۱۲ اشتباه بزرگ رایج در دکوراسیون اتاق خواب

۱۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
دکور اتاق خواب

تغییر دکوراسیون خانه کار سختی است و به مهارت و تجربه نیاز دارد. استفاده از رنگ‌های مناسب، انتخاب کردن وسایل متناسب با فضای اتاق، انتخاب پرده و… همگی به داشتن دانش کافی درباره‌ی دکوراسیون اتاق خواب نیاز دارد. به‌خاطر کم‌تجربگی گاهی اوقات اشتباهاتی در تغییر دکوراسیون اتاق خواب انجام می‌دهیم که باعث می‌شود اتاق خواب فضای آرامش‌بخش و جذابی نداشته باشد. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید و در خصوص این ۱۲ اشتباه رایج بیشتر بخوانید.

چرا دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد؟

دکور اتاق خواب

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است چون ما بخش زیادی از زمان استراحت و آرامش خود را در اتاق خواب می‌گذرانیم. اگر اتاق خواب ما آرامش کافی نداشته باشد، می‌تواند روی کیفیت خواب و در نهایت روی کیفیت زندگی ما تأثیر منفی داشته باشد.

داخل اتاق خواب وسایل متعددی قرار می‌گیرند؛ تخت، آباژور، کمد لباس، میزهای پاتختی، گلدان و… علاوه بر این، اتاق خواب پرده و فرش دارد. به‌خاطر تعدد وسایلی که داخل اتاق خواب قرار دارند، توجه به دکوراسیون این اتاق اهمیت زیادی دارد. بدون توجه به اصول دکوراسیون داخلی، خیلی زود اتاق خواب شما به یکی از شلوغ‌ترین اتاق‌های خانه تبدیل می‌شود و آرامش اتاق به هم می‌خورد.

برای دکور اتاق خواب باید رنگ، وسایل اتاق و حتی گلدان‌ها و پرده را با دقت انتخاب کنید.

۱۲ اشتباه رایج در دکوراسیون اتاق خواب

بیشتر کسانی که تصمیم می‌گیرند خودشان، اتاق خواب را تزیین کنند معمولا این اشتباهات را تکرار می‌کنند. بعضی از این اشتباهات باعث می‌شود که اتاق خواب شما کوچک‌تر، شلوغ‌تر و ناآرام‌تر به نظر برسد یا آرامش و جذابیت کافی را برای گذراندن بیشترین ساعات روز، نداشته باشد.

۱. استفاده نکردن از آثار هنری

دکور اتاق خواب

آثار هنری مثلا نقاشی‌ها و عکس‌ها و تابلوهای هنری بهترین تکمیل‌کننده برای دکوراسیون هر فضا هستند. اتاق‌هایی که دیوارهای خالی دارند معمولا بی‌روح و سرد به نظر می‌رسند. به‌خصوص اگر برای دیوارها فقط از یک رنگ استفاده کرده باشید و رنگ‌های خنثی مثل سفید و طوسی را انتخاب کرده باشید.

اضافه کردن نقاشی، تابلوهای هنری و عکس‌ها می‌تواند فضای بی‌روح یک اتاق سرد و سفید را به محیطی دنج‌تر و گرم‌تر تبدیل کند. برای انتخاب آثار هنری می‌توانید به تناسب ترکیب رنگ آن‌ها با رنگ سایر وسایل اتاق فکر کنید. اگر بیشتر وسایل شما از رنگ‌های خنثی مثل سفید است، می‌توانید تابلوهایی با رنگ‌های متنوع‌تر به دیوار بزنید. اگر سایر وسایل اتاق خواب رنگ‌های متنوعی دارند، باید تابلوهایی با طراحی ساده‌تر و رنگ‌های کمتر برای دیوار بخرید.

غیر از تابلوهای نقاشی و آثار هنری، عکس‌های خانوادگی هم گزینه‌ی خوبی برای تزیین دیوار اتاق خواب است. از اینکه عکس‌ها را در ابعاد بزرگ به دیوار بزنید، نترسید و آن را تجربه کنید.

بسته به سلیقه‌ی خود می‌توانید آثار هنری دیگری هم برای دیوار انتخاب کنید و آثار هنری برای تزیین دیوار اتاق خواب فقط به تابلو و عکس محدود نمی‌شود. یکی از این نمونه آثار هنری، دریم‌کچرهای دست‌ساز است. خودتان می‌توانید آن را بسازید یا از فروشگاه‌های صنایع دستی بخرید.

۲. استفاده از یک نوع نورپردازی

اتاق خواب باید فضایی گرم، دلنشین و دنج داشته باشد. این کار را می‌توانید با اضافه کردن رنگ‌های متعدد و متریال‌های مختلف انجام دهید اما چیزی که معمولا فراموش می‌شود، استفاده از منابع مختلف برای نورپردازی اتاق خواب است.

برای روشن کردن اتاق خواب فقط به لامپ‌ها یا لوسترهای سقفی بسنده نکنید. می‌توانید از آباژور، لامپ‌های بالا یا کنار تخت، لامپ‌های دیواری و… استفاده کنید تا سبک‌های مختلف نورپردازی و رنگ‌های مختلف نور را به اتاق خواب اضافه کنید. البته در اضافه کردن منبع‌های مختلف برای نورپردازی، زیاده‌روی کنید.

دو شیوه‌ی نورپردازی را برای اتاق انتخاب کنید و درباره‌ی رنگ آن تصمیم بگیرید. برای گوشه‌های تاریک اتاق هم می‌توانید از آباژور استفاده کنید. آباژور، هم محیط را روشن می‌کند هم ظاهر دنج و جذابی به اتاق خواب می‌دهد.

۳. استفاده از وسایل ست

بیشتر افراد برای اتاق خواب خود تمام وسایل را ست تهیه می‌کنند. یعنی تخت و میزهای پاتختی، کمد و کشوی لباس‌ها، میز آرایش و هر وسیله‌ای که داخل اتاق قرار می‌گیرد همگی از یک رنگ و یک جنس هستند. این شیوه‌ی دکوراسیون در ابتدا بسیار زیبا و چشم‌نواز است. حتی در نمایشگاه‌های فروش وسایل خانه، خواهید دید که وسایل را به همین شکل و به‌صورت یکنواخت ست می‌کنند و به نمایش می‌گذارند.

بسیاری از افراد این سبک را می‌پسندند ولی این مدل دکوراسیون برای اتاق خواب، حس گرمای اتاق را از بین می‌برد. اگر وسایل مثل میز با تخت دارای تفاوت رنگ و متریال باشند، اتاق شما دنج‌تر و شخصی‌تر به نظر می‌رسد و کمتر شبیه عکس‌های ژورنال‌های تبلیغاتی می‌شود.

اگر تخت و میزهای پاتختی را سفید انتخاب می‌کنید، کمدها را از رنگ و طرح دیگری بخرید.

۴. استفاده از ترکیب رنگ سرد

دکور اتاق خواب

متخصصان طراحی دکوراسیون معمولا توصیه می‌کنند که برای اتاق خواب از رنگ‌های سرد استفاده نکنید. البته این توصیه به این معنا نیست که دیوارهای اتاق خود را سفید یا آبی روشن نکنید. بلکه به این معنا است که اگر دیوارها را با رنگ سرد رنگ‌آمیزی کردید یا بخش زیادی از وسایل شما رنگ‌های سرد دارند، حتما به شکل‌های مختلف رنگ گرم را وارد دکور اتاق خواب کنید.

مثلا می‌توانید برای روتختی یا پرده رنگ‌های گرم انتخاب کنید. یا فرشی انتخاب کنید که ساده و یکنواخت نباشد و رنگ گرم هم در آن به کار رفته باشد. در نهایت باید تلاش کنید که بعد از تمام شدن کار، اتاق شما حسی گرم و دلپذیر را منتقل کند و گرمای خاصی داشته باشد.

رنگ‌هایی مثل نارنجی، سبز روشن، کرم، آجری، خردلی و… انتخاب خوبی برای رنگ روتختی و بالش‌ها هستند.

۵. فراموش کردن فضای نشیمن

سعی کنید همیشه غیر از تخت و کمد، در اتاق خواب خود بخشی را برای فضای نشیمن در نظر بگیرید. اتاق خواب فقط برای خوابیدن نیست بلکه برای استراحت کوتاه‌مدت شما هم باید محیط مناسبی داشته باشد. البته این‌ها به مساحت اتاق خواب شما بستگی دارد. سعی کنید با توجه به مساحت اتاق خواب، حتما فضایی را برای نشیمن در نظر بگیرید.

در این فضا می‌توانید یک صندلی راحتی یا کاناپه بگذارید. این فضای دلنشین را می‌توانید با اضافه کردن یک کوسن گرم و نرم و یک میز کوچک تکمیل کنید. از این قسمت می‌توانید برای مطالعه یا استراحت کوتاه‌مدت استفاده کنید. اگر بتوانید این فضا را در کنار بخاری یا شومینه‌ی اتاق قرار دهید، جذابیت و دنج بودن آن دوچندان می‌شود.

اگر اتاق شما فضای کافی ندارد، می‌توانید با گذاشتن شلف در کنار پنجره‌ی اتاق، یک فضای کوچک برای نشستن و مطالعه درست کنید. در هر صورت سعی کنید با هر روش که برای مساحت اتاق مناسب است، غیر از جای خواب، جایی برای نشستن هم در اتاق در نظر بگیرید.

۶. نصب پرده پایین‌تر از سقف

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دکوراسیون خانه، پرده است. با انتخاب پرده‌ی مناسب می‌توانید فضای کلی خانه یا اتاق را تغییر دهید. با کمک پرده حتی می‌توانید یک فضا را بزرگ‌تر از آن چیزی که هستن نشان دهید. یکی از روش‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای اتاق، نصب پرده از بالاترین قسمت دیوار و نزدیک سقف است.

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون اتاق خواب این است که افراد پرده را از بالای پنجره نصب می‌کنند. حتی اگر پنجره خیلی پایین‌تر از سقف باشد، باید پرده را از بالا نصب کنید. با این کار، فضای اتاق بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد. علاوه‌بر این نصب پرده از نزدیک سقف باعث می‌شود که اتاق شما بلندتر به نظر برسد.

۷. نصب وسایل تزیینی در ارتفاع نامناسب

توجه نکردن به مکان نصب وسایل تزیینی، باعث می‌شود که دکوراسیون اتاق شما غیرحرفه‌ای و حتی ناخوشایند به نظر برسد. درست مثل پرده، بسیاری از افراد عادت دارد وسایل دیگر را هم در ارتفاع پایین‌تری نصب کنند.

یک نکته‌ی کلی که باید درباره‌ی ارتفاع نصب تابلوها روی دیوار در نظر بگیرید این است که غالبا باید در سطح چشم افراد قرار بگیرند. یعنی طوری که در حالت ایستاده، بدون زحمت بتوانید و بدون بالا بردن سر بتوانید آن را ببینید. تابلو را بالاتر یا پایین‌تر از این سطح نصب نکنید.

ارتفاع نصب دیوارکوب‌ها برای نورپردازی اتاق هم به مساحت و ارتفاع دیوارها بستگی دارد ولی معمولا کمی بالاتر از تابلوها است. قانون ارتفاع نصب تابلو را می‌توانید برای آینه هم به‌کار ببرید.

۸. توجه به اندازه‌ی فرش

فرش اتاق خواب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اتاق است. فرش می‌تواند دو کاربرد مهم در دکوراسیون اتاق داشته باشد. برای اتاق‌هایی که کف آن‌ها سرامیک یا پارکت است، اضافه کردن فرش می‌تواند گرما و دنج بودن اتاق را بیشتر کند. علاوه‌ بر این، با کمک فرش می‌توانید رنگ‌های متنوع‌تری را به دکوراسیون خانه اضافه کنید.

یکی از مشکلاتی که افراد در انتخاب فرش اتاق دارند، توجه نکردن به اندازه‌ی اتاق و تناسب فرش با مساحت اتاق است. برای انتخاب فرش، ابتدا باید جای تمام وسایل اتاق را مشخص کنید تا فضای خالی اتاق پیدا شود. بر اساس ابعاد این فضای خالی، فرش مناسب را تهیه کنید.

فرش اگر خیلی کوچک‌تر باشد، ظاهر ناخوشایندی در اتاق ایجاد می‌کند و اگر خیلی بزرگ‌تر باشد باعث می‌شود که بسیاری از وسایل روی فرش قرار بگیرند. به‌ همین‌ دلیل باید بعد از تصمیم‌گیری درباره‌ی وسایل اتاق و مشخص کردن جای آن‌ها، برای خرید فرش اقدام کنید.

۹. اضافه نکردن سبک شخصی

اتاق خواب شما، جایی برای استراحت و آرامش شما است. برای اینکه دنج بودن اتاق و آرامشی که موقع استراحت به شما می‌دهد افزایش پیدا کند، باید بخشی از شخصیت و علاقه‌مندی‌های خود را در آن بینید. بسیاری از اتاق خواب‌ها همگی مثل هم هستند و دکوراسیون ثابتی دارند؛ بدون اینکه مشخص باشد این اتاق متعلق به کیست.

با اضافه کردن سبک شخصی خود، می‌توانید فضایی دلنشین‌تر برای اتاق استراحت خود فراهم کنید. مثلا برای نصب آثار هنری که در مورد اول به آن اشاره کردیم، می‌توانید از هنری که به آن علاقه دارید استفاده کنید. جسارت به خرج دهید و برای اتاق خودتان، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید حتی اگر بیشتر مردم آن را نمی‌پسندند.

برای انتخاب طرح پرده و فرش و روتختی، خودتان را محدود به ژورنال‌های تبلیغاتی نکنید. هر طرحی که مطابق با سلیقه‌ی خود شماست انتخاب کنید تا اتاق خوابی کاملا شخصی و مطابق با روحیه و سلیقه‌ی خود داشته باشید.

۱۰. صرف نظر کردن از نور طبیعی

دکور اتاق خواب

برخی از افراد فکر می‌کنند اگر یک اتاق تاریک برای اتاق خواب خود داشته باشند، خواب راحت‌تری خواهند داشت. این افراد معمولا پرده‌های ضخیمی برای اتاق انتخاب می‌کنند یا حتی ممکن است بخشی از پنجره‌ی آن‌ها با قرار دادن کمد و سایر وسایل، به‌کلی پوشیده شود.

برای اتاق خواب خود روشن‌ترین و نورگیرترین اتاق را انتخاب کنید. نور طبیعی آفتاب بهترین نور برای نورپردازی اتاق است. هر روز صبح پرده‌ها را کنار بزنید تا نور گرم و طبیعی آفتاب به داخل خانه بتابد.

اتاق‌هایی که نور طبیعی دارند، فضایی دلنشین‌تر و آرامش‌بخش‌تر دارند و روحیه‌ی فرد را بهبود می‌دهند. با انتخاب پرده‌های روشن‌تر و نازک‌تر اجازه دهید که نور بیشتری فضا را روشن کند.

۱۱. استفاده از رنگ‌های جیغ و متضاد

اتاق خواب را می‌توانید مطابق با سلیقه‌ی خود تزیین کنید ولی این نکته به این معنا نیست که تمام رنگ‌های جیغ را کنار هم بگذارید و پرده‌ها و فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ بخرید. زیاده‌روی در استفاده از رنگ‌های خاص باعث می‌شود که اتاق خواب شما آرامش لازم را نداشته باشد.

رنگ‌ها نقش مهمی در ایجاد آرامش در خانه دارند. با کمک یک طراح دکوراسیون یا با مطالبی که به‌راحتی در اینترنت پیدا می‌شود، یک پالت رنگ آرامش‌بخش مطابی با سلیقه‌ی خود برای اتاق خواب انتخاب کنید. با کمک این پالت می‌توانید وسایل مختلف اتاق را بخرید و رنگ آن را متناسب با پالت انتخاب کنید.

۱۲. استفاده نکردن از گلدان

دکور اتاق خواب

برخی افراد فکر می‌کنند که اتاق خواب جای مناسبی برای نگهداری گلدان نیست. اما انواع گیاهان آپارتمانی می‌توانند فضایی دلنشین‌تر و آرامش‌بخش‌تر در اتاق ایجاد کنند. با توجه به میزان نوری که اتاق شما دریافت می‌کند، می‌تواند گیاه آپارتمانی مناسب را انتخاب کنید.

بعضی از گیاهان آپارتمانی خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا هم دارند. در نتیجه می‌توانید با نگهداری گیاه آپارتمانی در اتاق خواب، با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم هوای اتاق را پاک و تصفیه کنید هم از آرامشی که گیاهان به خانه می‌دهند لذت ببرید.

جمع‌بندی

دکوراسیون اتاق خواب به‌خاطر تعدد وسایلی که در آن می‌گذاریم، کار سختی است. برخی اشتباهات در دکوراسیون اتاق خواب باعث می‌شوند که اتاقی آرامش‌بخش و دنج نداشته باشید و نتوانیم خواب راحتی را تجربه کنیم. با اجتناب از این اشتباهات، فضایی دلنشین‌تر برای اتاق خواب خود ایجاد کنید و از ساعات استراحت و آرامش خود لذت ببرید.

منبع: Hgtv

برچسب‌ها :
دیدگاه شما