راهنمای کامل و آسان شست‌وشوی مبل در منزل

۲۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
3 روش شست‌وشوی مبل در منزل

کثیف شدن مبل‌ها یک واقعیت اجتناب ناپذیر است. خرده ریز‌ه‌های خوراکی‌ها در درزهای مبل فرو می‌روند، روی مبل نوشیدنی می‌ریزد و حیوانات خانگی گل و لای را روی آن‌ها به جا می‌گذارند. همیشه فکر کردن به شست‌وشوی مبل در منزل سخت و غیر قابل انجام به نظر می‌رسد، اما خوشبختانه شست‌وشوی مبل در منزل کاری نسبتا آسان است، فقط برای انجام آن به دو عامل مهم نیاز دارید؛ وقت کافی و لوازم تمیزکاری مناسب برای شست‌وشوی مبل در منزل.

ما در این مطلب ۳ روش شست‌وشوی مبل در منزل را آموزش می‌دهیم. ممکن است قبل از خواندن این مطلب این‌طور به نظرتان برسد که شست‌وشوی مبل در منزل ممکن است دردسر ساز باشد اما اگر بر اساس همین روش پیش بروید، در انتها، مبل‌هایی تمیز و زیبا خواهید داشت. پس با ما همراه باشید تا با ۳ روش شست‌وشوی مبل در منزل آشنا شوید.

آماده‌سازی مبل برای شست‌وشو

3 روش شست‌وشوی مبل در منزل - آماده سازی

 • قبل از هر کاری، مبل را جارو بکشید

مبل را با جاروبرقی تمیز کنید تا تمام آشغال‌ها و ذرات درشتی که روی آن قرار دارد پاک شوند. برای این کار می‌توانید سرِ جارو را جدا کرده و با کمک لوله‌ی آن تمیز کنید، در این حالت قدرت مکش بیشتری برای جذب ذرات در اختیار دارید. برای تمیز کردن شکاف‌ها، از سرِ مخصوص گوشه‌گیر استفاده کنید. کوسن‌ها را هم جارو بزنید و در صورتی که بالشتک‌های مبل قابل جدا شدن است، آن‌ها را جدا کرده و زیر و روی آن را هم جارو بزنید.

 • برای آماده‌سازی، از یک برس کمک بگیرید

با یک برس مناسب لکه‌های گرد و غبار یا کثیفی‌های چسبیده به سطح مبل را جدا کنید. بهتر است از یک برس مستحکم استفاده کنید تا ذرات چسبیده را جدا کند، سپس آن‌ها را با جاروبرقی پاک کنید. اگر لکه‌ای راحت پاک نشد، چند بار برس را روی آن بکشید و کمی فشار وارد کنید. این کار، در صورتی که به پارچه‌ی مبل آسیبی نزند، بسیار مؤثر است.

 •  موها و پرزها را جدا کنید

حالا نوبت به مو و پرزهای چسبیده به مبل است. جاروبرقی توانایی جدا کردن پرزها را ندارد پس برای انجام این کار می‌توانید از یک غلطک پرزگیر استفاده کنید. این وسیله را می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص حیوانات خانگی تهیه کنید. به آرامی غلطک را روی سطح مبل بکشید تا پرزها و موها به کمک لایه‌ی چسب‌دار آن از سطح پارچه جدا شود. آن‌قدر این کار را انجام دهید تا مبل کاملا تمیز شود.

 • سطوح سخت را پاک کنید

دسته‌های مبل یا قسمت‌های چوبی تزئینی آن را به کمک یک دستمال و اسپری تمیزکننده‌ی مناسب سطوح پاک کنید. اگر به محلول مخصوص سطوح دسترسی ندارید، می‌توانید از یک محلول پاک‌کننده‌ی همه کاره استفاده کنید. اگر سطحی که قرار است تمیز شود بزرگ است بهتر است ابتدا محلول را روی دستمال اسپری کنید و سپس دستمال را روی سطح بکشید.

 • جنس پارچه‌ی روکش مبل خود را مشخص کنید

پس از مشخص شدنِ جنس پارچه‌ی مبل، بر اساس دستورالعمل تمیز کردن مخصوص آن، مواد شوینده و تمیزکننده‌ی پارچه را تهیه کنید. اگر برچسب راهنمای شست‌وشو به پارچه‌ی مبل شما متصل است آن را بررسی کنید و از نحوه‌ی شست‌وشوی مناسب آن آگاه شوید. در زیر معنای علامت‌های اختصاری شست‌وشو را عنوان کرده‌ایم.

 • W به معنای استفاده از روش شست‌وشو بر پایه‌ی آب با خلا مرطوب است. یعنی می‌توانید آن را بخارشویی کنید.
 • WS به معنای استفاده از روش شست‌وشو بر پایه‌ی آب با خلا خشک است. یعنی می‌توانید آن را خشک‌شویی کنید.
 • S به معنای استفاده از یک شوینده‌ی تمیز و خشک است.
 • O به معنای وجود مواد آلی در پارچه است. یعنی باید آن را با آب سرد بشویید.
 • X به معنای استفاده از جاروبرقی و فرچه کشیدن ساده یا حرفه‌ای است.

بخارشویی مبل پارچه‌ای

3 روش شست‌وشوی مبل در منزل - بخار شویی

 • پارچه‌ی مبل را برای شست‌وشو آماده کنید

بهتر است از یک محلول تمیزکننده‌ی مبل استفاده کنید. این محلول باعث سست شدن لکه‌ها،‌ مواد آلی و روغن‌هایی می‌شود که به پارچه چسبیده‌اند و پارچه را برای شست‌وشو با شامپوی مخصوص آماده می‌کند. اگر این محصول را در فروشگاه‌ها پیدا نکردید می‌توانید از روش سفارش آنلاین محصولات شوینده استفاده کنید. بهتر است قبل از اینکه این محلول را به تمام پارچه بزنید روی قسمتی از آن که در معرض دید نیست بزنید تا مطمئن شوید باعث تغییر رنگ پارچه نمی‌شود. سپس محلول را روی تمام سطح مبل، که قرار است با شامپو شسته شود، اسپری کنید.

 • محلول شوینده را تهیه کنید

شامپوی مخصوص و آب را با نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. بهتر است این کار را در یک کاسه یا یک ظرف بزرگ انجام دهید.

 • ترکیب شوینده و آب را قبل از استفاده، امتحان کنید

پارچه را به آن آغشته کنید و به قسمتی از پارچه‌ی مبل که در معرض درد نیست بمالید. می‌توانید به همان محل قبلی که محلول تمیزکننده را امتحان کردید بزنید. اجازه دهید شوینده ۱۰ دقیقه روی پارچه بماند و سپس اثر آن را بررسی کنید. یک تکه حوله‌ی کاغذی یا دستمال کاغذی را روی محل فشار دهید، در صورت ندادن تغییر رنگ به مرحله‌ی بعدی بروید.

 • دستگاه بخار شوی را آماده کنید

مخزن را روی دستگاه قرار دهید، کلاهک قسمت مایعات آن را بردارید و محلولِ شوینده‌ای را که تهیه کردید در مخزن بریزید و سپس در مخزن رو ببندید. اگر لوله‌ی بخش شست‌وشوی دستگاه به صورت دائمی نیست، آن را وصل کنید. حالا سرِ مخصوص پله / روکش مبل را به انتهای لوله وصل کنید. توجه داشته باشید روشی که در این بخش ارائه کردیم به صورت کلی است و ممکن است با توجه به نوع دستگاه بخار شویی که دارید مجبور به تغییر بخشی از آن باشید.

 • تمام سطح پارچه‌ای مبل را به شامپو آغشته کنید

سرِ بخار شوی را روی پارچه قرار داده و دکمه‌ای که مایع درون مخزن را به جریان می‌اندازد را پایین نگه دارید. با فشار دادن دکمه، همان‌طور که با جارو برقی کار می‌کنید، دستگاه را به شکلی منظم روی سطح مبل حرکت دهید. برای اطمینان از پخش یکنواخت شامپو روی سطح پارچه‌ای مبل، بخارشوی را به آرامی حرکت دهید.

 • مواد شوینده‌ی اضافی را جمع کنید

دکمه‌ی روی مخزن را رها کنید و دوباره مثل قبل، دستگاه را روی سطح مبل بکشید. با این کار مواد شوینده‌ی اضافی را، به کمک خلاء ایجاد شده، جمع می‌کنید. اگر نیاز بود دوباره همین کار را تکرار کنید. اگر لکه‌ی خاصی روی پارچه وجود دارد و برای پاک کردن آن به شامپوی بیشتری نیاز دارید دوباره کلید روی مخزن را فشار دهید، آن قسمت را بشویید و سپس شوینده‌های اضافی را جمع کنید. این نکته را فراموش نکنید که استفاده‌ی بیش از حد از شامپو، باعث تغییر رنگ دائمی پارچه می‌شود.

 • مبل را خشک کنید

اجازه دهید مبل در مسیر جریان هوا قرار بگیرد تا خشک شود. مبل به کمک جاروبرقی خشک نمی‌شود، تنها راه خشک شدن آن قرار گرفتن در جریان هوا و از دست دادن رطوبت از این طریق است.

خشکشویی مبل پارچه‌ای

3 روش شست‌وشوی مبل در منزل - خشک شویی

 • یک محلول خشک‌شویی تهیه کنید

این اسم کمی گمراه‌کننده است زیرا محصولات تمیزکننده‌ی مخصوص خشک‌شویی «خشک» نیستند. این محصولات مایعاتی هستند که بر پایه‌ی آب تهیه نشده‌اند و در ترکیبات خود آب ندارند. این محصولات معمولا در فروشگاه‌ها در بخش مخصوص شوینده‌ها وجود دارند.

 • از جریان هوا در اتاق مطمئن شوید

بیشتر محلول‌های تمیز‌کننده‌ی خشک بوی بسیار شدیدی دارند، برای جلوگیری از دچار شدن به عارضه‌ی تنفسی حتما در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تمیز به محل وارد شود. اگر پنکه‌ی سقفی دارید آن را روشن کنید، در غیر این صورت یک پنکه‌ی عادی را رو به پنجره روشن کنید تا به خروج بخار حاصل از مواد شیمیایی کمک کند.

 • روش کار با محلول تمیز‌کننده‌ی خشک

برای تمیز کردن باید پارچه را به محلول تمیزکننده آغشته کنید و روی لکه‌های ایجاد شده روی پارچه‌ی بزنید بکشید. این محلول‌ها بسیار قوی هستند و برای عمل کردن به کمی زمان نیاز دارند. فراموش نکنید که بر اساس دستورالعملی که روی قوطی محصول نوشته شده است از آن استفاده کنید.

 • محلول را آزمایش کنید

پارچه را به تمیزکننده آغشته کنید و به قسمتی از پارچه‌ی مبل که در معرض درد نیست بمالید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس  اثرِ آن را بررسی کنید. یک تکه حوله یا دستمال کاغذی را روی محل فشار دهید، در صورت عدم تغییر رنگ به مرحله‌ی بعدی بروید.

 • لکه گیری را آغاز کنید

پارچه‌ی آغشته به تمیزکننده را روی لکه‌ها قرار داده و فشار دهید. همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم پاک شدن لکه قرار است زمان‌بر باشد. پس صبور باشید و روی لکه فشار وارد کنید. فراموش نکنید که استفاده‌ی زیاد از تمیزکننده و کشیدن پارچه روی لکه می‌تواند به رویه‌ی مبل آسیب برساند.

 • تمیزکننده‌ی خشک را پاک کنید

اگر مواد شیمیایی را به مدت طولانی روی لکه قرار دهید باعث تغییر رنگ پارچه‌ی مبل می‌شود. پس بهتر است بعد از حدود ۱۰ دقیقه،‌ به کمک یک پارچه‌ی تمیز و مرطوب، مواد شوینده‌ی روی لکه را پاک کنید. اگر لکه هنوز باقی مانده بود، دوباره مرحله‌ی قبلی را انجام داده و سپس آن را پاک کنید. بعد از پایان کار، مبل را در مسیر جریان هوا قرار دهید تا خشک شود.

تمیز کردن مبل چرمی

3 روش شست‌وشوی مبل در منزل - مبل چرمی

 • از پاک کننده‌ی ملایم چرم استفاده کنید

درست است که مبل چرمی را می‌توانید در هر زمانی با یک پارچه‌ی مرطوب تمیز کنید، اما لازم است که هر چند وقت یک بار آن را به کمک مواد شیمیایی هم تمیز کنید. مواد شیمیایی قوی باعث آسیب رساندن به روکش چرم و در نتیجه تغییر رنگ آن می‌شود، پس بهتر است محصولی را خریداری کنید که مخصوص روکش چرم تولید شده باشد.

 • تمیزکننده‌ی طبیعی بسازید

اگر به هر دلیلی تمایلی به استفاده از تمیزکننده‌ی شیمیایی ندارید، می‌توانید به کمک سرکه‌ی سفید، یک محلول تمیزکننده‌ی طبیعی تهیه کنید. برای این کار کافیست آب و سرکه‌ی سفید را به میزان مساوی با هم مخلوط کنید.

 • تمیز کردن را شروع کنید

اگر نمی‌خواهید محلول تمیزکننده را مستقیم به سطح چرمی بمالید می‌توانید پارچه را به آن آغشته کنید و سپس با آن سطح چرمی را تمیز کنید. پارچه را به حدی به محلول آغشته کنید که مرطوب باشد و به حالت خیسی نرسد.

 • مبل را خشک کنید

پس از تمیز کردن مبل توسط محلول تمیزکننده، با یک پارچه‌ی خشک روی سطح چرمی مبل بکشید تا آثار محلول پاک شود.

 • به چرم روی مبل رسیدگی کنید

برای رسیدگی به سطح چرمیِ مبل، محلولی با ترکیب یک پیمانه سرکه و دو پیمانه روغن کتان آماده کنید و به کمک یک پارچه‌ی توری آن را روی سطح چرمیِ مبل بکشید. سپس اجازه دهید هشت ساعت روی مبل باقی بماند. می‌توانید این کار را شب انجام دهید و به مبل اجازه دهید که شب تا صبح در همین حالت باقی بماند.

 • مبل را جلا دهید

بعد از گذشت مدت زمان استراحت چرم، یک پارچه‌ی نرم و تمیز را روی تمام سطح مبل بکشید. این کار باعث می‌شود چرم سالم و براق دیده شود؛ درست مثل روز اول.

پرسش و پاسخ

در این بخش تعدادی از سؤال‌‌هایی که درباره‌ی تمیز کردن مبل وجود دارد را همراه با راه‌کارهای مؤثر و مناسب ذکر کرده‌ایم. در صورتی که سؤال شما در این بین نیست، آن را در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

 • چطور می‌توانم لکه‌های بد را از روی مبل پارچه‌ای پاک کنم؟

با توجه به نوع لکه می‌توانید از انواع محصولات لکه‌بر مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کنید. اگر این محصولات می‌توانند لکه‌ها را از پارچه‌ی لباس جدا کنند پس قطعا از پارچه‌ی مبل هم جدا می‌کنند. این محلول‌ها آنزیم‌های خاصی دارند که مخصوص پاک کردن انواع لکه‌ها است، آن را روی لکه اسپری کنید و اجازه دهید مدتی روی آن بماند. سپس با یک اسفنج یا پارچه‌ی مرطوب لکه را پاک کنید.

برای شستن لکه می‌توانید یک ظرف آب، هم‌دما با دمایی که در دستورالعمل استفاده از محلول نوشته شده است، در کنار خود قرار دهید و پارچه را در آن مرطوب کرده و روی لکه بکشید. پس از برطرف شدن لکه، می‌توانید محل را با یک حوله خشک کنید یا جازه دهید که به کمک جریان هوا خشک شود.

 • من به گربه حساسیت دارم و می‌خواهم تمام آثار آن از روی مبل پاک شود. آیا با این روش‌ها تمام مواد حساسیت‌زا از روی مبل پاک می‌شود؟

اگر طبق دستورالعمل پیش بروید، به احتمال خیلی زیاد تمام موارد حساسیت‌زا پاک می‌شود. اگر حساسیت شما به گربه جدی است، بهتر است حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • چطور یک مبل پارچه‌ای را به صورت منظم تمیز کنم؟

شما می‌توانید با کمک یک جاروبرقی کوچک این کار را انجام دهید. قدرت مکش جاروبرقی‌های کوچک کمک می‌کند که گرد و غبارهایی که روی مبل شما می‌نشینند پاک شود.

منبع: wiki How

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه