اسامی فضانوردان نخستین مأموریت کاملا خصوصی ایستگاه فضایی اعلام شد

۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۰ ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فضانوردان نخستین مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی

شرکت «آکسیوم اسپیس» که برای انجام مأموریت‌های فضایی خصوصی تأسیس شده است، اسامی فضانوردان نخستین مأموریت تمام خصوصی ایستگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کرد.

این طور که پیداست برنامه‌ی خصوصی‌سازی عرصه‌ی فضا سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد رو به جلو حرکت می‌کند. با گذشت ۲۰ سال حضور انسانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی، زمزمه‌هایی از احتمال خصوصی شدن این ایستگاه در دهه‌ی آینده به گوش می‌رسد و پس از فعالیت‌های تبلیغاتی با کمک شرکت‌های خصوصی در این ایستگاه، اکنون حضور نخستین فضانوردان خصوصی در آن، تلاش‌ها در این زمینه را یک گام به جلو خواهد برد.

شرکت آمریکایی «آکسیوم اسپیس» (Axiom Space) که بر فعالیت‌های خصوصی فضایی تمرکز دارد، نخستین مشتریان خود را برای اولین مأموریت عملیاتی که با بودجه‌ی خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام می‌شود، اعلام کرد. این مأموریت که «اَکس-۱» (Ax-1) نام دارد، بر اساس توافق‌نامه‌ی تجاری با ناسا در حال انجام است. اگرچه پیش از این هم فضانوردانی مانند انوشه انصاری به صورت تجاری و به صورت چند روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند اما این مأموریت‌ها توسط فضاپیماهای دولتی پرتاب شده است.

این بار طبق برنامه‌ریزی، قرار است خدمه‌ی تجاری با فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس (SpaceX Dragon) به ایستگاه بروند. در این سفر فضایی «لری کانر» (Larry Connor) خلبان و کارآفرین آمریکایی در حوزه‌ی املاک و فناوری، «ایتان استیب» (Eytan Stibbe) تاجر و خلبان جنگنده‌ی سابق اسرائیلی. «مارک پاتی» (Mark Pathy) سرمایه‌گذار و خیر کانادایی و «مایکل لوپز-آلگریا» (Michael Lopez-Alegria) فضانورد بازنشسته‌ی ناسا که تقریبا ۲۶۰ روز را طی چهار مأموریت در مدار زمین گذرانده است، حضور خواهند داشت.

پنجره‌ی پرتاب مأموریت Ax-1 اکسیم اسپیس

مأموریت Ax-1 احتمالا در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام می‌شود.
Credit: Axiom Space

لوپز-آلگریا که در سال ۲۰۱۲ از ناسا بازنشسته شد و اکنون به‌عنوان معاون شرکت آکسیوم اسپیس فعالیت دارد، مأموریت ۱۰ روزه‌ی Ax-1 را فرماندهی خواهد کرد. همچنین کانر که بیش از ۱۶ هواپیمای مختلف را به پرواز درآورده و در مسابقات قهرمانی ملی ایروباتیک آمریکا شرکت داشته، به‌عنوان خلبان کپسول دراگون فعالیت خواهد داشت. هرچند اسپیس‌ایکس کپسول سرنشین‌دار دراگون را که پیش از این با موفقیت فضانوردان را به ایستگاه فضایی برده است، به گونه‌ای طراحی کرده که به صورت خودکار پرواز کند و دخالت انسان فقط در شرایط اضطراری لازم خواهد بود.

بسته به سایر فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در ایستگاه فضایی، مأموریت Ax-1 می‌تواند در ژانویه‌ی ۲۰۲۲ آغاز شود. آکسیوم پیش از این اعلام کرده بود که لوپز-آلگریا ۶۳ ساله به‌عنوان فرمانده Ax-1 در سپتامبر ۲۰۲۰ پرواز خواهد کرد. استیب هم در این سفر ۶۳ ساله خواهد بود و سومین فرد مسن است که به مدار زمین می‌رود. همچنین کانر با ۷۱ سال سن، به دومین فرد مسن تبدیل می‌شود که به فضا سفر می‌کند. پیش از این تنها «جان گلن» (John Glenn) که دومین پرواز فضایی خود را در ۷۷ سالگی انجام داد، با وجود سن بالا راهی فضا شده است. پاتی اما در این سفر خصوصی ۵۰ سال خواهد داشت.

مأموریت Ax-1 نخستین پرواز در مجموعه‌ای از پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی است، از جمله پروازهای دیگر این مجموعه پروازهای خصوصی می‌توان به سفر احتمالی تام کروز بازیگر و داگ لیمان کارگردان اشاره کرد. این سفرها آغازی برای اتصال ماژول‌های جدید خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند. ماژول‌هایی که به‌عنوان بستری برای ایستگاه فضایی این شرکت فعالیت خواهند کرد.

Ax-1 نخستین مأموریت سرنشین‌دار کاملا خصوصی در مدار زمین خواهد بود. بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ هفت فضانورد خصوصی، به‌عنوان شرکت‌کنندگان در مأموریت‌های فضایی یا به اصطلاح «گردشگران فضایی» با بودجه‌ی شخصی به ISS رفته‌اند. پروازهای آن‌ها که از سوی شرکت جهانگردی فضایی آمریکا «اسپیس ادونچرز» (Space Adventures) سازماندهی شده بود، توسط فضاپیمای سایوز روسی و با هدایت فضانوردان حرفه‌ای روسیه و ناسا از جمله لوپز-آلگریا انجام می‌شد.

پیش از آن هم مأموریت روسی Soyuz TM-30 در آوریل ۲۰۰۰ (فروردین ۱۳۷۹)، آخرین مأموریت سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی میر (Mir)، توسط «شرکت میر» با بودجه‌ی خصوصی اما توسط دو کیهاننورد حرفه‌ای روس انجام شده بود.

عکس کاور: فضانوردان نخستین مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی

Credit: collectSPACE/Axiom Space

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما