حضور ماه کامل در آسمان ابتدای خرداد ۱۴۰۳

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
آسمان خرداد 1403

در پایان اردیبهشت ۱۴۰۳ ماه کامل روی می‌دهد و با توجه به ارتفاع کم آن در آسمان عصرگاهی، فرصت مناسبی برای ثبت عکس‌های نجومی با پدیده‌های زمینی مانند ساختمان‌ها و کوه‌ها فراهم است.

در آسمان پایان اردیبهشت و ابتدای خرداد ۱۴۰۳ ماه حضور پررنگی دارد و رؤیت آن در افق همراه با پدیده‌های زمینی، می‌تواند از جذابیت‌هایی باشد که حتی در آسمان شهرهای شلوغ و دارای آلودگی نوری هم دیدن آن آسان است.

علاوه بر رصد ماه درخشان، اگر سحرخیز باشید و پیش از طلوع خورشید به آسمان نگاه کنید، فرصت تماشای تعدادی از سیارات منظومه‌ی شمسی را خواهید داشت که آگاهی از موقعیت آن‌ها می‌تواند به رصد بهتر هنگام هم‌خطی چندین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی در هفته‌های آینده کمک کند.

رویدادهای نجومی در پایان اردیبهشت ۱۴۰۳

شنبه ۲۹ اردیبهشت

ماه که در حال افزایش فاز است، پس از تاریکی هوا سمت جنوب آسمان به شدت می‌درخشد اما نه آنقدر درخشان که صورت فلکی کلاغ را پنهان کند. این صورت فلکی کمی بیشتر از یک مشت درست زیر ماه قرار دارد. برای دیدن آسان‌تر آن می‌توانید قرص ماه را با دست خود بپوشانید. چهار ستاره‌ی اصلی آن همگی بین قدر ۲.۶ و ۳.۰ دارند و در فاصله‌ی ۸ درجه‌ای از یکدیگر قرار گرفته‌اند.

یکشنبه ۳۰ اردیبهشت

ماه همچنان به روشنایی بخشی از آسمان ادامه می‌دهد. در اوایل عصر، حدود ۳ یا ۴ درجه پایین سمت چپ ماه، سماک اعزل، درخشان‌ترین ستاره‌ی صورت فلکی «سنبله» را تماشا کنید. تا نیمه شب، ماه به اسپیکا نزدیک‌تر می‌شود و سپس درست در سمت چپ آن قرار خواهد گرفت.

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت

در این شب، سماک اعزل سمت راست بالای ماه می‌درخشد و خیلی دورتر در سمت چپ بالای آن‌ها هم ستاره‌ی درخشان‌تر سماک رامح جای گرفته است.

در اواخر گرگ‌ومیش غروب، طاق بهاری هنوز هم در آسمان غربی قابل مشاهده است؛ هرچند ارتفاع آن رو به کاهش است. سرپیشین و سرپسین بخش بالایی آن را تشکیل می‌دهند و تقریبا به صورت افقی در غرب و شمال غربی، به اندازه‌ی سه انگشت در طول بازوی کشیده نسبت به هم ردیف شده‌اند. در سمت چپ پایین آن‌ها ستاره‌ی «شعرای شامی» (Procyon) و دورتر سمت راست پایین آن‌ها ستاره‌ی قدر ۲ «منکب ذی‌العنان» (Menkalinan) و سپس ستاره‌ی «سروش» (Capella) را خواهید یافت.

دوربین دوچشمی کومت مدل 100×180

سه‌شنبه ۱ خرداد

آیا تا کنون آلفا قنطورس را دیده‌اید؟ اگر شما در شمال عرض جغرافیایی ۲۹ درجه هستید، همسایه درخشان و قدر صفر ما برای همیشه از دید ما دور است. اما اگر در عرض جغرافیایی پایین‌تر زندگی می‌کنید، این ستاره این شب‌ها برای مدتی، از افق جنوبی شما می‌گذرد.

چه زمانی این اتفاق می افتد؟ درست زمانی که آلفا ترازو، ستاره‌ی سمت راست از میان پایین دو ستاره‌ی درخشان صورت فلکی ترازو، در سمت جنوب آسمان شما قرار می‌گیرد.

ماه کامل و ستاره‌ی دبران

ماه کامل و ستاره‌ی دبران در سال ۲۰۱۵؛ نزدیکی ستاره‌ی آنتارس (قلب العقرب) به ماه در آسمان ابتدای خرداد ۱۴۰۳ هم وضعیت مشابهی خواهد داشت.

چهارشنبه ۲ خرداد

ماه امروز حدود یک روز تا کامل شدن فاصله دارد. امشب پس از تاریکی هوا، ماه را در سمت راست سر سه ستاره‌ی عقرب خواهید دید، در حالی که قلب العقرب هم در سمت چپ پایین حضور دارد. برای کمک به دیدن بهتر ستارگان، می‌توانید ماه درخشان را با نوک انگشت خود بپوشانید.

پنج‌شنبه ۳ خرداد

ماه کامل در ساعت ۱۷:۲۳ روی می‌دهد و نزدیکی آن با ستاره‌ی سرخ رنگ قلب العقرب منظره‌ای تماشایی می‌آفریند. قلب العقرب یک ستاره‌ی دوگانه است. همدم آن با قدر ۵.۴، تنها ۲.۷ ثانیه قوسی سمت غرب ستاره‌ی اصلی جای گرفته است و احتمالا در حضور نور ماه دیدن آن دشوار است.

جمعه ۴ خرداد

نسر واقع درخشان‌ترین ستاره‌ای است که سمت شرق و شمال شرقی آسمان پس از تاریکی هوا می‌درخشد. اگر به پایین سمت چپ آن نگاه کنید، با فاصله‌ی تقریبا دو مشت در طول بازوی کشیده، می‌توانید «دنب» (Deneb) را با روشنایی کمتر ببینید. این ستاره‌ها دو رأس مثلث تابستانی هستند. سومی «الطیر» (Altair) است و در حالی که هنوز چهار هفته تا تابستان باقی باقی مانده است، پس از تاریک شدن هوا تا حدودی نزدیک افق شرقی حضور خواهد داشت.

آسمان بامدادی ابتدای خرداد 1403

آسمان بامدادی ابتدای خرداد ۱۴۰۳

وضعیت سیارات در پایان اردیبهشت ۱۴۰۳

هر هفت سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی به جز زمین، در نزدیکی خط دید ما نسبت به خورشید باقی می‌مانند.

عطارد، مریخ و زحل را می‌توان هنگام سحر در ارتفاع پایین پیدا کرد. ساده‌ترین آن‌ها برای رصد، زحل است که با شروع سپیده‌دم سمت شرق و جنوب شرقی آسمان وضعیت رصدی نسبتا خوبی دارد. قدر آن ۱.۲ است و هیچ چیز به این روشنی در نزدیکی آن نخواهد بود.

پایین‌تر سمت چپ زحل، مریخ قرار دارد که تقریبا به همان درخشندگی است اما دیدن آن در سپیده‌دم سخت‌تر است. آن‌ها از جدایی زاویه‌ای ۲۵ درجه در ابتدای هفته به حدود ۳۰ درجه در پایان هفته می‌رسند.

عطارد هم پایین‌تر سمت چپ مریخ قرار دارد. این دو سیاره در ابتدای هفته حدود ۲۰ درجه از هم فاصله دارند که تا پایان هفته به ۲۵ درجه می‌رسد. نیم ساعت پیش از طلوع خورشید، از دوربین دوچشمی استفاده کنید تا عطارد را در گرگ‌ومیش صیحگاهی بیابید.

زهره، مشتری، اورانوس و نپتون اما توسط تابش خیره‌کننده‌ی خورشید پنهان می‌شوند و تا هفته‌ی بعد امکان رصد آن‌ها نخواهد بود.

عکس کاور: ماه کامل (Credit: Lightrocket Via Getty Images)
منبع: Sky and Telescopeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. S

    👍🏻🤍

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما