اسکرات «عصر یخبندان» بالاخره در آخرین انیمیشن کمپانی بلواسکای به بلوطش رسید

۲۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰ ۲ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

گروهی از کارکنان استودیو «آسمان آبی» (Blue Sky) به دنبال تعطیلی استودیو، انیمیشن کوتاهی را منتشر کردند تا از این طریق با طرفداران سری «عصر یخبندان» (ice age) خداحافظی کنند. یک سال پس از تعطیلی رسمی استودیو آسمان آبی، این استودیو آخرین کار خودش را منتشر کرد. این پروژه در قالب شش فیلم کوتاه با نقش‌آفرینی نماد مشهور و محبوب سری «عصر یخبندان» بود. عنوان این پروژه «عصر یخبندان: داستان‌های اسکرات» (Ice Age: Scrat Tales) بود و در حالی که این فیلم‌های کوتاه امروز در شبکه دیزنی‌پلاس (Disney+) به نمایش درآمدند، یک انیمیشن دیگر هم به دنبالشان در اینترنت پخش شد و پایان باشکوهی برای استودیو رقم زد. بله؛ بالاخره اسکرات به بلوط عزیزش رسید!

این انیمیشن کوتاه در کانال یوتیوبی به نام «پایان» (finale) منتشر شد که تنها ویدیوی کانال هم همین ویدیوست. توضیحات ویدیو این بود: «در آخرین روزهای استودیوی آسمان آبی، گروه کوچکی از هنرمندان دور هم جمع شدند تا برای آخرین بار با هم همکاری کنند. این انیمیشن خداحافظی‌ست، فرجامی به شیوه خودمان.»

چیزی که این انیمیشن کوتاه را به یاد ماندنی و در عین تلخی شیرین می‌کند، این است که به طور بی‌نقصی ما را به اولین پلان اولین فیلم استودیوی آسمان آبی برمی‌گرداند، بله! اولین فیلم عصر یخبندان که دقیقا ۲۰ سال قبل منتشر شد و ما در آن برای اولین بار با سنجاب محبوب این سری آشنا شدیم و تماشایش کردیم که روی صفحه‌های نمایش یورتمه می‌رود و به دنبال مکانی برای پنهان کردن بلوطش می‌گردد. چیزی که به‌عنوان یک مقدمه بامزه برای آشنا کردن مخاطب با دنیای منجمد عصر یخبندان شروع شد، در نهایت به جدال دائمی اسکرات و سرنوشت برای دست‌یابی به بلوطش در فیلم‌های بعدی گسترش پیدا کرد. اسکرات برای نگه داشتن و رسیدن به این بلوط منفجر شد، یخ زد، به اعماق زمین سقوط کرد و حتی به فضا پرتاب شد! و حالا در این انیمیشن کوتاه، بالأخره همان بلوط را می‌خورد. پایانی بهتر از این سراغ دارید؟

از همان مقدمه به بعد، چشم تماشاگران به این سنجاب بخت‌برگشته بود که انواع و اقسام بدشانسی‌ها و حادثه‌ها برایش رخ می‌داد. تمام فیلم‌های عصر یخبندان شامل یک خط داستانی مختص اسکرات می‌شود که با داستان شخصیت‌های اصلی متفاوت است، هرچند هر از گاهی اسکرات و باقی شخصیت‌ها به هم برخورد می‌کنند و راهشان به هم می‌رسد. معمولا داستان اسکرات ساده است؛ یا می‌خواهد بلوطش را پس بگیرد یا قصد دارد ازش دربرابر هیولاهای گرسنه مراقبت کند یا اینکه دنبال جایی برای دفن کردنش می‌گردد. با تمام بدبیاری‌ها و خطرهای عجیب و غریبی که این سنجاب را رها نمی‌کند، او باز هم به لطف اراده‌اش نجات پیدا می‌کند و به زندگی ادامه می‌دهد. شاید برای همین هم هست که در تمام فیلم‌های عصر یخبندان تماشاگران با اشتیاق او را دنبال کرده‌اند.

از ابتدا تا انتها صداپیشگی اسکراتِ سنجاب به‌دست کریس ویج انجام شده است. ویج جدا از صداپیشگی این سنجاب پشمالو، بیشتر به خاطر اینکه یکی از مؤسسان استودیوی آسمان آبی است شناخته می‌شود. او همچنین کارگردان عصر یخبندان، ربات‌ها (Robots)، حماسه (Epic) و وانت‌های غول‌آسا (Monster Trucks) هم بوده است. در سال ۲۰۰۲ ویج طی یک مصاحبه درباره اولین حضور اسکرات در اولین فیلم عصر یخبندان گفت: «سکانس اسکرات از این احساس من به وجود امد که منظره باید شخصیت داشته باشد و خودش به طور مستقل یک شخصیت باشد. عصر یخبندان به خودی خود باید در فیلم حضور می‌داشت و یک موجود بدبخت را به وحشت می‌انداخت، موجودی که همان اسکرات بود.»

زمان با اسکرات به هیچ وجه مهربان نبوده است. این سنجاب کوچک با یخچال‌های طبیعی، صاعقه، زمین درحال فروپاشی دست و پنجه نرم کرده و تقریبا تمام عناصر طبیعت و نمایندگانش علیه او بوده‌اند. برای همین هم هست که این آخرین انیمیشن کوتاه آن‌قدر خاص است. برای یک بار هم که شده هیچ حواس‌پرتی‌ به‌خصوصی وجود ندارد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و اسکرات هیچ عذابی متحمل نمی‌شود. تنها چیزی که وجود دارد اسکرات است که به بلوطش رسیده و دارد با آسایش و آرامش آن را می‌جود و برای اولین و آخرین بار از آن لذت می‌برد. برای استودیوی آسمان آبی این پایان دورانش است، اما برای کسانی که با تلاش بسیار در پس پرده‌های این استودیو کار می‌کردند، این تنها پایان یکی از فصل‌های به یاد ماندنی و خاص حرفه‌شان است که حالا حالاها ادامه دارد.

منبع: MOVIEWEB

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar نوژا

    بلاخره 😂