۱۰ بازی دوبعدی برتر دارک-سولز طور که اعصاب‌تان را به چالش می‌کشند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
بازی Blasphemous

مجموعه دارک سولز (Dark Souls) را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین مجموعه‌ها در تاریخ دنیای گیمینگ دانست. عناوین دارک سولز آنقدر بازی‌های مهمی بودند که به نوعی سبک خود به نام سولزلایک (Souls Like) را پایه گذاری کردند. به این شکل که برخی از بازی‌ها با ویژگی‌های مشابه سری دارک سولز در این دسته قرار می‌گرفتند.

فرام سافتور (From Software) برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ بازی دیمن سولز (Demon Souls) را عرضه کرد. این بازی شروع مجموعه دارک سولز بود و پس از آن ما شاهد ۳ بازی دارک سولز بودیم. در این میان عناوین دیگری مثل بلادبورن (Bloodborne) و سکیرو (Sekiro) نیز وجود داشتند که از داستان اصلی سری سولز پیروی نمی‌کردند. با این حال ویژگی‌های بسیار مشابهی با این مجموعه داشتند. آخرین بازی این مجموعه نیز الدن رینگ (Elden Ring) نام داشت که توانست موفقیت بسیار خوبی کسب کند و لقب بهترین بازی سال ۲۰۲۲ را بدست بیاورد.

بازی‌های دارک سولز به شکل سوم شخص و در سبک نقش آفرینی هستند. یکی از نکات مهم که باعث می‌شود این عناوین دشوار باشند، سه بعدی بودن عناوین دارک سولز است. تا الان نیز اکثر عناوینی که در سبک سولزلایک ساخته‌شده‌اند، سه بعدی هستند. با این حال اگر توجه کنید، عناوین سولز لایک زیادی به شکل دو بعدی داریم که کیفیت خوبی هم دارند.

دیدگاه گیمرهای جدید نسبت به سبک ۲ بعدی چندان مثبت نیست. در صورتی که این سبک نیز دنیای خود را داشته و عناوین بسیار جالبی در آن وجود دارند. از شاهکارهای سبک دو بعدی می‌توان به تراریا (Terraria) و استاردو ولی (Stardew Valley) اشاره کرد. دو بازی ذکر شده در سبک سولز لایک نیستند ولی در این سبک نیز عناوین دو بعدی بسیار جذابی وجود دارند.

بحث اصلی اینجاست که به طور کلی مبارزه در حالت دو بعدی راحت‌تر از سه بعدی است. به همین دلیل این عناوین به اندازه مجموعه دارک سولز دشوار نیستند. با این حال داستان و فضای به شدت زیبای این بازی‌ها باعث شده که ما شاهد بازی‌های دو بعدی بسیار زیبایی در سولزلایک باشیم. حال با بهترین عناوین دو بعدی سولز لایک با ما همراه باشید.

۱۰. تایتان سولز (Titan Souls)

شرکت سازنده: Acid Nerve
سال عرضه: ۲۰۱۵
پلتفرم: Playstation 4, Playstation Vita, Windows

بهترین بازی دو بعدی دارک سولز

با وجود نامی نزدیک به مجموعه دارک سولز، بازی تایتان سولز یک عنوان بسیار خاص است. تایتان سولز یک عنوان مستقل بوده و یکی از بهترین عناوین این سبک نیز هست. شما باید یک کماندار بسیار آرام را کنترل کرده و تلاش کنید تا از دنیای تاریک این بازی خارج شوید. غولآخرهای (Boss) مختلفی نیز در بازی وجود داشته که مبارزات را برای شما چالش برانگیز می‌کنند.

نکته اینجاست که مبارزه با این دشمنان تنها با استفاده از تیر و کمان دشوار است. با این حال دشوار بودن یکی از ویژگی‌های مهم سبک سولزلایک است. نکته اینجاست که اگر شما یک اشتباه کوچک کنید، باید به ابتدای بازی بازگردید. تایتان سولز از لحاظ بصری و طراحی گیم‌پلی به شدت زیباست. همینطور اینکه این بازی می‌تواند یک چالش بسیار خوبی را در قالب یک عنوان ساده به کاربران ارائه بدهد.

۹. از خود گذشتگی تاریک (Dark Devotion)

شرکت سازنده: Hibernian Workshop
سال عرضه: ۲۰۱۹
پلتفرم: Playstation 4, Xbox One, Windows, Nintendo Switch

بازی از خودگذشتگی تاریک یکی دیگر از عناوینی است که یک مبارزه چالش برانگیز را به شما ارائه می‌دهد. این بازی به شدت شما را درگیر کرده و از طرفی اکشن آن شما را مجذوب خواهد کرد. همینطور اینکه از خود گذشتگی تاریک پلتفرمینگ بسیار خوبی هم دارد که باعث می‌شود حرکات شما کاملاً قابل اطمینان باشد.

در زمینه داستانی این بازی کمی ضعیف عمل می‌کند. با این حال این موضوع را با مبارزات بسیار جذاب و دشوار جبران می‌کند. در اصل شما باید موارد بسیار زیادی را مدیریت کنید و حواستان به چندین چیز مختلف باشد. همین باعث می‌شود تا این بازی یک تجربه دارک سولز دو بعدی واقعی باشد. در بازی از خود گذشتگی تاریک محتوای زیادی وجود دارد. شما می‌توانید کرکتر خود را ارتقاء داده و از ابزار مختلفی استفاده کنید. نتیجه کار با دنیای بسیار زیبا، یک عنوان مهیج و البته دشوار است.

Dark Devotion

۸. بلسفموس (Blasphemous)

شرکت سازنده: Team 17
سال عرضه: ۲۰۱۹
پلتفرم: Xbox One, Playstation 4, Windows, Nintendo Switch

Blasphemous

بازی بلسفموس یکی از عناوین بسیار خاص و زیبا است. این بازی بسیار سریع بوده و مبارزات نیز در آن جذاب است. دنیای بازی نیز به شدت زیبا و تاریک طراحی شده و همین موضوع بلسفموس را بسیار جذاب می‌کند. مبارزات در این بازی در عین سریع و مهیج بودن، دشوار هستند. داستان بازی نیز چیزی است که به راحتی شما را به فکر فرو خواهد برد.

مانند عناوین سری سولز، شما باید کرکتر اصلی خود را ارتقاء داده و تلاش کنید با حرکات جدید وارد مبارزات شوید. سیستم ارتقاء بازی به گستردگی عناوین سری سولز نیست ولی به اندازه‌ای است که در مبارزات کاربردی باشد. شرکت سازنده نیز در این مدت بلسفموس را ارتقاء داده و آن را بهتر از نسخه اولیه کرده است. به این شکل که ما شاهد مراحل و غولآخرهای جدیدی هستیم که باعث شده بلسفموس ارزش تجربه دوباره را داشته باشد.

۷. گرایم (Grime)

شرکت سازنده: Clover Bite
سال عرضه: ۲۰۲۱
پلتفرم: Playstation 5, Playstation 4, Xbox One, Xbox Series S and X, Windows, Nintendo Switch

Grime

بازی گرایم در اصل یک عنوان ۲.۵ بعدی است. همینطور اینکه این بازی از تقلید از سری سولز هیچ ترسی ندارد. به همین دلیل مبارزات در گرایم به شدت دشوار بوده و پلتفرمینگ در آن نیز خاص است. چیزی که این بازی را از عناوین دیگر جدا می‌کند، این است که ارزش ارز داخل بازی پس از مرگ زیاد می‌شود. به همین دلیل شما پس از مرگ می‌توانید به خوبی کرکتر خود را ارتقاء داده و دوباره به مبارزه بپردازید. این بازی کاربر را تشویق می‌کند تا از سیستم‌های مختلف برای کرکتر خود استفاده کند و سلاح‌های متفاوتی را به کار بگیرد. همینطور اینکه از مجازات شدن نترسد.

مانند سیستمی که در بازی بلادبورن وجود داشت، سلاح شما در گرایم نیز می‌تواند تغییر کند. به این شکل که سلاح‌های داخل این بازی می‌توانند تبدیل به یک سلاح دیگر شده و در مبارزات تنوع ایجاد کنند. همین باعث می‌شود که مبارزات در بازی گرایم بسیار خاص و متنوع باشند. این نکته به شدت اهمیت دارد به دلیل اینکه مبارزات در این بازی بسیار زیاد هستند و نباید خسته کننده باشند.

۶. ویجیل: طولانی‌ترین شب (Vigil: The Longest Night)

شرکت سازنده: Glass Heart Games
سال عرضه: ۲۰۲۰
پلتفرم: Windows, Nintendo Switch

Vigil: The Longest Night

بازی ویجیل را نمی‌توان یک عنوان اصیل سولز لایک دانست. با این حال این بازی موارد بسیار زیادی دارد که آن را لایق حضور در این لیست می‌کند. مبارزات در این بازی شما را به خشن بودن تشویق کرده و نمی‌گذارند شما حالت تدافعی بازی کنید. از لحاظ جلوه‌های بصری ویجیل تاریک و جذاب بوده و از طرفی دارای دنیای بسیار جالبی است. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که این بازی موارد مشابه زیادی با بازی بلادبورن دارد.

داستان بازی ویجیل به شدت زیبا است. به حدی که شما تا انتهای بازی فکرتان درگیر اتفاقات داخل بازی خواهد بود. مراحل بازی نیز بسیار درگیر کننده بوده و یکی از نکات مثبت این بازی است. برخی از مراحل این بازی با مراحل بسیار خوب سری دارک سولز رقابت می‌کند. مبارزه با غولآخر نیز در این بازی بسیار چشمگیر است. به طور کلی بازی ویجیل یک عنوان دشوار ولی پاداش دهنده است. تجربه‌ای که در عین اینکه نمی‌خواهید ادامه دهید، نمی‌توانید آن را رها کنید. مانند چیزی که در سری سولز وجود دارد.

۵. اندر لیلیز: آرامش شوالیه‌ها (Ender Lilies: Quietus of The Knights)

شرکت سازنده: Adglobe
سال عرضه: ۲۰۲۱
پلتفرم: Playstation 4, Playstation 5, Xbox Series X and X, Xbox One, Windows, Nintendo Switch

Ender Lilies: Quietus of The Knights

بازی اندر لیلیز از هر دو بازی دارک سولز و هالو نایت (Hollow Knight) الهام گرفته تا مبارزات جذابی را بسازد. این بازی دو بعدی دارای پلتفرمینگ بسیار جذابی بوده و از طرفی روی مبارزات هم تمرکز دارد. از لحاظ طراحی ظاهری بازی اندر لیلیز به شدت زیبا بوده و ظاهر بسیار جذابی دارد.

بازی در سبک مترویدوینیا (Metroidvania) بوده و دارای لول‌های مختلف است. در بازی اندر لیلیز توانایی‌های مختلفی وجود داشته ولی راه بدست آوردن ‌آن‌ها بسیار خاص است. شما با شکست دادن دشمنان توانایی‌های آن‌ها را بدست آورده و باید استراتژی بازی خود را بر اساس آن تنظیم کنید. با پیشرفت در بازی شما می‌توانید این توانایی‌ها را دسته بندی کرده و آن‌ها را ارتقاء دهید. مبارزات در این بازی بسیار جذاب بوده و غولآخرها نیز سطوح مختلف دارند. همه این موارد باعث شده تا بازی اندر لیلیز یک تجربه دو بعدی بسیار مهیج و مشابه با دارک سولز باشد.

۴. گامبیت مرگ: بعد از زندگی (Death’s Gambit: Afterlife)

شرکت سازنده: White Rabbit
سال عرضه: ۲۰۱۸
پلتفرم: Playstation 4, Xbox One, Windows, Nintendo Switch

Death's Gambit

بازی بعد از زندگی یک نسخه دوباره طراحی شده از عنوان اصلی گامبیت مرگ بود که در سال ۲۰۱۸ عرضه شد. نسخه بعد از زندگی به طور کامل سیستم بازی را از نو طراحی کرده و مکانیک‌های جدیدی به بازی معرفی می‌کند. از طرفی لول‌ها و دشمنان بازی نیز بیشتر شده که تنوع را در بازی به شدت گسترش می‌دهد.

بازی در اصل یک عنوان اکشن و پلتفرمر است. با این حال گامبیت مرگ تمرکز بسیار زیادی روی مبارزات داشته و حالت مترویدوینیا دارد. بازی زندگی بعد از مرگ لول‌های جدیدی به بازی اضافه کرده و همین باعث شده که دنیای آن نیز گسترش پیدا کند. بازی گامبیت مرگ یک عنوان بسیار دشوار بوده و شما باید کرکتر خود را ارتقاء دهید تا بتوانید در بازی پیشرفت کنید.

۳. سلول‌های مرده (Dead Cells)

شرکت سازنده: Motion Twin
سال عرضه: ۲۰۱۶
پلتفرم: Playstation 4, Xbox One, Windows, Nintendo Switch, iOS, Android

Dead Cells

بازی سلول‌های مرده در زمان عرضه با استقبال بسیار خوبی روبرو شد. این بازی یکی از بهترین عناوین ساخته شده در سبک دو بعدی بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد. سلول‌های مرده در سبک سولز لایک و روگ لایک بوده که باعث می‌شود دشواری آن چندین برابر شود. مراحل بازی به طور رندوم چیده شده و شما باید تلاش کنید تا سریع‌ترین واکنش‌ها را به دشمنان نشان دهید.

با این سبک بازی شما اصلاً از آن خسته نخواهید شد و همواره به تجربه دوباره سلول‌های مرده می‌پردازید. مبارزات در بازی بسیار مهیج و دقیق بوده و شرکت سازنده تلاش بسیار زیادی کرده تا آن‌ها را متنوع کند. شما برای پیشرفت در این بازی باید از خلاقیت خود استفاده کرده و تلاش کنید تا ابزار مختلف را به کار بگیرید. در این مدت نیز شرکت سازنده پشتیبانی بسیار خوبی از بازی کرده و توانسته طرفداران بسیار زیادی بدست بیاورد. بازی سلول‌های مرده از دیدگاه بسیاری از افراد یکی از بهترین عناوین روگ لایک ساخته شده در تاریخ است.

۲. نمک و محراب (Salt and Sanctuary)

شرکت سازنده: Ska Studios
سال عرضه: ۲۰۱۶
پلتفرم: Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Windows, Playstation Vita

Salt and Sanctuary

بازی نمک و محراب یکی از عناوین دو بعدی‌ای است که به شدت از عناوین سری سولز الهام گرفته است. با این حال این بازی خجالتی از این موضوع نداشته و به بهترین نحو موارد آموخته خود را به نمایش می‌گذارد. ظاهر بازی حالت کارتونی داشته و بسیار ساده است. با این حال این سادگی به طور کامل با دشواری بازی در تضاد است. همینطور اینکه دنیای بازی بسیار گسترده بوده که باعث می‌شود بازیکنان در آن گم بشوند.

مبارزات در این بازی بسیار دشوار و عمیق است. این موضوع در کنار سلاح‌های متنوع باعث می‌شود سیستم مبارزه در بازی نمک و محراب بسیار خاص باشد. شما نباید از امتحان کردن در این بازی بترسید. به دلیل اینکه از تنوع در این بازی استقبال شده و شما برای پیشرفت باید بسیار خلاق باشید. همین باعث شده تا بازی شباهت زیادی به سری سولز داشته و تجربه لذت بخشی را به کاربران انتقال دهد.

۱. شوالیه‌ی توخالی (Hollow Knights)

شرکت سازنده: Team Cherry
سال عرضه: ۲۰۱۷
پلتفرم: Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Windows, Android, iOS

Hollow Knight

بازی شوالیه‌ی توخالی یکی از بهترین عناوین مستقل ساخته شده در تاریخ بازی‌های ویدئویی است. این بازی یک ماجراجویی بسیار لذت بخش در دنیایی بسیار زیبا بوده و مبارزات جذابی دارد. بازی شوالیه توخالی قطعاً از عناوین سری سولز الهام گرفته است ولی از آن‌ها ساده‌تر است. با این حال حرکات در این بازی بسیار سریع بوده و همین باعث شده روند بازی اصلاً خسته کننده نباشد.

بازی شوالیه توخالی دارای کاراکترهای مختلف است. از طرفی هر کدام به شما یک مأموریت خاص داده و همینطور اینکه کاراکتر شما نیز قابل ارتقاء است. شما تمامی جوانب بازی مثل جادو یا سلاح‌ها را می‌توانید ارتقاء دهید. بازی شوالیه‌ی توخالی یک عنوان بسیار گسترده است. همین باعث می‌شود تا بازی آن عمق بیشتری پیدا کرده و جذابیت آن چندین برابر شود. داستان شوالیه‌ی توخالی نیز به حدی جذاب است که شما را تا انتها به فکر فرو می‌برد.

حال نظر شما چیست؟ آیا عنوان دو بعدی‌ای وجود دارد که لیاقت حضور در این لیست را داشته باشد ولی نباشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایتبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما