ است. این مأموریت یک فضاپیمای بدون اوریون را بدون حضور خدمه به سفر تقریبا یک ماهه دور ماه می‌فرستد تا راه را برای اولین پرواز سرنشین‌دار آرتمیس در سال ۲۰۲۴ و سپس فرود مجدد انسان بر ماه در ماه یک یا دو سال بعد، هموار کند.

عکس کاور: موشک و کپسول آرتمیس ۱ بر سکوی پرتاب پیش از تمرین لباس خیس
Credit: NASA/Ben Smegelsky

منابع: Space, CNNبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما