دختر نخستین فضانورد آمریکایی با پرواز بلو اوریجین به فضا رفت

۲۲ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
سرنشین‌های فضایی مأموریت NS-19 بلو اوریجین

فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین در مأموریت گردشگری NS-19 مسافران جدیدی ازجمله مایکل استراهان، مجری برنامه‌ی صبح بخیر آمریکا و لورا شپرد دختر نخستین فضانورد آمریکایی را به فضا برد.

بلو اوریجین با موفقیت نخستین گروه ۶ نفره‌ی کپسول فضایی خود را به فضا برد. در این رویداد تاریخ‌سازی دیگری هم انجام شد و برای نخستین بار یک پدر و فرزند با هم به فضا رفتند. «مایکل استراهان» (Michael Strahan) مجری صبح بخیر آمریکا و «لورا شپرد» (Laura Shepard) دختر نخستین فضانورد آمریکایی ازجمله‌ی این سرنشینان بودند و «دیلن تیلور» (Dylan Taylor)، «ایوان دیک» (Evan Dick) و «لین بس» (Lane Bess) و «کامرون بس» (Cameron Bess) هم با خرید بلیت این پرواز به فضا رفتند.

استراهان پس از بازگشت از تجربه‌ی شگفت‌انگیز خود گفت. او افزود: «سورئال بود… باورنکردنی بود، حتی توصیفش سخت است. پردازش آنچه گذشت کمی طول می‌کشد اما بهتر از این نمی‌توانست پیش برود.»

موشک تک مرحله‌ای «نیو شپرد» (New Shepard) روز گذشته ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) در ساعت ۱۰:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۳۰ به وقت تهران) از سایت پرتاب بلو اوریجین در ون هرن تگزاس به پرواز درآمد و در سفری ۱۰ دقیقه‌ای خدمه را به ارتفاع ۱۰۶ کیلومتری و بالای خط کارمن به‌عنوان مرز بین‌المللی درنظر گرفته شده برای فضا رساند.

پس از این مرحله، کپسول سرنشین‌دار که «گام نخست آر‌اس‌اس» (RSS FIrst Step) نامیده می‌شود، با استفاده از سه چتر نجات بزرگ و روشن کردن مجدد موتورها رو به پایین، سرعت خود را کاهش داد و با موفقیت بر سکوی فرود نشست.

در این پرواز استراهان با قد ۱۹۶ سانتی‌متر رکورد تازه‌ای را به‌عنوان بلندقدترین فردی که به فضا سفر کرده است، ثبت کرد. این قهرمان سوپر بول، هم‌اکنون مجری برنامه‌ی صبح بخیر آمریکا در شبکه‌ی ABC است. رکورد قبلی گینس با ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی‌متر) کم‌تر به‌طور مشترک در اختیار فضانوردان ناسا، «جیمز فن هوفتن» (James van Hoften) و «جیم ودربی» (Jim Wetherbee) بود.

پرتاب فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین در مأموریت NS-19

پرتاب فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین در مأموریت NS-19
Creit: Blue Origin

«بلو اوریجین» (Blue Origin) برای سفر با این پرواز به استراهان کمک‌هزینه‌ی مالی ارائه کرده بود که او هم به نوبه‌ی خود به «باشگاه پسران و دختران» کمک مالی کرد. او اما نخستین شخصیت خبری تلویزیونی نیست که به فضا می‌رود. این عنوان در اختیار «تویوهیرو آکیاما» (Toyohiro Akiyama) است که به‌عنوان خبرنگار «سامانه‌ی پخش توکیو» (TBS) در سال ۱۹۹۰ به ایستگاه فضایی «میر» (Mir) روسیه سفر کرد.

با این وجود می‌توان استراهان را نخستین روزنامه‌نگاری دانست که یک پرواز زیرمداری را تجربه کرده است. او همچنین اکنون در میان ۳۸ نفری که با یک جهش به فضا رفته‌اند، نخستین سیاهپوست است. شانزده فضانورد سیاهپوست دیگری که تاکنون به فضا رفته‌اند در مأموریت‌هایی حضور داشته‌اند که بسیار بالاتر و سریع‌تر از استراهان بوده‌اند و وارد مدار زمین شده‌اند.

نخستین فرد آمریکایی که به فضا رفت، «آلن شپرد» (Alan Shepard) پدر چرچلی بود که ۶۰ سال پیش در ۵ می ۱۹۶۱ از زمین بلند شد. به احترام او اکنون پرتابگر بلو اوریجین نیو شپرد نام گرفته است. چرچلی اکنون دومین نسل فضانوردان آمریکایی و نخستین دختر یک مسافر فضا محسوب می‌شود. او در این پرواز میهمان بلو اوریجین بود. او گفت: «احساس می‌کنم به‌نوعی راه پدرم را دنبال می‌کنم.» در این پرواز لین بس سرمایه‌دار آمریکایی و فرزندش کامرون نخستین والد و فرزندی بودند که با هم به فضا رفتند. کامرون همچنین نخستین فرد پان‌جنسیتی سفر کرده به فضا لقب گرفت.

مأموریت NS-19 هر کدام پنجمین پرواز را برای کپسول و تقویت‌کننده‌ی قابل بازیابی رقم زدند. این نوزدهمین پرواز موفق نیو شپرد از سال ۲۰۱۵، ششمین پرواز امسال و سومین پرواز سرنشین‌دار بلو اوریجین بود. این پرواز به مسافر قبلی بلو اوریجین «گلن دو وریس» (Glen DeVries) تقدیم شد که کمتر از یک ماه پس از سفر به فضا در مأموریت NS-18 که همراه با ویلیام شاتنر انجام شد، در ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) طی یک سانحه‌ی هوایی جان باخت.

عکس کاور: سرنشین‌های فضایی مأموریت NS-19 بلو اوریجین
Credit: Blue Origin

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه