۱۳ عادت بد در تمیز کردن خانه که باید کنار بگذارید

۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۰ ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
اشتباه در تمیز کردن خانه

همه‌ی ما دنبال روش‌هایی هستیم که تمیز کردن خانه را راحت‌تر و سریع‌تر کند. اما بعضی از میانبرهایی که برای این کار پیدا می‌کنیم، نه تنها باعث سرعت دادن به کارها نمی‌شوند بلکه در طولانی‌مدت ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشند. بعضی میانبرها و ترفندها تبدیل به اشتباه در تمیز کردن خانه می‌شوند و این اشتباهات کم کم عادت می‌شوند. بعضی از این عادت‌های اشتباه حتی ممکن است به خانه و سایل آن در طولانی‌مدت آسیب بزند.

حالا که روزهای آخر سال فرا رسیده و همه به فکر خانه‌تکانی هستند، فرصت خوبی است تا چند عادت اشتباه در تمیز کردن خانه را بشناسید و اگر شما هم چنین عادتی دارید، آن را کنار بگذارید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. نخواندن دستورالعمل‌ مواد شوینده

مواد شوینده

شاید برای شما پیش آمده که در تمیز کردن بخشی از خانه با وجود استفاده از مواد شوینده‌ی مخصوص، موفق نبوده‌اید. مثلا برای تمیز کردن گاز از شوینده‌های مخصوص گاز استفاده می‌کنید اما آن طور که انتظار دارید نتیجه نمی‌گیرید. مهم‌ترین دلیل این تجربه‌ها این است که دستورالعمل استفاده از مواد شوینده را خوب نمی‌خوانید.

بیشتر مواد شوینده، عملکرد فوری ندارند و باید صبر کنید تا تاثیر بگذارند. کمی وقت بگذارید و دستورالعمل استفاده از آن‌ها را بخوانید و دقیقا مطابق با همان از مواد شوینده استفاده کنید.

۲.تمام نکردن کارها

موقع تمیز کردن خانه زیاد پیش می‌آید که مجبور می‌شویم کاری را نصفه رها کنیم. سعی کنید موقع تمیز کردن خانه، هیچ عاملی شما را متوقف نکند و هر کاری را که شروع کرده‌اید به اتمام برسانید. اگر فقط ۱۵ دقیقه برای تمیز کردن خانه وقت دارید، این ۱۵ دقیقه را برای جمع‌وجور کردن به‌هم‌ریختگی‌ها و گذاشتن هر چیزی در جای خود صرف کنید.

۳. صبر کردن تا کثیف شدن بیش از حد خانه

یک اشتباه در تمیز کردن منزل که شکستن این عادت کار بسیار سختی است، این است که افراد صبر می‌کنند تا خانه به اندازه‌ی‌ کافی کثیف شود. این کار باعث می‌شود که تمیز کردن منزل بسیار بیشتر طول بکشد و شما را خسته کند. علاوه بر این، اگر تمیز کردن منزل را کم‌کم انجام دهید، همیشه خانه‌ای تمیز دارید. هر روز زمان کوتاهی را به تمیز کردن خانه اختصاص دهید و هر بار قسمتی از آن را تمیز کنید.

۴. گذاشتن گردگیری برای آخر کار

گردگیری و تمیز کردن خانه

همیشه قبل از اینکه جاروبرقی بکشید، کار گردگیری خانه را انجام دهید. در واقع ابتدا باید تمام گرد‌و‌خاک‌های سر تا پای خانه را بگیرید و در نهایت در آخرین مرحله، خانه را جاروبرقی بکشید تا هر آنچه که از گردگیری روی سطوح و زمین ریخته تمیز شود.

همانطور که در مورد دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده گفتیم، در مورد گردگیری هم نباید همه کار را با یک دستمال انجام دهید. از دستمال تمیز استفاده کنید و بعد از آلوده شدن دستمال آن را بشویید و مجددا استفاده کنید یا اگر دستمال یک‌بارمصرف است، آن را عوض کنید.

۵. استفاده از مواد شوینده به مقدار زیاد

شاید فکر کنید که وقتی مقدار کمی مواد شوینده، کثیفی‌ها را خیلی زود تمیز می‌کند، احتمالا مقدار زیاد مواد شوینده نتیجه‌ی بهتری دارد؛ اما این طور نیست. اگر از مواد شوینده به مقدار زیاد استفاده کنید نه تنها نتیجه‌ی بهتری ندارد، بلکه ممکن است برایتان مشکل هم ایجاد کند.

اول اینکه ماده‌ی شوینده اگر به مقدار زیاد استفاده شود، ممکن است به خوبی پاک نشود. در نتیجه آن چیزی که از شوینده‌ها روی اشیا و سطوح باقی می‌ماند، باعث جذب بیشتر آلودگی‌ها می‌شود. علاوه بر این، استفاده از مقدار زیاد شوینده ممکن است برای دستگاه تنفسی هم مشکلاتی ایجاد کند. پس، همیشه با توجه به دستورالعملی که روی مواد شوینده نوشته شده آن‌ها را مصرف کنید و همان مقداری را که در توضیحات آمده، از این مواد استفاده کنید. استفاده از مقدار کافی از مواد شوینده، در زمان، پول و آبی که صرف تمیز کردن آن می‌شود، صرفه‌جویی می‌کند.

۶. تمیز کردن خانه با ابزارهای کثیف

لوازم تمیز کردن خانه

اگر از ابزارها و وسایل کثیف استفاده می‌کنید چطور انتظار دارید که نتیجه‌ی خوبی بگیرید؟

اگر ماشین لباس‌شویی شما به دلیل جمع شدن رسوب و باکتری‌ها، بوی نامطلوبی گرفته، انتظار نداشته باشید که لباس‌های شما خوشبو باشند. قبل از هر چیز ماشین لباسشویی را تمیز کنید. اگر فیلتر جاروبرقی شما پر از گرد و خاک و آلودگی باشد، نمی‌تواند به خوبی خانه را از آلودگی‌ها تمیز کند. اسفنج کثیف و چرب، به جای تمیز کردن خانه، باکتری‌ها و چربی‌ها را بیشتر پخش می‌کند.

برای پیشگیری از این مشکلات، هر بار که از ابزارها  و وسایل تمیزکننده استفاده می‌کنید، بعد از استفاده حتما آن‌ها را تمیز کنید و کنار بگذارید. بعضی از آن‌ها را باید هر چند وقت یک بار عوض کنید.

۷. رها کردن ظرف‌های کثیف در سینک

رها کردن ظرف‌های کثیف در سینک باعث می‌شود که فرصت مناسبی برای جمع شدن باکتری‌ها و حشره‌ها فراهم شود. به تمام اعضای خانواده یادآوری کنید که ظرف‌های کثیف را فورا بشویند یا در ماشین ظرف‌شویی قرار دهند. سعی کنید عادت کنید که ظرف‌های کثیف را زودتر بشویید و کنار بگذارید.

۸. نگهداری نادرست از شوینده‌ها و ابزارهای تمیزکاری خانه

اگر وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن خانه و شوینده‌های مناسب را در جای درست قرار ندهید، پیدا کردن آن‌ها برایتان سخت می‌شود و شاید در دسترس نبودن آن‌ها باعث شود که برای تمیز کردن خانه تنبلی کنید. این یک عادت بد است که به راحتی می‌توانید آن را تغییر دهید.

اگر فضای کافی دارید، وسایل و مواد شوینده‌ی هر بخش از خانه را در نزدیک همان بخش نگهداری کنید. مثلا وسایل و مواد شوینده‌ی لازم برای حمام را در یک سطل یا سبد مخصوص در قفسه‌های حمام بگذارید. اگر دو حمام در دو طبقه‌ی مجزای خانه دارید، برای هر کدام وسایل شست‌وشو را آماده کنید و کنار بگذارید.

۹. استفاده از یک دستمال ضدعفونی‌کننده برای کل سرویس بهداشتی

تمیز کردن سرویس بهداشتی

محصولات شوینده‌ی فراوانی در بازار وجود دارد که کار تمیزکاری خانه را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. یکی از این محصولات دستمال‌های مرطوب و ضدعفونی‌کننده است. این دستمال‌ها برای اینکه جایی را سریع تمیز کنید، انتخاب خوبی هستند اما یک‌بار‌مصرف‌اند. بعضی از افراد با یک دستمال مرطوب کل حمام و سرویس بهداشتی را تمیز می‌کنند. برای هر قسمت از سرویس بهداشتی یا حتی آشپزخانه، از یک دستمال جدا استفاده کنید.

این دستمال‌ها برای اینکه تاثیرگذاری اولیه را داشته باشند باید کاملا مرطوب و آغشته به مواد ضدعفونی‌کننده باشند. تقریبا برای ۴ الی پنج دقیقه قابل‌استفاده هستند و بعد از این مدت، آن‌ها را در هر جایی که استفاده کنید، بیشتر باعث پخش شدن آلودگی می‌شوید.

۱۰. انبار کردن مواد غذایی در یخچال

یکی از عادات بد و اشتباه در تمیز کردن خانه این است که هر غذایی اضافه می‌ماند خیلی زود به یخچال منتقل می‌کنید. هر بار بدون مصرف کردن این باقیمانده‌ها دوباره غذای جدید می‌پزید و ظرف مدت کوتاهی، یخچال پر از مواد غذایی مانده می‌شود. وجود این مواد غذایی باعث می‌شود که زحمت شما برای تمیز کردن یخچال زیاد شود، یخچال بوی نامطبوعی بگیرد و باکتری‌های ناشی از خراب شدن مواد غذایی در یخچال پخش شود.

همیشه به اندازه‌ی مورد نیازتان غذا بپزید تا چیزی باقی نماند. اگر غذایی باقی ماند، تا زمانی که مصرف نشده غذای جدیدی وارد یخچال نکنید. در خرید مواد غذایی داخل یخچال هم افراط نکنید و به اندازه بخرید. انبار کردن مواد غذایی در یخچال باعث می‌شود که فرصت مصرف کردن همه‌ی آن‌ها را پیدا نکنید و بسیاری از آن‌ها خراب شوند و دور بریزید.

۱۱. مرتب نکردن تخت

حتی اگر تمام قسمت‌های اتاق خواب مرتب باشد، وقتی تخت‌خواب را مرتب نمی‌کنید، همه چیز به‌هم‌ریخته به نظر می‌رسد. عادت کنید که هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب، اول تخت را مرتب کنید. با این عادت پسندیده، همیشه اتاق خواب و حتی سایر قسمت‌های خانه مرتب می‌ماند. چون مرتب کردن تخت به شما انگیزه‌ای برای مرتب نگه داشتن سایر قسمت‌های خانه می‌دهد.

در انتخاب روتختی هم دقت کنید. روتختی‌های ساده و زیبا که به راحتی مرتب می‌شوند تهیه کنید. تخت‌هایی که پر از کوسن و بالش اضافه باشند، نامرتب به نظر می‌رسند.

۱۲. جمع کردن کاغذها

جمع کردن کاغذها

در طول روز کاغذهای مختلفی وارد خانه‌ی ما می‌شوند؛ از فاکتور فروشگاه‌ها گرفته تا انواع قبض و آگهی تبلیغاتی و رسید بانک. بعضی از افراد عادت دارند که کاغذها را یک جا جمع می‌کنند و دور انداختن و رسیدگی به آن‌ها را پشت گوش می‌اندازند. اگر همان موقع فکری برای کاغذهای غیرضروری نکنید، خیلی زود در خانه‌ی شما انبوهی از کاغذ، مجله، روزنامه، رسید و… جمع می‌شود.

برای ترک این عادت و جلوگیری از جمع شدن کاغذهای اضافه در خانه، یک سبد مخصوص برای چیزهای کاغذی در نظر بگیرید و همه‌ی آن‌ها را در همان سبد نگه دارید. هفته‌ای یک بار آن را بررسی کنید و هر چیزی که دیگر لازم ندارید به سطل مخصوص بازیافت انتقال دهید. در مورد قبض‌ها و فاکتورهای فروشگاهی و چیزهایی شبیه این، همان موقع که آن‌ها را دریافت می‌کنید در موردشان تصمیم بگیرید. اگر لازم ندارید در سطل بازیافت بیاندازید و اگر لازم دارید در جایی که باید، آن‌ها را نگهداری کنید.

برای مدارک و کاغذهای مهم مثلا رسیدهای مالیاتی یک پوشه‌ی مخصوص در نظر بگیرید. نقاشی‌های بچه‌ها را می‌توانید قاب کنید و در اتاق‌شان بزنید یا از آن‌ها عکس بگیرید و اصل نقاشی را دور بیاندازید. روزنامه‌ها و مجلات را می‌توانید به کتابخانه‌ها، خانه‌های سالمندان، مدارس و… اهدا کنید. البته بهتر است سعی کنید که نسخه‌های دیجیتال را استفاده کنید تا از هدر رفتن کاغذ جلوگیری کنید.

۱۳. استفاده از شوینده‌های قوی و ناملایم

همان‌طور که استفاده از مقدار زیادی شوینده کار درستی نیست، استفاده از شوینده‌های قوی و ناملایم هم عادت اشتباهی است که باید کنار بگذارید. در واقع آسیب این شوینده‌ها می‌تواند بسیار بیشتر از فواید آن‌ها باشد. حتی ممکن است به سلامت اعضای خانواده و حیوانات خانگی لطمه وارد کند.

یکی از بهترین نمونه‌های این شوینده‌ها استفاده از سفیدکننده‌های کلرین است. با وجود اینکه این ماده، ضدعفونی‌کننده‌ای قوی است اما استفاده‌ی زیاد از آن هم برای دستگاه تنفس مشکل‌ساز است و هم برخی از سطوح را دچار خوردگی، کدری و مشکلات دیگر می‌کند.

جمع بندی

اشتباه در تمیز کردن خانه باعث می‌شود زمان زیادی را صرف نظافت منزل کنید و نتیجه‌ی کمی بگیرید. با ترک کردن این عادت‌ها و ایجاد عادت‌های مثبت می‌توانید همیشه خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشید بدون اینکه وقت زیادی را صرف این کار کنید.

منبع: Thespruce

برچسب‌ها :
دیدگاه شما