بی‌ام‌و خودروی الکتریکی پرچم‌دار خود را با نام iX معرفی کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
BMW-Electric-iX

بی‌ام‌و از خودروی الکتریکی نسل بعدی خود با نام شاسی‌بلند iX با برد بیش از ۴۸۰ کیلومتر (۳۰۰ مایل) و طراحی داخلی مینیمال و جذاب رونمایی کرد.

خودروی الکتریکی iX پرچم‌دار فناوری بی‌ام‌و محسوب می‌شود و این یعنی دارای مجموعه‌ای ازچندین فناوری است که در وسایل نقلیه‌ی آینده‌ی این خودروساز آلمانی عمدتا با پیشرانه‌ی الکتریکی و رابط کاربری راننده ارائه خواهد شد.

BMW-Electric-iX

بی‌ام‌و آی‌ایکس (iX) الکتریکی، در زیرمجموعه‌ی i این شرکت که به تولید وسایل الکتریکی اختصاصی دارد تولید شده و نخستین وسیله‌ی نقلیه خواهد بود که از نسل پنجم فناوری مقیاس‌پذیر خودروهای الکتریکی این شرکت برخوردار است. این یعنی بی‌ام‌و می‌تواند آن را متناسب با وسایل نقلیه در اندازه‌ها و کاربردهای گوناگون تنظیم کند. بی‌ام‌و iX در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ در کارخانه‌ی «دینگلفینگ» (Dingolfing) این شرکت واقع در باواریای جنوبی در آلمان تولید خواهد شد و قرار است از اوایل سال ۲۰۲۲ به آمریکا برسد.

اندازه‌ی باتری بی‌ام‌و iX هنوز مشخص نشده است اما به گفته‌ی شرکت، این خودروی الکتریکی با هر ۱۰ دقیقه شارژ قادر است ۱۲۰ کیلومتر (۷۵ مایل) را بپیماید. باتری را می‌توان در کمتر از ۴۰ دقیقه از ۱۰ تا ۸۰ درصد شارژ کرد و برای شارژ آن از صفر تا ۱۰۰ درصد، توسط یک ایستگاه شارژ ۲ کیلووات، ۱۱ ساعت زمان نیاز است.

بی‌ام‌و قیمت پیشنهادی این خودرو را اعلام نکرده است اما با توجه به شباهت‌های آن با خودروی شاسی‌بلند X5 که با قیمت پیشنهادی ۵۹ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش می‌رسد و همچنین هزینه‌های اضافی تولید باتری، به‌نظر می‌رسد احتمال اینکه iX با قیمت ۷۰ هزار دلار یا بیشتر به مشتریان فروخته شود بسیار زیاد است.

v
BMW-Electric-iX

اما شاید واضح‌ترین نکته‌ی بیان نشده، توانایی رانندگی خودکار iX باشد. هنگامی که بی‌ام‌و از مدل قبلی خود، طرح مفهومی iNEXT در سال ۲۰۱۹ رونمایی کرد، اشاره کرد که این خودرو با رانندگی خودکار سطح ۳ مجهز خواهد شد که باعث می‌شود اتومبیل در شرایط خاص ۱۰۰ درصد وظایف رانندگی را انجام می‌دهد، اما برای کنترل در صورت لزوم راننده باید آماده به کار باشد.

به‌نظر می‌رسد که این ویژگی در شاسی‌بلند iX وجود ندارد. یک سخنگوی این شرکت امروز اعلام کرد: «پاسخ دادن به هر گونه پرسش درباره‌ی قیمت‌گذاری یا مشخصات هنوز خیلی زود است.» بی‌ام‌و حتی در ویدیوها و معرفی‌های رسانه‌ای راه‌اندازی این وسیله‌ی نقلیه هم به ویژگی خودران بودن اشاره‌ای نمی‌کند و احتمالا با توجه به موارد قانونی و نظارتی که در این زمینه باید گفته شود و بیش از یک آگهی زمان خواهد برد، این کار منطقی به‌نظر برسد.

BMW-Electric-iX

نکته‌ی مثبت درباره‌ی مشخصات ارائه شده توسط بی‌ام‌و همان‌طور که اشاره شد، این است که به گفته‌ی این شرکت، iX تماما از نسل پنجم پیشرانه‌ی الکتریکی این شرکت بهره می‌بد که شامل مجموعه‌ی باتری، موتور الکتریکی و دیگر فناوری‌هایی است که قدرت را در رانندگی فراهم می‌کنند. طرفداران بی‌ام‌و از اینکه این خودروساز هرگز جانشین موفقی برای خودروهای i3 یا i8 در طول سال‌ها نساخته است دلسرد شدند اما به‌نظر می‌رسد که این شرکت در حال تکرار موفقیت‌های خود با فناوری الکتریکی پایه است.

اکنون این فناوری نسل پنجم نه تنها بی‌ام‌و iX بلکه خودروی سدان بی‌ام‌و i4 را که دارای بسیاری از ویژگی‌های طراحی مشابه iX است و همچنین بی‌ام‌و iX3 ساخت چین را پشتیبانی می‌کند.

BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX

iX به‌عنوان یک کراس‌اوور الکتریکی، شبیه به بی‌ام‌و X5 است اما از سقف پایین‌تر و از ویژگی‌های آیرودینامیکی بهتری برخوردار است. به گفته‌ی بی‌ام‌و این خودرو دارای ارتفاع سقف X6 (حدود ۱٫۷ متر) و اندازه‌ی چرخ X7 خواهد بود. «آدریان ون هویدونک» (Adrian van Hooydonk) مدیر طراحی این شرکت گفت: «تیم طراحی می‌خواست نمای بیرونی تمیز و مقاوم و تقریبا یکپارچه باشد و مانند سنگی کاملا گرد و دارای چند وجهه بریده شده، به نظر برسد.»

زمانی که خودروی الکتریکی iX در قلب طرح مفهومی iNEXT در سال ۲۰۱۹ با فرم جعبه‌ای و شبیه مینی‌ون و جلوپنجره‌ای به شکل عجیب معرفی شد، بحث‌های زیادی را ایجاد کرد. چهره‌ی این خودرو از جلوپنجره‌ی منحنی مشبک و منحصربه‌فرد سنتی BMW برخوردار است و البته برخی از ویژگی‌های تهاجمی بودن سدان مفهومی i4 این شرکت را هم به نمایش گذاشته است.

به‌نظر می‌رسد که فضای درونی بی‌ام‌و iX از روند مینیمالیسم ایلان ماسک الهام گرفته است درحالی که به ریشه‌های بی‌ام‌و به‌عنوان یک خودروساز لوکس هم اشاره دارد به طوری که ون هویدونک آن را «اتاقی روی چرخ» می‌نامد.

BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX

در کابین داخلی تنها یک نمایشگر وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی خلاصه‌گویی بی‌ام‌و است. در حالی که اغلب خودروهای الکتریکی با نمایشگرهای گوناگون در جلو پر می‌شوند، صفحه نمایش منحنی و یکپارچه‌ی بی‌ام‌و iX به عنوان مرکزی برای کنترل کلیه‌ی عملکردهای خودرو عمل می‌کند که شامل یک صفحه‌ی ابزار ۱۲٫۳ اینچی و صفحه نمایش سرگرمی ۱۴٫۹ اینچی مرکزی است تا یک واحد کنترل مرکزی را متمایل به سمت راننده را شکل دهد. این نمایشگر از سیستم عامل نسل بعدی بی‌ام‌و برخوردار است که با فرمان لمسی یا صوتی قابل کنترل است.

بی‌ام‌و می‌گوید مغز این خودرو هم در مقایسه با مدل‌های قبلی پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. این شرکت اعلام کرد: «رایانه‌ی پردازنده‌ی iX قادر به پردازش ۲۰ برابر حجم داده نسبت به مدل‌های قبلی خواهد بود. در نتیجه می‌توان تقریبا دو برابر اطلاعات داده شده از حسگرهای خودرو را پردازش کرد که امکان سیستم‌های کمکی پیشرفته را در آینده فراهم می‌کند.»

بی‌ام‌و تمایل داشت که این خودرو توانایی رانندگی خودکار سطح ۳ را داشته باشد اما گویا این موضوع حداقل برای iX میسر نشده است. سطح ۳ همان‌طور که توسط جامعه‌ی مهندسان خودرو تعریف شده است، به رانندگی بسیار خودکار اشاره دارد که در آن راننده هنوز هم می‌تواند در صورت درخواست، کنترل خودرو را در دست بگیرد. خودکار بودن سطح ۴ به این معنی است که خودرو توانایی مدیریت اغلب شرایط رانندگی را دارد در حالی که سطح ۵ عمدتا تئوریک است و در هر شرایطی تماما خودکار است. هرچند تسلا به‌تازگی به این سمت پیش رفته است.

BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX
BMW-Electric-iX

بدین ترتیب اگرچه شاید کنار گذاشتن رانندگی خودکار برای خودروی الکتریکی iX فعلا تصمیمی عاقلانه بوده، اما بی‌ام‌و درها را برای به‌روزرسانی‌های آینده با سطح بالاتری از رانندگی خودکار باز گذاشته است. این درحالی است که خودروسازان دیگر هم وعده‌ی خودروهای خودران سطح ۳ را داده‌اند.

برای نمونه آئودی که متعلق به فولکس واگن است، اعلام کرد که سدان A8 خود با یک ویژگی به نام «ترافیک جم پایلوت» (Traffic Jam Pilot) عرضه می‌شود که در صورت فعال بودن، رانندگان را از توجه به ایستادن و حرکت در هنگام قرار داشتن در ترافیک بی‌نیاز می‌کند. اما این ویژگی وابسته به تایید مقامات محلی بود و بدین ترتیب در بیشتر بازارهای جهان خاموش باقی مانده است. آئودی هم قصد ندارد که این ویژگی را فعال کند و بنابراین خودکار بودن سطح ۳ همچنان درگیر چالش‌های قانونی و بازرگانی مرتبط باقی مانده است.

BMW-Electric-iX

به جز iX بی‌ام‌و در سال‌های آینده هم مجموعه‌ای از خودروهای الکتریکی جدید را برای عرضه دارد. این شرکت در حال تولید نسخه‌ی کاملا برقی سدان‌های سری ۵ و ۷ خود و همچنین شاسی‌بلند سطح ابتدایی X1 خود است. در اوایل سال جاری این شرکت تولید iX3 نسخه‌ی تمام الکتریکی شاسی‌بلند پرفروش X3 خود را اعلام کرد. اما iX3 فقط در اروپا و چین و نه در آمریکا دردسترس خواهد بود. این خودرو سال آینده با یک مجموعه‌ی باتری ۷۴ کیلووات ساعتی برای تأمین نیرو تا ۴۴۰ کیلومتر در بازار عرضه خواهد شد.

همچنین یک نسخه‌ی کاملا الکتریکی از سری ۳، محبوب‌ترین خودروی بی‌ام‌و در آمریکا، پیش از این در آزمایش استتاری دیده شده است و انتظار می‌رود که بی‌ام‌و i4 هم در آینده در خط تولید سری ۴ قرار بگیرد. بدین ترتیب تقریبا همه‌ی محبوب‌ترین خودروهای این سازنده‌ی لوکس آلمانی به زودی دارای مدل‌های کاملا برقی خواهند بود.

در نیمی از دهه‌ی گذشته تصور می‌شد که بی‌ام‌و پیشگام الکتریکی شدن خودروهاست، اما تلاش این شرکت متوقف شد و این باعث شده که بسیاری از طرفداران بی‌ام‌و که به دنبال خودروی تمام الکتریکی i3 یا هیبریدی i8 گران‌قیمت بودند، برای داشتن یک خودروی الکتریکی در بهترین حالت بی‌صبرانه منتظر باشند. هرچند هنوز iX تولید نشده است اما طبق گزارش‌هایی که شده است، این خودروساز در مسیر درستی برای جبران زمان از دست رفته قرار دارد.

عکس‌ها: خودروی الکتریکی iX بی‌ام‌و

Credit: BMW

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما