سیارکی که به دلیل انتخابات آمریکا معروف شده است

۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۴ ۳ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از ورود یک سیارک به جو

بر اساس داده‌های ناسا، سیارکی که در سال ۲۰۱۸ کشف شده بود، یک روز پیش از انتخابات آمریکا به نزدیک‌ترین فاصله با زمین خواهد رسید و احتمال برخورد آن با سیاره ی زمین ۰٫۴۱ درصد است.

طبق محاسبه‌ی مرکز مطالعات اشیای نزدیک زمین (CNEOS) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) این جرم آسمانی که با نام ۲۰۱۸VP1 شناخته می‌شود، یک روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا یعنی در روز ۲ نوامبر (۱۲ آبان) در نزدیک‌ترین فاصله نسبت به زمین خواهد بود.

به گفته‌ی ناسا، پیش از این ۳ موقعیت احتمالی برخورد در نظر گرفته شده بود اما بر اساس مطالعات اخیر که ۱۲٫۹۶۸ روز به طول انجامیده است، این آژانس فکر نمی‌کند که سیارک ۲۰۱۸VP1 برخورد مستقیمی با زمین داشته باشد.

سیارک ۲۰۱۸VP1 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ توسط رصدخانه‌ی پالومار (Palomar Observatory) در کالیفرنیا کشف شد. بر اساس داده‌های ناسا، این سیارک کوچک با قطر ۲ متر، خطری بالقوه برای زمین محسوب نمی‌شود.

مسیر حرکت سیارک 2018VP1

مسیر حرکت سیارک ۲۰۱۸VP1
Credit: NASA, Asteroid Station

اشیای بالقوه خطرناک که معمولا شامل سیارک‌ها و دنباله‌دارها می‌شود، در مداری حرکت‌ می‌کنند که آن‌ها را به نردیکی زمین می‌رساند و از سوی دیگر به اندازه‌ی کافی بزرگ هستند که در صورت برخورد با سیاره، باعث خسارات سنگین منطقه‌ای می‌شوند.

هفته‌ی گذشته بود که یک سیارک در حالی از نزدیک‌ترین فاصله‌ی شناخته شده نسبت به زمین رد شد که دانشمندان تا ۶ ساعت پس از گذر، متوجه آن نشده بودند. این سیارک که ۲۰۲۰ QG نام‌گذاری شد، حدود ۶ متر طول داشت و با سرعت ۴۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت از نزدیکی زمین گذشت.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ورود یک سیارک به جو زمین

Credit: Getty Images

منبع: Indipendent

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه