بهترین نبردهای هیولاها در فیلم‌های قرن ۲۱

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
بهترین نبردهای هیولاها در قرن بیست و یک

حضور هیولاها در فیلم‌های سینمایی از ابتدای دهه‌ی ۲۰۰۰ تا به امروز، به‌ دلیل پیشرفت جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری و بالا رفتن بودجه‌ی اختصاصی برای ساخت و تبدیل آن‌ها به پروژه‌های پولساز جهانی، بیشتر، پررنگ‌تر و حرفه‌ای‌تر شده‌ است و همین شاخصه‌ها رنگ‌وبوی متفاوتی به فیلم‌های سینمایی و البته هیولاهای آن‌ها می‌دهد. همین نکته باعث شده تا شاهد بهترین نبردهای هیولاها در فیلم‌های این دوره باشیم.

دوران کودکی همه‌ی ما، پر است از فیلم‌هایی با ماجراهای خیالی و مبارزات جادویی بین عناصر خیر و شر که دارای ابعاد حماسی بودند. این ویژگی‌ها که زمان زیادی از ورود آن‌ها به پرده‌ی نقره‌ای نمی‌گذشت، آنقدر برایمان تازگی داشتند که بخش مهمی از حافظه‌ی سینمایی ما را تشکیل می‌دهند و هنوز هم می‌توانیم به خوبی آن‌ها را به‌ خاطر بیاوریم.

احتمالا بیشتر بزرگسالان هنوز هم می‌توانند زمانی را به یاد آورند که از این فیلم‌ها تقلید می‌کردند و با همان تخیل کودکی‌شان در پناهگاه‌هایی که با بالش و لگو ساخته بودند،  نبردی سهمگین بین قوی‌ترین اسباب‌بای‌ها به راه می‌انداختند. حتما شما هم با ما هم‌عقیده‌اید که تماشای این فیلم‌های عجیب‌وغریب هیولایی، کودک درونتان را به وجد می‌آورد و به شما امکان این را می‌دهد که خود را در مکان‌های خیالی و همراه با موجودات افسانه‌ای و اساطیری تصور کنید. اتفاق جذابی که هرگز در دنیای واقعی رخ نخواهد داد. علاوه بر این‌ها، حتی اگر این صحنه‌های تخیلی آنقدرها هم واقع‌گرایانه یا هوشمندانه ساخته نشده‌ باشند، باز هم نمی‌توان تاثیر آن‌ها را بر صنعت سینما نادیده گرفت، و قطعا چگونگی ورود و ادامه‌ی مسیر استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی پیشگامانه در فیلم‌های سینمایی شایسته‌ی ستایش و توجه بیشتری است.

جالب است بدانید که نبردهای هیولاها در ابتدا با استفاده از تکنیک استاپ‌موشن و عروسک‌های خمیری فیلمبرداری می‌شد و سپس با به کار بردن ترفند‌هایی، مقیاس بزرگتر آن‌ها را در فیلم‌های سینمایی می‌دیدیم. اما حالا که تکنولوژی پیشرفت بسیاری داشته، برای ساخت این صحنه‌ها از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری در مقیاس‌های عظیم و پیشرفته‌ استفاده می‌کنند. امروزه و به کمک این تکتولوژی‌ها مرزهای تخیل از میان برداشته شده و این صنعت به جایی رسیده که هیچ محدودیتی برای استفاده از موجودات منحصربه‌فرد و هیولاها برای ایجاد حس وحشت و بیشتر کردن جذابیت فیلم‌های سینمایی وجود ندارد. هیولاها و موجودات عظیم‌الچثه‌ای که یا از سیاره‌ی دیگری به زمین آمده‌اند، یا به‌ صورت اتفاقی و طی پروسه‌ای که ما از آن‌ها خبر نداریم وارد زندگی بشریت شده‌اند و یا خود انسان‌ها در آزمایشگاه آن‌ها را خلق کرده‌اند. ما در این مقاله شش مورد از بزرگترین نبردهای هیولاهای سینمایی از دهه‌ی ۲۰۰۰ تا به امروز را مورد بررسی قرار داده‌ایم. زمان‌هایی‌ که این موجودات وحشتناک مقابل هم قرار می‌گیرند و با قدرت‌های خارق‌العاده‌ی خود جوری ویرانی به بار می‌آورند که دیگر کاری از دست انسان‌ها برنمی‌آید.

۶. مبارزه هیولاهای غول‌پیکر سنگی در فیلم «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» (The Hobbit: An Unexpected Journey)

مبارزه‌ی هیولاهای غول‌پیکر سنگی از بهترین نبردهای هیولاها در فیلم‌های سینمایی است

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: ایان مک‌کلن، مارتین فریمن، ریچارد آرمیتاژ، جیمز نسبیت، کن استات
 • سال انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

در کتاب نویسنده‌ی معروف جان رونالد رول تالکین (Tolkien) این لحظه به‌ صورت یک بازی دوستانه‌ی داژبال (نوعی ورزش با توپ) بین غول‌ها به‌ تصویر کشیده شده‌ است، اما پیتر جکسون در فیلم «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» (The Hobbit: An Unexpected) این صحنه را به‌ صورت یک نبرد تن‌به‌تن جدی و خطرناک بین دو غول سنگی داستان به تصویر کشید. اگرچه قهرمانان اصلی داستان هرگز با این غول‌ها مبارزه نمی‌کنند، اما مبارزه‌ای که میان خود آن‌ها در می‌گیرد، آنقدر شدید و سهمگین است که به‌ معنای واقعی کلمه زمین را به‌ لرزه درمی‌آورد و سفر قهرمانان داستان را دشوار می‌کند. البته، خوشبختانه خسارت جانی این صحنه‌ی عظیم و جذاب تنها گریبانیر ۲ غول سنگی و غول‌پیکر فیلم می‌شود، و نه بیلبو و همراهانش.

کتاب هابیت اثر جی. آر. آر. تالکین نشر پریان

۵. غول آسا (Colossal)

فیلم غول‌آسا اگرچه شامل مبارزات فیزیکی و تن به تن نمی‌شود اما ویژگی‌های دیگرش آن را به یک فیلم جذاب هیولایی بدل کرده

 • کارگردان: ناچو ویگالوندو
 • بازیگران: ان هتوی، دن استیونز، جیسون سودیکیس، آستین استول، تیم بلیک نلسون
 • سال انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

اگرچه این صحنه شامل دعوای فیزیکی و ضربات مشت و لگد نمی‌شود، اما خلاقیت و احساسات زیبایی که در لحظه لحظه‌ی این سکانس جریان دارد، آن را ارزشمند کرده‌ است. هیولای این فیلم به لطف آواتارهای انسانی خود که ان هتوی و جیسون سودیکیس به شکلی کاملا حرفه‌ای آن را اجرا کرده‌اند، می‌تواند با ظرافت هرچه تمام‌تر از جهانی به جهان دیگر برود. علاوه‌ بر این، نبرد نهایی و سرنوشت‌ساز فیلم «غول‌آسا» (Colossal) نه‌ تنها قدرت این هیولا را به خوبی به‌ نمایش می‌گذارد، بلکه قدرت همتایان انسانی آن‌ها را نیز نشان می‌دهد. این فیلم از آن دسته آثاریست که بیننده به‌ دلیل مضامین پیچیده‌ی داستانی و شخصیت دوست‌ داشتنی و سرگرم‌ کننده‌ی هیولای غول‌پیکرش – در کنار نبردهای هیجان‌انگیزش – حسابی عاشقش می‌شود.

کتاب هیولا اثر آر. ال. استاین

۴. مبارزه‌ی بین کیجو با جیگرها در فیلم «حاشیه‌ی اقیانوس آرام: طغیان» (Pacific Rim Uprising)

نبرد هیولاها در فیلم حاشیه‌ی اقیانوس آرام از عظیم‌ترین سکانس‌های نبرد در تاریخ فیلم‌های سینمایی است

 • کارگردان: استیون اس. ده‌نایت
 • بازیگران: جان بویگا، اسکات ایستوود، رینکو کیکوچی، آدریا آرجونا، چارلی دی
 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۴۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰

جیگرها بیشتر از این‌که هیولا باشند، روبات‌های عظیمی هستند که با انجام عملیات‌های فراانسانی و بزرگ خود جایگاه شایسته‌ای را در این لیست از آن خود کرده‌اند. اولین فیلم فرنچایز «حاشیه‌ی اقیانوس آرام» (RIM Pacific) توانست با صحنه‌های مبارزه‌ی بزرگ و دیدنی‌اش، سروصدای زیادی در این صنعت به‌ پا کند. بیشتر تمرکز فیلم «حاشیه اقیانوس آرام: طغیان» (Pacific Rim Uprising) روی توانایی‌های منحصربه‌فرد هرکدام از اعضای جیگرها و قدرت‌های متمایز هر کایجو (هیولاهای بیگانه‌ی حماسی) است. در صحنه‌ اوج فیلم، بینندگان شاهد درگیری بزرگی بین چندین عضو از این دو جناح می‌شود؛ لحظه‌ای که اصلاً شبیه‌ به یک دعوای ساده نیست و با توجه به قدرت‌های خارق‌العاده‌ای که هردو طرف دارند، می‌توان از آن به‌ عنوان یک نبرد همه‌جانبه میان ماشین‌های غول‌پیکر و بیگانگان قدرتمند یاد کرد.

اکشن فیگور نکا سری Pacific Rim مدل Cherno Alpha
اکشن فیگور نکا سری Pacific Rim مدل Gipsy Danger

۳. مبارزه‌ی بین هالک و ابومینیشن در فیلم «هالک شگفت‌انگیز» (The Incredible Hulk)

هالک در فیلم هالک شگفت‌انگیز هنوز همان غول سبز خشمگینی است که همه او را با این ویژگی‌ها می‌شناسیم

 • کارگردان: لویی لتریر
 • بازیگران: دوارد نورتون، لیو تایلر، تیم راث، ویلیام هرت
 • سال انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

فیلم سینمایی «هالک شگفت‌انگیز» (The Incredible Hulk) که در سال ۲۰۰۸ اکران شد یکی از فیلم‌های ابرقهرمانه‌ای است که ارزشهای آن نادیده گرفته شده‌اند و از زمانی که مارک روفالو نقش هالک را در «دنیای سینمایی مارول» بر عهده گرفت این کم توجهی بیشتر هم شد. البته، همانطور که می‌دانید، در سال‌های اخیر فیلم‌های ابرقهرمانانه‌ی جدید بسیاری با جلوه‌های بصری به‌ روز شده و حرفه‌ای ساخته‌ شده‌اند که کیفیت بسیار بالایی دارند و استاندارهای این ژانر را ارتقا داده‌اند. با این‌ حال، نبرد نهایی میان دو هیولای غول‌پیکر این فیلم، هنوز هم به‌ عنوان یکی از بهترین مبارزات هیولاهای فیلم‌های سینمایی در طول تاریخ به‌ حساب می‌آید. این فیلم برخلاف فیلم‌های جدیدتر هالک در دنیای سینمایی مارول (MCU) که او را شخصیتی هوشمند با ویژگی‌های انسانی نشان می‌دهد – حتی زمانی که به غول سبز تبدیل شده‌ است – بیشتر بر خشم مهار نشدنی و ویژگی‌های هیولایی روزهای ابتدایی این شخصیت تمرکز دارد.

با توجه به شناختی که ما از هالک داریم، او هیولایی قدرتمند است که با توانایی‌های خارق‌العاده‌ی خود، دعوا و مبارزات پرسروصدایی (هرچند کمی احساسی) به‌ پا می‌کند و حتی بزرگ‌ترین هیولاها را تنها با یک ضربه‌ی مشتش از پا درمی‌آورد. اما در این فیلم، با هیولایی به نام ابومینیشن روبرو هستیم که بزرگ‌تر و قدرتمندتر از تمام حریف‌های هالک تا به امروز است، به‌ همین خاطر، مقابله با او چالشی دشوار برای این شخصیت دوست داشتنی خواهد بود. علاوه‌ بر این، قهرمان سبز و بزرگ داستان ما باید از زنی که دوستش دارد نیز در این مبارزه محافظت کند.

اکشن فیگور مدل هالک

۲. مبارزه‌ی بین تیرکس و ایندامینوس رکس در فیلم «دنیای ژوراسیک» (Jurassic World)

فرنچایز پارک ژوراسیک تعدادی از بهترین نبردهای هیولاها در فیلم‌های سینمایی را در خود دارد

 • کارگردان: کالین ترورو
 • بازیگران: کریس پرت، برایس دالاس هاوارد، وینسنت دن آفریو، جیک جانسون، نیک رابینسون
 • سال انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

طرفداران فیلم‌های «پارک ژوراسیک» (Jurassic Park) و «دنیای ژوراسیک» (Jurassic World) معمولاً نه‌ فقط به خاطر حس وحشت مثال زدنی با حضور هیولاهای غول‌پیکر موجود در این فیلم‌ها، بلکه به‌ دلیل وجود موجودات باستانی الهام‌بخش و علاقه به علم و مشاهده‌ی محل زندگی طبیعی آن‌ها است که به این آثار علاقه دارند. همچنین، این جانوران به‌ ظاهر مهار نشدنی، به‌ همان اندازه احساس ناتوانی و ترس را در بیننده ایجاد می‌کند. اگرچه از نظر ساختاری کاملاً طبیعی و باشکوه به نظر می‌آیند، اما باز هیولاهایی هستند که ساخته دست انسانند و این حس دوگانگی در تمامی آن‌ها وجود دارد

هیچ مبارزه‌ای باشکوه‌تر از نبرد میان دو هیولای غول‌پیکر ماقبل تاریخ یعنی تیرکس و ایندامینوس رکس که در فیلم «دنیای ژوراسیک» (Jurassic World) اتفاق می‌افتد در تاریخ فیلم‌های سینمایی وجود ندارد. برخی ممکن است دایناسورها را حیوانات باستانی و ارزشمندی بدانند، اما چون ایندامینوس رکس یک دایناسور واقعی نیست و به‌ دست دانشمندان این پارک با استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های انسانی به‌ عنوان هیولایی ترسناک‌تر و کشنده‌تر از هر دایناسور طبیعی دیگر ساخته شده‌ است، می توان آن را به‌عنوان یک هیولا در این لیست قرار داد. به‌دلیل دستکاری ژنتیکی که روی ایندامینوس رکس انجام گرفته، هیچ شخص و یا جانور دیگری توان مبارزه و نبرد تن‌به‌تن با او را ندارد؛ اما در پایان فیلم، تیم دو نفره‌ی تیرکس غول‌پیکر و قوی با دایناسور دیگری از گونه‌ی ولاسورپتر، با جثه‌ی کوچک‌تر و حیله‌گری‌ خنده‌دارش، یک مبارزه جذاب و نفس‌گیر را به‌ نمایش می‌گذارند که قطعا ارزش یک‌بار تماشا را دارد.

فیگور مدل دایناسور طرح تیرکس کد TD215

۱. مبارزه‌ی بین گودزیلا و کینگ‌ کونگ در فیلم «گودزیلا در برابر کونگ» (Godzilla Vs. Kong)

مبارزه‌ی میان گودزیلا و کینگ گونگ از قدیمی‌ترین نبردهای میان هیولاها در فیلم‌های سینمایی محسوب می‌شود که هنوز هم ادامه دارد

 • کارگردان: آدام وینگارد
 • بازیگران: الکساندر اسکاشگورد، میلی بابی براون، ربکا هال، برایان تایری هنری، شون اوگوری، ایزا گونزالس، جولین دنیسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

لیست نبردهای بین هیولاهای بزرگ و حماسی بدون گودزیلا و کینگ‌ کونگ کامل نخواهد بود، زیرا این دو شخصیت عملاً بنیان‌گذار این صحنه‌ها در سینما بوده‌اند. بنابراین منطقی است که نبرد میان این دو هیولای قدرتمند در صدر لیست باشد. احتمالاً زمانی که صحبت از نبرد بین این دو هیولا می‌شود، خاطرات زیادی از ذهنتان عبور می‌کند، زیرا نبرد بین گودزیلا و کینگ‌ کونگ بیش از یک بار روی پرده‌ی سینما اتفاق افتاده‌ است. اولین نبرد بین این دو با شکست کینگ‌ کونگ، ترک زمین و شروع زندگی جدیدش در جزیره‌ی جمجمه به پایان رسید، اما یک عمر زندگی در این جزیره هم نتوانست از نفرت کونگ نسبت‌ به گودزیلا کم کند و درست زمانی‌ که این دو دوباره در سال ۲۰۲۱ و در فیلم «گودزیلا در برابر کنگ» (Godzilla vs. Kong) مقابل هم قرار گرفتند، دیدیم که چطور بدون هیچ رحم و تعللی به‌ جان هم افتادند.

در این نبرد، گودزیلا و کونگ تا پای جان در پس‌زمینه‌ی منظره‌ی خیره‌ کننده‌ی شب‌های هنگ کنگ باهم جنگیدند؛ درست همان‌ جایی که تنها شعله‌های آبی‌ رنگ خارج شده از دهان گودزیلا و تبر شعله‌ور کونگ این میدان نبرد را روشن می‌کرد. نفرت و خشم بین این دو، ماشین‌ها را له کرد، باعث فرو ریختن آسمان خراش‌ها شد و کل شهر را به ویرانه‌ای خوفناک بدل کرد. اما این نبرد هیجان‌انگیز و کلاسیک در پایان هیچ برنده و بازنده‌ای نداشت و هر دو هیولا با پیکری تقریبا بی‌جان از این میدان نبرد بیرون آمدند. نکته‌ی جالب اما اینست که پس از پایان این نبرد نفس‌گیر، هردوی آن‌ها برای محافظت از انسان‌ها و زمین در مقابل تهدیدی بزرگ‌تر باهم متحد می‌شوند و دوشادوش هم به نبرد دشمن می‌روند.

اکشن فیگور بندای مدل گودزیلا

منبع: moviewebبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما