۱۰ مسابقه ورزشی جذاب فیلم‌های علمی-تخیلی، از اژدهارانی تا کوییدیچ

۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰ ۱۱ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
کوییدیچ

برای ذهن‌های خلاق ورزش‌های ما که محدود به توانایی‌های انسانی و قوانین فیزیک است، احتمالاً کمی بی‌مزه به نظر می‌رسند. درنتیجه همان‌طور که ما دوست داریم زمین بسکتبال با گرانش صفر یا مسابقه‌ی اسب‌دوانی زیر آب داشته باشیم، این فانتزی‌ها به صفحات رمان‌ها یا تخیل‌ بعضی از فیلم‌سازان بزرگ هم نفوذ کرده است.

بهترین مسابقات ورزشی از امکانات بی‌پایان ژانر علمی-تخیلی بهره می‌برند و باعث می‌شوند که این بازی‌ها برای مخاطبان واقعی لذت‌بخش به نظر برسد. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به ده نمونه از بهترین ورزش‌هایی که در فیلم‌های علمی-تخیلی تمام دوران ساخته شده‌اند.

۱۰. مرد دونده – «مرد دونده» (The Running Man)

مرد دونده

ما لیست را با موردی شروع می‌کنیم که کمی با تعریفی که در اول مطلب آمده مغایرت دارد، نمایش بازی «مرد دونده» از فیلمی به همین نام به کارگردانی پل مایکل گلیزر و با بازی آرنولد شوارتزنگر. در این فیلم تأثیرگذار محصول سال ۱۹۸۷، شرکت‌کنندگان از روی علاقه در این بازی شرکت نمی‌کنند، بلکه جذابیت پاداش برنده‌ی این بازی که رهایی از حبس است، آن‌ها را وادار به شرکت می‌کند.

در این فیلم وظیفه‌ی بن ریچاردز شوارتزنگر، مردی که بی‌گناه زندانی شده، مبارزه با مزدوران مسلح است که اگر از این بازی دیستوپیایی جان سالم به در ببرد به آزادی خواهد رسید.

۹. بسکتبال- «بسکتبال» (Basketball)

بسکتبال

درست است که مت استون و تری پارکر، خالقان «پارک جنوبی» (South Park)، به‌خاطر طنز موجود در ساخته‌هایشان شناخته می‌شوند، اما فیلم «بسکتبال» محصول ۱۹۹۸ همه چیز را به سطح جدیدی از مضحک بودن می‌برد. تعریف بسکتبالی که در این فیلم ارائه شده واقعاً سخت است. می‌توان اینطور گفت که در این بازی قوانین بیسبال و بسکتبال با دوز قوی از تقلب با هم ترکیب شده‌اند. هرچقدر هم که رعایت قوانین بسکتبال دشوار باشد، بازهم لذتی که حین تماشای بازی حاصل می‌شود دلیلی کافی است که بخواهیم آن را در واقعیت هم بازی یا تماشا کنیم.

۸.موج‌سواری – «فوق محرمانه» (Top Secret)

موج سواری- فوق محرمانه

موج‌سواری این فیلم آن‌قدر احمقانه‌ است که نمی‌شود آن را دوست نداشت، به‌خصوص وقتی که در پس‌زمینه‌ی آن آهنگ « Surfin’ USA » با ترانه‌های جسورانه پخش شود.

این نوع موج‌سواری که در فیلم ضد جنگ «فوق محرمانه»، ساخته‌ی جیم آبراهامز، دیوید زاکر و جری زاکر، ظاهر می‌شود، شامل تیراندازی به کبوترهای سفالی در حین موج‌سواری است. هرچند این ورزش در فیلم مضحک به نظر می‌رسد، اما خیلی هم دور از واقعیت نیست، چرا که موج‌سواری از آن ورزش‌هایی است که ما دوست داریم در المپیک شاهد آن باشیم. البته با رعایت نکات ایمنی فراوان.

۷. اژدهارانی- «چطور اژدهای خود را تربیت کنیم» (How to Train Your Dragon 2)

آزدها رانی - چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم

اژدها موجودی بی‌نظیر است، شکی در آن نیست. از این جانوران افسانه‌ای که نفس‌شان آتشین است، برای نبردهای حماسی، ارعاب شرورانه و حتی مسابقات ورزشی در داستان‌ها استفاده شده است. این ورزش که در همان ابتدای فیلم دوم در سه‌گانه انیمیشن مشهور «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» اتفاق می‌افتد، تا حدودی با چیزی مانند راگبی و اسنوکر قابل مقایسه است. شرکت‌کنندگان در این بازی باید با رقبای خود برای به دست آوردن گوسفندان رهاشده در روستا و انداختن آن‌ها در هدف مبارزه کنند.

این بازی‌ای ساده ودوست‌داشتنی است که به طرز شگفت‌انگیزی در این مجموعه انیمیشن دنباله‌دار زنده شده است.

۶. رولربال- «رولربال» (Rollerball)

رولربال

بازی رولربال در فیلم کلاسیک نورمن جویسون به همین اسم که در سال ۱۹۷۵ ساخته شد، شبیه به بازی هاکی با سرعت بالا است که در سالن ورزشی چندمنظوره و در حالی که بازیکنان اسکیت‌های چرخ‌دار پوشیده‌اند، انجام می‌شود. این ساده‌ترین راه برای توصیف ورزشی آینده‌نگرانه است که شامل موتورسیکلت‌ها و کلاه ایمنی ورزش فوتبال آمریکایی نیز می‌شود، در واقع ترکیبی از چندین مفهوم مختلف با دوز اضافه‌شده‌ی خشونت ماوراءالطبیعه و احتمال مرگ است.

این بازی مفهوم اصلی‌ای است که فیلم بر اساس آن ساخته شده است و داستان جهانی را می‌گوید که در آن جنگ وجود ندارد، اما دنیای رقابت رولربال بر آن حکومت می‌کند.

۵. ‌دوچرخه‌سواری نوری- «ترون» (Tron)

دوچرخه سواری نوری-ترون

اگر کسی راهی پیدا کند تا «ترون» ساخته شده در سال ۱۹۸۲ را به واقعیت تبدیل کند، می‌تواند پیروزی بزرگی برای طرفداران این مسابقه در سراسر جهان باشد. این ورزش سرعتی که از طریق یکپارچه‌سازی بازیکنان با سیستم عامل در فضای مجازی انجام می‌شود، بسیار شبیه به بازی موبایل «مار» است که در آن شما در صفحه‌ای سفر می‌کنید و باید از برخورد با بدنه‌ی خود اجتناب کنید. تفاوت در فیلم لیزبرگر با این بازی این است که بازیکنان دیگری هم با شما بازی می‌کنند و هر کدام سعی می‌کنند راه شما را مسدود کنند.

با وجود این بازی هیجان‌انگیز که در فیلم اصلی و دنباله‌ی آن که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده، به طرز درخشانی به تصویر کشیده شده است، قطعا ترون یکی از بهترین فیلم‌های لایو اکشن دیزنی است.

۴. بوکس رباتی- «فولاد واقعی» (Real Steel)

بوکس رباتی- فولاد واقعی

این بازی یک‌جورهایی در زندگی واقعی وجود دارد، البته نه این اندازه حماسی. در حالی که جنگ ربات‌های (Robot Wars) ما شامل پروژه‌های شخصی‌ساز و بی‌نقصی است، مسابقات بوکس رباتی در فیلم «فولاد واقعی» معامله‌ای جدی است. شرکت‌کننده‌های این مسابقات شامل ربات‌های نابودگر با ارتفاع هشت فوت می‌شوند که با کنترل مربیان و مکانیک‌های خود مشت‌های آهنینشان را به یکدیگر می‌کوبند. این بازی دورهمی مناسب جمع‌های خانوادگی نیست، زیرا روبات‌ها تا آخرین نفس زندگی دیجیتالی خود کتک می‌خورند.

۳. کپسول‌رانی- «جنگ‌ستارگان: تهدید شبح» (Star Wars: The Phantom Menace)

کپسول رانی-جنگ ستارگان

فرقی ندارد عاشق اولین فیلم از سه‌گانه‌ی پیش‌درآمد جنگ ستارگان باشید یا به آن نفرت بورزید، چیزی که که همه با آن موافقیم این است که صحنه‌ی کپسول‌رانی (Podracing) ابتدای فیلم پیروزی سینمایی بزرگی است. لوکاس با استفاده از فیلمبرداری عالی در کنار موسیقی متن هیجان‌انگیز، یکی از تاثیرگذارترین سکانس‌های کل سه‌گانه‌ی مدرن خود را ساخته است که رقابت سفینه‌هایی را نشان می‌دهد که بدنه‌های آن‌ها از ضایعات فلزات ساخته شده اما موتورهای ارتقاءداده‌شده‌ی بین کهکشانی روی آن‌ها سوار شده است.

اگر نبرد نهایی بین دارث ماول، اوبی وان کنوبی و کوی گون جین را کنار بگذاریم، این بهترین قسمت «تهدید شبح» و یکی از بهترین لحظات کل فرنچایز جنگ ستارگان است.

۲. خط قرمز- «خط قرمز» (Redline)

خط قرمز

ورزش عنوان‌دار فیلم «خط قرمز» محصول سال ۲۰۰۹ محبوب‌ترین مسابقه در کل کهکشان و واقعاً بی‌نظیر است. این مسابقه که با بیش از ۱۰۰۰۰۰ فریم با دست طراحی شده است، مسابقه‌ی اتوموبیل‌رانی هیجان‌انگیزی با سرعت فوق‌العاده بالا و پرجنب‌وجوش است که بزرگترین ورزشکاران را از عجیب‌ترین گوشه‌های کهکشان گرد هم می‌آورد، مانند یک قسمت از «مسابقات حواس پرت» (Wacky Races)، اگر در سیاره‌ای دور با رهبری ستمگرانه‌ای برگزار شود که هر رقیبی را با خشونت تهدید می‌کند.

با نمایشی فوق‌العاده هیجان‌انگیز، ردلاین یکی از بهترین فیلم‌هایی است که درباره‌ی مسابقه ساخته شده است، و خود این مسابقات از وحشی‌ترین چیز‌هایی هستند که در تصورات ما می‌گنجد.

۱. کوییدیچ- «هری پاتر و جام آتش» (Harry Potter and the Goblet of Fire)

کوییدیچ

جی کی رولینگ برای ساختن دنیای هری پاتر در طول سری کتاب‌های نمادین خود کارهای خارق‌العاده‌ی‌ زیادی انجام داده و ورزش کوئیدیچ یکی از به‌یادماندنی‌ترین مخلوقات او بود. بازی‌ای خشن که با پرواز روی چوب جارو انجام می شود، شامل یک توپ اصلی به نام کوافل است، دو توپ بلاجر شوم که به بازیکنان حمله می‌کنند و یک اسنیچ طلایی که مانند یک پری در اطراف زمین بیضی‌شکل از دست بازیکنان جاخالی می‌دهد.

اگرچه در بیشتر فیلم‌های جهان هری پاتر این مسابقه حداقل برای چند دقیقه وجود دارد، اما هیچ فیلمی بهتر از «جام آتش» پتانسیل و هیجان این بازی را به تصویر نمی‌کشد. در این فیلم جام جهانی کوئیدیچ را در یکی از جذاب‌ترین استادیوم‌های تخیلی که تا کنون خلق شده نشان می‌دهد.

منبع: FAR OUT

برچسب‌ها :
دیدگاه شما