هنر غارتگری (پیش‌نمایش Borderlands 3)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
پیش‌نمایش بازی Borderlands 3

سری بازی‌های بوردرلندز (Borderlands) طی سال‌های اخیر با عرضه‌ی دو نسخه‌ی اصلی و یک نسخه‌ی فرعی خود را به بازی‌کنندگان ثابت کرده‌اند، این سری درواقع آغازگر زیر سبکی به نام «لوتر شوتر» (Looter Shooter) محسوب می‌شود، در تعریف بازی‌های این زیر سبک می‌توان گفت که این بازی‌ها تیراندازی اول شخص یا سوم شخص هستند که پیشرفت در این بازی‌‌ها بر‌پایه‌ی گشتن محیط‌ها، جنازه‌ی دشمنان و … اتفاق می‌افتد، در این نوع از بازی‌ها آیتم‌های مختلفی و مهمی وجود دارند که با همین گشت و گذار‌ها به دست می‌آیند. نسخه‌ی سوم از سری بازی‌های بوردرلندز به زودی منتشر می‌شود تا دوباره این زیر سبک را که اتفاقا در سال‌های اخیر محبوب هم بوده است، بر سر زبان‌ها بیاندازد.

بازی‌هایی چون Destiny، The Division و Anthem در سال‌های اخیر با استفاده از المان‌هایی که سری بوردرلندز تعریف کرده‌ است، سعی کرده‌اند در زیر سبک «لوتر شوتر» به پادشاهی برسند، ولی قطعا تنها بازی Borderlands 3 است که می‌تواند دوباره روی دست این بازی‌‌ها بلند شود و المان‌های ناب این زیر سبک‌ را به خوبی هر چه تمام‌تر در اختیار بازی‌کنندگان قرار دهد. استودیو‌ی Gearbox که خالق این زیر سبک و سری‌بازی‌های بوردرلندز است، با عرضه‌ی بازی بوردرلندز ۳ می‌تواند دوباره این سری را به اوج محبوبیت برساند.

قبل از هر چیزی درباره‌ی بازی بوردرلندز ۳ می‌توان گفت که این بازی همان رنگ و بوی نسخه‌های قبلی را دارد، درباره‌ی این موضوع یکی از سازندگان بازی گفته است: «هدف از ساخت نسخه‌ی سوم این است که همانقدر که تازه به نظر می‌رسد، همانقدر هم آشنا باشد و ما در ساخت آن سعی کردیم که از تکنولوژی روز در راستای همان سبک هنری‌ای که این سری به آن معروف است، استفاده کنیم»، سبک گرافیکی «سل شید» همچنان با قدرت حفظ شده و بازی کماکان شبیه به کمیک‌های پر از زد و خورد است و استفاده از موتور گرافیکی آنریل ۴، تنها باعث شده که محیط‌ها پر جزئیات‌تر و کمی خوشگل‌تر به نظر برسند، محیط‌های این نسخه کماکان مانند نسخه‌های قبلی شبیه به فیلم‌های مکس دیوانه (Mad Max) است، اما تفاوت این نسخه این است که شهر‌های متروک سایبرپانکی نسبت‌ به نسخه‌های قبلی بیشتر هستند.

گیمپلی ‌نسخه‌ سوم نیز همچنان مانند نسخه‌های قبلی است، بازی‌کنندگان مثل گذشته می‌توانند شخصیت مورد نظر خود را که بر اساس کلاس‌های مختلف هستند، انتخاب کنند و در محیط بسیار وسیع بازی به گشت و گذار و قلع و قمع کردن گله‌های دشمنان بپردازند و با گشتن جنازه‌ی دشمنان و محیط‌های بازی، آیتم‌های ارزشمندی را به دست بیاورند. همچنان تجربه‌ی Co-op این بازی یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌ها به همراه دوستان است.

تعداد و تنوع اسلحه‌ها همواره یکی از نکات قوت اصلی سری بوردرلندز بوده است، در حالی که در بازی‌هایی چون Destiny و The Division اسلحه‌ها محدود به دوره و فضای خاصی می‌شوند، در سری بوردرلندز و همچنین نسخه‌ی سوم هرگز اسلحه‌ها محدودیتی ندارند و در این بازی می‌توانید از هر دسته از اسلحه‌های ممکن و غیر ممکن که به ذهن بشر می‌رسد، استفاده کنید. در بوردرلندز ۳ از اسلحه‌های معمول چون شاتگان‌ها، مسلسل‌ها، پیستول‌ها و… انواع و اقسام وجود دارند، اما این اسلحه‌ها نیستند که بوردرلندز۳ را خاص می‌کنند، بلکه وجود اسلحه‌های خلاقانه‌ای همچون اسلحه‌ی لیزری که دشمنان را به تکه‌های یخ تبدیل می‌کند یا پیستولی که با پرتاب کردنش به زمین به یک مسلسل هوشمند تبدیل می‌شود، است که این بازی و در کل این سری را بسیار منحصر به فرد کرده است.

در نسخه‌ی سوم بیشتر از قسمت‌های قبلی غولآخر یا همان Boss Fight وجود دارد. غولآخرهایی بسیار متفاوت و عجیب و غریب که به نوعی به پایه‌های این سری تبدیل شده‌اند، در این نسخه نیز به وفور به چشم می‌خورند، در بوردرلندز ۳ کشتن این باس فایت‌ها بسیار مهم است، زیرا با گشتن جنازه‌‌ی آن‌ها بازی‌کنندگان می‌توانند آیتم‌های بسیار خوبی را به دست بیاورند، آیتم‌هایی که پیشرفت در بازی را ساده‌تر می‌کند و همچنین به بازی تنوع می‌بخشند، برای مثال در بازی بوردرلندز ۳ بعد از کشتن باس فایتی به نام GigaMind بازی‌کنندگان اسلحه‌‌ی خاصی به دست می‌آورند که تیر‌های سمی شلیک می‌کند، اما این تمام ماجرا نیست، وقتی تیر این اسلحه تمام شد، شما می‌توانید آن را پرتاب کنید، بعد از این کار این اسلحه‌ به یک عنکبوت رباتیک تبدیل می‌شود که به سمت نزدیک ترین دشمن می‌رود و او را منفجر می‌کند.

یکی از تفاوت‌هایی که در بوردرلندز ۳ نسبت به نسخه‌های قبلی به چشم می‌آید، حرکت شخصیت اصلی است، در این نسخه حرکت شخصیت اصلی بسیار روان‌تر شده است، بازی‌کنندگان می‌توانند برای کاورگیری به سمت سنگر لیز بخورند و حتی برای حرکت به سمت نقاط مرتفع، بالا رفتن ساده‌تر شده است. در کل این جزئیات در حرکت باعث شده بوردرلندز ۳ روان‌تر و سریع‌تر به نظر بیاید. در بازی بوردرلندز ۳ سعی شده بهبود‌هایی در بخش چند‌نفره شکل بگیرند تا تجربه‌ی آن لذت بخش‌تر شود.

درباره‌ی این تغییرات می‌توان به صورت خلاصه به دو نکته اشاره کرد، اول اینکه در بخش چندنفره هم تیمی‌ها (هم آنلاین و هم هوش مصنوعی) می‌توانند یکدیگر را زنده کنند و دوم این است که در بوردرلندز ۳ اگر دو نفر در بخش چند‌نفره یک کلاس (شخصیت) را انتخاب کنند، باز هم اینقدر تفاوت وجود دارد که سبک بازی آن دو نفر شبیه به هم نشود. یکی از سازندگان درباره‌ی این موضوع می‌گوید که: «ما بسیار سخت تلاش کردیم تا چهار شخصیت کاملا متفاوت از هم طراحی کنیم، باز با این حال هر شخصیت خودش صد‌‌ها قابلیت دارد و این باعث می‌شود که اگر دو نفر یک شخصیت را انتخاب کنند، باز هم می‌توانند سبک بازی بسیار متفاوتی از هم داشته باشند».

یکی دیگر از کلیدی‌ترین تغییرات بخش چند‌نفره به وجود آمدن مکانیزمی در بازی است که اعضای استودیو‌ی Gearbox آن را «Loot Instancing» نامیده‌اند، در واقع این مکانیزم باعث هر چه عادلانه‌تر شدن بخش چند‌نفره می‌شود، فرض کنید شما در سطح ۵ هستید و دوست شما در سطح ۱۵، حال شما برای کمک وارد دنیای بازی او می‌شوید، دشمنان در این دنیا مطابق با سطح دوستتان هستند و آیتم‌هایی که می‌دهند نیز متناسب با همین سطح هستند، در نسخه‌های قبل اینطور بود که در این حالت شما که در سطح ۵ هستید با کشتن دشمنان، آیتم‌های سطح ۱۵ به دست می‌آورید، ولی به لطف مکانیزم جدید در بوردرلندز ۳ اینگونه نیست و شما هر سطح از دشمنان را که شکست دهید، آیتم متناسب با سطح خود دریافت می‌کنید. این مکانیزم جلوی سو‌ء استفاده‌ی بعضی از افراد را می‌گیرد.

هر چهار شخصیت قابل بازی، بوردرلندز ۳ قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند، نام و کلیت این شخصیت‌ها به این صورت هستند: قابلیت اصلی شخصیت Moze این است که می‌تواند از یک ربات بزرگ که شبیه خرس است به عنوان پشتیبان استفاده کند، شخصیت Amara که در واقع نژادش پری دریایی است می‌تواند‌ چهار دست قدرتمند اضافی برای خودش پدید بیاورد، شخصیت FL4K در تربیت و اهلی کردن حیوانات وحشی و هیولا‌ها تخصص دارد و می‌تواند به هنگام نبرد از آن‌ها استفاده کند و در آخر شخصیت Zane با استفاده‌های از وسایل و گجت‌های جنگی متفاوت می‌تواند در نبرد غوغا به پا کند و به نوعی یک جنگجو بسیار ماهر محسوب می‌شود.

یکی دیگر از هیجان‌انگیز‌ترین ویژگی‌های بوردرلندز ۳ این است که می‌توانید بالاخره با استفاده از سفینه‌ی شخصی خود در نبرد‌های فضایی شرکت کنید و همچنین با استفاده از این سفینه به سیاره‌های متفاوت بروید و از تنوع این سیاره‌ها لذت ببرید، از بیابان‌های پاندورا تا شهر‌های متروکه‌ی پرومتا و کلی محیط‌ها متنوع دیگر در انتظار شما هستند تا در آن به گشت و گذار و کشت و کشتار بپردازید. در این سفینه که The Sanctuary 3 نام دارد در طی داستان شخصیت‌هایی آشنایی از بازی‌های بوردرلندز قرار می‌گیرند.

استودیوی گیرباکس سعی کرده در این نسخه بازی‌کنندگان به جای اینکه بیشتر برای به دست آوردن آیتم‌ها به گشت و گذار در محیط‌ها بپردازند، بلکه به خاطر خود محیط‌ها و جزئیات مهمی که در آن‌ها وجود دارند این کار را انجام دهند. بالاخره بعد از عرضه‌ی سه نسخه از سری بازی‌های بوردرلندز، برای بازیکنان شخصیت‌ها و محیط‌های زیادی خاطره‌انگیز شده‌اند و این موضوع باعث می‌شود بازیکنان برای رو به رو شدن با شخصیت‌ها، محیط‌ها و… آشنا از ماجراجویی در بازی بوردرلندز ۳ لذت ببرند، به طور مثال شخصیت‌های آشنایی مانند زیرو و لیلیث در این نسخه حضور دارند و به بازی‌کنندگان کمک می‌کنند. آنتاگونیست‌های اصلی این بازی دوقلو‌های کالیپتو هستند که به نظر می‌رسد خطر‌ها و چالش‌های زیادی را در برابر بازی‌کنندگان قرار خواهند داد.

در آخرین نکته هم می‌توان اشاره کرد که بوردرلندز ۳ از لحاظ گرافیک فنی بسیار خوب و بدون مشکل به نظر می‌رسد به طوری که حتی خود سازندگان نیز اقرار دارند تا به حال برای هیچ پروژه‌ای اینقدر زمان برای پولیش‌کاری و تست‌کردن نذاشته‌اند. تازه‌ترین خبر از این بازی نیر که بسیار خوشحال کننده می‌توان باشد، این است که این بازی از قابلیت کراس پلتفرم بهره می‌برد، البته در زمان عرضه این قابلیت در دسترس نیست.

بازی Borderlands 3 را می‌توانید در تاریخ ۲۲ شهریور بر روی پلتفرم‌های پلی‌استیشن‌ ۴، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی تجربه کنید.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما