بلو اوریجین طی پرتاب آزمایشی خود یک مانکن را با موفقیت به زمین بازگرداند

۲۵ دی ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۰ ۲۷ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مأموریت NS-14 فضاپیما و کپسول نیو شپرد شرکت بلو اوریجین

ساعتی پیش بلو اوریجین تازه‌ترین آزمایش پرتاب خود را در مسیر توسعه‌ی فضاپیمای بازگشتی نیو شپرد، با موفقیت پشت سر گذاشت. این بار یک مانکن هم به‌عنوان سرنشین نمایشی این پرواز حضور داشت.

موشک و کپسول فضایی «نیو شپرد» (New Shepard) بلو اوریجین در ساعت ۱۱:۱۷ به وقت محلی (۲۰:۴۷ به وقت تهران) از تأسیسات شرکت در غرب تگزاس بلند شد تا یک آزمایش دیگر را برای ارزیابی پیشرفت کارایی موشک و کپسول خدمه پشت سر بگذارد. این پرواز در نهایت پس از دستیابی به ارتفاع بیش از ۱۰۰ کیلومتری و بازگشت به سوی زمین، با موفقیت بر روی سکو نشست و کپسول هم دقایقی بعد با باز شدن چترهای نجات فرود آمد.

در این پرواز که با نام مأموریت NS-14 شناخته می‌شود، علاوه بر مجموعه‌ی موشک و کپسول، «مانکن اسکای‌واکر» هم به‌عنوان سرنشین نمایشی پرواز حضور داشت. نام این مانکن از «آناکین اسکای‌واکر» (Anakin Skywalker) برگرفته شده است که کودکی‌های «دارث ویدر» (Darth Vader) شخصیت اصلی مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» (Star Wars) از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ است.

اما این مأموریت چیزی بیش از داستان‌های علمی-تخیلی بود، زیرا «بلو اوریجین» (Blue Origin) این آزمایش‌ها را در مسیر توسعه‌ی فضاپیمای قابل بازیابی خود انجام می‌دهد و قصد دارد گردشگران پردرآمد را به فضا بفرستد. این شرکت هنوز تاریخ پروازهای گردشگری به فضا یا حتی فروش بلیت را اعلام نکرده، اما از هم‌اکنون به فکر تجربه‌ی مشتریان است.

بلو اوریجین در بیانیه‌ای گفت: «ارتقای فضاپیما در این آزمایش، شامل بهبود ویژگی‌های محیطی مانند آکوستیک و تنظیم دما در داخل کپسول، نمایشگر خدمه‌ی پرواز و بلندگوها با میکروفون و دکمه‌ی مکالمه برای هر صندلی است. این مأموریت همچنین تعدادی از سیستم‌های هشدار ارتباطی و ایمنی فضانوردان را آزمایش خواهد کرد. کپسول فضاپیما با شش صندلی، از جمله یک صندلی که مانکن اسکای‌واکر روی آن قرار گرفت، مجهز شده بود.»

فرود کپسول بلو اوریجین در مأموریت NS-14

فرود کپسول بلو اوریجین در مأموریت NS-14
Credit: Blue Origin

علاوه بر برنامه‌های شرکت بلو اوریجین برای سفرهای تجاری به فضا، باشگاه غیرانتفاعی این شرکت هم قصد دارد ۵۰۰۰۰ کارت پستال دانش‌آموزی را به فضا ارسال کند که تعدادی از آن‌ها طی پرتاب امروز در در جیب‌های مانکن اسکای‌واکر قرار گرفته بود. این سومین دسته از کارت پستال‌های دانش‌آموزی بود که در پروازهای فضایی قرار می‌گیرند و دانش‌آموزان می‌توانند از طریق «باشگاه آینده» بلو اوریجین در برنامه‌های بعدی مشارکت داشته باشند.

پرواز آزمایشی قبلی نیو شپرد بلو اوریجین (NS-13) در ماه اکتبر (مهر) انجام شده بود که باز هم یک فرود عمودی بی‌عیب‌ونقص را برای موشک قابل استفاده‌ی مجدد این شرکت به نمایش گذاشت.

شرکت بلو اوریجین در سال ۲۰۰۰ توسط مدیر عامل آمازون، جف بزوس که اکنون «ایلان ماسک» مدیرعامل تسلا در فهرست ثروتمندان جهان از او پیش افتاده است، تأسیس شد تا مسافران تجاری را به پروازهای زیرمداری بفرستد. علاوه بر «نیو شپرد» یک فضاپیمای جانشین با نام «نیو گلن» (New Glenn) هم برای پروازهای مداری این شرکت در دست ساخت است. در ماه دسامبر، ناسا New Glenn را به فهرست موشک‌های احتمالی خود برای مأموریت‌های آینده اضافه کرد.

عکس کاور: مأموریت NS-14 فضاپیما و کپسول نیو شپرد شرکت بلو اوریجین

Credit: Blue Origin

منبع: Space

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar عباس

    بسیار عالی