آنچارتد هرکول پوآرو و مردعنکبوتی را کنار زد (باکس آفیس هفته)

۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
فیلم آنچارتد

فیلم «آنچارتد» (Uncharted) با بازی تام هالند شروع بسیار خوبی در گیشه داشته و صدر جدول باکس آفیس این هفته را در اختیار گرفته است.

معمولاً فیلم‌هایی که بر اساس بازی‌های ویدیویی ساخته می‌شوند در جلب رضایت سینه‌فیل‌ها و منتقدان ناکام می‌مانند و اغلب در گیشه نیز به توفیق چندانی دست پیدا نمی‌کنند. اما آنچارتد به کارگردانی روبن فلیشر اگرچه عده‌ای از سینمادوستان و علاقه‌مندان به این سری بازی‌ها را ناامید کرده، اما شروع چشم‌گیری در جدول فروش داشته و طی ۳ روز در سراسر جهان ۱۳۹ میلیون دلار به حساب سونی پیکچرز واریز کرده است.

فیلم آنچارتد به‌سراغ ریشه‌های دوستی نیتن دریک و ویکتور سالیوان می‌رود و با پرداختن به گذشته‌ی آن‌ها چگونگی شکل‌گیری شخصیت این دزدهای حرفه‌ای را نشان می‌دهد تا ضمن روایت داستانی مستقل و قابل فهم برای همه نکات جالب توجه‌ای را هم برای بازیکنان و دوست‌داران قدیمی سری آنچارتد در خود جای داده باشد. سونی پیکچرز بیش از ۱۲۰ میلیون دلار برای ساخت و بازاریابی آنچارتد هزینه کرده و امیدوار است این فیلم همانند «سونیک خارپشت» خوش بدرخشد و حتی با عبور از آن به موفق‌ترین اقتباس سینما از دنیای ویدیو گیم در بحث فروش تبدیل شود.

فیلم آنچارتد طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۵۱ و ۸۸ میلیون دلار فروخته که آمار و ارقام جالب توجه‌ای است. برای این فیلم در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۴۱ و ۱۸۶ بررسی امتیاز ۴۷ از ۱۰۰ و ۳۹ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد ماجراجویی‌های نیتن دریک در سینما رضایت منتقدان را به دست نیاورده است. برایان تالریکو منتقد سایت راجر ایبرت در بخشی از یادداشت خود برای آنچارتد نوشته: «چگونه فیلمی که بر اساس یک بازی ویدیویی ساخته شده بی‌روح‌تر از خود بازی است؟ نقطه ضعف دنیای بازی‌‌ها که مدت‌هاست مورد مناقشه بوده فقدان عناصر انسانی است، اما فیلم روبن فلیشر حتی پوچ‌تر و بی‌روح‌تر از مجموعه بازی‌ای به نظر می‌رسد که بر اساس آن ساخته شده است!»

«سگ» (Dog) به کارگردانی چنینگ تیتوم و رید کرلین با بازی چنینگ تیتوم، جین آدامز، کوین نش، کیوریانکا کیلچر و اتان سوپلی دیگر فیلم تازه‌وارد این هفته است. سگ در ۳ روز ابتدایی نمایش‌اش در آمریکا در ۳۶۷۷ سالن روی پرده رفته و ۱۸.۰۵ میلیون دلار فروخته است.

سگ از آن فیلم‌هایی است که بر رابطه‌ی دوستانه میان انسان و حیوان تاکید دارد و در این میان با صحنه‌های خنده‌دارش جذاب‌تر از اکثر فیلم‌های این‌چنینی به نظر می‌رسد. بریگز، تکاور ارتش ایالات متحده وظیفه دارد تا یک سگ کارگر نظامی شپرد به نام لولو را به موقع از پایگاه شکاری لوئیس-مک‌کرود در واشینگتن به سواحل اقیانوس آرام در نوگالس آریزونا برساند تا در مراسم تشییع جنازه سرپرستش شرکت کند، اما این سفر چندان ساده نخواهد بود. برای سگ تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۸۷ و ۲۸ بررسی امتیاز ۷۶ از ۱۰۰ و ۶۰ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

فیلم آنچارتد و مردعنکبوتی

«مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» طی هفته‌ی گذشته در آمریکا ۷.۶ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد خود در این کشور را به ۷۷۰ میلیون دلار برساند. باکس آفیس موجو رقم فروش «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» در بازارهای بین‌المللی را هم پس از ۶۶ روز اکران ۱ میلیارد و ۶۰ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع درآمد آن فراتر از ۱ میلیارد و ۸۳۱ میلیون دلار برود. با این حساب «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» با گذر از فیلم‌های «شیرشاه» و «دنیای ژوراسیک» به ششمین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شده است؛ این دو فیلم به ترتیب ۱ میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار و ۱ میلیارد و ۶۷۱ میلیون دلار فروخته‌اند. هم‌اکنون ۵ فیلم «آواتار»، «انتقام‌جویان: پایان بازی»، «تایتانیک»، «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» رتبه‌های اول تا پنجم فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ را در اختیار دارند.

پس از اینکه رسانه‌ها متوجه می‌شوند مرد عنکبوتی همان پیتر پارکر است، او تصمیم می‌گیرد به کمک استیون وینسنت طلسمی را اجرا کند که به‌واسطه‌ی آن همه هویت وی را فراموش کنند و این امر ارتباط پیتر با نزدیکانش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما این طلسم به درستی اجرا نمی‌شود و پایداری زمان و مکان برهم می‌خورد. در ادامه عواقب اجرای طلسم را می‌بینیم و دکتر استرنج و پارکر درمی‌یابند با انجام این کار بازدیدکنندگان (افراد شرور) از دنیاهای دیگر به دنیای «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» راه پیدا کرده‌اند و این سرآغاز اتفاقات هیجان‌انگیز فیلم است.

از میان بازیگران فیلم جدید مرد عنکبوتی می‌توان به تام هالند، جیمی فاکس، زندیا کلمن، بندیکت کامبربچ، آلفرد مولینا، جیکوب باتالون جی. بی اسموو، تونی ریوولوری و مریسا تومِی اشاره کرد. کریس مک‌کنا و اریک سامرز فیلم‌نامه‌ی «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» را نوشته‌اند و مانند دو نسخه‌ی قبلی مرد عنکبوتی، مایکل جاکینو موسیقی متن ماجراجویی‌های تازه پیتر پارکر را ساخته است. برای فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» تا به این ساعت در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۵۸ و ۲۹۹ بررسی امتیاز ۷۱ از ۱۰۰ و ۹۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

کمتر کسی را می‌‌توان پیدا کرد که با آگاتا کریستی، ملکه‌ی جرم و جنایت و داستان‌های هرکول پوآرو آشنا نباشد. تا به امروز بیش از ۳۰ فیلم سینمایی بر اساس کتاب‌های کریستی ساخته شده و آثار او بیشتر از هر نویسنده‌ی دیگری به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است. از میان داستان‌های جنایی و سرشناس او «مرگ روی نیل»، «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»، «قتل راجر آکروید» و «سپس هیچ‌کدام باقی نماندند» از محبوبیت بسیار ویژه‌ای برخوردارند و همواره از آن‌ها به‌عنوان بهترین آثار کریستی یاد می‌شود. در سال ۲۰۱۷ کنت برانا اقتباس جدیدی از قتل در قطار سریع‌السیر شرق را روی پرده آورد و حالا این کارگردان ایرلندی به سراغ مرگ روی نیل رفته است. این فیلم سومین برداشت و دومین نسخه‌ی سینمایی از ماجراجویی‌های پوآرو بر فراز رود نیل به شمار می‌رود که در دومین هفته‌ی نمایش‌اش در آمریکا و بازارهای بین‌المللی توانسته به ترتیب ۲۵.۹ و ۴۹.۹ میلیون دلار بفروشد تا مجموع درآمد آن در سراسر جهان به ۷۵.۸ میلیون دلار برسد که کمی پایین‌تر از پیش‌بینی‌هاست.

در این فیلم کاراگاه پوآرو برای گذران تعطیلات سوار بر یک کشتی تفریحی به مصر سفر کرده است، اما این خوش‌گذرانی تحت تأثیر قتل یک دختر ثروتمند رنگ و بویی تاریک به خود می‌گیرد و پوآرو باید خیلی سریع با تکیه بر هوش بالا و حافظه‌ی قوی‌اش قاتل را پیدا کند.

تاکنون برای فیلم مرگ روی نیل در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۱۹۰ و ۵۰ بررسی امتیاز ۶۶ و ۵۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد اثر جدید کنت برانا همانند قتل در قطار سریع‌السیر شرق عملکری پایین‌تر از انتظار داشته است. مویرا مک‌دونالد منتقد سیاتل ‌تایمز در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم نوشته است: «فیلم‌نامه مایکل گرین در بسیاری از صحنه‌ها از هم‌گسیخته به‌نظر می‌رسد و به هنگام تماشای مرگ روی نیل احساس می‌کنیم برخی از صحنه‌های اولیه مهم را از دست داده‌ایم و نمی‌دانیم که چرا باید به این افراد اهمیت بدهیم! با وجود تمام این حرف‌ها، تماشای مرگ روی نیل سخت نیست و فیلم زیبا و دلپذیر به نظر می‌رسد و بیننده دو ساعت خوب را سپری خواهد کرد.»

فیلم کله‌خر برای همیشه به کارگردانی جف تریمین و با بازی جف تریمین، جانی ناکسویل، بَم مارجرا و ریچل وولفسان در سومین هفته‌ی اکرانش با نمایش در ۳۰۷۱ سالن ۵.۲ میلیون دلار فروخته و در رتبه‌ی پنجم جدول قرار گرفته است.

۲۲ سال پس از تولد مجموعه‌ی کله‌خر پارامونت پیکچرز با کله‌خر برای همیشه به این سری سینمایی پایان خواهد داد. مجموعه کله‌خر افرادی را نشان می‌دهد که مشغول انجام اعمال خطرناک، خود آزاری یا شوخی‌های زننده، ولی خنده‌دار هستند. به‌طور خلاصه دو ویژگی عجیب‌وغریب و خنده‌دار بودن سبب شده طی بیش از دو دهه عموم مردم در سراسر جهان از تماشای کله‌خر خسته نشوند. این فیلم علاوه‌ بر آمریکا در بازارهای جهانی هم شروع خوبی داشته و پس از ۳ روز نمایش در استرالیا و اروپا بیش از ۵٫۲ میلیون دلار فروخته تا مجموع در آمد آن به ۲۸٫۷ میلیون دلار برسد.

برای فیلم کله‌خر برای همیشه در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب بر اساس ۳۳ و ۱۰۵ بررسی امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ و ۸۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. دیوید ارلیچ منتقد سرشناس ایندی‌وایر دلیل موفقیت نسخه جدید کله‌خر را بهره‌گیری درست این فیلم از لحظات احساسی جذاب در کنار شوخی‌های همواره محبوب این قبیل آثار می‌داند.

فیلم آنچارتد و با من ازدواج کن

فیلم کمدی رمانتیک «با من ازدواج کن» (Marry Me) با بازی جنیفر لوپز و اوون ویلسون بزرگ‌ترین شروع خوبی در گیشه نداشت و این هفته نیز ناامید کننده ظاهر شده است؛ زیرا یونیورسال پیکچرز انتظار داشت با اکران این فیلم در ایام ولنتاین به موفقیت قابل توجه‌ای دست پیدا کند، اما با من ازدواج کن که ۲۳ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده در دومین هفته‌ی اکران‌اش در آمریکا و بازارهای بین‌المللی تنها ۳.۶ و ۱۰.۶ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد آن پس از ۱۰ روز به ۳۶.۵ میلیون دلار برسد.

داستان فیلم درباره‌ی ستاره‌ی پاپی به نام کاتالینا والدز (با بازی جنیفر لوپز) است که دقایقی پیش از ازدواج‌اش در میان ازدحام طرفداران خود مطلع می‌شود شریک هنری و عاطفی او رابطه‌ی نامشروع داشته است. به همین خاطر تصمیم می‌گیرد به‌جای باستین (با بازی مالوما) با غریبه‌ای به نام چارلی گیلبرت (با بازی اوون ویلسون) ازدواج کند که در آن لحظه تابلوی «با من ازدواج کن» را در دست دارد! شایان ذکر است منتقدان چندان با من ازدواج کن را دوست نداشته‌اند و برای این فیلم در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ و ۴۹ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

فروش خوب انیمیشن «آواز ۲» همچنان ادامه دارد و اثر جدید ایلومینیشن اینترتینمنت و یونیورسال پیکچرز در نهمین هفته‌ی اکران‌اش با کسب ۲.۸ میلیون دلار از گیشه‌ی سینماهای آمریکا و یک پله سقوط در قیاس با هفته‌ی گذشته در جایگاه هفتم باکس آفیس قرار گرفته است. این انیمیشن طی ۶۱ روز گذشته در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۱۴۸.۳ و ۱۸۴.۷ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد آن از ۳۳۳ میلیون دلار عبور کند.

انیمیشن آواز ۲ به زندگی و چالش‌های پیش پای شخصیت‌های انیمیشن آواز کمی پس از پایان فیلم قبلی می‌پردازد. تمام صداپیشگان و شخصیت‌های اصلی انیمیشن نخست در این نسخه هم حضور دارند و یک شخصیت جالب توجه به نام کلی کالووی با صداپیشگی پاول دیوید هیوسن معروف به بونو وکس هم به جمع آن‌ها اضافه شده است. این‌طور که پیداست کلی یک ستاره‌ی محبوب موسیقی راک است که پس از مرگ همسرش از دنیای موسیقی کناره‌گیری کرده، اما باستر مون و گروه همراه‌اش تلاش می‌کنند تا دوباره او را روی سن بیاورند. آواز ۲ قرار است اهمیت تلاش و پشتکار در راه رسیدن به موفقیت را به مخاطبان‌اش یادآوری کند. باستر مون و استعدادهای تحت نظر او رویای اجرا در مرکز سرگرمی جهان، یعنی تئاتر برج کریستال (The Crystal Tower Theater) را در سر دارند، اما رسیدن به این مهم چندان ساده نیست و آن‌ها یاد می‌گیرند برای دست‌یابی به هر موفقیتی می‌بایست سختی‌های بسیاری را به جان خرید.

متیو مک‌کانهی، ریس ویترسپون، ست مک‌فارلن، اسکارلت جوهانسون، نیک کرول، تارون اجرتون و توری کلی صداپیشه‌های اصلی انیمیشن آواز ۲ هستند و وظیفه‌ی نویسندگی و کارگردانی آن هم برعهده‌ی گارت جنینگز بوده است که او را بیشتر به خاطر فیلم‌های «پلیس خفن» و «راهنمای مسافران مجانی کهکشان» می‌شناسیم.

سری فیلم‌های اسلشر «جیغ» همواره از محبوبیت خوبی در میان سینمادوستان برخوردار بوده‌اند. فیلم «جیغ ۴» به کارگردانی وس کریون با بودجه‌ی ۴۰ میلیون دلاری توانست ۹۶ میلیون دلار بفروشد و رضایت نسبی منتقدان را هم به دست آورد. اما این‌طور که پیداست جدیدترین عضو این مجموعه با استقبال بیشتری از سوی سینمادوستان مواجه شده و پتانسیل این را دارد که نسبت نسخه‌های قبلی سری «جیغ» فروش بهتری را تجربه کند. جیغ جدید در نخستین آخر هفته‌ی اکرانش در آمریکا ۳۰ میلیون دلار فروخت و حالا در ششمین هفته‌ی نمایش‌اش در ۱۹۰۷ سالن روی پرده رفته ۱.۹ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد خود در این کشور را به ۷۷.۰۱ میلیون دلار برساند. باکس آفیس موجو درآمد فیلم جیغ از بازارهای بین‌المللی را هم تا روز دوشنبه ۵۷.۳ میلیون دلار اعلام کرده است.

این فیلم داستان زن جوانی به نمام سیدنی پرسکات را دنبال می‌کند که به زادگاه خود بازمی‌گردد و در این تجدید دیدار باری دیگر با قتل‌های وحشتناک مرتبط با یک قاتل سریالی مخفی معروف روبه‌رو شود. تا به این ساعت برای فیلم جیغ به کارگردانی مت بتینلی-اولپین و تایلر ژیلت در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ و ۷۶ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

فیلم آنچارتد و صاعقه

«صاعقه‌ی سیاه» (Blacklight) با بازی لیام نیسون این هفته است با نمایش در ۲۷۷۲ سالن در آمریکا توانسته ۱.۷ میلیون دلار بفروشد و در جایگاه دهم جدول باکس آفیس قرار بگیرد. مارک ویلیامز صاعقه‌ی سیاه را کارگردانی کرده و فیلم‌نامه‌ی آن را همراه با نیک مِی و برندون ریوایس نوشته است.

فیلم‌های اخیر لیام نیسون در کسب رضایت سینمادوستان ناکام بوده‌اند. او طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با فیلم‌هایی همچون «دزد صادق» و «تیرانداز» نتوانست عملکرد درخشان همیشگی خود را داشته باشد که بخشی از این اتفاق به فیلم‌نامه‌ی بسیار ضعیف این فیلم‌ها بازمی‌گردد. صاعقه‌ی سیاه هم به این مشکل دچار است و به نظر نیسون شصت‌ونه ساله در انتخاب نقش‌هایش باید دقت بیشتری به خرج دهد. برای این فیلم در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیازات بسیار پایین ۶ از ۱۰۰ و ۲۸ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

داستان صاعقه‌ی سیاه درباره‌ی یک مأمور FBI به نام تراویس بلاک است که وظیفه دارد مأموران مخفی را در موقعیت‌های خطرناک نجات دهد. او طی چند عملیات متوجه توطئه‌ای بزرگ می‌شود که امنیت شهروندان آمریکایی را مورد هدف قرار داده است. بلاک نه تنها باید عاملین این توطئه را شناسایی کند، بلکه باید حقیقت را هم کشف کند؛ حقیقتی که ممکن است همه چیز را تغییر دهد.

فیلم ترسناک «نفرین شده» (The Cursed) به کارگردانی و نویسندگی شان الیس در اولین روزهای اکران‌اش ۱.۷ میلیون دلار درآمد داشته تا به جمع پرفروش‌ها راه پیدا کند. این فیلم با نقش‌آفرینی الیستر پیتری، کلی رایلی، بوید هالبروک و اِین رز دالی برای نخستین بار در جشنواره‌ی ساندنس ۲۰۲۱ روی پرده رفت، اما آن‌طور که باید و شاید مورد توجه منتقدان قرار نگرفت و برای آن در متاکریتیک بر اساس ۷ نقد امتیاز ۵۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
آنچارتد
Uncharted
۱ ۴۴.۱ ۴۴.۱
سگ
Dog
۱ ۱۵.۱ ۱۵.۱
مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست
Spider-Man: No Way Home
۱۰ ۷.۶ ۷۷۰.۵
مرگ روی نیل
Death on the Nile
۲ ۶.۲ ۲۴.۹
کله‌خر
Jackass Forever
۳ ۵.۲ ۴۶.۷
با من ازدواج کن
Marry Me
۲ ۳.۶ ۱۶.۸
آواز ۲
Sing 2
۹ ۲.۸ ۱۴۷.۳
جیغ
Scream
۶ ۱.۹ ۷۷.۰۱
ساعقه‌ی سیاه
Blacklight
۲ ۱.۷۷ ۷.۰۷
نفرین شده
The Cursed
۱ ۱.۷۲ ۱.۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Ahmad

    مطمئنی کتاب‌های آگاتا کریستی به بیشترین زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده؟ من همیشه فکر میکردم شازده کوچولو دارای چنین رتبه‌ای باشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه