پرینت سه‌بعدی پوست برای درمان زخم‌های عمیق به زودی ممکن می‌شود

امیرحسین میرزایی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۴ 24 جولای 2018
پرینتر زیستی

محققان یک پرینتر سه‌بعدی قابل حمل ساخته‌اند که می‌تواند لایه‌هایی بسیار باریک از پوست و بافت را روی بدن پرینت کند تا به درمان زخم‌های عمیق، کمک کند. این پرینتر سه‌بعدی جدید توسط محققان دانشگاه تورونتو طراحی و ساخته شده است. طبق ادعای این محققان، پرینتر سه بعدی ساخته‌ی آن‌ها اولین پرینتر دنیاست که می‌تواند بافت زنده پرینت کند؛ نکته‌ی جالب این جاست که عمل پرینت کردن زیر دو دقیقه تمام می‌شود.

دستگاه جدید ساخته شده، کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد و به سادگی هم می‌توان از آن استفاده کرد.

نتایج تحقیقات این پژوهشگران در نشریه‌ی Lab on a Chip منتشر شده است؛ این نتایج از تلاش آن‌ها برای کمک کردن به بیماران سوختگی با دستگاه جدیدشان می‌گوید. با این حال، افرادی که از زخم‌های عمیق پوستی هم رنج می‌برند، می‌توانند از پرینتر جدید استفاده کنند.

زخم‌هایی که هر سه لایه‌ی پوست یعنی اپیدرمی، درمی و هیپودرمی را تحت تاثیر قرار داده‌اند، برای پوشش نیازمند اهدای پوست هستند؛ موضوعی که همیشه هم در دسترس نیست.

پرینتر سه بعدی بافت

دکتر «اکسل گونتر» (Axel Guenther)، پژوهشگر ارشد این پروژه، درباره‌ی پرینترهای سه بعدی فعلی گفته است: «پرینترهای زیستی امروزی، بسیار بزرگ هستند، سرعت پایینی دارند و هم‌چنین گران‌قیمت هستند.»

در حالی که دستگاه جدید ساخته شده، کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد و به سادگی هم می‌توان از آن استفاده کرد.

پرینتر ساخته شده شبیه به یک ابزار چسب است، ولی به جای چسب،‌ بافت تولید می‌کند. بافت تولید شده نوارهایی از جنس پروتئین‌های کولاژن و فیبرین هستند؛ پروتیئن‌هایی که در درمان زخم نقش ایفا می‌کنند.

منبع: Sky News

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. امین امین

  چرا هیچ حرفی از شخص ایرانی در این پروژه نیست؟ خیلی عادیه این موضوع؟

 2. علی علی

  بازم ایرانی باید نقش داشته باشه

  نوید (نوشته شده روی لباس دکتر)

  1. علی علی

   اکسل گونتر سمت چپی و نوید حکیمی وسطیه هست

   “Their research, led by Navid Hakimi (MIE PhD candidate) under the supervision of Professor Axel Guenther (MIE, IBBME), and in collaboration with Dr. Marc Jeschke, director of the Ross-Tilley Burn Centre at Sunnybrook Hospital, was recently”