کتاب صوتی خبر خوان را با صدای آتیلا پسیانی بشنوید

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

کتاب صوتی خبرخوان با صدای آتیلا پسیانی منتشر شد. خبر خوان نوشته پولت جیلز روایت سفری جذاب و عجیب در دل غرب وحشی است. سفری که قرار است حاصل آن برگردان دختری دزدیده شده به خانواده‌ و سرزمین‌پدری‌اش باشد. ترجمه این کتاب توسط مهرداد وثوقی توسط نشر خوب منتشر شده و حالا نسخه صوتی آن با صدای دوست‌داشتنی آتیلا پسیانی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. با توجه به این‌که این کتاب حول داستان سفر یک مرد پا به سن گذاشته و یک دختر نوجوان می‌گذرد، به نظر می‌رسد انتخاب صدای آتیلا پسیانی انتخاب بسیار خوبی برای روایت آن باشد.

کتاب خبر‌ خوان حاصلِ سفرهای بی‌شمار نویسنده‌اش یعنی پولت جولیز است. او از آن عشق سفرهایی‌ است که از دل سفرهایش داستان بیرون می‌کشد.  خبر خوان،‌داستان کاپیتان جفرسون کایل کید است که پس از جنگ داخلی آمریکا برای انجام یک کار عجیب به شمال ایالت تگزاس سفر می‌کند. البته کاری که آن زمان خیلی هم عجیب نبود! او برای مردمی که سواد کافی یا پول خرید روزنامه ندارند،‌خبرهای مهم را از روی روزنامه‌ها و مجلات می‌خواند و از این طریق امرار معاش می‌کند.

کاپیتان جفرسون که تجربه سه جنگ را پشت سر گذاشته و هست و نیستش که یک دستگاه چاپ بوده را در جنگ داخلی از دست داده، حالا مجبور است برای ادامه زندگی به خبرخوانی بپردازد. او با اینکه در آستانه ۷۱ سالگی با رنج‌های بیشماری دست و پنجه نرم می‌‌کند اما سفر کردن را به عنوان راهی برای لذت‌بردن و فراموش‌ کردن رنج‌هایش انتخاب کرده است. در میان این سفرها و خبرخوانی‌ها او یک ماموریت سخت را می‌پذیرد. کاپیتان مامور می‌شود تا دختری ربوده شده را نزد خانواده‌اش در جنوب تگزاس برگرداند و او در این ماموریت قرار است با چالش‌های جدیدی دست و پنجه نرم کند.

این داستان جاده‌ای مدتی بعد از چاپ مورد استقبال زیاد خوانندگان قرار گرفت و توانست کاندیدای جایزه ملی آمریکا در سال ۲۰۱۶ شود. رمان خبر خوان به خاطر استقبال زیاد خوانندگان خیلی زود در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد و توانست توجه تهیه‌کنندگان هالیوود را نیز جلب کند. پل گرین‌گرس در یازدهمین تجربه کارگردانی‌اش به سراغ این رمان رفته و فیلم (News of the world) را بر اساس آن ساخته است. نقش اصلی این فیلم را تام هنکس برعهده دارد که به نظر بسیاری از منتقدان یکی از بهترین بازی‌های کارنامه‌اش را در این فیلم ارائه داده است.

این کتاب با تصویر کردن جزئیات این سفر و نمایش کاملی از شخصیت‌های اصلی و البته تفاوت‌های نسلی و فرهنگی آن‌ها توانسته بخشی از چالش‌های اجتماعی و فرهنگی آمریکا را به نمایش بگذارد و پوسته صاف و صیقلی تصویر آمریکا را شکسته و به درون آن نفوذ کند. همین وسواس و دقت جایلز در جزئی‌پردازی و فضا سازی باعث شد این کتاب افتخارات قابل توجهی نیز کسب کند که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نامزد جایزه ملی کتاب در سال ۲۰۱۶
  • نامزد جایزه کتاب نویسندگان وسترن ۲۰۱۶
  • نامزد جایزه spur برای بهترین رمان سنتی غربی

خبرخوان در ایران نیز به سرعت مورد توجه خوانندگان قرار گرفت و اکنون به فاصله کوتاهی از نسخه چاپی، نسخه صوتی آن با صدای آتیلا پسیانی منتشر شده است. آتیلا پسیانی از آن دست بازیگرانی است که با شنیدن نامش، همزمان صدایش را نیز به یاد می‌آوریم. لحن آرام و صدای خاص او باعث شده تا به عنوان راوی این داستان جذاب همدلی بیش‌تری با شخصیت‌ها برانگیزد و ما را به سفری دل‌انگیز در دل غرب وحشی ببرد.

خرید کتاب صوتی خبرخوان از فیدیبو

خرید کتاب خبرخوان از فیدیبو

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه