مرسدس در جدالی تماشایی مسابقه‌ی نخست فرمول یک ۲۰۲۱ را از ردبول برد

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
نمایی از مسابقه‌ی گرندپری بحرین رقابت‌های فرمول یک 2021

این طور که پیداست، تمدید قرارداد لوئیس همیلتون به نفع مرسدس بوده و این تیم یکشنبه‌ی گذشته موفق شد، در مسابقه‌ی آغازین رقابت‌های فصل ۲۰۲۱ فرمول یک در گرندپری بحرین جایگاه نخست را کسب کند.

پس از آنکه همیلتون در نخستین دور توقف، از «ماکس فرستاپن» (Max Verstappen) راننده‌ی تیم «رد بول» (Red Bull) عقب افتاد، مرسدس استراتژی متفاوتی را پیش گرفت و در نهایت باعث برتری او شد. رد بول در این رقابت یک استراتژی لاستیک متوسط-متوسط-سخت را در توقف‌های سه‌گانه پیش گرفت، در حالی که مرسدس به رانندگی هملیتون با استراتژی لاستیک متوسط-سخت-سخت رقابت کرد و توانست از دور دوم مسابقه را به نفع خود تغییر دهد.

رقابت در دورهای آخر به اوج هیجان خود رسید و فرستاپن راننده‌ی رد بول ناچار شد با خروج از خط از همیلتون جلو بزند. به این ترتیب با وجود اینکه چهار دور به پایان مسابقه مانده بود، به فرستاپن گفته شد با توجه به اینکه هنگام جلو زدن، اندکی از مسیر خارج شده بود، جایگاه اول را به همیلتون بازگرداند. همین کار باعث شد تا ماکس دیگر نتواند به جایگاه نخست بازگردد و بدین ترتیب همیلتون عنوان برنده‌ی رقابت افتتاحیه در بحرین را از آن خود کرد.

روند مسابقه‌ی گرندپری فرمول یک در پیست بین‌المللی صخیر بحرین

پس از آغاز ناکام مسابقه برای «سرجیو پرز» (Sergio Perez) از تیم رد بول، که در دور شکل‌گیری چیدمان خودروها به حاشیه‌ی سنگی مسیر رفت، فرستاپن به عنوان هم‌تیمی او از موقعیت قطبی (Pole Position) پیش رفت و از خودروی تیم مرسدس به رانندگی همیلتون عبور کرد.

در سمت دیگر «نیکیتا مازپین» (Nikita Mazepin) تازه وارد، در پیچ ۳ تصادف کرد تا این خودروی تیم هاس (Haas) از مسابقه بیرون برود. اما پیش از آن «شارل لکرلک» (Charles Leclerc) از فراری که بر خلاف خودروهای ردیف اول، با لاستیک نرم شروع کرده بود، در خروجی پیچ ۴ جلوی «والتری بوتاس» (Valtteri Bottas) رسید تا سوم شود.

فرستاپن اما بار خود را بست تا یک شروع دوباره داشته باشد، هرچند هنوز به همیلتون و لکلرک نرسیده بود. برخوردها در این مسابقه هم جالب بود. «پیر گسلی» (Pierre Gasly) از تیم «آلفاتاوری» (AlphaTauri) پس از برخورد به خودروی «دنیل ریکاردو» (Daniel Ricciardo) از تیم مک‌لارن در پیچ ۵، بال جلویی خودروی خود را از دست داد. در حالی که «میک شوماخر» (Mick Schumacher) از تیم هاس (Haas) در پیچ ۴ یک چرخش داشت و توانست ادامه دهد. همه‌ی این‌ها باعث شد تا یک خودروی ایمنی، پیست را پاکسازی کند.

فرستاپن در دور ۵ از محدوده‌ی DRS همیلتون خارج شد زیرا بوتاس توانست با استفاده از DRS (جابه‌جایی بال عقب) جایگاه سوم را از لکلرک پس بگیرد. در ادامه «لاندو نوریس» (Lando Norris) از مک‌لارن در دور ۹ از لکلرک عقب افتاد. تیم «آلپاین» (Alpine) برند مسابقه‌ای رنو هم با رانندگی «فرناندو آلونسو» (Fernando Alonso) با رفتن به پیت‌استاپ توانست از «لنس استرول» راننده‌ی تیم «استون مارتین» (Aston Martin) پیش بیفتد اما در نهایت بعد با عقب ماندن در رقابت، هزینه‌اش را پرداخت.

در جلوی رقابت هملیتون زودتر به جایگاه خدمات رفت و با توجه به اینکه لاستیک متوسط دیگری نداشت، به لاستیک سخت روی آورد. در حالی که او سریع‌ترین دور خود را آغاز می‌کرد، فرستاپن بیرون ماند. چهار دور بعد فرستاپن در دور ۱۷ برای تعویض لاستیک متوقف شد و دوباره با اختلاف ۷ ثانیه به نزدیکی همیلتون رسید، این بار سوار بر لاستیک‌هایی متوسط که تازه نصب شده بودند. او برای کاهش فاصله تلاش کرد و زمانی که هملیتون برای پیشگیری از عقب ماندن، دوباره در دور ۲۹ لاستیک‌های سخت تازه‌ای را نصب کرد، تنها ۲ ثانیه با او اختلاف داشت.

فرستاپن آخرین توقف خود را پیش از ۱۶ دور به پایان انجام داد و به لاستیک‌های تازه‌ی سخت روی آورد و با ۸٫۵ ثانیه تأخیر دوباره به جمع نفرات اول پیوست. او این فاصله را به آرامی کم کرد و مراقب بود تا لاستیک‌هایش بیش از حد گرم نشوند. در همین حال همیلتون با لاستیک‌هایی که ۱۱ دور بیشتر کار کرده بودند، جایگاه خود را حفظ می‌کرد. در دورهای پایانی کم‌کم فرستاپن به همیلتون نزدیک و در ۵ دور مانده به پایان، به محدوده‌ی DRS خودروی او رسید.

او در ۴ دور مانده به پایان از هملیتون عبور کرد اما چون با خروج از خط این کار را انجام داد، ناچار شد این جایگاه را به همیلتون بازگرداند. پس از یک سر خوردن در مسیر، فرستاپن از هملیتون فاصله گرفت، اما با شروع دور آخر به آن بازگشت. با این وجود در نهایت این همیلتون بود که پیروزی درخشان این مسابقه را از آن خود کرد.

در آن سوی رقابت اما بوتاس در پیت‌استاپ دوم با ۱۰.۹ ثانیه تأخیر بسیار عقب ماند اما هیچ چیز مانند برتری رد بول یا مرسدس برای او هزینه نداشت. نورییس چهارم شد و جلوتر از پرز قرار گرفت که در بازگشتش به رقابت‌ها پنجم شد. لکلرک در جایگاه ششم قرار گرفت و ریکاردو از مک‌لارن، کارلوس سانیز از فراری، یوکی سوندا از آلفاتاوری و استرول از استون مارتین در رده‌های بدی قرار گرفتند. آلونسو هم در دور ۳۴ با خرابی ترمز کنار کشید.

رده‌بندی نهایی مسابقه

جایگاه راننده تیم دور زمان تأخیر
۱ United Kingdom لوئیس همیلتون مرسدس ۵۶
۲ Netherlands ماکس فرستاپن رد بول ۵۶ ۰.۷۴۵ ۰.۷۴۵
۳ Finland والتری بوتاس مرسدس ۵۶ ۳۷.۳۸۳ ۳۷.۳۸۳
۴ United Kingdom لاندو نوریس مک‌لارن ۵۶ ۴۶.۴۶۶ ۴۶.۴۶۶
۵ Mexico سرجیو پرز رد بول ۵۶ ۵۲.۰۴۷ ۵۲.۰۴۷
۶ Monaco شارل لکلرک فراری ۵۶ ۵۹.۰۹۰ ۵۹.۰۹۰
۷ Australia دنیل ریکاردو مک‌لارن ۵۶ ۱’۰۶.۰۰۴ ۱’۰۶.۰۰۴
۸ Spain کارلوس ساینز جونیور فراری ۵۶ ۱’۰۷.۱۰۰ ۱’۰۷.۱۰۰
۹ Japan یوکی سونودا آلفاتاوری ۵۶ ۱’۲۵.۶۹۲ ۱’۲۵.۶۹۲
۱۰ Canada لانس استرول استون مارتین ۵۶ ۱’۲۶.۷۱۳ ۱’۲۶.۷۱۳
۱۱ Finland کیمی رایکونن آلفا رومئو ۵۶ ۱’۲۸.۸۶۴ ۱’۲۸.۸۶۴
۱۲ Italy آنتونیو جوویناتزی آلفا رومئو ۵۵ ۱ دور
۱۳ France استابان اوکون آلپاین ۵۵ ۱ دور
۱۴ United Kingdom جورج راسل ویلیامز ۵۵ ۱ دور
۱۵ Germany سباستیان فتل استون مارتین ۵۵ ۱ دور
۱۶ Germany میک شوماخر هاس ۵۵ ۱ دور
۱۷ France پیر گاسلی آلفاتاوری ۵۲
۱۸ Canada نیکلاس لطیفی ویلیامز ۵۱
Spain فرناندو آلونسو آلپاین ۳۲
Russian Federation نیکیتا مازپین هاس ۰

جدول سریع‌ترین دور مسابقه

جایگاه راننده تیم دور زمان تأخیر
۱ Finland والتری بوتاس مرسدس ۵۶ ۱:’۳۲.۰۹۰
۲ Netherlands ماکس فرستاپن رد بول ۴۱ ۱:’۳۳.۲۲۸ ۱.۱۳۸
۳ Mexico سرجیو پرز رد بول ۴۴ ۱:’۳۳.۹۷۰ ۱.۸۸۰
۴ United Kingdom لوئیس همیلتون مرسدس ۴۴ ۱:’۳۴.۰۱۵ ۱.۹۲۵
۵ France پیر گاسلی آلفاتاوری ۴۸ ۱:’۳۴.۰۹۰ ۲.۰۰۰
۶ United Kingdom لاندو نوریس مک‌لارن ۳۸ ۱:’۳۴.۳۹۶ ۲.۳۰۶
۷ Spain کارلوس ساینز جونیور فراری ۴۸ ۱:’۳۴.۵۰۹ ۲.۴۱۹
۸ Japan یوکی سونودا آلفاتاوری ۳۸ ۱:’۳۴.۷۶۱ ۲.۶۷۱
۹ Canada لانس استرول استون مارتین ۳۱ ۱:’۳۴.۸۶۵ ۲.۷۷۵
۱۰ Australia دنیل ریکاردو مک‌لارن ۳۶ ۱:’۳۴.۹۳۲ ۲.۸۴۲
۱۱ Monaco شارل لکلرک فراری ۳۹ ۱:’۳۴.۹۸۸ ۲.۸۹۸
۱۲ United Kingdom جورج راسل ویلیامز ۴۰ ۱:’۳۵.۰۳۶ ۲.۹۴۶
۱۳ Italy آنتونیو جوویناتزی آلفا رومئو ۳۲ ۱:’۳۵.۱۲۲ ۳.۰۳۲
۱۴ Finland کیمی رایکونن آلفا رومئو ۴۵ ۱:’۳۵.۱۹۲ ۳.۱۰۲
۱۵ France استابان اوکون آلپاین ۳۳ ۱:’۳۵.۲۵۰ ۳.۱۶۰
۱۶ Germany سباستیان فتل استون مارتین ۲۶ ۱:’۳۵.۵۶۶ ۳.۴۷۶
۱۷ Spain فرناندو آلونسو آلپاین ۳۱ ۱:’۳۶.۰۶۳ ۳.۹۷۳
۱۸ Germany میک شوماخر هاس ۳۸ ۱:’۳۶.۱۳۴ ۴.۰۴۴
۱۹ Canada نیکلاس لطیفی ویلیامز ۱۶ ۱:’۳۶.۶۰۲ ۴.۵۱۲

عکس کاور: نمایی از مسابقه‌ی گرندپری بحرین رقابت‌های فرمول یک ۲۰۲۱

Credit: Formula1

منبع: Motor Sport

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه