معرفی کتاب پی‌گیر اخبار نباشید؛ اخبار روحتان را سمی می‌کند!

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

پی‌گیر اخبار نباشید با ترجمه عادل‌ فردوسی‌پور منتشر شد.

گاهی فکر می‌کنیم از دست اخبار به ستوه آمده‌ایم و حسابی کلافه‌ایم اما به محض برداشتن گوشی موبایلمان اولین صفحه یا کانال خبری را نگاه می‌کنیم. خیلی از ما تصمیم می‌گیریم برای مدتی شبکه‌های خبری را کنار بگذاریم و از تمام صفحات خبری بیرون بیاییم اما این تصمیم‌‌ها معمولا مدت زیادی طول نمی‌کشد.

رولف دوبلی نویسنده مشهور هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زندگی کردن این‌بار هم سراغ موضوعی بسیار جنجالی و همه‌گیر رفته است. موضوعی که شاید تمام زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده و به نظر ناگزیر می‌آید. او در کتاب پی‌گیر اخبار نباشید هزار و یک دلیل آورده برای اینکه چرا نباید پی‌گیر اخبار باشیم!

دوبلی با همان سبک همیشگی خودش یعنی استفاده از مثال‌های متعدد و اشاره به وقایع تاریخی،‌ اجتماعی و سیاسی به زبانی نیش‌دار و منتقدانه در این کتاب آن‌سوی اخبار را به ما نشان داده است. سویی که ممکن است کمتر به چشم خودمان بیاید؛ فقدان تحلیل‌های عمیق و موشکافانه و جایگزینی آن با کولاژ‌های چیدمان شده و گاه غیر واقعی از اتفاقات.

همه ما می‌دانیم این روزها رسانه‌های مجازی میدان‌داران اصلی اخبار هستند،‌ در طی شبانه‌روز میلیون‌ها صفحه،  وب‌سایت و کانال در حال تولید محتوایی به شکل اخبارند،‌ اما عمده این مثلا خبرها چیزی جز سفارشات شرکت‌ها و کمپانی‌ها با هدف تبلیغات نیست و در کنار این موضوع نباید از یاد برد که این محتواها معمولا با تیترهایی داغ‌،‌ جلب توجه کننده و هیجان‌انگیز همراه می‌شوند تا بیش‌ از پیش مخاطبان را ترغیب به کلیک کردن روی خبر و افتادن در دام بزرگی است که همه ما بدون آنکه بدانیم در تله‌اش افتاده‌ایم.

رولف دوبلی در «پی‌گیر اخبار نباشید» به تفضیل دلایلی را شرح می‌دهد که برای خلاص شدن از شر چنین تله بزرگی فقط یک راه داریم! هر نوع خبری را در هر شکلی رها کنیم و دنبالش نباشیم.

تشویش ذهنی،‌ اضطراب،‌ استرس،‌ بدبینی، توهم تنها دست‌آوردهای ما در مواجهه لحظه‌ای با اخبار است،‌ روندی که در نهایت روح ما را سمی کرده و در نتیجه حتی منجر به بیماریهای جسمانی ما می‌شود.

بله درست شنیده‌اید یک خبر و این همه ضرر!

اما چطور است که ما بدون اینکه بدانیم معتاد اخبار می‌شویم؟

دوبلی در جواب این سؤال هم مثال‌های بی‌شماری می‌آورد؛‌ او به این نکته مهم اشاره دارد که اعتیاد به اخبار شبیه دیگر اعتیادها نیست،‌ چون هیچ‌کس به خاطر آن ما را سرزنش نخواهد کرد. چون پیگیر اخبار بودن عملی زشت یا غیراجتماعی تلقی نمی‌شود بلکه کسانی که دائم درگیر اخبار هستند خودشان را آدم‌هایی آگاه و مطلع ارزیابی و تلقی می‌کنند.

رایگان و در دسترس بودن دائمی اخبار،‌ نداشتن قبح اجتماعی،‌ جذابیت و تنوع،  همه عواملی است که باعث می‌شود ما به‌راحتی در دام اعتیاد به اخبار بیافتیم و باور نکنیم که دچار اعتیاد به اخبار شده‌ایم.

اما دوبلی همان‌قدر که در نشان دادن بی‌رحمانه اعتیاد ما به اخبار چیره دستانه عمل می‌کند در نشان دادن راه‌حل‌های عملی برای ترک این اعتیاد عجیب و خطرناک هم دست و دلباز است. او راه‌کارهایی که خودش پیش از این برای کنار گذاشتن اخبار امتحان کرده و موفق بوده را همراه با مثال‌های متعدد برای خوانندگان مطرح می‌کند.

راه‌کارهایی از جمله محدود کردن تمام و کمال راه‌های دسترسی به اخبار از جمله دنبال نکردن یا آنفالو کردن شبکه‌های خبری،‌ کانال‌های و صفحات خبری، پاک کردن اپلیکیشن‌های خبری از روی گوشی‌های همراه،  لغو اشتراک مجلات خبری‌ و غیره البته که پیشنهادات رولف تا کنار گذاشتن تلویزیون هم می‌رود!

او در ادامه به برنامه سی‌روزه‌ای اشاره دارد که بعد از انجام مراحل اولیه قابل ادامه دادن خواهد بود. همان‌طور که خود او هم اذعان می‌کند، کنار گذاشتن اخبار مطلقا کار ساده‌ای نیست؛ ترک این اعتیاد هم مثل هر اعتیاد دیگری یا حتی سخت‌تر از هر اعتیاد دیگری است. برای همین او معتقد است ما برای رسیدن به نتیجه مورد نظر لازم داریم که یک برنامه همه‌جانبه و مشتاقانه برای کنار گذاشتن اخبار داشته باشیم.

دوبلی راه‌کارهایش را در دو سطح سختگیرانه و  نرم دسته‌بندی کرده تا مخاطبان کتاب امکان بیشتر و بهتری برای انتخاب داشته باشند. مثلا در راه‌حل نرم او می‌گوید به جای ترک یکباره اخبار، به جای خواندن روزنامه از مجلات هفتگی استفاده کنید البته او تأکید دارد که نسخه‌های آنلاین نخوانید و نسخه‌های چاپی را انتخاب کنید.

کتاب «پیگیر اخبار نباشید» با ترجمه عادل فردوسی‌پور،علی شهروز و بهزاد توکلی توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است. روز دوازدهم آبان‌ماه مراسم رونمایی آنلاین این کتاب با حضور سروش صحت و عادل فردوسی‌پور توسط صفحه اینستاگرام نشر چشمه و فیدیبو پخش شد که با استقبال چشمگیر مخاطبان هم همراه بود. این کتاب با قیمت نسخه چاپی ۳۰۰۰۰ هزارتومان و نسخه الکترونیک ۱۸۰۰۰ هزارتومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در بخشی از این مراسم فردوسی‌پور گفت:«من به‌عنوان یک معتاد به اخبار که هر روز، صبحم را با خواندن اخبار شروع می‌کنم، پس از خواندن این کتاب تصمیم به ترجمه‌ی آن گرفتم. چرا که کتاب شامل نکاتی بود که همیشه از چشمم دور مانده بود. اخبار بر روی زندگی و آرامش روانی افراد تأثیر زیادی دارد به‌طوری که مثلا اخبار بد می‌تواند روز آنها را خراب یا  زندگی را مختل کند و از لحاظ روانی بر روی افراد تأثیری منفی بگذارد. در حال حاضر اعتیاد به دنبال کردن اخبار بسیار فراگیر شده که رهایی از آن، البته که کار آسانی نیست اما دوبلی در این کتاب به نکاتی کاربردی اشاره می‌کند که باعث شد علاقه‌ام به این موضوع بیشتر شود. مثلا این‌که دوبلی ابدا تأکید نمی‌کند که اخبار نخوانید بلکه به علاقه‌مندان اخبار راهکار ارائه می‌کند، مثل اینکه می‌گوید خود را ملزم کنید تا فقط یک‌بار در طول روز اخبار بخوانید یا به سمت خبرهای تحلیلی و تفسیری بروید تا بلکه از این طریق به معلومات خود اضافه کنید.»

خرید کتاب پی‌گیر اخبار نباشید از دیجی‌کالا

خرید کتاب پی‌گیر اخبار نباشید از فیدیبو

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه