نخستین خودروی تمام‌الکتریکی بنتلی از پلتفرم فولکس‌واگن استفاده می‌کند

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۰ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
خودروی هیبریدی بنتلی مولینر بنتایگا

بنتلی گام‌های جدی‌تری را در زمینه‌ی ساخت خودروی تمام‌الکتریکی برمی‌دارد و قصد دارد با گروه فولکس‌واگن که سابقه‌ی زیادی در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی دارد، همکاری کند.

اولین خودروی الکتریکی بنتلی، پلاگین هیبریدی «بنتایگا» (Bentayga) بود که به دنبال آن تعدادی خودروی هیبریدی دیگر هم تولید شدند. اما این خودروساز انگلیسی قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ کل تولیدات خود را برقی کند و اندکی پس از آن نخستین خودروی تمام‌الکتریکی خود را در بازار عرضه کند.

شایعه‌های زیادی درباره‌ی نخستین خودروی تمام‌الکتریکی «بنتلی» (Bentley) بیان شده است اما جدیدترین گزارش‌ها جزئیات بیشتری را مشخص می‌کنند. به نوشته‌ی مجله‌ی CAR، نخستین خودروی الکتریکی بنتلی بر پایه‌ی معماری «آرتمیس» (Artemis) گروه فولکس‌واگن ساخته خواهد شد که توسط مهندسان آئودی توسعه داده می‌شود.

این خودروی تمام‌الکتریکی (EV) آغازگر مجموعه‌ای از وسایل نقلیه با انتشار صفر گازهای گلخانه‌ای است که در اواخر دهه‌ی میلادی به بازار عرضه می‌شوند تا سراسر خودروهای بنتلی تمام‌الکتریکی تا سال ۲۰۳۰ شوند.

«آدریان هالمارک» (Adrian Hallmark) مدیرعامل بنتلی گفت: «برای حرکت در مسیر الکتریکی شدن، ما خواهان همکاری نزدیک با آئودی هستیم. اگرچه همچنان ارتباط نزدیک خود را با هر دو برند آئودی و پورشه حفظ خواهیم کرد. ما در حال الکتریکی شدن هستیم و باید بهترین راه را برای پیشبرد سریع این هدف پیدا کنیم.»

لوگوی بنتلی

نشان بنتلی
Credit: Bentley

بر خلاف گزارش‌های قبلی که نخستین خودروی تمام‌الکتریکی بنتلی را یک سدان عنوان کرده بودند، هالمارک تأکید کرد که در نخستین گام بنتلی یک شاسی‌بلند (SUV) الکتریکی تولید خواهد کرد. او افزود: «اگر در دنیای خودروهای شاسی‌بلند نباشید، هیچ کجا نخواهید بود.»

او زمان عرضه‌ی شاسی‌بلند تمام‌الکتریکی بنتلی را سال ۲۰۲۵ عنوان کرد و گفت: «سال ۲۰۲۵ زمان مطلوبی برای ماست. برای تولید نخستین خودروی تمام‌الکتریکی بنتلی، وزن یک نگرانی ماست اما شاهد پیشرفت سریع در قدرت باتری‌ها هستیم و فعالیت‌های خود را به سازه‌ای سبک‌تر و بهبود آیرودینامیک خودرو اختصاص داده‌ایم.»

به گفته‌ی او خودروهای الکتریکی برای بنتلی گزینه‌ی ایدئالی به‌شمار می‌روند زیرا بی‌صدا، خوش‌دست، گشتاور بالا و عملکرد بهبود یافته‌ای دارند. این شرکت علاوه بر خودروها در زمینه‌ی کربن خنثی کردن کارخانه‌های خود هم فعالیت دارد و هم‌اکنون کارخانه‌ی «کرو» (Crewe) به دلیل بازیافت آب، استفاده از انرژی خورشیدی، کاشت درختان و حتی پرورش زنبور عسل به‌عنوان یک مجموعه‌ی کربن‌خنثی گواهی شده است.

بنتلی برای تولید نخستین خودروی کاملا برقی خود سال ۲۰۲۵ را هدف گرفته اما پیش از آن خودروهای هیبریدی خود را توسعه می‌دهد. این شرکت مشغول کار بر روی پلاگین هیبریدی «فلایینگ اسپر» (Flying Spur) است که احتمالا اواخر ۲۰۲۱ (پاییز ۱۴۰۰) در بازار عرضه شود. علاوه بر این انتظار می‌رود که به‌زودی شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی پلاگین هیبریدی «کانتیننتال جی‌تی» (Continental GT) هم باشیم.

عکس کاور: خودروی هیبریدی بنتلی بنتایگا مولینر

Credit: Bentley

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما