بزرگ‌ترین سازندگان ربات‌ها از کنار گذاشتن ربات‌های مسلح خبر دادند

۱۵ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ربات‌های مسلح

تعدادی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت رباتیک متعهد شده‌اند که پیشرفته‌ترین ربات‌های خود را مسلح نخواهند کرد. با این حال، واقعیت این است که تعهد این شرکت‌ها احتمالا نقش چندانی در توقف تولید ربات‌های جنگی و مسلح نخواهد داشت.

این شرکت‌ها در نامه‌ای سرگشاده خطاب به کل صنایع رباتیک اعلام کرده‌اند که افزودن اسلحه به ربات‌هایی که از راه دور کنترل می‌شوند یا به طور مستقل کار می‌کنند، خطرات جدید و چالش‌های اخلاقی جدی ایجاد می‌کند.  شرکت مشهور بوستون داینامیک و ۵ شرکت دیگر این نامه را امضا کرده‌اند.

این نامه در حالی منتشر می‌شود که در سال‌های اخیر، نحوه‌ی استفاده ارتش‌ها و مجریان قانون از نسل جدید ربات‌ها نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است. در این بین می‌توانیم به ربات‌های چهارپا و دوپا اشاره کنیم که در سال‌های گذشته ویدیو‌های منتشر شده از توانایی‌های آن‌ها مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

شرکت بوستون داینامیک که متعلق به شرکت کره‌ای هیوندای است، به دلیل ساخت مشهورترین ربات چهارپای جهان موسوم به اسپات سروصدای زیادی ایجاد کرده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ربات‌های ساخت این شرکت برای استفاده توسط پلیس آمریکا و فرانسه آزمایش شده‌اند. البته در این دو مورد، ربات‌های مسلح مورد استفاده قرار نگرفته‌اند بلکه قرار بوده برای تجسس و عملیات شناسایی استفاده شوند.

ربات‌های مسلح

باید خاطرنشان کنیم پیشرفت ربات‌های بوستون داینامیک تا حد زیادی به لطف دریافت مبالغ هنگفت از ارتش امریکا محقق شده است. ارتش آمریکا سال‌ها قبل می‌خواست از ربات‌های مختلف برای حمل و نقل تجهیزات جنگی استفاده کند اما به دلیل صدای زیاد این ربات‌ها، توسعه‌ی آن‌ها را کنار گذاشت و بوستون داینامیک هم روی فروش تجاری متمرکز شد.

در بخشی از این نامه‌ی سرگشاده آمده:«ما با فناوری‌های موجود که کشورها و سازمان‌های دولتی برای دفاع از خود و حمایت از قوانین استفاده می‌کنند، مشکلی نداریم.» بر اساس این نامه، شرکت‌های موردنظر صرفا متعهد می‌شوند که ربات‌ها را مسلح نکنند و این یعنی مشکلی با استفاده از آن‌ها توسط ارتش و واحد‌های نظامی برای کارهایی مانند نظارت و شناسایی ندارند.

در بین امضاکنندگان این نامه، خبری از شرکت مشهور Ghost Robotics نیست که به طور مشخص روی فروش ربات به سازمان‌های نظامی و دولتی تمرکز کرده است. در حال حاضر نیروی هوایی آمریکا و وزارت امنیت داخلی این کشور در حال آزمایش ربات‌های ساخت Ghost Robotics هستند. مدتی قبل مدیرعامل این شرکت اعلام کرد که آن‌ها نحوه‌ی استفاده‌ی مشتریان از ربات‌های این شرکت را محدود نمی‌کنند. بنابراین اگرچه تا حدی توسعه‌ی ربات‌های مسلح محدود می‌شود، اما در کل این نوع ربات‌ها در آینده‌ی نزدیک به طور گسترده مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

منبع: the Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه